Viata in Germania (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ba da, ancuta, eu am schimbat o data medicul pt ca asta e mai aproape de mine si nu m-a intrebat nimeni nimic!!!! poate nu au inteles ele ce vrei tu de fapt, zi si tu ca nu mai vrei sa te duci la asta si gata, fara explicatii ca nu esti datoare sa le dai. pupici!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Ancuta,
Uite,si mie mi s-a intiimplat sa fiu refuzata la medic!!Eram insarcinata in 5 luni si am facut o infectie urinara,doctora mea era plecata si a sunat sotul meu la un cabinet din zona mea,sa-mi dea un tratament de urgenta.Ei bine,i-au zis ca nici sa nu auda de pacienti noi..Pina la urma am gasit o doctora tare draguta,o nemtoaica pe care o stiam dinainte.
Cred ca situatia lui Marc e mai complexa,probabil ca necesita un consult mult mai atent si competent(cu crupul respirator nu-i de gluma!!)asa ca programeaza-l intr-un oras mai mare la o policlinica serioasa.Dar pune-l pe sotul tau sa vorbeasca si daca le explica raspicat ca nu e doar o simpla gripa,ci crup in antecedente,bronsita,etc sigur o sa fie bine!Sau poate te ajuta fetele din zona ta cu o adresa de pediatru competent.
Sanatate multa va doresc!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Mamica dulce, multa sanatate puiului tau si sa dea Domnul sa se faca bine cat mai repede. Trebuie neaparat sa gasesti un pediatru care sa ia lucrurile in serios. Eu in locul tau nu m-as mai duce la Praxis ci mai degraba la un spital de copii (poate e necesara si o radiografie pulmonara, plus alte investigatii). Iti tin pumnii sa nu fie nimic grav!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ancuta fa scandal, lasa politetea si nu accepta refuzul lor! Unor prieteni din Bremen li s-a intimplat ceva asemanator, tot asa raceli la baietel netratate bine si s-a ajuns la chestii si mai rele decit in cazul tau. Au cerut internare asa cu forta ca lor li se dadea tot asa siropele si alte chestii, si chiar internat baietelului nu i se faceau toate analizele. Si au facut astia scandal si norocul lor a fost ca atrecut seful clinicii pe acolo si auzind galagia a vrut sa vada ce e. Si l-a consultat el singur pe baietel si a dat ordin pe acolo sa-i faca toate analizele. Si chiar imi pov amicul ca pina si seful clinicii a fost extrem de revoltat de prostia dr, cica ii certa si ii facea inconstienti, cum sa aiba intentia sa trimita un baietel acasa in starea care era. Nu vreau sa te ingrijorez, dar in cazul lor a fost chiar extrema situatia, si erau foarte suparati si surprinsi ca se poate intimpla asa ceva aici. Ce am observat pe aici, e ca din dorinta de a nu da unui copil antibiotice ca cica e prea mic, sau ma rog alte medicamente mai puternice , au ajuns toti dr, mai ales cei din noua generatie sa exagereze in chestia asta...! Pai ce, eu cind i-am facut vaccin, tot o intrebam pe a mea dr de temp sa-mi dea ceva in caz de face, sau ce sa-i pun daca face gilma si ea nimic, ca sa nu-mi fac griji. Intr-adevar a fost ok ziua, dar apoi noaptea a ajuns la 38°C, era in crestere asa ca nu am mai asteptat i-am dat un supozitor de paracetamol pt bbi. Si apoi s-a linistit si a reusit sa doarma. Si nu-ti mai zic ca a facut si ditamai gilma, dar sa zicem in 5 zile a trecut singura. Daca as fi pus o simpla compresa rece nu ar fi avut nimic. Ca si concluzie: du-te cu forta la spital sau la un dr! Eu in chestii din astea nu am pic de jena! Copilul meu sa fie bine, ca de ce zice lumea nu-mi pasa. Intr-o duminica noaptea am ramas fara lapte si la farmacie nu avea milupa, si aia ii zice sotzului sa luam altul ca n-are nimic. Aldito cum avea numai 3 sapt jumate, stomacel sensibil, nici nu am vrut sa aud! M-am dus la spital sa le cer! Asistentele m-au recunoscut de cind nascusem (ca si at le foisem intr-una )si dupa ce au facut toate niste ochi asa mari mi-au dat citeva sticlute gata facute si totul a fost ok. Sotzu' a stat in masina ca nu mai putea de rusine, cica nu a mai auzit pe cineva sa faca asa ceva! Insanatosire grabnica la micut!Vikinga& bb Aldohttp://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Pentru cine e interesat de curse de avion mai ieftine catre Romania si nu numai sa se uite si aici:

http://www.tarom.ro/spec_help/spec_offers/index.htm

Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

fetele multumesc de vorbe bune si urari...pana la urma am fost cu Marc tot la al meu azi ca imi facusem deja termin si sotul meu nu putea sa plece de la firma..l.a consultat iar si i.a dat antibiotic...la farmacie inca nu auzise nimeni de el,dar fac comanda si mi.-l aduc maine acasa...eu am zis ca ce fac cu copilul noaptea asta daca face ca aseara(si chiar mai rau)si am zis sa iau macar sirop de tuse ca nu stia ce alt antibiotic sa.mi dea..si uite.asa in ultimul hal de stres am dat 6 euro pe un sirop pe care il aveam deja acasa de la ultima raceala si care nu prea i.a ajutat lui Marc
acum e 10 seara,iar n.a mancat copilul azi mai nimic,a varsat mai inainte tot ce a baut la o criza de tuse si acum a adormit...ca deja incepuse de azi sa respire greu si i.am dat supo cu cortizon ce se da la krupp.Acum...ma rog sa fie ok si daca la noapte e grav mergem la spital...faza urata e ca cel mai apropiat spital e la 30 de km ca la spitalul din oras nu exista pediatru
Ma rog sa se faca bine odata ca ma simt ca si cum e bolnavior de o viata si ...ma gandesc cum se simte el saracutul.
Maine suna andre la alt medic,poate e mai convingator,desi,sincer,azi mi.am dat tota silinta,dar se pare ca in tara asta atotputernice sunt secretarele..

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Draga Ancuta,

abia acum am vazut ce ai scris, ti-am trimis un PM cu numarul meu inca odata, poti sa ma suni. Cred ca Marc are un soi de bronsita astmatiforma, la varsta lui o fac des copii mai ales cei cu diateza alergica (sensibilizati la alergii) cum am intels ca are puiul tau, mai ales si avand probleme cu soiul ala de neurodermita.
Daca la noapte iar tuseste, si ai senzatia ca se sufoca, du-l la baie, da drumul la apa rece, sa respire aburi reci. Ai grija sa nu fie uscat in camera, pune-i prosopele ude pe calorifer. Si mai alec-nu il lasa sa doarma in f. cald, mai curand rece! Crede-ma, e mult mai bine, cam 20 de grade ajung. La faza la care e acum eu cred insa ca are nevoie de siropuri de tuse, seara antitusiva, ca sa poata dormi, ziua expectorante. Si probabil antibiotic, dar asta nu pot sa iti zic, de la distanta. Si probabil , f. important, inhalatii, cu diverse medicamente, sau poate numai cu ser fiziologic. Sunt f. multe de zis, important este ca daca respira iar urat si se sufoca, sa SUNI LA NOTDIENST!!! 112 sau 19222, nu stiu ce numar aveti voi in Eusk. Egal la care, daca tuseste prea rau, va veni un Rettungs/Krankenwagen, si sa ii rugati sa va duca la Bonn, cel mai bine in Marienkrankenuas, sunt mai buni decat la Uni Klinik. Daca noaptea trece cu bine, te duci maine FARA SA SUNI, la un alt Kinderarzt, spui ca copilul e f. bolnav, nu mai povestesi la ce doctori ai fost, explici daca vrei ca NU MAI VREI la fostul Kinderarzt, si explici ca sti ca ai Wartezeit, dar ramai in Praxis pana va fi vazut Marc. Pur si simplu, fara Termin sau explicatii.

Va tin pumnii, si o sa vezi, o sa fie bine. Suna-mma si povestim, cel mai bine pe Handy.
Cu drag, un pupic lui Marc, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Ancuta, iti dai seama, nu pot sa iti dau un diagnostic asa de la distanta, oricum ar fi, DU-TE maine la alt doctor! Nu stiu nici unul pe acolo, dar daca vrei, pot intreba, iti zisesem parca mai de mult de o doctorita buna din Bonn, Abendrot o cheama, dar precis e cam departe, ca nu ai masina. Parca in Meckenheim mai era unul dau nu stiu cum il cheama. In cel mai rau caz va puteti insa si maine sui in masina si sa mergeti in Marien, acolo stiu sigur ca sunt buni. Marc nu a inhalat niciodata? Nu stiu, ma grabesc sa iti raspund, nu cred ca e nimic grav, dar sigur are nevoie de un tratament mai serios. mai povestim.
Pa, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Ancuta, am mai trimis odata nr.
Pa, Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blancas spune:

Multumesc tinatache pt invitatia la subiectul vostru.
sunt noua pe aici asa ca va rog sa nu va suparati pe mine daca va intreb cate ceva despre acest site si despre Berlin.
1. sa inteleg ca fetele din Germania scrieti in general aici,dar de ce subiectul "viata in Germania" apare impartit in 2,3 etc?
2.cand mi se raspunde sunt avizata in vreun fel?
3. stiti vreun dentist si un ginecolog bun in Berlin?eu stiu o dentista sa zicem buna,care vorbeste si romana pe la Yorckstrasse,dar voiam sa vad ce mai cunoasteti si voi.Legat de ginecologi,am vazut 2 pana acum,dar mi se par mai superficiali,in sensul ca nu iti explica prea multe.
multumesc mult daca imi raspundeti!

Mergi la inceput