Viata in Germania (3)

Viata in Germania (3) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Va invitam aici....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna,cred ca aici gasesc cele mai multe persoane din Germania,si as avea si eu o intrebare referitor la drepturile de sedere legala a unui minor(in virsta de 15 ani)obtzinut in urma unei casatorii in cazul respectiv al mamei find casatorita aici.Stiu ca in Germania legile sunt foarte stricte referitor la straini in general si as vrea sa stiu daca obtzine si copilul drept de sedere definitiv pe linga cel al mamei,adica sa nu fie riscul ca la majorat sa nu mai primeasca drept de sedere incontinuarie(copilul)in Germania.Parca auzisem ceva ca un copil numai pina la virsta de 16 ani se poate stabili si obtzine drept de sedere aici in Germania cu numai unul din parintzi(prin casatorie).
Numai bine tuturor!

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Hilfe si eu :-)

Fetele la un mom dat era un subiect pe forum cu niste adrese de agentii pt inchiriat case/apartamente. Nu-l mai gasesc. Puteti sa-mi dati si mie acele linkuri?
Multzam

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

papadie aci cred ca e ok si noi ne uitam si am mai auzit si pe altii de pe la noi ca-si cauta de cumparat.. si cica sint ofetre bune

http://immobilienboerse.freenet.de/de/finden/RequestDispatcher.jsp?attr0=2&portalAction=go&attr2=0&submit=Suchen!+&ftc=2006TYP&attr9=freenet-immobilienb

si aici:

http://www.scout24.de/de/homeflash.asp

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Pentru cei care aveti cont de email pe GMX (si nu numai!):
Daca primiti un email cu subiectul:

Warning about your e-mail account.

si cu continutul:

Hello user of Gmx.de e-mail server,

Our main mailing server will be temporary unavaible for next two days,
to continue receiving mail in these days you have to configure our free
auto-forwarding service.

For further details see the attach.

Kind regards,
The Gmx.de team http://www.gmx.de

sa NU deschideti attachmentul information.pif deoarece este email worm-ul WORM_BAGLE.J (virus)


si linkul cu mai multe adrese de unde poate veni emailul, si informatii despre virus:
http://www.trendmicro.com/vinfo/virusencyclo/default5.asp?VName=WORM_BAGLE.J&VSect=T#EMAIL

Cristian (sotul Cristinei :))

Papa, va mutati? :))
www.immobilienscout24.de
www.immo.de


Fetele , duminica la 20.15 pe Pro7 este Der Schuh des Manitu, un film bestial!! merita vazut, ne-am distrat copios!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Cautam o casutza la tzara pt familia noastra numeroasa:-)
Una mare si ieftina ca acu stam in una mica si scumpa

CE am gasit pt voi: www.haus.de Un site cu case de vacanta in Germania in fiecare land sau oriunde vreti voi sa va petreceti vacantele in lumea asta :-)))






"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

Dragele mele,
Sunt sotie de greencardist si asi dori sa imi dati niste informatii. Va rog mult am mare nevoie de ajutorul vostru.
In luna urmatoare urmeaza sa plecam in SUA si am aflat abia azi.
Ati putea sa imi spune-ti ce trebuie sa fac aici in Germania inainte de a parasi tara, ma refer la contul la banca, birocratie, mai bine zis ce e neaparat obligatoriu de facut si de declarat.
Astept cu nerabdatoare raspunsurile voastre, mi-ar fi de mare ajutor tinand cont de timpul scurt avut la dispozitie.
Multumiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

samila, cred ca avem nevoie de mai multe date. Plecati de tot? Sau sotul este detasat pt o perioada? In leg cu contul din banca nu aveti nimic de declarat, decat daca vreti sa-l lichidati mergeti la banca si vb cu cineva de acolo. Daca stati cu chirie probabil ca aveti 3 luni Kuendigungsfrist si in cazul asta tb sa anuntati cat mai repede proprietarul si sa va gasiti Nachmieter.
In leg cu viza... cred ca asta depinde de modul si scopul in care plecati...nu? Vrei sa-ti iei tot ce ai in casa cu tine? La sub. cu Canada gasesti informatii despre containere in care sa-ti pui nu stiu cati metri cubi de "bagaj".
Daca mai aflu ceva iti spun, poate fetele stiu mai multe.
Bafta!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Fabya

Buna,cred ca aici gasesc cele mai multe persoane din Germania,si as avea si eu o intrebare referitor la drepturile de sedere legala a unui minor(in virsta de 15 ani)obtzinut in urma unei casatorii in cazul respectiv al mamei find casatorita aici.Stiu ca in Germania legile sunt foarte stricte referitor la straini in general si as vrea sa stiu daca obtzine si copilul drept de sedere definitiv pe linga cel al mamei,adica sa nu fie riscul ca la majorat sa nu mai primeasca drept de sedere incontinuarie(copilul)in Germania.Parca auzisem ceva ca un copil numai pina la virsta de 16 ani se poate stabili si obtzine drept de sedere aici in Germania cu numai unul din parintzi(prin casatorie).
Numai bine tuturor!

Fabya
http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos



Fabya,
E vorba de dreptul de sedere al baiatului tau din prima casatorie(scuze,nu am inteles prea bine)?
Uite,eu am niste rude in Manheim refugiati aici de prin '87,ea era recasatorita si copiii din prima casatorie au ramas in tara,la fostul sot.
Stiu ca i-a fost foarte usor sa-i ia la ea definitiv,drept ii ca in momentul ala ea era deja cetatean german(se primea usor cetatenia pe motive de azil politic).Fetita avea cam 17 ani deci nu a fost nici un fel de problema .
Cel mai bine e sa consulti un avocat.
Succes!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Fetilii scumpe de la Germanika,

Ati vazut pe undeva papuselele Teletubbies de vinzare?Eu am intrebat la Obletter si cica ei nu primesc de vreo 2 ani ca numai is la moda dar... totusi zeci de pici sunt fascinati de ele .
Mariuca mea e topita dupa Lala si Po si cred ca ar fi un cadou super nimerit de ziua ei,s-ar bucura mult si ar completa colectia de maimute cu care doarme .
Pe una din adresele date de Roxanak(www.toyrus.de)am gasit de vinzare 2 Teletubbies dar pen'ca nu spuneau din ce material is confectionati(vreau sa fie ceva moale,gen papusa de plus nu din plastic rigid )am comandat intii catalogul de la ei,daca-s ok acolo,ii cumpar.Catalogul asta se lasa asteptat,sper sa vina in timp util.
Am vrut sa iau de pe ebay dar am pierdut licitatia .
Pupi cu multumiri,

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samila spune:

quote:
Originally posted by tinatache

samila, cred ca avem nevoie de mai multe date. Plecati de tot? Sau sotul este detasat pt o perioada? In leg cu contul din banca nu aveti nimic de declarat, decat daca vreti sa-l lichidati mergeti la banca si vb cu cineva de acolo. Daca stati cu chirie probabil ca aveti 3 luni Kuendigungsfrist si in cazul asta tb sa anuntati cat mai repede proprietarul si sa va gasiti Nachmieter.
In leg cu viza... cred ca asta depinde de modul si scopul in care plecati...nu? Vrei sa-ti iei tot ce ai in casa cu tine? La sub. cu Canada gasesti informatii despre containere in care sa-ti pui nu stiu cati metri cubi de "bagaj".
Daca mai aflu ceva iti spun, poate fetele stiu mai multe.
Bafta!

Cristina



Multumesc de primele raspunsuri. E vorba de o plecare definitiva din Germania. Cu contractele la casa, telefon, curent stim ce e de facut. Nu stim exact cu asigurarea medicala si contul de la banca. Eu asa stiu ca poti sa ai un cont aici pe baza unui contract de munca sau rezidenta. Dar nu sunt sigura. O sa facem termin la banca dar inainte ar fi bine sa am informatii sa stiu cum sa pun problema.
Si ce nu mai stiu, daca trebuie sa declar ceva la primarie sau institutiile publice.
Toate informatiile sunt bine venite si multumesc.

Mergi la inceput