SNSPA (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns TETZY spune:

BUNA! ASTAZI AM DESCOPERIT FORUMUL ASTA SI MI SE PARE FOARTE EFICIENT, IN COMPARATIE CU FORUMUL DE PE SITE-UL FACULTATII...SUNT IN ANUL 3 SI AM CATEVA PROBLEME (LEGATE DE EXAMENE) DAR CEA MAI IMPORTANTA ESTE LEGATA DE "CREATIE PUBLICITARA". ARE CINEVA IDEE CUM SE INTOCMESTE REFERATUL, CATE PAGINI ARE, CUM ESTE EXAMENUL? POATE CINEVA DIN ANUL 4 STIE DESPRE CE E VORBA. MULTUMESC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Camelia, bine ai venit printre noi!

Nu am fost la cursul-sinteza insa am inteles de la cei care au fost ca trebuie sa facem un referat in care sa comentam un clip video/print/spot radio pe baza informatiilor si criteriilor din curs.
Eu nu stiu care sunt concret acele criterii, poate numai cele cateva pagini de la capitolul "Copywriting. Art-directing. Produsele creatiei publicitare". Nu am auzit nici un detaliu despre numarul de pagini, redactare (font, spatiere etc etc.)
De la cei din anul 3 am inteles ca referatul nu este obligatoriu dar si ca nici nu prea conteaza la nota fiindca oricum proful nu da note prea mari. El a catalogat referatul cu 3 puncte daram auzit ca nici n-au fost note mai mari de 7, cu toate referatele facute.
Eu unul nu-l fac, nici nu am timp dar nici nu ma chinui daca tot nu conteaza atata efortul.

Bafta multa!


Off-topic: s-au afisat notele la Analiza imaginii organizatiilor.

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

catalin.



www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

oameni buni, care aveti ceva ceva idee lamuriti ma sipe mine va rog...
am intrat pe site ul facultatii la "licenta" si am dat tot dibacind peste vreo 3 liste de materii
Prima ar fi "propuneri de teme pentru lucrarea de diploma" - discipline disertatii....
a doua, la sectiunea tematia si bibliografie la examenul pt licenta, sint 2 liste una cu Discipline fundamentale (ce cuprinde Teoria comuniarii, Mass media si societatea si Relatii publice) iar cea de a doua, Discipline de specialitate (Marketing politic si electoral, Managementul resurselor umane si publicitate)
daca pt prima, propuneri pt lucrarea de diploma inteleg ca de aici ne alegem tema pentru lucrarea propriu zisa, disciplinele fundamentale si cele de specialitate la ce folosesc?

Apoi, licenta din februarie 2006, ce examene se vor da? ca eu mi s taaaareeee in ceata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TETZY spune:

MERSI MULT CATALIN PENTRU INFORMATII (CAM TARZIU, DAR AM FOST IN CONCEDIU), CRED CA NICI EU NU AM SA FAC REFERATUL,DACA TOT NU ESTE IMPORTANT. IN SCHIMB MI-E GROAZA DE "GESTIONAREA CRIZELOR DE IMAGINE" PENTRU CA L-AM PICAT! DE ASEMENEA, INFORMATICA - AM FACUT LA GRILA DAR NU A FOST BUN REFERATUL. ASTA ESTE! BAFTA SI TIE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianne spune:

Tora, licenta se da la 4 materii. Cele trei amintite de tine: Teoria Comuniarii, Mass Media si Societatea si Relatii Publice plus una la alegere dintre Marketing Politic si Electoral, Publicitate sau Managementul Resurselor Umane. Inainte de licenta se da un examen de competenta lingvistica la o limba straina( la alegere) si din cate am auzit ECDL si Metodologia elaborarii unei lucrari stiintifice... a lui Chelcea.
Apropo,( am tot citit ce-ati postat la subiectul asta "SNSPA")nu e nimeni din anul 4...acum spre 5?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

cei care ati fost, ce s-a dat la Gestionarea crizelor de imagine? e greu examenul?

multumim

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Pentru Camelia (TETZY) si Mihuletu:

Dintre subiectele date la Gestionarea crizelor de imagine imi amintesc:
- etapele conflictului
- factorii contextuali si organizationali ai conflictului
- tipologia crizelor
- reprezentarea in paradigma procesual-organica
- conceptul de imagine sociala ca parte a reprezentarii sociale
- mentalitatea cf. Gustave Le Bon
- imagini cu grad ridicat de relevanta
- evaluarea globala a imaginii sociale a organizatiei (elemente)
- criza cf. Barry McLonglin si Thierry Pauchant
- managementul crizelor cf. Peter McBoom si Thierry Pauchant
- managementul proactiv / reactiv / interactiv
- continutul strategiei pt managementul crizelor
- elementele analizei crizei de imagine
- tehnici de rezolvare a crizelor de imagine
- purtatorul de cuvant (ce face / cine poate fi)
- mesajele emise deliberat intr-o situatie de criza
- gestionarea relatiei cu mass-media pe timpul crizei mediatice
- mesaje favorabile ce pot fi transmise pe timpul crizei mediatice
- bariere in procesul de comunicare
- cercul vicios al conflictelor comunicationale

Examenul e greu, dar nu si imposibil de trecut. Totul este sa fiti atente la chestiunile mai de baza, la tipologii si la definitii, sa cititi studiile de caz care va pot ajuta mult sa intelegeti teoria si... sa aveti bafta sa nu vina profu' la asistenta!

Hai ca o sa luati note mari cu toatele (Andreea Marin dixit)!
Bafta multa!

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Drage colege,

Cum a fost la Managementul resurselor umane in prima tura? Tot ce am inteles este ca putem pastra cursul pe banca, ca oricum, daca n-ai citit cursul, tot n-ai ce face cu el, in sensul ca nu ai timp sa cauti raspunsurile.
Totusi, mai aveti habar cam ce intrebari au fost? Sau daca au fost din cele de pe CD?

La Management & Marketing aveti idee daca da din intrebarile de pe CD? La cursul-sinteza proful a spus ca va da o grila cu 33 de intrebari.

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

din pacate, Cataline, vom fi colegi de suferinta, la ambele materii.

chiar asa, unde sunt colegii de an? ca n-au mai dat nici un semn?



www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput