SNSPA (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Dragele mele colege,

Sambata si duminica avem primele cursuri sinteza din semestrul 2: sambata avem "Informatica" in sala VB intre orele 08-10.30 si 11-13.30 iar duminica avem "Management si marketing" in sala VB intre orele 08-10.30 si 11-13.30.
Cine vine, la care curs si la ce ora? Tora, reusim sa adunam toata trupa DC?

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

simbata nu cred ca am cum sa ajung... de somn.. am un somn de mor
duminica probabil ajung de la 8.... deoarece tb sa ajung si la beserica sa mi impartasesc odorul!!! ca altfel as dormi si duminicaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

S-au pus notele si la Marketing politic!

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Informatica: Prelucrare de imagine
- test-grila cu 25-30 de intrebari
- proiect: un afis si/sau o diploma in care sa folosim imagini vectoriale si imagini de tip bitmap
Cred ca ne va fi se folos subiectul asta:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=15179
Proful a tinut sa ne asigure ca nu va fi greu si ca nu vrea sa ne incurce la examen, doar sa stim sa lucram cu programele astea. Intrebarile vor fi tot alea de pe cd, cel mult cu ordinea inversata.

Management si marketing
- test-grila cu 33 de intrebari
Cursul se aseamana destul de mult cu "Managementul organizatiilor" din anul 2 si cu "Management si marketing" din anul 1.
Proful a vorbit despre resurse, definitia si functiile managementului (desi incerca sa ne convinga ca nu pune pret pe definitii), despre structura organizatiilor si cultura organizationala.
Mi se pare accesibil, nu e nici voluminos...

...era sa uit: Gaitanaru a precizat ca nu este nici o materie optionala semestrul asta si ca nota aceea din Ghid a fost o scapare a celor care l-au redactat. Deci... 10 examene!

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

cataline, multumesc!
puiuleeee.. da astia nu s intregi la mansarda? tu te ai uitat pe programarea activitatilor ID pt anul 3 univ ce materii au astia??? pe mine m au virit in super ceata!!!! apare retorica si thnici de cercetare in loc de management si marketing...
zevzecii!!!!!!!
hai, adu ma la zi cu urmatoarele activitati! te rooooggg!!!

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Tora, lasa-i pe astia cu organizarea lor, examenele sunt la materiile pe care le-am postat mai sus.

Maine nu o sa pot ramane decat la primul curs, cel de la 8.00, asa incat o sa aleg sa merg la Managementul proiectelor. Daca merge cineva la Creatia publicitara, sa ne spuna si noua ce s-a discutat.

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Managementul proiectelor
- test-grila
Proful a vorbit despre:
- functiile de baza ale managementului;
- elaborarea rezumatului unui proiect;
- structura de management a proiectelor;
- activitatile si rolurile managerilor;
- managementul riscului
... si, in general, despre fiecare dintre capitolele din curs. Nu a dat, insa, nici o sugestie despre examen. A spus doar ca putem face fata cu bine examenului daca citim cursul de cel putin 3 ori.

Creatie publicitara
- test cu 7 intrebari deschise
- referat - nu este obligatoriu insa cine face perfect testul dar nu are referat nu poate lua mai mult de nota 7.
Din ce am discutat cu cei care au fost la curs, in referat trebuie sa comentam un spot video dupa criteriile din curs. Deocamdata nu l-am printat, asa ca nu ma pot pronunta. Daca stiti voi mai multe, sa nu cumva sa tineti doar pentru voi!

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Protocol institutional

- examen scris: - un subiect de teorie
- un subiect de tehnica protocolara

Exemple de subiecte:
1. Ce stim, pe baza de documente, despre uzantele protocolare din Moldova si Muntenia in perioada medievala?
2. Sub ce forma si cu ce ocazii se trimit felicitari?
3. Ceremonialul si protocolul - factori de cuantificare ale relatiilor intre state
4. Care este locul drapelului Romaniei la o manifestare organizata la o vizita oficiala cu participarea a 1, 2, 5 delegatii straine?
5. Aparitia protocolului diplomatic. Formele de reprezentare diplomatica in relatiile statale. De catre cine sunt conduse aceste reprezentatii?
6. Intocmiti o felicitare din partea unui prefect catre mitropolitul sub a carui jurisdictie religioasa se afla respectivul judet, cu ocazia zilei de nastere a mitropolitului.
7. Ce categorie de actiuni protocolare intra muros cunoasteti si care sunt caracteristicile acestora?
8. Ce genuri de corespondenta speciala cunoasteti si care sunt modurile de utilizare ale acestora?
9. Originea imnului de stat al Romaniei si situatiile cand se intoneaza.
10. Care este asezarea corecta la o masa dreptunghiulara, fara capete, la care participa 14 persoane, toti barbati, din care unul este oaspete de onoare?
11. Aspecte ale managementului compartimentului de protocol.
12. Prezentarea si normele protocolare ale acesteia.
13. Cadourile si recomandari la oferirea acestora.
14. Care sunt etapele organizarii unei mese oficiale?

Catalin

Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

Multumim mult, Cataline. Facem cinste cand ne vedem, chiar daca va fi la intalnirea de 10 ani:).

www.sara.haihui.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

catalinule, salvarea noastra, ce noutati ai de duminica..
aaa si inca o intrebare, la limbi mai avem caiet de exercitii?

pupicei grasunei!

Mergi la inceput