Tatal nostru- Pater noster

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Iata si niste rugaciuni, pentru copii, in limba italiana.
Asteptam traducerea de la... italience!!!! Si, de ce nu, de la cele cu fantezie, inspiratie...



Gesù bambino

col tuo ditino

mettimi un fiore

nel cuoricino

il fiore azzurro

della bontà

e benedici

mamma e papà



Gesù mi metto nelle tue mani

tienimi stretto fino a domani


Gesù Bambino

stammi vicino

proteggi sempre

babbo e mammina

e veglia sempre

sulla mia casina.



Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana Radu spune:

Nu este chiar o rugaciune,insa este o poezie luata dintr-o carticica de rugaciuni numita "Talismanul"

O,OM!

O om ce mari raspunderi ai
de tot ce faci pe lume,
de tot ce spui in scris sau grai,
de pilda ce la altii dai,
caci ea, mereu, spre iad sau rai
pe multi o sa indrume.

Ce grija trebuie sa pui
in viata ta in toata,
caci gandul care-l scrii sau spui
s-a dus...in veci nu-l mai aduni,
si vei culege roada lui
ori viu, ori mort, odata.

Ai spus o vorba, vorba ta,
mergand din gura-n gura,
va-nveseli sau va-ntrista,
va curati sau va-ntina,
rodind samanta pusa-n ea
de dragoste sau ura.

Scrii un cuvant...cuvantul scris
e-un leac sau o otrava,
tu vei muri, dar tot ce-ai scris
ramane-n urma drum deschis
spre moarte sau spre paradis,
spre-ocara sau spre slava.

Ai spus un cantec, versul sau,
ramane dupa tine
indemn spre bine sau spre rau,
spre curatie sau desfrau,
lasand in inimi rodul sau
de har sau de rusine.

Arati o cale, calea ta
in urma ta nu piere,
e calea buna sau e rea,
va prabusi sau va-nalta,
vor merge suflete pe ea
Spre cer sau spre durere.

Traiesti o viata...viata ta
e una, numai una.
oricum ar fi tu nu uita
cum ti-o traiesti vei castiga
ori fericire pe vecie
ori chin pe totdeauna.

O,om! ce mari raspunderi ai,
tu vei pleca din lume,
dar ce ai spus prin scris sau grai
sau lasi prin pilda care-o dai
pe multi,pe multi, spre iad sau rai
mereu o sa-i indrume.

Deci nu uita!...Fii credincios
cu grija si cu teama
sa lasi in urma luminos,
un semn,un gand, un drum frumos,
caci pentru toate, neindoios,
odata vei da seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lix spune:

No dragelor, dragilor... aceste cuvinte ne doare!
m-am bucurat sa citesc rugaciunile. eu le stiu in latina si romana. m-a bucurat sa citesc 'Psalmul lui David'. Am zambit, gandidu-ma cu isi spune un copil rugaciunea seara la culcare. e ceva pur.
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:


Iata ce am mai gasit intr-o carticica de rugaciuni.

Rugaciunea parintilor pentru copii lor

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si binecuvantandu-l ai zis: “Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul”, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere, apara-i de toate cursele vrasmasilor vazuti si nevazuti, Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor, spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci, Amin.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Rugaciunile la vremea mesei

1. De dimineata, inainte de gustare – Tatal nostru
2.Dupa gustarea de dimineata
Cuvine-se cu adevarat, sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, Cea pururea fericita si prea nevinovata si maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe Tine, Cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
3. La amiaza, inainte de masa – Tatal nostru
4. La amiaza, dupa masa
Multumim Tie, Hristoase Dumnezeul nostru ca ne-ai saturat pe noi de bunatatile Tale cele pamantesti. Nu ne lasa pe noi lipsiti nici de cereasca Ta imparatie, ci, precum in mijlocul apostolilor Tai ai venit mantuitorule, pace dandu-le lor, vino si la noi si ne mantuieste, Amin.
5. Seara, inainte de cina
Manca-vor saracii si se vor satura si vor lauda pe Domnul, iar cei ce-L cauta pe Dansul, vii vor fi inimile lor in veacul veacului, Amin.
6. Seara, dupa cina
Veselitu-ne-ai pe noi, Doamne, intru fapturile Tale si intru lucrul mainilor Tale ne-am bucurat. Insemnatu-s-a peste noi lumina fetei Tale, Doamne. Dat-ai veselie in inima noastra din rodul graului, al vinului si al untdelemnului, care s-au inmultit. Cu pace ne vom culca si vom adormi, caci Tu, Doamne, intru deosebita nadejde ne-ai asezat, Amin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Sa nu uit! Stie cineva Ave Maria in latina? Am auzit-o de cateva ori si mi-a placut mult.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina spune:

Iata Ave Maria in latina:

Ave Maria, gràtia plena,
Dòminus tècum, benedìcta tu in mulièribus,
et benedìctus fructus vèntris tui, Iesus.
Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatòribus,
nunc et in hora mortis nòstrae.
Amen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Multumesc mult!

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

RUGĂCIUNE CĂTRE
PREA SFÂNTA NĂSCĂTOARE DE DUMNEZEU

La cine să mă plâng STĂPÂNĂ !
La cine să alerg în durerea mea, dacă nu la TINE, ÎMPĂRĂTEASĂ CEREASCĂ.
Cine va primi plânsul meu și oftarea mea; dacă nu TU, PREA CURATĂ, nădejdea creștinilor și scăpare pentru noi păcătoșii ?
Cine, dacă nu TU, ne vei apara mai bine în nevoi ? Ascultă oftarea mea și apleacă urechea TA la rugăciunea mea !
Stăpână, MAICA DOMNULUI meu, nu mă trece cu vederea pe mine, care cer ajutorul TĂU și nu mă respinge pe mine, păcătosul(a), luminează-mi mintea mea și mă învață, ÎMPĂRĂTEASĂ CEREASCĂ !
Nu mă lepăda, Stăpână, pe mine, robul TĂU (roaba TA) pentru nemulțumirea mea. FI pentru mine MAICĂ și PROTECTOARE !
Mă încredințez acoperământului TĂU milostiv, dacă nu o să vrei să mă ajuți, du-mă pe mine păcătosul(a) la o viață liniștită și fără de necazuri, ca să plâng de păcatele mele !
Vai mie ! La cine să alerg eu vinovatul(a), dacă nu la TINE, la CARE toți păcătoșii caută nădejde și scăpare așteptând mila TA cea nespusă și darurile TALE ! Ce cuvânt pentru păcatul meu voi putea spune la SLAVA TA cea prea mare !
O, STĂPÂNĂ, Împărăteasă Cerească, TU îmi ești MAICA și nădejdea, TU îmi ești speranța și scăparea mea, acoperământul, apărarea și ajutorul meu.
ÎMPĂRĂTEASA mea CEA PREA BUNĂ și grabnică apărătoare, acoperă mă cu rugăciunea TA pe mine care am călcat poruncile FIULUI și DUMNEZEULUI TĂU !
Apără-mă de dușmanii văzuți și nevăzuți, îmblânzește inimile oamenilor răi, care se ridică asupra mea .
O, MAICA DOMNULUI și a FĂCĂTORULUI meu ! Tu ești rădăcina Fecioriei și floarea care nu se veștejește a curățeniei.
O, NĂSCĂTOARE de DUMNEZEU ! Ajută-mă pe mine, care sunt stăpânit(ă) de pasiunile trupești și de durerile inimii, numai de la TINE și împreună cu TINE a FIULUI TĂU și a DUMNEZEULUI nostru voi avea apărare și prin apărarea TA cea prea mare voi fi ajutat(ă) și voi scăpa de nenorocire și necazuri, cu rugăciunile TALE cele mai puternice PREA CURATA fără de păcat și PREA SLĂVITĂ MARIA, MAICA lui DUMNEZEU.
Bucură-te CEA plină de aur !
Bucură-te CEA îmbucurată !
Bucură-te PREA BLAGOSLOVITĂ
DOMNUL este cu TINE .


NOTĂ: Această rugăciune se numește Rugăciunea a trei bucurii foarte folositoare pentru cei cere o citesc de mai multe ori.
Cei cere o citesc de mai multe ori vor primi trei bucurii de la MAICA DOMNULUI .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Si in engleza credinta crestina...

I believe in God, the Father Almighty,
the Creator of heaven and earth,
and in Jesus Christ,
His only Son, our Lord:
Who was conceived of the Holy Spirit,
born of the Virgin Mary,
suffered under Pontius Pilate,
was crucified, died, and was buried.
He descended into hell.
The third day He arose again from the dead.
He ascended into heaven
and sits at the right hand of God the Father Almighty,
whence He shall come to judge the living and the dead.
I believe in the Holy Spirit,

the holy catholic [1] church,
the communion of saints,
the forgiveness of sins,
the resurrection of the body,
and life everlasting.
Amen.


1. The word "catholic" refers not to the Roman Catholic Church, but to the universal church of the Lord Jesus Christ.

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani siElena Maria 7 luni.

Mergi la inceput