Tatal nostru- Pater noster

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maruca spune:

doua rugaciuni catre Maica Domnului, care mie imi plac foarte mult..

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim, Nascatoare de Dunmezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decit Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decit Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvintul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat nascatoare de Dumnezeu, te marim.

si

PREASFÎNTĂ NĂSCĂTOARE

O, Preasfîntă Stăpînă, de Dumnezeu Născătoare, ceea ce ești mai presus decît serafimii, Fecioară de Dumnezeu aleasă, bucuria tuturor celor necăjiți, dă-ne mîngîiere și nouă, celor ce suntem în necazuri, că afară de tine altă scăpare și ajutor nu avem.
Tu singură ești mijlocitoarea bucuriei noastre, și ca Maica Milostivirii stînd înaintea Prestolului Preasfintei Treimi, poți să ne ajuți nouă, că nimeni dintre cei ce se roagă ție cu credință nu este rușinat.
Auzi-ne și acum în ziua necazului nostru, pe noi, cei ce cădem înaintea icoanei tale și cu lacrimi ne rugăm ție. Alungă de la noi toate necazurile ce vin asupra noastră întru această vremelnică viață și prin atotputernica ta mijlocire, nu ne lipsi pe noi nici de veșnica și nesfîrșita bucurie, întru împărăția Fiului Tău și Dumnezeului nostru.
Amin


PREASFÎNTĂ NĂSCĂTOARE

O, Preasfîntă Stăpînă, de Dumnezeu Născătoare, ceea ce ești mai presus decît serafimii, Fecioară de Dumnezeu aleasă, bucuria tuturor celor necăjiți, dă-ne mîngîiere și nouă, celor ce suntem în necazuri, că afară de tine altă scăpare și ajutor nu avem.
Tu singură ești mijlocitoarea bucuriei noastre, și ca Maica Milostivirii stînd înaintea Prestolului Preasfintei Treimi, poți să ne ajuți nouă, că nimeni dintre cei ce se roagă ție cu credință nu este rușinat.
Auzi-ne și acum în ziua necazului nostru, pe noi, cei ce cădem înaintea icoanei tale și cu lacrimi ne rugăm ție. Alungă de la noi toate necazurile ce vin asupra noastră întru această vremelnică viață și prin atotputernica ta mijlocire, nu ne lipsi pe noi nici de veșnica și nesfîrșita bucurie, întru împărăția Fiului Tău și Dumnezeului nostru.
Amin


Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

si pentru ca sintem romani, si pentru ca este un site romanesc, de ce nu Tatal Nostru in romana...

"Tatal Nostru care esti in ceruri!
Sfintesca-se Numele Tau;
sa vina imparatia Ta;
faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamint.
Piinea noastra cea de toate zilele dane-o noua astazi;
si ne iarta noua pacatele noastre, fiindca si noi iertam oricui ne este dator;
si nu ne duce in ispita, ci scapa-ne de cel rau!"
Amin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

O rugaciune foarte puternica spusa de calugarii din Muntele Sfant Athos

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fecioara, fericita shi preanevinovata, shi Maica Dumnezeului Nostru.
Ceea ce eshti mai sfintzita decat heruvimii shi mai slavita fara de asemanare decat serafimii, caci fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe tine cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu te Slavim!

Amin

biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

Crezul in greaka ( transcriptzie latina)

Pistevo

Pistevo eis ena Theon, Patera Pantocratora,
Piytin uranu ke ghis, oraton te panton ke aoraton
Ke eis ena Kirion Iysu Hriston, ton Yio tou Theou, ton monogheni
ton ek tu Patros ghenithenda pro panton ton eonon,
fos ek fotos, Theon alithinon ek Theu alithinu ghenithenta u piythenta,omousion to Patri, dhiu ta panta egheneto.
Ton dhi imas tus anthropus ke dhia tin imeteran sotiria
ek Pnevmatos Aghiu ke Maria tys Parthenu ke enanthropisanta
Stavrothenta te iper iymon epi Pontiu Pilatu ke pathonta ke tafenta
Ke anastanta tin triti imera, kata tas Grafas
Ke anelthonta eis tus uranus
ke kathezomenon ek dexion tu Patros
Ke palin erxomenon meta dhoxis krine zontas nekrus,
u tys Vasilias uk este telos.
Ke eis to Pnevma to Aghion, to Kirion, to Zoopion
to ek tu Patros ekporevomeno,
to sun Patri ke Yiu simboroskinumenon ke sunodhoxazomenon
to lalisan dhia ton profiton.
Eis Mian Aghian, Katholikin, ke Apostolikin Eklisian.
Eis afesin amartion
Prosdhoko anastasin nekron
Ke zoyin tu mellontos eonos. Amin



biankita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_tud spune:

mi-a fost de mare ajutor ce ati scris!

Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns britdi spune:

Ai avut o idee excelenta, papadie ! Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Multumim, papadie !

Nina & Nina-Cristina (1 an si 9 luni)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

www.crestinism-ortodox.ro

Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

Palmirah ,
Shtii cit mi-am batut capul sa imi amintesc rugaciunea "Doamne,Doamne ceresc tata"?Oricit am incercat,imi aminteam numai partea a doua shi nu shtiam cum sa intreb pe cineva daca shtie aceasta rugaciune.Kiar azi,vorbind la telefon cu fratele meu mai mic,am fost tentata sa-l intreb,caci shi el o spune seara inainte de culcare;dar am renuntzat shtiind ca prima reactzie va fi sa rida de mine.
multzi pentru ajutor,



Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina spune:

Crezul in italiana:

Credo
Io credo in Dio, Padre onnipotente, creatore del cielo e della terra; e in Gesù Cristo, suo unico Figlio, nostro Signore, il quale fu concepito di Spirito Santo, nacque da Maria Vergine, patì sotto Ponzio Pilato, fu crocifisso, morì e fu sepolto; discese agli inferi; il terzo giorno resuscitò da morte; salì al cielo, siede alla destra di Dio Padre onnipotente; di là verrà a giudicare i vivi e i morti. Credo nello Spirito Santo, la santa Chiesa cattolica, la comunione dei santi, la remissione dei peccati, la risurrezione della carne, la vita eterna. Amen .

Mergi la inceput