Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GH spune:

Am si eu niste retete delicioase de la sotul meu.

Deocamdata iata 2:

rulada de alune
1 ceapa mare,
25g ulei de masline,
225g nuci, alune si seminte curatate de coaja si neprajite (iese mai putin grasa si are mai putine calorii),
100g pesmet (adaugati si 2-3 linguri tarate daca e pesmet de paine alba)
300ml apa,
1/2 cub knorr de pui, tarhon si alte condimente pt friptura,
sare si piper dupa gust

se toaca ceapa solzisori si se pune cu uleiul in tigaie la prajit. se da la o parte cand a devenit transparenta, inainte sa se coloreze.
nucile, alunele si semintele se zdrobesc cu facaletul sau se pun la robot ca sa le taie (atentie nu le faceti pudra, trebuie doar maruntite)
se amesteca toate ingredientele pana iese o pasta moale, dupa care se da la cuptor (intai la foc mediu si apoi mai mare) pana se rumeneste deasupra

Miam!! Iese ca o rulada cu carne. Noi punem yeast extract in loc de Knorr

pateu de ciuperci
1 cana de nuci facute pulbere (sau praf de migdale pt cine are)
zeama de la o lamaie mica
1 ceapa mare
2 cani de ciuperci taiate rondele (grosimea nu conteaza pt ca se baga in final la mixer)
1 lingurita de tarhon

ceapa taiata solzisori se caleste pana se coloreaza vag. se adauga ciupercile si se pune un capac. dupa vreo 15 minute (timp in care mai mestecati) se amesteca totul si se da la mixer pt a face o pasta.

Cel mai bune este dupa ce a stat vreo 2 ore la frigider.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GH spune:

Pui la cuptor

pui,
usturoi
fructe si 1-2 cartofi

se cauta un capac larg (nu de sticla - de metal) se pune o lingurita de ulei; se curata puiul si se umple cu bucati de stafide, mar, usturoi si ce mai aveti prin casa (ananas, sau alte fructe). cartofii curatati si taiati si 1-2 catei usturoi se aseaza alaturi de puiul umplut pe capac
se pune sub capac o oala cu apa si se da la cuptor
dupa 20 de minute se intoarce puiul ca sa se rumeneasca peste tot. Nu se scoate din cuptor pana nu a format o crusta rumena

Garantez ca pui asa de fraged sigur nu ati mai mancat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

GH, multumim mult pentru retete si bine ai venit printre noi

www.bconsulting.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A78 spune:

Salut

ma scuzati de intrebare, dar ce e tarhon? Cum arata? Sau poate mai are si alta denumire?

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by A78

Salut

ma scuzati de intrebare, dar ce e tarhon? Cum arata? Sau poate mai are si alta denumire?

multumesc.


Nicoleta, tarhonul e o planta care se foloseste pentru condimentarea diverselor alimente. Denumirea in latina e Artemisia dracunculus, da o cautare pe google la imagini, gasesti si poze. Daca te ajuta, denumirea in franceza e "estragon', iar in rusa "tarhun"

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviaki spune:

Eu am o reteta de prajitura ieftina, fara prea multe calorii, rapida si foarte gustoasa!
Ingrediente:
1 1/2 cani de zahar, 1 1/2 cani sifon, 1/2 cana ulei, 2 1/2 cani faina, 2 linguri cacao, 1 lingurita bicarbonat, 3 linguri de gem, 1 lingurita scortisoara (sau dupa gust).Se pot adauga si stafide. Se amesteca ingredientele si se da la cuptor(200 grade)pana cand incepe sa se desprinda pe margini.
Glazura:
10 linguri zahar, 3 linguri cacao si 4 linguri de apa se pun intr-o craticioara pe foc si se amesteca continuu pana ce continutul tapeteaza lingura. Se da jos de pe foc si se incorporeaza treptat un pachet de margarina sau unt. La sfarsit se adauga 2 lingurite de esenta de rom.
Cand prajitura s-a racit, se taie in patrate si se acopera cu glazura care trebuie sa fie calduta.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu cind sint in mare graba fac un ghiveci din ce am prin casa. Calesc niste ceapa si adaug: gogosari (daca am mai multe culori pun rosii, galbeni, verzi), rosii, dovlecel, sfecla, varza, morcov, fasole verde, orice. Nu iese niciodata la fel. Citeodata pun suc de rosii, alteori zeama de la supa. Se poate pune si carne in ghiveci sau il folosesc ca garnitura la carne (noi sintem carnivori). Desi ai mei sint mofturosi nu refuza mincarea asta. Mai ales ca nu-mi iese de doua ori la fel!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Bucate pentru imparatul, nu pentru tot satul!!!


Sandwich cu somon:
Crema: branza Philadelphia light sau Almete + ceapa rosie toacata+ marar tocat+piper.
Se unge ciabatta (sau paine graham, sau secara)cu crema, se pun feliute de somon afumat si o frunza de salata iceberg. gata.

Sandwich cu piept de curcan afumat.
Crema: avocado piure+rosie tocata cubulete+sare+piper+sos Tabasco+suc de lamaie.
Se unge bagheta cu crema, se pun felii de sunca de curcan sau de pui si o frunza de salata sau salata de sfecla rosie.

Mere la microunde:
Se curata merele, se taie in 4 si se scoate cotorul. Se pun intr-un castron din sticla cu bucatele de unt, stafide, nuci, alune (sau ce alte nucide aveti la indemana), zahar brun (sau miere), scortisoara, biscuiti digestivi sfaramati (un strat subtire la suprafata sau mixat cu restul chestiilor. Se pune cuptorul la putere maxima, circa 10 minute.
Se pot inlocui merele cu orice fructe de sezon (capsuni, caise, nectarine, pere, gutui, sau mix). Tot secretul acestui desert este sa nu exagerati cu gatitul fructelor. Se tin la microunde numai pana se elibereaza aromele iar zaharul brun, impreuna cu untul si sucul scurs formeaza un sirop aromat si dulce (dar nu exagerat).

Super pentru BB.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GH spune:

Puteti sari peste tarhon, nu e esential. Eu cam uit sa cumpar de obicei.

Scuze pentru un "e" nelalocul lui care s-a strecurat in graba de a scrie retetele.

Multumesc mult pentru reteta de aripi picante - am folosit sosul pentru a face cu el zeama la o salata "mexicana" (la sosul postat pe forum am pus cartofi, morcovi, varza de bruxelles, fasole si porumb din conserva si ton, ardei capia copti si salata verde).

Pentru cineva ca mine care nu se pricepe deloc la sosurile de salata a iesit uimitor de potrivita. :)

Multumesc fetelor inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GH spune:

O reteta indiana de pui in sos curry

Se pune la prajit piept de pui cu putin ulei, cand este pe jumatate facut se adauga o ceapa mijlocie (si optional un catel de usturoitaiat marunt sau praf de usturoi peste pui). Dupa ce ati vazut ca ceapa incepe sa se schimbe la culoare si puiul este facut adaugati zeama de la o portocala, 1 lingurita praf curry si cateva linguri bune de smantana cu continut redus de grasime.

Este gata in 15 minute si este delicios.

Pofta buna!

Mergi la inceput