Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenya_m spune:

crinutz imi place "semnatura" ta, este foarte adevarata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

PUI LA CUPTOR [rapid]


Se ia un pui cat vreti voi de mare ,il ugeti f bine cu cimbru [efectiv sa fie inbracat in cimbru ] se baga in punga magica de la Knorr sau de la Fino .Se umple un castronel cu 300 de ml de apa ,se pun cca 3 lingurite pline de bulion ,o capatana de usturoi pisat si cateva cuisoare .Se amesteca aceasta compozitie si se rastoarna in punga dar nu peste pui sa nu cada cimbru de pe el . Se inchide punga ,se intapa de vreo 10 ori cu o scobitoare si intr-o tava se baga la cupltorul deja incins cam o ora .Focul se da la foc potrivit .
Pofta buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

UNT NOBIL .
Se ia un pachet de unt ,se scoate de la frigider sa se inmoaie ,dupa care se freaca cu putina sare grunjoasa ,marar proaspat tocat fin ,si vreo 4 catei de usturoi pisat .Se prajesc cateva felii de paine si
POFTA BUNA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

ARDEI COPT CU VINETE

sE COACE O VANATA MARE SI FRUMOASA SI SE COJESTE SI SE LASA LA SCURS PE UN TOCATOR DE LEMN .
sE COACE 1 KG DE ARDEI GRAS SAU CAPIA ROSU SI SE CURATA SI DE cotor si de samburi .
Se toaca vanata cu un cutit de lemn si se pune intr-un castron .Se taie ardeii sau capia fasii subtisi si se adaoga peste vanata .
Se taie o ceapa potrivita si se toaca marunt ,se adaoga 2 lionguri de bulion amestecat cu putin ulei si sare ,iar pt cine doreste piper si boia iute .
Iese extraordinar de gustoasa reteta si este si de sezon
Va doresc pofta buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

merci elenya_m, si mie mi-a placut si chiar ca e adevarat.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena71 spune:

Mancare de vinete:
Speli vinetele, le tai rondele potrivit de groase, le dai cu sare si le pui la scurs pe fundul de lemn. Separat, pui rosiile la calit cu ceapa si putin ulei, apoi adaugi vinetele si verdeata si le lasi putin sa se inmoaie, apoi dai totul la cuptor, nu inainte de a adauga si ceva usturoi taiat feliute, dupa gust, piper, putina Vegeta si inca un pic de varedeata proaspata, tocata. E super, pofta buna!

Sau: Cartofi cu branza si smantana la cuptor:
Fierbi cartofii in coaja, apoi ii cureti si ii tai rondele.
Pe fundul unei cratite (eu folosesc un tuci)asezi un pic de ulei, apoi un rand de rondele de cartofi, pe urma un amestec de branza rasa/cascaval, oua si smantana, condimentat cu Vegeta si verdeata tocata, apoi iar cartofi, iar pasta cu branza, ou si smantana. Peste ultimii cartofi eu presar de obicei cascaval sau branza rasa, eventula cu ou. Se serveste cu smantana. E delicios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Paté de avocado cu masline

Ingrediente:
2 avocado medii, atentie sa fie molcute la pipait, cele tari nu sunt coapte si nu se fac pasta in blender;
500 g masline negre, fara samburi;
zeama de la o jumatate de lamaie (previne oxidarea rapida a pulpei de avocado);
piper, dupa gust (ca sare au maslinele).

Mod de preparare:
Se curata avocado, se scot samburii si se taie cubulete, se pun in blender impreuna cu maslinele, zeama de lamaie si piperul, se mixeaza bine si se mananca cu paine prajita si pofta

Timp de preparare:
10 minute, cu tot cu curatatul fructelor de avocado.

Calorii:
Multe, dar merita, pentru ca avocado este foarte hranitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianette spune:

quote:
Originally posted by clau2toma

ARDEI COPT CU VINETE

sE COACE O VANATA MARE SI FRUMOASA SI SE COJESTE SI SE LASA LA SCURS PE UN TOCATOR DE LEMN .
sE COACE 1 KG DE ARDEI GRAS SAU CAPIA ROSU SI SE CURATA SI DE cotor si de samburi .
Se toaca vanata cu un cutit de lemn si se pune intr-un castron .Se taie ardeii sau capia fasii subtisi si se adaoga peste vanata .
Se taie o ceapa potrivita si se toaca marunt ,se adaoga 2 lionguri de bulion amestecat cu putin ulei si sare ,iar pt cine doreste piper si boia iute .
Iese extraordinar de gustoasa reteta si este si de sezon
Va doresc pofta buna !

In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa
poze cu Zanul meu http://pg.photos.yahoo.com/ph/clau2toma/album?.dir=/4f18re2



cunoastem, cunoastem ... saptamana trecuta am facut si eu mancarea asta (pt. prima data pt. sotul meu caruia i-a placut f. mult). E intr-adevar o mancare gustoasa, usor de preparat. Daca aveti doar ardei copti si nu mai aveti chef sa murdariti aragazul coptzand/cocand (!!! Care e gerunziul de la "a coace" ??) vinete, puteti sa caliti o vanata cruda (curatata in prealabil de coaja si data pe razatoare).
Pofta buna !

DIANE
cununie
nunta (pe curand si altele)
diverse chestii pentru nunta & cununie
Honey-Moon Albena
Photoshop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teano spune:

fetelor salivez deja.o rugaminte o reteta de pizza cu aluat frantuzesc stie cineva?multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Fetelor imi ploua-n gura !...Faceti si livrari la domiciliu?:)

Pentru Barbye-una
dintre noi!Trebuie sa ajuti!

Mergi la inceput