Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns niculae spune:

reteta rapidade branza
o ciudatenie locala (tara fagarasului) se poate face tot in bucatarie din lapte de bivolita sau vaca nefiert:
-se pune laptele la fiert
-inainte de a da in clocot se picura putin otet de mere (sau bors)
-branza coaguleaza si se scoate cu sita din zerul brusc limpede ce o inconjoara
este o chestie foarte rafinata, cu gust bland si carnatie piersicoasa. in principiu nu se conserva, e un fel de reteta a bunicii de pe o zi pe alta.

www.ajutormenaj.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yrys78 spune:

Mor de faome si imi curg balele in fata monitorului astuia. Sunt la serviciu si am comandat mancare libaneza si s-a pierdut pe drum...si masochista cum sunt, ma uit pe retete.
PS: Buna, Iris79, incantata de cunostinta...eu sunt 78...nice to meet you!!!!

http://community.webshots.com/user/yrys78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Trandafiri-Se servesc f. bine langa bere.
Se face un aluat ca si ptr. patura de taitei. Dupa ce s-a intins cu sucitorul si s-a pudrat cu faina, se taie in fasii cam de 2 cm latime.Se ruleaza fiecare fasie pe degete (3 degete nu mai multe) si se arunca in uleiul bine incins. Nu se lasa in ulei dacat pana cand isi schimba putin culoarea.Deasupra se poate presara sare.
P.S. In aluat se poate adauga si branza si putin chimen.

MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

MEPHALA30 , te rog scrie reteta de la foile de napolitana , ca arata super !!!
Mersi mult !!!


zana : ANA-ANDREEA 10 MARTIE 2000
fetita PAULA-CEZARA 20 DECEMBRIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris79 spune:

Stie cineva cum se face crema pentru cremsnit? Sper ca asa se scrie.
Nice to meet you too, Yrys 78.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georox spune:

Sa va vand un pont pentru gogoselele cu iaurt : adaugati si rom, le va da o aroma deosebita. La mine nu au rezistat mai mult de o zi, si am facut cat pentru o armata. De preferat sa folositi un iaurt care este mai gros pentru ca altfel iese aluatul prea subtire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Georox spune:

Eu fac urmatoarea crema pentru foile de napolitana:
Ingrediente :
2 oua
8 linguri faina
1 litru lapte
12 linguri zahar (eu pun la ochi)
miez de nuca prajit si maruntit

Amestec ouale cu 6 linguri zahar, adaug faina si treptat laptele. Apoi se pune pe foc si se amesteca in continuu pentru a nu se prinde de oala. O lasati pana fierbe, apoi se da la o parte.

Separat se pune la caramelizat celelalte 6 linguri de zahar, iar cand s-a topit se adauga crema deja facuta. Se amesteca cele doua compozitii si se aduaga si miezul de nuca. Se mai lasa sa fiarba putin, cam 5 minute, dupa care se pune la racit.

Recunosc este o reteta putin mai complicata, dar credeti-ma ca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

Cand sant in pana de idei, obisnuiesc sa fac placinta cu carne (sau cu ciuperci, branza, dulceata, mere, etc)
Cumpar din magazin ''foi de placinta'' ( 25000 lei/pach,)sint f,f,f subtiri(1 pachet ajunge pentru 1 tava normala de aragaz) si incep asezarea in tava:
1 rand foi, unul de umplutura,1 rand foi, unul de umplutura, etc iar deasupra se pune smantana, iaurt, se orneaza si se da la cuptor cam 20 min. Se serveste de preferinta calda. E super buna si rapida .


MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eu azi am facut rapid:
spaghete fierte cu pesmet si nuci (pesmetu, nucile si putin zahar prajite in putin ulei)
super bun.
maine:spaghete cu conserva de ton.

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Eu sint pofticioasa si gurmanda. Gatesc in disperare si sint pretentioasa la mincare. M-am "procopsit" si cu un sot mofturos din cale afara asa ca va dati seama cum a devenit pentru mine gatitul o lupta, ce mai...un ditamai razboi...unul picant si ademenitor.
Ma dau in vint dupa mincare de calitate, bine gatita si sanatoasa. Am gustat bucate alese, am incercat retete supersofisticate si am dus pina la extrem tot ce inseamna gatit. Plus ca sint dintre acei maniaci care maninca ciudatenii ( pentru unii...), melci, broaste, caracatite, serpi..
Dupa toata introducerea asta, vreau sa va spun ca mincarea mea preferata este soia texturata prajita si innabusita, cu salata Cesar's alaturi.
Stiu, suna banal, dar va asigur ca eu daca trebuie sa aleg dintre acest fel de soia si un alt fel, oricit de gustos si "frantuzit" sau cea mai delicioasa friptura, eu aleg fara sa ma gindesc prea mult " friptura de soia".
Soia texturata, gatita asa cum trebuie este foarte buna si sanatoasa.
Am scris aici nu ca sa va bat la cap cu povesti ci ca sa va intreb daca mai exista vreo persoana care sa fie in asentimentul meu si care sa stie sa gateasca soia in vreun fel "genial", pentru ca vreau sa aplic rapid reteta.
Intre timp va scriu modul meu de preparare:
Daca este post, soia se moaie de cu seara in apa rece. Daca nu e post se moaie in lapte.
Dupa citeva ore se scurge, si se pune la fiert cu apa timp de 10-20 de minute, pina se inmoaie bine. Obligatoriu se adauga mai multa sare decit ai pune la o alta "fiertura" si multe condimente, pentru ca soia este in general total fada si fata de alte alimente care contin in mod natural sare, aceasta nu contine deloc. Nu va temeti deci sa puneti mai multa sare. Eu obisnuiesc sa adaug si altele la fiert, de exemplu morcov, telina si ceapa..
Dupa ce am scos-o si am lasat-o la racit suficient cit sa poata fi BINE stoarsa si presata (altfel iese usor amara), imi pregatesc un vas adinc ( un castron) in care fac un sos din verdeturi bine maruntite, putin ulei de masline, coaja de lamiie, condimente : piper, boia, coriandru boabe...busuioc sau maghiran...etc. (de fapt pun ce imi place mie...fiecare pune ce-i trece prin cap. Sosul nu trebuie sa fie foarte "lung", vorbim aici doar de vreo 2 linguri de ulei de masline si cite un praf din ce v-am scris mai sus..) Peste aces sos pun 3-4 catei de usturoi, taiati felii) si acum incep sa prajesc soia intr-o tigaie larga, in care pun tot ulei de masline, in cantitate suficienta ( mai mult decit la cartofi prajiti de exemplu) astfel incit atunci cind se incinge uleiul sa pot praji feliile de soia pe toate partile.
Dupa ce se rumeneste fiecare dintre ele, le scot una cite una si le pun imediat in castronul pentru care am pregatit si o farfurie pe care sa o pun deasupra ca un capac, dupa ce am pus soia peste sosul respectiv, ca sa le "aburesc" putin cu toate aromele...Desigur ca amestec putin sosul ca sa intre printre toate feliile si apoi, am rabdare sa treaca vreo 5 minute ca sa le pot servi.
Va asigur ca maminc de vreo doua ori pe saptamina cel putin acest fel, nu ma plictisesc de el si fac diverse combinatii, adaug orez basmati sau jasmin, alaturi, sau cartofi sau orice alte legume..si de fiecare data primesc o nota de "21 " de la sotul meu care este un "carnivor feroce".
Cit despre salata Cesar's, promit ca o sa mai scriu, desigur daca se arata doritori sa incerce.
In pricipiu, felul descris mai sus merge cu salata simpla de rosii si dureaza foarte puin sa-l pregatesti daca ai grija, din timp sa pui feliile de soia la inmuiat.
Acum, astept si alte retete cu soia texturata
Va salut pe toti, cu drag

Mergi la inceput