Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Reteta rapida: pulpe de pui la cuptor cu legume. Prepararea dureaza 10 minute, coacerea e mai lunga - 50-60 minute.
Se spala copanelele sau ciocanelele (de obicei le folosesc pe acestea din urma), se pun in tava, se mai adauga cartofi taiati bucati mari, morcovi taiati transversal, cateva rondele de ceapa, ardei, cativa catei de usturoi taiati felii mici, cateva felii de rosii, dupa care se adauga putina boia dulce, vegeta si cateva linguri de ulei. Se adauga vreo 2 cani de apa, cat sa fie legumele acoperite si se da la cuptor la foc potrivit vreo 50 de minute pana se evapora apa si se rumenesc toate.
Iese o minunatie, morocvii ies putin caramelizati, dulci si buni, catofii excelenti, la fel si puiul...
Mie imi place la nebunie acest fel de mancare.
Pofta buna!
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizica spune:

Am si eu o reteta rapida Orez cu peste
Intr-un vas ena (nu stiu cum se scrie) pun ulei de masline, calesc niste orez pana se face mai maroniu la culoare, dupa aceea torn cam 1/2 l supa (delikat amestecat cu apa) si il las pe foc sau la cuptor cam 10 min. Imi place asa ca nu se lipesc boabe de orez ca la pilaf.
Cand este gata orezul desfac o cutie de ton si-mi amestec cu orezul cat ton doresc.
Imi place mult tonul, vara il amestec intr-o salata de rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelada spune:

Vin si eu cu o reteta care familiei mele place foarte mult....si e si rapida:)
O casoleta cu ficatei proaspeti ( uneori adaug si pipotele cu inimioare , dar schimb ordinea, adica fierb pipotelele bine inainte sa adaug ficateii ) cand sunt rumenite frumos pun ciupercute din conserva, adaug bulion,un praf de zahar, delicat, putin cimbru si...gata! Cu mamaliguta fierbinte este un deliciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha-Andreas spune:

Sa scriu si eu citeva retete bune:
PUI LA TAVA

2 pui mijlocii , 1 lingura de unt , sare.Se curata puii , se spala si se sareaza . Se dau la cuptor si se ung din cand an candcu unt . Cand sant aproape gata , nu se mai ung se lasa sa se rumeneasca frumos pe deasupra . se servesc cu cartofi si salata .Sosul din tava se lasa sa mai fiarba cu o lingura e apa . Se strecoara si se serveste an sosiera .

Salata de icre imitate

Ingrediente: 1 1/2 ceasca cu apa, 4 linguri de gris, 1 lingura de pasta de peste, 1/2 lingurita de boia, 100 grame de ulei, 1 lingurita de otet sau de lamiie, o ceapa mijlocie.

Se pune apa la fiert intr-o cratita mica. Cind apa da in clocot, se toarna grisul in ploaie. Se fierbe amestecind, pina ce pasta devine potrivit de consistenta. Se da la o parte, si dupa ce s-a racorit, se freaca, punind pasta de peste, boia pentru culoare, si ulei ca la orice salata. Se potriveste de acru si de sarat, se adauga ceapa taiata si se aseaza pe o farfurie, punind citeva masline imprejur.

Pofta buna!



ALBUMUL NOSTRU FOTO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha-Andreas spune:

Papanasi fierti

Ingrediente: 250 de grame de brinza de vaci, 1 ou mare sau doua oua mici, 3 linguri de gris, sare, 1 lingura de faina, 2 linguri de unt, 1 lingura de pesmet

Se freaca intr-un castron brinza de vaci cu ouale, grisul si sarea. Se amesteca bine, sa fie compozitia potrivit de tare. Se ia cu lingura din ea, se fac cu mina muiata in faina galuste mici rotunde, se turtesc putin intre maini si cu degetul se face la fiecare adincitura la mijloc. Se pune la fiert o cratita cu apa si putina sare. Cind da in clocot, se pun papanasii si se tin pina se ridica toti deasupra. Se trage cratita la o parte si se mai lasa sa fiarba vreo 10 minute la foc foarte mic. (Daca fierb in clocote mari, papanasii se terciuiesc). Se scurg, se oparesc cu unt si se presara deasupra pesmet prajit. Se servesc foarte fierbinti cu smintina si zahar.



SARBATORI FERICITE

ALBUMUL NOSTRU FOTO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

CRACIUN FERICIT TUTUROR!


MG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicuta spune:

O alta reteta rapida: macrou la cuptor
macrou curat spalat si taiat in doua bucati se pune intr-o tava cu putina apa si ulei apoi pestele se sareaza pipereaza,se pune cimbru, putin delikat ,1-2 lg bulion desfacut cu putina apa, citiva catei de usturoi si foi de dafin tava se pune la cuptor si din cind in cind se stropeste pestele cu sosul din tava(la nevioe se mai adauga apa.
Se face foarte repede este gustos si sanatos pentru stomac.
deasupra se poate pune patrunjel verde se poate servi cu cartofi natur.Pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia-mihaela spune:

buna fetelor

bunicuta si lotus, vreau sa va spun ca am incercat si eu retele voastre si ca mi-au reusit . a fost pt. prima oara cand eu i-am gatit sotului meu si a iesit totul atat de bine. a fost super mancarica si am fost si eu bucatareasa..
va multumesc frumos pt. tot.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micalondra spune:

Alta reteta cu soia texturata: "friptura de soia" ii spun eu. Pun intr-un vas putin ulei, felii de soia, ceapa taiata in bucati mai mari (in 4-6, depinde de marimea cepei), usturoi, morcovi si telina, taiate tot asa mai grosut, apoi condimente dupa gust (boia, vegeta, piper sau curry, etc.). Acopar cu apa si dau la cuptor. Dupa ce scade din apa si pe o parte sunt rumene feliile le intorc si pe cealalta parte si mai las putin pana se rumenesc si devin usor crocante.
Sau alta reteta usoara: legume ce am prin casa (cartofi, morcovi, telina, varza, ciuperci, ceapa, usturoi, dovlecel, vinete, etc), taiate in bucati groase (de ex. morcovul in rondele cam de 1 cm grosime, cartoful si ceapa in 4 parti) si puse intr-un vas in care am pus ulei. Pun condimenta, acopar cu apa si dau la cuptor. Aceasta "friptura de legume" are un gust deosebit fiindca fiecare legume isi pastreaza gustul propiu. Se poate presara cascaval ras dupa ce se scoate de la cuptor.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Salata de pui cu sos de iaurt

Ingrediente: 4 piepturi de pui (a 150 g), 2 lg. ulei, sare, piper, 250 g porumb (cons.), 4 rosii, ½ castravete salata, 300 g iaurt, 1 ceapa, 1 salata, cate 1 leg. ceapa verde, busuioc si patrunjel, 1 lg. otet, 50 g smantana, 50 g cascaval ras
Carnea se spala, se sterge si se prajeste in ulei cca 20 minute. Se scoate si se condimenteaza.
Castravetele si rosiile se taie felii, ceapa se taie solzisori, iar salata se rupe bucatele. Totul se amesteca intr-un castron, impreuna cu boabele de porumb.
Verdeata se toaca marunt si se amesteca bine cu otet, iaurt si smantana. Se condimenteaza cu sare si piper.
Se asaza salata pe farfurii si se adauga sos. Pieptul se taie felii si se pune peste salata. Deasupra se presara cascaval ras.

Mergi la inceput