Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:



SALATA RAPIDA CU PASTE
200g mazare din doza sau praspata
200-250g(jumatate de pachet) de paste,melcisori sau ce aveti la indemana
2 oua fierte tari
3linguri ketchup
3linguri suc de portocala
250g iaurt natural
3rosii
1mar
200g cremvusti sau parizer sau kasseler

-mazarea se opareste in apa sarata apoi se lasa la stors intr-o sita.
-pastele se fierb si ele in apa sarata si se storc.
-ouale si parizerul se taie cubulete mici,la fel si marul.
-rosiile se taie cuburi sau felii micute
-ketchup-ul si sucul de portocala se amesteca apoi se incorporeaza usor in iaurt.
-totul se amesteca si se lasa 10-15min sa se patrunda.
-se pune sare si piper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

MANCARE DE VINETE (nu stiu cum se cheama...)

se taie rondele vinete mai micute, se trec prin faina+sare+piper si apoi prin ou, se prajesc in ulei. se face un sos din bulion, faina, sare, piper, un pic de zahar si usturoi pisat, se pun vinetele in sos si totul la cuptor pana scade sosul. yummy!

madalina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doinna spune:

Buna fetelor!
Am tot asteptat reteta la prajitura cu foi de napolitane dar nu stiu ce s-a intimplat.Va rog daca stiti reteta....stau cu foile in casa de citeva saptamini si nu stiu ce crema sa fac...
Multumiri si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Buna,

Vroiam doar sa va spun ca Mephala ( Carmen) este in concediu, deci momentan nu citeste forumul.

Va sfatuiesc sa ii dati un PM si va raspunde cu siguranta la intoarcere.

Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianuta spune:

Ardei cu pui..
Reteta e inventata de mine, dar e rapida, gustoasa si mai de regim :)
O punga de ardei copti(din comert) se taie fasiute, se adauga 2 conserve de ciuperci taiate si doi piepti de pui taiati si ei patratele mai mici. Se tin pe foc 2 minute in putin ulei si se adauga 2 linguri de bulion diluate un pic cu apa. Sare , piper si ce verdeturi prefera fiecare....Se stinge focul cand puiul e fiert(maxim 20 min).
Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Moaaaaaaama...voi bagati uamenii in boala ...creminali in serie ce sunteti ...hihihi...balosesc in fata monitorului de zici ce-i asta......dar nah..daca tot mi-ati facut una ca asta cu retetele voastre...macar stie careva dintre voi cum se face GULASUL DE VITA???

Io

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

va trimit o reteta de " chiftele vegetale "( numele original e vegetarian pakora si nu stiu ce inseamna e o reteta indiana ) care va ia 10 minute sa o preparati . aveti nevoie de
FAINA DE NAUT ( chickpeas , garbanzo , BESAN FLOUR IN MAGAZINELE INDIENE)
UN CARTOF RAZUIT
UN MORCOV RAZUIT
O CEAPA RAZUITA
FRUNZE DE CORIANDRU TOCATE ( DACA NU PATRUNJEL)
SARE
1/2 LG CURRY
1/4 LG PIPER CAYENNE
SE AMESTECA LEGUMELE RAZUITE CA FAINA SI CU APA ( ALUATUL TREBUIE SA FIE MAI GROS CA CEL DE CLATITE)
SE INCINGE ULEI INTR-O CRATITA ( 5 CM ULEI) SI SE PUNE CATE O LINGURA DE ALUAT IN ULEI

Reteta e foarte gustoasa si va asigura un aport bun de proteine . ( se stie ca proteinele ne ajuta sa ramanem tinere , pentru ca s-a demonstrat ca zilele in care nu consumam suficiente proteine sunt zilele in care imbatranim , iar femeile in general nu consuma suficiente proteine .)

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerria spune:

Bine v-am gasit!Ma primiti si pe mine la discutiile voastre?
Fiind din Arad, zona in care se gatesc multe feluri de mancare unguresti, va trimit o reteta de GULAS DE VITA:
1 kg. carne de vitel se taie bucatele si se lasa in apa 2 ore (din cand in cand se schimba apa sa iasa tot sangele din carne). 2 cepe mari taiate marunt se pun la calit in ulei pana devin aurii. Se pune carnea peste ceapa si se lasa la calit 1/2 ora, amestecand din cand in cand. Se adauga o frunza de dafin, boabe de piper, 2 morcovi taiati rondele, 2-3 catei de usturoi, sare, vegeta sau delikat, 1 lingurita boia dulce si dupa gust boia iute. Se pune apa calda si se lasa la fiert (la foc mic).Se curata 1kg. de cartofi si dupa ce a fiert carnea, se adauga cartofii. Dupa ce gulasul este fiert, se presara patrunjel tocat.
In unele restaurante din Ungaria, gulasul se face si cu galuste de ou: 1 ou batut se amesteca cu o priza de sare si faina cata intra ca sa iasa un aluat moale, sa nu se dezlipeasca usor de pe lingura. Se pune la fiert o cratita cu apa si cand apa clocoteste, se rup galuste micute (cat se ia cu varful lingurii) si se fierb. Dupa ce sunt fierte, se clatesc cu apa rece, se scurg si se pun in gulasul de vita. Se lasa mancarea sa dea un clocot impreuna cu galustele si .
Boiaua de ardei iute se pune cate putin si se gusta, pentru ca altfel iese foarte picanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris79 spune:

Azi gatesc chilli con carne. Pentru cei interesati am sa scriu reteta:
Se caleste in ulei de masline o ceapa rosie taiata marunt si 2 catei de usturoi zdrobiti pana devin aurii. Se adauga 500g cane de vita tocata si se caleste circa 5 minute. Se adauga o cutie de rosii in conserva taiate marunt, o cutie de fasole mexicane, 2 ardei grasi taiati marunt, 2 ardei iuti tocati, o rosie mare proaspata, tocata, sare, piper. La toate astea se adauga un cub de delicat de vacuta dizolvat in 300ml apa fierbinte si se lasa sa fiarba jumatate de ora.
Se serveste cu orez.
Pofta mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:


n-am inventat eu nimci nou :

salata de telina

se da pe razatoare morcov si telina (in functie de nr de persoane flamande)
se adauga bucatele de pui preparat la cuptor (in general fac salata asta cand am resturi de pui facut la cuptor)
se adauga maioneza, sare si piper. se amesteca toate ingredientele, si gata.

e o solutie cand imi ramane cate o pulpita si o jumatate de piept care zac in frigider.

Mergi la inceput