Retete rapide

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by mephala30

Prajitura cu foi de napolitana aici
Se face usor si repede. Si e ft. buna.

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin




eu acum am vazut pozele ,ti-au iesit super toate prajiturile, UNDE SUNT RETETELE?
mor aici de pofta, cine ma pune sa bantui pe forum la ora asta?


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Buna fetelor!
Va scriu si eu o reteta rapida!
Orez cu ton
Asadar se desfac 2 conserve cu ton si se prajesc im uleiul propriu;dupa care se adauga putin usturoi zdrobit si se mai lasa 1 min
Se adauga 1 cana orez, 1 litru de apa, sare, condimente pt gust si se lasa la foc mic.
cand este fiert orezul, se adauga sos de rosii si masline verzi si se mai lasa cateva minute pe foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by roxi23

Buna fetelor!
Va scriu si eu o reteta rapida!
Orez cu ton
Asadar se desfac 2 conserve cu ton si se prajesc im uleiul propriu;dupa care se adauga putin usturoi zdrobit si se mai lasa 1 min
Se adauga 1 cana orez, 1 litru de apa, sare, condimente pt gust si se lasa la foc mic.
cand este fiert orezul, se adauga sos de rosii si masline verzi si se mai lasa cateva minute pe foc



iese gustos??/ca tare imi surade si mie reteta asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

2 pachete (500 gr.) de branza Philadelphia sau telemea
1 lingura de marar uscat
1 catel de usturoi dat pe razatoarea mica
sare, piper dupa gust
ceapa ( folosesc fulgi de ceapa dehidratati)sau ceapa verde taiata marunt.
Daca mincam imediat mai rad si un morov.
Se amesteca toate cele de mai sus bine de tot si se potriveste totul dupa gustul fiecaruia.
Se face un rulou care se imparte in 2 bucati, o parte se da prin susan si una prin nuca prajita si macinata. Nuca si susanul eu le pun pe o foaie de aluminiu si rotesc rulourile pina se incarca cu seminte si paoi le string. Se taie felii si servesc alternind cu felii de rosii si mar stropit cu lamiie.



mami de Aschiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lotus spune:

Salutare tuturor!

Am o reteta dulce pentru voi care se prepaa repede si usor; sper sa va placa.

Se ia un pachet de smochine, cāteva nuci, scortisoara si zahar. Īn mijlocul fiecarei smochine se face o gaura (fara sa scoatetem miezul) care se ummple cu nuci tocate marunt(nu macinate)amestecate cu zahar. Eu adaug si putina miere deasupra fiecarei smochine si pun mai putin zahar. Apoi smochinele se pun īntr-o tava īntinsa si se dau la cuptor la foc mic timp de 10-15 minute. Zaharul o sa se topeasca putin si smochinele se vor inmuia. Pofta Buna!

"Nu conteaza ce stiu ceilalti despre tine cat conteaza ce nu stiu si cred ca e adevarat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adorotheea spune:



Salata de ton cu maioneza!!! FFFF rapid!!

Se face maioneza,(sau se cumpara gata facuta) se taie castraveti murati taiati cubulete, se pune o conserva, doua de ton fara uleiul sau zeama din conserva, si apoi porumb dulce din conserva. Se amesteca toate si se adauga sare dupa gust!! Toata lumea o lauda!!!

Cantitatile se pun in functie de cate persoane o servesc! De ex la 2 conserve de ton, eu pun 6-8 castraveti murati mari si o conserva de porumb!!!

Pofta buna!!!!!

Dorotheea, Thomas (1an si 8 luni) si Rafael (2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

[quote]Originally posted by mephala30

Prajitura cu foi de napolitana aici
Se face usor si repede. Si e ft. buna.

Carmen siIustin(5.06.2004)
Album Iustin




eu acum am vazut pozele ,ti-au iesit super toate prajiturile, UNDE SUNT RETETELE?
mor aici de pofta, cine ma pune sa bantui pe forum la ora asta?

hai, te rugam, fa-ne un pustiu de bine si invata-ne si pe noi! o sa-ti visez prajituricile ca tare frumoase le-ai facut!


Nu te teme niciodata de umbre. Ele arata doar ca exista lumina in apropiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Aooooleuuuu ce-i cu pozele alea.....?????Eu cand inchid ochii vad tava aia cu ciocolata... actioneaza rau de tot asupra psihicului. Si eu care mai inainte fusesem pe un site cu retete de slabit...
Haideti cu retetele...., arata super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorepiro spune:

waw, fetelor mai lasati-ma ca e ora 3 dimineata si dupa ce am vazut retetele voastre imi vine sa dau iama in bucatarie :)
bune de tot, numai citindu-le si iti lasa gura apa. ar fi bine daca retetele astea, s-ar si pastra undeva, pe ceva, reunite intr-o broshura, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sonya spune:

eu fac galustele asa:
separ albusurile de galbenusuri de la 2 oua, bat albusurile spuma tare cu putina sare dupa care adaug galbenusurile si gris (folosesc numai baneasa ca este cel mai bun) si amestec bine. gris pun cam 4-5 linguri, atit cit sa nu fie foarte tare (ca si o pasta de pate) dupa care le mai las vreo 3 min, timp in care grisul incepe sa creasca. cind supa clocoteste le pun cu lingurita si daca mi se pare ca se farima mai pun un praf de gris. succes

Mergi la inceput