Hai sa comparam preturile produselor noastre cu ce

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ia comparati chiriile, intretinerea, abonamentele la transportul in comun, impozitele si vedeti acolo ca Bucurestiul are inca preturi mai mici decat multe capitale europene.

Ni-na, ia spune-ne despre costul chiriilor la Londra.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

750 lire o casa cu 4 camere,un pic de curte,mobilata,etc.Abo transport in comun mai costa 150 lire....insa el castiga 1300 lire+800 lire ea...
Si au casa cu patru camere ca sunt 2 familii(una pe nivel),deci 750 impartit la 2.Cu utilitati si electricitate,sa zicem ca se duce salariul fetei.
Casa este in zona 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Finlanda este considerata o tara cu preturi mari pt. ca importa mai tot...in afara de lapte, cartofi, lemne, hartie, barci, otel si...telefoane mobile.
Cand am venit din Romania aici, in 2003, totul mi se parea extrem de scump. Cand mergeam vara in Romania, imi cumparam de acasa blugi si pantofi, ca erau mai ieftine si mai frumoase (ma refer la cele de calitate). De vreo 3 ani, ma ingrozesc cand merg acasa, totul mi se pare atat de scump...si nu doar mi se pare, chiar sunt mai scumpe: carnea, bananele tot! Ieftine mi se pare ca au ramas produsele din piata, de la tarani (gen ardei, rosii, pepeni). In rest, cheltuim in vacanta foarte mult si nu din cauza ca ne-am destrabala, ci pur si simplu pt. ca sunt mai scumpe.
Acum am si un comentariu referitor la mamica din Italia care a gasit preturile din Romania mici: nu stiu daca era o prietena, o cunostinta, cineva cu care ai legat 2 vorbe in parc, dar stiu sigur ca unii romani plecati in strainatate vin acasa si sa se laude ce bine o duc ei acolo si cate isi permit ei acum si se lauda, desi nu o duc bine deloc. Unii inchiriau masini 'cool' doar pt. perioada concediului, doar ca sa se laude cu ce masina si-au cumparat ei in Italia, cand de fapt masina nu era a lor. Stiu altii care aruncau cu banii in concediul din tara si apoi 3 luni traiau la limita ca sa-si acopere extravagantele din concediu acasa, ca doar trebuie sa vada toata lumea cati bani fac ei 'afara' (personal urasc acest nou termen, ca doar nu traiesc afara, in curte, traiesc IN STRAINATATE, acesta e termenul corect). Asa ca poate comentariul mamicii are si altceva in el...desi ma pot insela, de vreme ce nu o cunosc personal.

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Acuma lira este aproape ca si euro, in BUcuresti nu cred ca se gasesc case cu putina curte, mobilate cu 750 de euro decat la periferie! si in Cluj este la fel, un apartament de 2-3 camere la etaju nu stiu cat este intre 300-600 euro !
Sora mea imi spune ca este scump sa traiasca in RO cu banii castigati in SUA ( 40 usd / ora )
Gazul in CLUJ este mai scump ca la ea, curentul la fel, mancarea la fel, hainele la fel, jucariile copilului la fel, cosmeticalele la fel...

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Intre timp de cand preturile la Londra la chirii au crescut mult, caut casa cu 3 dormitoare pt niste prieteni si in afara Londrei (insa f aproape de L) si cele mai ieftine la 800-850 lire sunt in stare nu prea buna. Daca vrei ceva curat cam 900 lire cu trei dormitoare. Apartamentele la fel in afara Londrei intre 600 lire (garsoniera sau studio flat cum le numesc ei) si 800, unul decent cu un dormitor si living cam la 750 lire.

Insa da, preturile la mancare si mai ales la haine sunt mult mai ieftine, mai ales cele Next, Mothercare, M&S, preturile in Ro sunt uneori de 3 ori fata de aici.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ni-na, presupun ca zona aceea e periferica, iar familia de care spui foloseste casa in sharing cu inca cineva.

Colega mea care tocmai s-a intors dupa 5 ani de Londra mi-a spus ca a locuit in Londra intr-o zona buna (totusi facea 50 min. pana in centru !!!), iar pt apt. de 70mp platea 2800 lire/luna. Prietena ei locuieste intr-o zona gen Pieptanari sa zic, fara metrou, intr-un apartament cu 4 dormitoare cu 2000 lire/luna pe care-l impart 4 tinere.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Luna, Ni-na, cat de mari sunt costurile cu asigurarea de sanatate, dar asigurarea CASCO, invatamantul incepand cu gradinita ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Insa da, preturile la mancare si mai ales la haine sunt mult mai ieftine


Si totusi, cum iti explici ca multele supermarket-uri din Ro sunt aglomerate tot timpul, de merge lumea noaptea la ora 10 la cumparaturi cand e mai putin aglomerat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Nu-i chiar ultima zona(aceea este zona 6)insa este periferie.Insa transportul este ok,un sg exemplu,urma sa mergem la aeroport ,autobuzele circulau la 30 min,vedem pe net,ca vine la 3.28(noaptea)iesim ca romanii de la 3.10 in statie ca fiind liber orasul,poate vine mai devreme.A venit la 3.28.
Este scump,mi-au povestit ca platesc o suta de lire anual numai pt curatat strada.
Pe mine m-au frapat diferentele de pret la alimente,hainute(nu de firma insa de calitate)sau cosmeticalele comune.Un alt exemplu in aeroport parfumul Elle de le YSL sticluta de 90ml era 58 lire,iar pe Otopeni,era 70.


Invatamantul nu stiu cat costa insa transportul copiilor pana la 16 ani este gratuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mariamunteanu, daca tot e sa faci comparatie, vezi cat e chiria sau pretul unei locuinte in Cotroceni sau Primaverii. Si mai fa o comparatie si intre venitul mediu al unui roman si venitul mediu al unui european. Apoi o sa constati ca da, traiul in Romania e mult mai scump decat in multe tari europene. Si crede-ma ca mai vorbesc si din experienta proprie (am ceva drumuri pe afara la activ si nu sunt excursii/concedii).

PS Supermarketurile sunt aglomerate pentru ca sunt multi oameni si toti au nevoie de mancare/imbracaminte/sapun/hartie igienica/etc.

PPS Sunt aglomerate rau mai mult in weekend, daca te duci in cursul saptamanii si daca mai e si dimineata, nu e asa. Dar cine isi permite sa-si faca miercuri dimineata cumparaturile cand are si serviciu?

Mergi la inceput