Hai sa comparam preturile produselor noastre cu ce

Hai sa comparam preturile produselor noastre cu ce | Autor: bursucelu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor poate o sa va para ciudat dar sunt tare curioasa ce preturi sunt afara si sa compar cu preturile din Romania.Si curiozitatea ma facut sa postez dar si faptul ca azi in parc am intalnit o romanca stabilita in Italia si era fff multumita de preturile de la noi din tara.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


ce fel de produse? mie mi s-au parut mai mari decit in Canada preturile din Romania (cu exceptia meniurilor in resto si a citorva produse alimentare)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Bursucelu, toocmai in seara asta a fost o stie pe protv cum ca la noi alimentele sunt mai scumpe decat in franta ori italia. Prin comparatie la noi ar fi mai ieftin doar untul si cartofii. Acum nu stiu sigur daca faceau referire la toate tarile europene, ca din cate stiu sunt cateva tari extrem de scumpe.


daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)
www.dropshots.com/marchplayer" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Produsele alimentare,hainele,electornicele....cam toate.Eu azi tocmai povesteam ca am fost la farmacie si i-am cumparat fetitei un gel de dus de la mustella care ma costat 50 ron(este singurul care il folosesc deoarece ne luptam cu o pacatoasa de dermatita),iar mamica respectiva a fost f mirata de cat ieftin este.Personal mie mi se pare fff scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Eu numai piinea am vazut sa fie mai ieftina decit aici, in rest totul mi se pare exagerat de scump....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Din cate am comparat cu sora mea din California acolo este mai ieftina mancarea sau hainele ( raport caliate pret )
De ex geansii Guess se minuna la ce pret erau in Cluj, sau gentile, sau ceasurile, etc... iar mancarea sau nimicurile gen cafea la Starbucks s-a crucit cand a vazut cat costa la noi in Cluj...in rest...
Plus am prieten care are magazin in Alba Iulia cu produse din Germania: cafea, cioco, detergenti, faina, zahar, rechizite scolare, etc.. si sunt mai ieftine decat la noi. Dupa ce-si pune omu un adaos sanatos ajunge la pretul din magazinele noastre.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Cred ca glumesti cu subiectul asta. Romania este o tara f.f. scumpa. Si mincarea si hainele si benzina si totul e mai scump in Ro decit in SUA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

difernta de preturi este fff mare, poate ca painea e mai ieftina decat aici, dar in rest totul e mult mai scump in Romania, acum cred ca IKEA e mai ieftina, ca avea preutile la un ero echivalent la 40.000 si cum a urcat, e mai rentabil in tara.
Eu in tara cand am fost in vara am cheltuit cu mancarea cam 400 d eeuro pe o luna si aici nu ajung la 250 cu unele mofturi.Laptele la copii e fff scump, scutecele la fel, hinute, jucarii, iar calitate.

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia00 spune:

Asta pentru ca fiecare dintre cei prin mainile carora trece produsul trebuie sa manance. (5-6 la numar) Si cu totii stim ca in Romania e foame mare. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

In Ro e penibil de scump totul.. Unele preturi sunt de-a dreptul nesimtite.
Cred ca cei care isi pun adaosurile comerciale vor sa se imbogateasca peste noapte.
Dar oamenii cumpara ca nu au incotro - iar comerciantii isi permit sa bage ce adaos vor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Ce va spun ,este de acum un an,cand am fost la Londra
Un set de trei oua Kinder,mai ieftine decat unul in tara.
Un set de 6 perechi de ciorapi barbatesti costau 2 lire,cam 10 ron,la noi,o pereche buna,o lira(5 ron)
Copilului i-am luat camasi de scoala,3 buc aproape 4 lire...la noi nu gasesti camasa sub 20 ron
Un litru ulei cam o lira,pe atunci la noi era 8 ron.
Baiatul foloseste de un an niste adidasi de 3 lire,o sa renunt la ei ca i-au ramas mici,de aratat,arata bine si acum.
Un sampon Johnsons costa sub o lira,la noi e 9-10 ron.
Pretul la pampers e la jumatate decat e in tara.

Produsele mentionate le-am cumparat din Tesco(fetele din Anglia stiu)

Mergi la inceput