Hai sa comparam preturile produselor noastre cu ce

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Cl, nu era vb despre chiriile din Primaverii, ci de zone obisnuite.

Ni-na spunea ca abo la transportul in comun e 150 Lire, ceea ce e foarte mult.

Cat mai costa in Ro, de ex., asigurarea CASCO la o masina medie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Pai daca te duci tu in ro si-ti cumperi un porc si 1 vaca de la tarani iesi mai ieftin decit oriunde.
spune unde poti sa mergi la londra/viena sa cumperi un porc intreg cu capatina si cu copite cu tot....chiar si viu daca vrei.
e...acolo trebuie sa vedeti cit e diferenta......ca la produsul final apar taxele locale..etc etc...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl
Dar cine isi permite sa-si faca miercuri dimineata cumparaturile cand are si serviciu?


Atunci cum iti explici ca soselele din Buc. sunt aglomerate tot timpul, ca e un du-te-vino permanent, daca lumea e la serviciu ? Asta n-am putut niciodata sa inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Mariamunteanu, pai cand ti s-a spus de chirie in Londra ai spus ca trebuia sa fie cartier marginas. Daca e vorba de central, sa fie central si aici, nu? Apoi cu abonamentul... Cat e venitul mediu al unui londonez? Ca eu cred ca la asta trebuie sa ne raportam in primul rand cand vorbit despre un standard de viata, la venitul mediu nu?

Sosele aglomerate? Nu stiu, poate. Dar asa cum e posibil sa plece lumea in concedii (ca nu toti pleaca in august, nu?) e foarte posibil sa plece lumea in delegatii etc, masini care aprovizioneaza, tiruri samd. Dar de unde stiti voi unde e mai aglomerat?
De CASCO nu stiu ce sa-ti spun pentru ca nu am masina.

Si inca ceva Mariamunteanu, cand spun ca aici e traiul mai scump ma refer la traiul de zi cu zi (nu am pus la socoteala sanatatea, Doamne fereste sa mai fii si bolnav!), daca te descurci cu cat castigi si ce-ti permiti sa faci cu ce castigi. Asta am raportat cu ce e intr-o tara europeana,iar cine nu crede sa vina sa traiasca aici (platit aici, nu detasat de la nu stiu ce firma din afara, cu salariul de acolo plus diurna!)si apoi mai discutam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Cat mai costa in Ro, de ex., asigurarea CASCO la o masina medie ?




de la 900 euro. In sus. Pe an.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Insa da, preturile la mancare si mai ales la haine sunt mult mai ieftine


Si totusi, cum iti explici ca multele supermarket-uri din Ro sunt aglomerate tot timpul, de merge lumea noaptea la ora 10 la cumparaturi cand e mai putin aglomerat ?




pt o parte din Ro stomacul este mai important decat o calatorie ( una adevarata nu stat doar cu burta la plaja )
Sau sa-ti dau un exemplu: am o cunostinta prof de sport la o facultate din Cluj. Are un salar de cca 4000 lei si in perioada de cursuri, cumuleaza plata cu ora, spor de doctorat, spor de calculator , spor de nu mai stiu ce si au fost luni in care a castigat si 8500 de lei. In conditia in care la 1 este acasa si are 3 luni cel putin concediu platit pe an. Au apartament, masina asa ca ce sa faca cu banii - ii mananca si isi cumpara haine. Iar, in Ro mai este o cauza importanta, pe vremea lui Ceausescu si in primii ani dupa revolutie toata lumea ( 95%) au putut sa-si cumpere un apartament asa ca nu au grija chiriei! Ca sunt si chiriasi... nu asa de multi ca in occident.
Uitata-te doar de Craciun/Paste ca o familie medie mananca cat pt o luna! Unde incape si cati bani dau pe toate astea niciodata nu am reusit sa inteleg.
Plus la noi asigurarea de sanatate nu este scumpa in schimb si ce primim este pe masura....
Sunt diferente la venit dar si la ce primim in schimb.
La noi un ap in chirie pt care platesti 500 de euro are 50-60 de m patrati, oare cat are in occident si cum arata? Sau in chiriile alea mari nu intra si cheltuielile lunare?


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Sosele aglomerate? Nu stiu, poate. Dar asa cum e posibil sa plece lumea in concedii (ca nu toti pleaca in august, nu?) e foarte posibil sa plece lumea in delegatii etc, masini care aprovizioneaza, tiruri samd. Dar de unde stiti voi unde e mai aglomerat?



Da, sosele aglomerate de dimineata pana seara, este mereu ora de varf.
Cum de unde stim ? Pai se vede. Toti posesorii de masini se plang de traficul din Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus
am o cunostinta prof de sport la o facultate din Cluj. Are un salar de cca 4000 lei si in perioada de cursuri, cumuleaza plata cu ora, spor de doctorat, spor de calculator , spor de nu mai stiu ce si au fost luni in care a castigat si 8500 de lei.



Aha! Pai, astea-s salarii mici in invatamant?
Mananci rezonabil cu banii astia...nu-ti pasa ce nivel au preturile...

Serios: cam toti romanii se gandesc la burta intai, pentru ca pe aia se duce majoritatea venitului. Mancarea e scumpa, suntem obisnuiti sa mancam...din alte timpuri am ramas cu spaime...Da, de sarbatori avem mesele pline pentru ca asa am mostenit obiceiurile. S-au mai scimbat, e drept, mai vedem cum e pe la altii, mai imprumutam idei...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Iar, in Ro mai este o cauza importanta, pe vremea lui Ceausescu si in primii ani dupa revolutie toata lumea ( 95%) au putut sa-si cumpere un apartament asa ca nu au grija chiriei! Ca sunt si chiriasi... nu asa de multi ca in occident.



Asta e ceva ce nu gasesti in Occident unde majoritatea oamenilor locuiesc cu chirie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl
cine nu crede sa vina sa traiasca aici (platit aici, nu detasat de la nu stiu ce firma din afara, cu salariul de acolo plus diurna!)si apoi mai discutam.


Se intampla lucruri contradictorii. Adica: exista si inca mai vin supermaket-uri diverse care inregistreaza profituri mari; dealerii de masini au in Ro vanzari ca in nici o alta tara din fostele comuniste (nu includ Rusia); s-au deschis mall-uri mari si luxoase cum nu exista in multe alte tari europene.
Desi s-a scumpit benzina in repetate randuri, nr. de masini pe sosele a continuat sa creasca. Imobiliarele, cat erau de scumpe, continuau sa se vanda pana a lovit criza, indiferent ca erau apartamente, terenuri, case, orice.

Ce sa crezi atunci ?

Mergi la inceput