Hai sa comparam preturile produselor noastre cu ce

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Pai daca vi se pare mai bine aici, de ce nu va intoarceti?

No acum, revenind la tonul serios, Maria, nu mai e traficul asa in Bucuresti. Cat despre chirii, occidentalii au si ei locuintele lor, ca si pe la noi. Parte din cei care stau cu chirie agreeaza acest lucru si datorita faptului ca tot pleaca dintr-un loc in altul si atunci chiar nu are sens sa isi cumpere locuinta. Eu nu cred ca sunt mai multi posesori de locuinte la noi ca in alte parti. Cred ca peste tot e cam la fel. Sunt curioasa daca exista vreo statistica undeva, ca de Radiosant sunt satula.
Si pe bune, daca ti se pare ca lumea o duce mai bine aici de ce traiesti pe alte meleaguri?

Rufus, stai calm, ca si pe afara de sarbatori mesele sunt incarcate, nu suntem singurii care procedeaza asa.

Deus, nu stiu daca e chiar asa (si aici ma refer la afirmatia ta: "stomacul e mai important"; dar trebuie sa ai grija si de el, de ce fel de alimente ii dai, nu? ). Sunt destui care nu-si permit un concediu in afara tarii, iar altii nici in tara nu si-l permit. A, mi-am adus aminte! Daca ne uitam ce tarife se practica pe litoralul romanesc si facem o comparatie cu litoralul grecesc,turcesc, bulgaresc la ce concluzie ajungem?

Hai ca mai am putin si incep sa cred ca am noroc ca m-am nascut aici si ca traiesc aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

hai ca sar si eu-

Dupa cate am citit pana acum am inteles ca se vorbeste despre preturile normale,
Pentru ca aici sunt preturi de la ffffoarte mari la preturi mici,depinde ce comparam, unde locuiesti,de unde i-ti cumperi haine,ce masina ai ssmd.....
La mancare,intradevar RO este mai scumpa decat aici.
La haine la fel,aaa si alta chestie la noi in RO nu ai prea multe optiuni de unde sa alegi sa cumperi haine,aici da este, poti sa-ti cuperi haine scumpe dar ai posibilitatea sa-ti cumperi si imbracaminte mai ieftina,si de o o calitate foarte buna de multe ori gasesti mai frumoase ca cele de marca.Pantofi la fel.

Acum la chirii,cred totusi ca Spania sunt mai scumpe chiriile si in MADRID,binenteles se plateste si zona, o zona mai de mana a-3 un apartament normal cu 3 camere sufragerie etc.600-800 de e.Deci de la pretul acesta in sus.
A si normal urca pretul la chirii in zonele unde cererea este mai mare,si proprietarii stiu ca apartamentul respectiv o sa fie locuit de mai multe persoane.



asigurarea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Hai pana filozofati voi ce si cum,sa punem niste preturi reale la mancare pentru inceput!Preturi de mijloc,nu vcele mai ieftine nici cele mai scumpe:
iaurt milli,degresat,375gr 1,76 ron
smantana campina 375 gr 3 ron
lapte de consum zuzu 1 l 3.8 ron
cascaval rucar 19 ron.kg
oua 6 ron/10 oua
muschi file...................30 ron/kg
salam 12 ron kg
pulpe de pui intre 8,7 si 11 ron kg
mazare congelata 3 ron/400 gr
fasole verde 6,5 ron/kg
peste congelat 8 ron kg
peste proaspat 12-15-20 ron/kg in functie de peste
pulpa de vita 25 ron/kg
pulpa de porc 15 ron.kg
ciuperci 7 ron/kg
varza alba 2 ron/kg
mere 2-3-5 lei /kg
fasole uscata 7 ron/kg
zahar 3 lei/kg
faina 2 lei/kg
pasta de tomate,720 ml 7 lei
paste fainoase 3-4 lei/400gr
paine obisnuita 1,2 ron.painea
apa minerala dorna 2,5 lei/2 l
cola,fanta la 2 l 5 ron
ridichi de luna,o legatura 2 ron
ceapa verde 2 ron
rosii 7 lei kg
cartofi, 2 lei kg
ceapa 2 lei kg
morcovi 2,5 lei kg
banane,portocale 5 lei kg
pepene galben,acum,din import 12 ron kg
la vara de la dabuleni,aia rosii 2 ron kg

Sa va mai zic?Cum vi se par?Euro e 4,3 ron!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Transportul in comun ma costa 30 ron,pe o singura linie,o luna intreaga!Telefonul fix 50 ron pe luna si nu prea il folosim,mobile,2 cu abonamente minute incluse nus ce,cam 80-100 ron pe luna,lumina.50 lei pe luna,intretinerea(caldura,apa,gunoi,femeia de servici,administratorul,gazele,cam 200-300 ron iarna,vara pana intr-o suta!Asta la 2 camere,2 persoane!
Impozit la casa,odata pe an 100 ron,la masina tot cam asa!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Geanina, imi dai voie sa mai adaug ceva? In afara gasesti hainele de firma cu reduceri serioase cand e sezonul de reduceri. La noi nu, din contra, le iei si mai scump decat daca ti le-ai lua din afara. Nu ma contraziceti ca am vazut cu ochii mei, aceeasi firma, aceeasi "carpa", ce pret avea aici si ce pret avea "dincolo". Si la parfumuri la fel, iar aici au si alta "calitate", ca deh, vin cu alta formula, ca pentru Est.
La chirii sa stiti ca nu e departe Bucurestiul de 600-800 euro, depinde de zone. Stiu de garsoniere care nu erau centrale si chiriile erau de 250-300 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

DA inrtadevar ne place romanilor sa mnacm bine dar cred sincer nu cred ca-i intrecem pe spanioli
Spanioli in general au o locuinta,si le place sa aiba o locuinta,nu prea stau in chirii,dar sunt ipotecati aproape 80% din po****tie,si cu masinile la fel.

-asigurarea la masinina medie nu e casco 350 euro pe an.(w)
-asigurarea ful casco la un BMW X5 primul an am platit 6600de euri acum platim 4500 euri.

abonament transport cu dreptul de a calatorii pe orice doresti in afara de avion -in zona 1 MADRID 50 euri,creste pretul abonamentului daca stai inafara madridului depinde de kl.
Cred ca este mai scump decat in RO.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Pai daca vi se pare mai bine aici, de ce nu va intoarceti?

Si pe bune, daca ti se pare ca lumea o duce mai bine aici de ce traiesti pe alte meleaguri?



Cl, esti povocatoare . Daca ti-as spune de ce nu ma intorc, ar sari unii cu gura pana in tavan. In orice caz nu este din cauza preturilor mari, ci din cauza celorlalte probleme ale societatii romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:


ma scuzati am scris KL in loc de KM-

CL-din pacate ai dreptate la haine asa e,cum zici tu,si stiu din sursa sigura, in RO se vand hainele mai scumpe(la magazinele cu anumite nume)cu sediul in spania,si patron spaniol.Care lant de magazine aproape in toate centrele comerciale din tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Caz concret: Un sofer plecat din Ro cu un contract in Germania pe 3 luni - salariu 1000 euro/luna. S-a intors nemultumit dupa 3 saptamani, nu i-a convenit ca sunt scumpe mancarea si tigarile si ca e grea munca!!! So ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Transportul in comun ma costa 30 ron,pe o singura linie,o luna intreaga!Telefonul fix 50 ron pe luna si nu prea il folosim,mobile,2 cu abonamente minute incluse nus ce,cam 80-100 ron pe luna,lumina.50 lei pe luna,intretinerea(caldura,apa,gunoi,femeia de servici,administratorul,gazele,cam 200-300 ron iarna,vara pana intr-o suta!Asta la 2 camere,2 persoane!
Impozit la casa,odata pe an 100 ron,la masina tot cam asa!



Toate aceste cheltuieli sunt ceva mai putin de jumatate fata de Viena.

Impozitele pe proprietati sunt cu mult mai mici decat in Austria.

Maria

Mergi la inceput