Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ai dreptate simali, insa mai greu e de pus in practica.
nu vezi ca parca ne mana din spate televiziunile si presa ca e criza, sa facem economii etc etc.
daca nu s-ar fi auzit de criza, probabil trei sferturi din oameni ar fi trait ca inainte, fara sa se gandeasca la economii.
insa e drept ca pe un sfert i-a lovit deja, si neavand serviciu, salariu, esti nevoit sa iti limitezi cheltuielile...
e un cerc vicios


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu cred ca presa si tv-ul alimenteaza si mai mult criza si frica noastra.
Aici au aparatut magazinele care vand produse expirate de cateva zile sau cateva luni care s emai pot consuma inca si unde pot spune ca este coada..Deci saracie este peste tot.
Eu una continui sa fac economie unde si prefer sa pun niste banuti deoparte ca nu se stie niciodata.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Citat:
citat din mesajul lui tora97
-sa spal vasele "la lighean"

Chiar stiu pe cineva care sta la bloc si spala vasele la lighean din economie...


Fetelor, va zic la modul cel mai serios ca cel mai bine se economiseste cu masina de vspalat vase.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars


Vorbesti serios? ca eu nu o folosesc pe a mea sa nu consum prea mult. E mai economica?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)


Da, Luna, eu asa am observat.Centrala foloseste mai mult curent(sau kerosen,gaz etc)pt a incalzi apa necesara spalarii unei chiuvete de vase decat curentul folosit de masina.Plus limpezirea.In tot acest timp apa curge(deci folosesti si apa mai multa).Si este de preferat si pt ca spala la temperaturi mari 70C- ceea ce noi nu avem cum.Chiar zilele trecute ascultam la radio o emisiune despre dish washing cloth - cum ca este 'imbibat' in bacterii siar tb schimbat la fiecare folosire (ceea ce nu prea este posibil).Cu un bebe mic in casa e important.De asemenea daca spalam de mana folosim multa apa, detergent de vase, si mai stiu eu ce solutie minune pt a freca oalele.Ceea ce dureaza.Din masina de spalat vase ies super stralucitoare(mai ales cele de inox).Scutesti si timp (spalat plus uscat dureaza ceva) pe care il poti folosi altfel.De cat sa stau jumatate de ora sa spal vase(dupa fiecare masa) prefer sa ma joc cu fiica mea.
Sigur, nu mai economisesti daca pui masina pt fiecare cana de ceai....Eu o las sa se umple si ajunge daca o folosesc o data pe zi.Si o pun numai pe programul scurt (aprox 40 min cu tot cu uscare).

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SSerafiotti spune:

Subiectul este super.

Chiar nu inteleg de ce sunt ridiculizati pe alocuri cei care au marturisit ca taie tubul de pasta de dinti. Tuburile de pasta de dinti nu sunt biodegradabile si e bine sa nu folosim muuult mai multe decat am avea nevoie doar pentru ca noua ni se pare ieftine si nu ne deranjeaza sa le aruncam pe jumatate pline.

Confirm si eu ca DA, in tuburile de crema ramane cam 20-25% din continut daca nu sunt taiate. Acum nu stiu ce creme folosesc cei care sustin ca 'nu sunt nevoiti sa recurga la asa ceva', dar mie, folosind creme Ahava si produse scumpe de la Marea Moarta, chiar de nu m-as gandi deloc la mediul inconjurator mi-ar fi peste putinta sa las un sfert din continut in tub doar pentru ca e sub demnitatea mea sa pun mana pe foarfeca si sa il tai in doua.

Nu mi-as pune niciodata becuri economice, contin mercur, sunt periculoase pentru sanatate si imi bag picioarele in orice economii vin cu pretul sanatatii. Deocamdata locuiesc in America, dar ma voi restabili in Romania si chiar de ar interzice EU toate becurile traditionale, ma duc la turci si imi cumpar 500 de becuri sa imi tina toata viata si cu becuri cu mercur tot nu stau.

In schimb am facut economii intr-un fel bizar: imi plac la nebunie cel mai scump lapte de aici, 'half-and-half', un lapte integral foaaaarte gras, si juice-ul de portocale, daca se poate fresh, daca nu, oricum- natural si scump. De la o vreme am inceput sa simt ca nu imi fac bine (probleme cu ficatul) si, in loc sa nu mai cumpar deloc, cumpar (sunt fff pofticioasa), dar indoi cu apa tot. Fara a avea intentia, am observat cu placere ca economisesc cam 40$ pe luna, si gustul nu se schimba cine stie ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:

Nu mi-as pune niciodata becuri economice, contin mercur, sunt periculoase pentru sanatate si imi bag picioarele in orice economii vin cu pretul sanatatii. Deocamdata locuiesc in America, dar ma voi restabili in Romania si chiar de ar interzice EU toate becurile traditionale, ma duc la turci si imi cumpar 500 de becuri sa imi tina toata viata si cu becuri cu mercur tot nu stau.


Mercurul nu este radioactiv, iar pericolul exista la becurile economice doar in cazul in care becul se sparge in interiorul locuintei. Bineinteles ca aruncarea la gunoi a acestor becuri contamineaza mediul, aici e minusul mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

subscriu la ideea de economie cu MSV. In timpul saptamanii o umplem la doua-trei zile, sunt doar eu cu sotul si bebe, in we zilnic, pe modulul economic.

Singura economie: nu mai cumparam de mancare in prostie ca sa avem ce arunca dupa 2-3 zile, ex: mie imi place feta, sotului telemea, mie cascavalul de oaie, lui cel de vaca afumat si cumaparam din toate. Dupa cateva zile branza incepea sa capete miros etc. Acum cumparam un tip, asteptam sa se termine si de-abia apoi cumparam altceva. incerc sa nu mai gatesc mult cantitav: ex nu mai fac mazare de la punga de 1kg, ci iau la jumatate de kg si ies patru portii ( inainte aruncam juma de cratita ptr ca mai mult de ori dintr-o mancare nu mancam) Inainte gateam cu ce-mi ramanea in frigider, de regula paste, dar acum nu prea mai am cu ce, (oare am facut economie?), dar daca ajung sa fac economie la apa si sapun, ma duc la vale sigur
Am incercat sa merg cu listuta in supermaket, de bucurie ca am reusit sa fac economie, mi s-au lipit manutele instant ba de o jucarie, ba de un gloss, ba de un/o ceva
La man/ped fac economie fortat: nu am timp sa mai ajung, copilul sta cu bona in timpul saptamanii cat sunt la serviciu, sambata sau duminica sotul lucreaza si nu am cu cine sa-l las, asa ca ma infrumusetez singura, asistata de bebe, dar si cand voi scapa la spa, cred ca le fac planul cosmeticienelor ptr o satamana

Metoda Inei este imbatabila, dar la noi nu poate sa se aplice, la Mc sossurile se cumpara, sare, zahar sau servetele nu primesti decat daca comanzi, bashca pentru toaleta iti trebuie bon

Eu citesc toate sfaturile si ideile voastre si incerc sa aplic, dar la mine in viata intodeauna a fost o balanta: am castigat intr-o parte, am pierdut in alta si tot asa, asa ca mari schimbari nu prevad
(super ar fi sa fac economie la munca si sa castig la bani, dar asta nu mi-a iesit niciodata)

Mamica de VLAD 19.10.2008

minune
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Nu pot sa spun ca de dragul economie ci pentru nu a mai arunca banii aiurea am adoptat si eu unele principii:
-cumpar legumele neperisabile gen morcov,ceapa, cartofi rosii, cartofi albi la saculete de 3-5 kg si nu la kg, asa am mereu in casa si iau o data de doua ori pe luna nu tot la 3 zile;
- am luat masina pe paine si fac numai paine acasa, fac aluatul cu ea si o coc in cuptor ca asa imi place mai mult, pot sa fac ce retete vreau de paine cu cereale, chifle, paine din faina integrale, etc fara sa dar cate 5 euro pe kg de paine considerata "specialitate" aici si am mereu ceva proaspat si natural;
- fac toate prajiturelele, cake-urile,muffins de casa nu mai cumpar brisose si prajiturele care se ususca si le arunc;
-reclicez aboslut tot cu o minutiozitate maxima, hartia, metal, ambalaje plastic,nu arunc nici tichetele de la casa aiurea macar atat fac si eu pentru mediu;
- cumpar tot ce se poate de pe net de la cosmetice(astea mereu de la Yves R care au produse naturale si netestate pe animale) la mici obiecte casnice si haine care nu trebuie neaparat probate, la unele site-uri am oferte mereu de 50% reducere, la altele primesc la fiecare comanda un cec de 20-30 de euro cadou;
- imi fac un meniu anticipat pe saptama ca sa vad de cata carne am nevoie, smantana, legumesi alte alimente perisabile;
- prefer marketurile mai mici decat cele mari unde gasesti de la televizor la bijuterii ca mergem dupa scutece si venim cu un brat de dvd-uri si o multime de chestii "la oferta";
-spal f des cu masina, de minim 4 ori pe saptamana dar mereu la 30-40 de grade si pe ciclu de spalare de 30-60 de minute, calc des ca ...trebuie dar nu consider consumul de electricitate care este necesar o risipa sau o cheltuiala mare ca nici nu e scump aici in raport cu alte lucruri si se poate produce fara a distruge planeta, am becuri economice si nu las sa mearga nimic aiurea dar nu pot zice ca fac economie drastica la capitolul asta.
Toate cele mentionate mai sus nu ma ajuta ...inca sa cheltui doar cat ar fi necesar, mereu realizez ca am cheltuit mai mult, nici sa fac economii, ca care grija al meu sot sa face el shopping care sa compenseze economie mea dar macar imi da sentimentul ca nu mai arunc banii aiurea si nu mai cumpar complusiv tot ce vad fara sa imi dau seama daca am nevoie sau nu.


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillian spune:

Nu inteleg niciodata ce rost au "chibitii" intr-un topic de genul asta. In loc sa citim sfaturi utile, pt cei chiar interesati, am citit zeci de mesaje ale celor care sub nici o forma nu ar renunta la stilul lor de viata, nu ar taia flaconul de crema, nu ar renunta la a apasa pe acceleratie cand nu e cazul etc, ca sa nu mai vorbesc de ironiile foarte reusite, la care Doamne ce-am mai ras si mi-am dat semaa ce stupizi suntem noi, astia "ieftini"... Topicul acesta este pt cei/cele care chiar sunt interesati de metode pt a face economie sau a menaja cate putin lumea in care traim sau pt cei care chiar sunt afectati de criza financiara.
Revenind STRICT la subiect, s-a constatat ca masina de spalat vase este mai economica, apa folosita e mai putina decat pt aceleasi vase spalate de mana, la fel energia folosita pt a incalzi apa. Eu o folosesc o data pe zi, am inceput din motive medicale pt ca nu puteam sta in picioare sa spal vasele si apoi am aflat ca este mai economic sa o folosesc. Pt cei care au f putine vase de spalat, nu prea e o idee buna.
La intrebarea cum conduc eu economic:
- incerc sa nu franez/accelerez brusc (de ex. daca vad ca semaforul aflat la 100 m in fata e galben, nu accelerez pana acolo pt a frana brusc sau nu fac o chestie pe care o vad frecvent la prietena mea, care pleaca de la semafor, stie ca peste 100 m va face dreapta pe o straduta, dar ea accelereaza pana aproape de curba si acolo franeaza brusc sa poata vira)
- incerc sa raman cu viteza in limitele vitezei legale, sa am cauciucurile umflate, asta ajutand si la perioada de uzura, care devine mai mare (nici umflate prea mult nu e bine),
- sa folosesc cruise control-ul la drumuri lungi (stiu ca nu se aplica tuturor masinilor)
- folosesc A/C si nu deschid ferestrele sa se faca curent, e mai eficient asa;
- incerc sa nu car lucruri grele si inutile in masina, in afara caruciorului copilului, pana nu demult portbagajul meu era un mic depozit, aveam tot echipamentul sportiv acolo, sa le avem la indemana, "poate ne trebuie";
- inchid motorul daca astept undeva mai mult de 2-3 minute, nu il las sa mearga in gol.
Stiu ca mai sunt si alte modalitati explicate deja pe parcursul topicului, eu conduc o masina automata si pt mine nu se aplica, dar va incurajez sa aplicati tot ce este nepericulos, este chestie de obisnuinta...
Pt cei care cu o floare nu se face primavara, ii provoc sa se mai gandeasca, daca nu la buzunare (unde probabil diferenta nu este atat de mare incat sa ii convinga), macar pt planeta pe care traim si vor trai si copiii nostri.
Am sa revin cu alte idei interesante, pe care nu le-am pus inca in practica, dar care sunt tentante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Lilian eu credam ca daca deschizi ferestrele sa se faca curent consumi mai putina benzina.Eu una asa fac pentru ca mi s epare mie ca A/C consuma f mult asa ca toata vara cu toate ca este f cald aici eu numai cu ferestrele deschise conduc.

Cait
Home is where heart is...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui SSerafiotti

In schimb am facut economii intr-un fel bizar: imi plac la nebunie cel mai scump lapte de aici, 'half-and-half', un lapte integral foaaaarte gras,


SSerafiotti ce bei tu de fapt e o smintina si nu lapte, de aia e si asa de gras.
Uite un citat din linkul de mai jos
Half and Half Cream is a mixture of cream and whole milk and contains 10 - 18% butterfat. Mainly used in beverages and does not whip. Read more: "Cream - Joyofbaking.com" - http://www.joyofbaking.com/Cream.html#ixzz0AFMLtOHD


Mergi la inceput