Scrisoare Deschisa Ministrului Sanatatii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sheannamp, ai dreptate. M-am lasat deturnata de la subiect. Promit ca nu o sa mai polemizez cu Guestus despre Oprescu ca nu de el e vorba si nici de oamenii de la Nokia.

Si promit solemn ca de aici incolo o sa militez sa nu se mai dea directorilor indemnizatie de conducere ca ei sunt ingineri sau economisti sau doar profesori.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"In plus, o serie de senatori au cerut Comisiei sa le dea un aviz pentru cumulul cu functia de profesor. Juristii au stabilit ca nu exista incompatibilitati pentru Ioan Chelaru (PSD) - profesor la Universitatea Hyperion, Tudor Udristoiu (PD-L) - profesor universitar, sef de sectie la Spitalul Clinic de Neuropsihiatrie Craiova, Gheorghe David (PD-L) - profesor universitar la Facultatea de Agricultura Timisoara. De asemenea, senatorul PNL Paul Ichim poate conduce o sectie a Spitalului Clinic de Urgenta Sf. Apostol Andrei din Galati, iar liberalul Liviu Titus Pasca poate fi in continuare medic de familie." zire.com

uite nene aici...adica si senator si sef de sectie la spital. si apoi cica nu sint oameni destui...vai vai vai.
si mai vin cu alti 1000 care sint si la privat si la stat. si la stat ii gasesti cind imi vad yo ceafa. si nu sint oameni destui...lacrimi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Guestus , spitalul e pana pe la ora 2, timp in care ai si studentii.
daca nu intelegi iti pot povesti cum decurge un stagiu intreg , ca am rabdare.
Dupa asta , dupa amiaza are timp destul sa mearga la cabinetul privat, exceptand zilele cand e de garda.
E foarte simplu.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Guestus, tu propui ca nici un politician sa nu mai primeasca bani ca si cum ar profesa ca doctor, nu? Buna propunere.

Dar despre ce sustine cel care a scris scrisoarea ce zici?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

Bine, bine, dar daca sunt asa de lipsite spitalele astea, de ce domnii doctori chirurgi, profesori de altfel, merg dupa masa la cabinetul propriu, fac cateva consultatii si isi programeaza pacientii din sectorul "privat" a doua zi la operatii in spital? Iar ceilalti care vin la spital cu diverse probleme, daca nu sunt accidente, sau urgente majore asteapta pana cand elibereaza sala de operatii domn' profesor care are muuuult de lucru cu pacientii lui . In astfel de cazuri de unde sunt toate cele necesare unei operatii, respectiv supravegherii postoperatorii? Nu tot din spital? Ca doar nu vine domn' doctor dimineata cu anestezic, seringi, fese, si multe altele in plasa. Deci...pentru unii muma...pentru altii...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui diala

Bine, bine, dar daca sunt asa de lipsite spitalele astea, de ce domnii doctori chirurgi, profesori de altfel, merg dupa masa la cabinetul propriu, fac cateva consultatii si isi programeaza pacientii din sectorul "privat" a doua zi la operatii in spital? Iar ceilalti care vin la spital cu diverse probleme, daca nu sunt accidente, sau urgente majore asteapta pana cand elibereaza sala de operatii domn' profesor care are muuuult de lucru cu pacientii lui . In astfel de cazuri de unde sunt toate cele necesare unei operatii, respectiv supravegherii postoperatorii? Nu tot din spital? Ca doar nu vine domn' doctor dimineata cu anestezic, seringi, fese, si multe altele in plasa. Deci...pentru unii muma...pentru altii...

"Cand te ocupi prea mult de defectele altora, n-ai timp sa le vezi pe ale tale..."



Omul ala care vine de la cabinetul medicului este un bolnav la fel ca toti pacientii care beneficiaza de internare la fel ca toti pacientii si de operatie , la fel ca toti pacientii.
Sau il trimite medicul de familie , sau vine de bunavoie , sau vine de la cabinetul doctorului care il opereaza este exact acelasi lucru : un om care are nevoie de operatie.



Andries , daca femeia din linkul tau e cea care a urit de embolie pulmonara nu prea avea cine ce sa ii faca.Heparaina, dar cum este un singur doctor in acel spital nu stiu de ce se presupune ca ar trebui sa traisca in spitalul respectiv si sa nu mai aiba o viata a lui.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Exemplu tipic de intervenie/scrisoare fara scop, fara asertivitate, fara informatie, fara politete, fara senzitivitate, fara sorti de izbinda. Doar o litanie luuunga si scrisa prost de intimplari personale. El povesteste ministrului (dupa ce il cearta ca n-are practica) cum "s-a uitat" un pacient, ce-a "vrut sa spuna" un doctor, sume meschine si neelaborate, o privire egoista si singulara asupra propriei persoane (mai are putin si-i cere bani de cosnita).
Daca nu ii recunosti autoritatea ministrului n-are rost sa ii scrii.
Daca i-o recunosti scrisoarea trebuie sa fie politicoasa, sa atinga un spectru general, cifre cercetate si prezentate cu acuratete, trebuie sa atinga un prag personal care sa se rasfringa in general, trebuie sa ai un plan si cereri simple si realiste, organizate si aplicabile.
Altfel ramine doar ce apare: un blog saracut, plingagios, neprofesional, egoist, egocentrist si lipsit de empatie fata de colegi sau pacienti.
Adica exact opusul a ceea ce ar trebui sa transmita,
A

PS comentariile la blog se inscriu in aceeasi parametri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui diala

Bine, bine, dar daca sunt asa de lipsite spitalele astea, de ce domnii doctori chirurgi, profesori de altfel, merg dupa masa la cabinetul propriu, fac cateva consultatii si isi programeaza pacientii din sectorul "privat" a doua zi la operatii in spital? Iar ceilalti care vin la spital cu diverse probleme, daca nu sunt accidente, sau urgente majore asteapta pana cand elibereaza sala de operatii domn' profesor care are muuuult de lucru cu pacientii lui . In astfel de cazuri de unde sunt toate cele necesare unei operatii, respectiv supravegherii postoperatorii? Nu tot din spital? Ca doar nu vine domn' doctor dimineata cu anestezic, seringi, fese, si multe altele in plasa. Deci...pentru unii muma...pentru altii...





Omul ala care vine de la cabinetul medicului este un bolnav la fel ca toti pacientii care beneficiaza de internare la fel ca toti pacientii si de operatie , la fel ca toti pacientii.
Sau il trimite medicul de familie , sau vine de bunavoie , sau vine de la cabinetul doctorului care il opereaza este exact acelasi lucru : un om care are nevoie de operatie.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Uite Xio ca nu-i asa. Nu intentionam sa intru in dicutii medicale cu tine, dar astazi chiar m-am saturat. Si ca sa te convingi da o raita, asa de curiozitate pe la spitalul ORL. Din cate stiu eu nu e un spital privat si ca atare ar trebui sa trateze prioritar cazurile clinice nu operatiile estetice de modificare a nasului sau urechilor. Si culmea ca tocmai asta se face. Si se face pe bani, oficiali, daca se poate spune asa. Adica, doctorul X te consulta la cabinetul lui si a doua zi esti in sala de operatie a SPITALULUI pentru interventia care te va face superba. Iar aceasta interventie este taxata ca si cand ti-ar fi facuta la cabinetul respectivului medic,ca si cand materialele ar fi cumparate de el, nu cele din dotarea spitalului. Adica, te costa cateva sute de euro. Sincer, cred ca stii despre aceste lucruri. In timpul in care se fac aceste operatii pacientii care nu au bani, sau nu au apucat sa-i dea stau si asteapta. Unul din cazuri este o femeie cu epistaxis, dar careia nu i se opreste sangerarea de 10 zile si nu intervine nimeni. Si asteapta, si asteapta... pana cand ajunge in stare foarte grava si nu se mai stie ce sa-i faca. O baga de urgenta in operatie, se incearca suturarea unei vene, dar sangele tot curge.In aceasta faza, doctorii din spital, cei cu experienta, cadre didactice universitare declara ca nu au mai avut un asemenea caz si nu stiu ce sa faca . So... Dumnezeu cu mila.
In acelasi timp,in acelasi spital, vine o mama cu o fetita de 5 ani care are nevoie de timpanostomie la ambele urechi. E destul de urgenta si operatia aceea, iar un doctor ii spune mamei ca trebuie sa ii dea LUI 100 de euro per ureche a fetitei, in conditiile in care mama este asistenta medicala, deci este vitregita de acelasi sistem nedrept si neremunerat ca si dl. doctor. Apoi, te rog sa mergi, nu departe ci la cardiologie, dupa colt. Acolo unui pacient care vine si necesita o operatie de desfundare de vene, i se spune sa mearga la spitalul X, la medicul Y, tot profesor universitar, cu mentiunea clara: mergeti cu 1000 de euro la dl. doctor. Pacientul spune aproape plangand, nu am atat, am un salar de 650 RON pe luna, nu am de unde sa fac rost de atatia bani. Raspunsul a fost, citez " va descurcati dumneavoastra, doar aveti familie".
Aceste 3 cazuri le-am cunoscut eu astazi. Nu discut despre competenta respectivilor, nici nu se pune problema, sunt doctori foarte buni. Dar te intreb pe tine, in aceste conditii, la ce naiba imi foloseste mie, cetatean de rand, platitor la zi al asigurarilor si chiar bine intentionat in a-l cadorisi pe medicul care ma salveaza, cu ce si cat pot, profesionalismul lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dodo

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui MICKYN
Cum poate ingriji intr-o zi,o asistenta, 60 de bolnavi, din care 8 operati in acea zi? Iar de cand nebunia blocarii posturilor si a demiterii personalului cu cumul, situatia a devenit dramatica.

Cum poate o asistenta ACCEPTA sa lucreze in astfel de conditii ? E clar ca nu poti ingriji 60 de oameni, nici macar n-ai idee cine sunt si ce probleme au, sa nu mai vorbesc ca nu apuci sa-i vezi pe fiecare o data pe tura sa ii intrebi cum se simt sau sa le iei o tensiune. De ce nu faceti greva sa se deblocheze posturile ca sa se poata angaja personal? Unde este colegiul asistentelor? Unde este sindicatul?


Nu, Bird, n-ai inteles bine, zice:" Lucrez in capitala unui stat care se vrea european- nu doar geografic , intr-un spital, unde, pe sectia unde lucrez, la 60 de pacienti ar trebui sa fie angajati 31 de asistenti - si suntem 12", deci ratia e destul de ok, e 1:5

Eu cred ca zicea ca la 60 paturi au 12 asistente (pe toata sectia) care acopera cele 3 ture si din care mai sunt si in concediu/zile libere. Nu cred ca se plangea daca ratia era 1:5 .

Anyway, cum o duceti prin Victoria? Sunteti ok?

Mergi la inceput