Scrisoare Deschisa Ministrului Sanatatii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
... dar cum este un singur doctor in acel spital nu stiu de ce se presupune ca ar trebui sa traisca in spitalul respectiv si sa nu mai aiba o viata a lui.

Spitalul ala trebuie inchis. Cum adica un singur medic pentru un spital? Ce se intampla seara? Singurul medic si singura asistenta incuie usile spitalului si se duc acasa? Iar pacientii stau cuminti pana dimineata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui XIO
... dar cum este un singur doctor in acel spital nu stiu de ce se presupune ca ar trebui sa traisca in spitalul respectiv si sa nu mai aiba o viata a lui.

Spitalul ala trebuie inchis. Cum adica un singur medic pentru un spital? Ce se intampla seara? Singurul medic si singura asistenta incuie usile spitalului si se duc acasa? Iar pacientii stau cuminti pana dimineata?




Eaxct asta spuneam si eu .
Nu tiu stirea , mi-a spu-o o colega.
Asta este rezultatul blocarii posturilor anul acesta : medicii care aveau post intr-un spital sunt someri pt. ca totul este blocat , iar cei care aveau nevoie de medicii aia ...nasol.
Am inteles ca era un spital micut , dar chiar si asa mi se pare fantasmagoric (daca este adevarat si exista un sg. ginecolog)

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui diala

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui diala

Bine, bine, dar daca sunt asa de lipsite spitalele astea, de ce domnii doctori chirurgi, profesori de altfel, merg dupa masa la cabinetul propriu, fac cateva consultatii si isi programeaza pacientii din sectorul "privat" a doua zi la operatii in spital? Iar ceilalti care vin la spital cu diverse probleme, daca nu sunt accidente, sau urgente majore asteapta pana cand elibereaza sala de operatii domn' profesor care are muuuult de lucru cu pacientii lui . In astfel de cazuri de unde sunt toate cele necesare unei operatii, respectiv supravegherii postoperatorii? Nu tot din spital? Ca doar nu vine domn' doctor dimineata cu anestezic, seringi, fese, si multe altele in plasa. Deci...pentru unii muma...pentru altii...

"Cand te ocupi prea mult de defectele altora, n-ai timp sa le vezi pe ale tale..."



Omul ala care vine de la cabinetul medicului este un bolnav la fel ca toti pacientii care beneficiaza de internare la fel ca toti pacientii si de operatie , la fel ca toti pacientii.
Sau il trimite medicul de familie , sau vine de bunavoie , sau vine de la cabinetul doctorului care il opereaza este exact acelasi lucru : un om care are nevoie de operatie.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Uite Xio ca nu-i asa. Nu intentionam sa intru in dicutii medicale cu tine, dar astazi chiar m-am saturat. Si ca sa te convingi da o raita, asa de curiozitate pe la spitalul ORL. Din cate stiu eu nu e un spital privat si ca atare ar trebui sa trateze prioritar cazurile clinice nu operatiile estetice de modificare a nasului sau urechilor. Si culmea ca tocmai asta se face. Si se face pe bani, oficiali, daca se poate spune asa. Adica, doctorul X te consulta la cabinetul lui si a doua zi esti in sala de operatie a SPITALULUI pentru interventia care te va face superba. Iar aceasta interventie este taxata ca si cand ti-ar fi facuta la cabinetul respectivului medic,ca si cand materialele ar fi cumparate de el, nu cele din dotarea spitalului. Adica, te costa cateva sute de euro. Sincer, cred ca stii despre aceste lucruri. In timpul in care se fac aceste operatii pacientii care nu au bani, sau nu au apucat sa-i dea stau si asteapta. Unul din cazuri este o femeie cu epistaxis, dar careia nu i se opreste sangerarea de 10 zile si nu intervine nimeni. Si asteapta, si asteapta... pana cand ajunge in stare foarte grava si nu se mai stie ce sa-i faca. O baga de urgenta in operatie, se incearca suturarea unei vene, dar sangele tot curge.In aceasta faza, doctorii din spital, cei cu experienta, cadre didactice universitare declara ca nu au mai avut un asemenea caz si nu stiu ce sa faca . So... Dumnezeu cu mila.
In acelasi timp,in acelasi spital, vine o mama cu o fetita de 5 ani care are nevoie de timpanostomie la ambele urechi. E destul de urgenta si operatia aceea, iar un doctor ii spune mamei ca trebuie sa ii dea LUI 100 de euro per ureche a fetitei, in conditiile in care mama este asistenta medicala, deci este vitregita de acelasi sistem nedrept si neremunerat ca si dl. doctor. Apoi, te rog sa mergi, nu departe ci la cardiologie, dupa colt. Acolo unui pacient care vine si necesita o operatie de desfundare de vene, i se spune sa mearga la spitalul X, la medicul Y, tot profesor universitar, cu mentiunea clara: mergeti cu 1000 de euro la dl. doctor. Pacientul spune aproape plangand, nu am atat, am un salar de 650 RON pe luna, nu am de unde sa fac rost de atatia bani. Raspunsul a fost, citez " va descurcati dumneavoastra, doar aveti familie".
Aceste 3 cazuri le-am cunoscut eu astazi. Nu discut despre competenta respectivilor, nici nu se pune problema, sunt doctori foarte buni. Dar te intreb pe tine, in aceste conditii, la ce naiba imi foloseste mie, cetatean de rand, platitor la zi al asigurarilor si chiar bine intentionat in a-l cadorisi pe medicul care ma salveaza, cu ce si cat pot, profesionalismul lor?

"Cand te ocupi prea mult de defectele altora, n-ai timp sa le vezi pe ale tale..."



Diala , da , am uitat de orl.
Acolo e adevarat , te opereaza la spital , cl putin unii dintre doctori, chiar daca e nevoie doar de o rhinoplastie.
Acum sa-ti spun despre cazurile respective:
-te aigur si pot sa bag mana in foc(desi asta fac in general doar pt. mine , acum o pot face si pt. altii) , ca femeia cu epistaxisul nu a asteptat 10 zil pt. ca doctorul facea rhinoplastii La epistaxis sunt mai multe manevvre succesive, printre care taponamentul posterior care dureaza 2 zile. Daca au si intrat in sala si i-au facut ligaturarea arteriala inseamna ca femeia avea o problema de coagulare , asa cum a descoperit o prietena de-a mea , maicuta , anul acesta , la 20 de ani ca are un deficit congenital de factor 9, de a avut sangerari de peste tot si a ajuns la Hb 6 .Crede-ma ca nu acopera un spital intreg un doctor care face operatii estetice(ceea ce nu e normal sa le faca acolo), si nici nu sunt pusi pacientii sa astepte dupa astfel de operatii. Dintre care multe sunt pt. deviatia de sept, si daca tot esti acolo de ce sa nu faci si altcea?
-nu inteleg exact ce trebuie sa-i faca fetitei, timpanotomie , timpanoplastie ? Daca i se face timpanoplastie se poate sa coste materialul. Daca i se face tipanotomie nu costa nimic si doctorul e nesimtit.
-la Cardio la Padurea verde pacientii isi platesc singuri absolut tot, de la bateriile pt. Holter la pansament si la cateterele din operatie , samd. PT. ca spitalul nu are bani . Ata e ok , na , traim in Romania si asa se intampla.
Am auzit insa si eu ca unii doctori ar primi ceva sume exorbitante pt. operatie.Dar am vazut acolo si oameni saraci , deci am o speranta ca nu se face selectia dupa grosimea portofelului.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Am vazut un caz pe Dicovery, un tip a gasit pe austrodata o caprioara lovita. A oprit sa vada daca traieste insa saracuta murise. Dar avea burta f mare si tipul a simtit miscare. A scos un cutit si impreuna cu sotia au scos puiutul afara care acuma traieste bine mersi.
Amaratul de bebe nu a avut nici o sansa din cauza incompetentei. Aici nu-i vorba de oboseala sau de bani putini, este vorba de incompetenta, nesimtire crasa .... Nu am cuvinte sa spun ce furie am simtit cand am auzit stirea. Mi-am dorit sa ma teleportez in orice tara civilizata din lumea asta si sa nu mai vad in veci vreun spital din Ro.
Efectiv ramai fara cuvinte si iti vine sa-l clonezi pe Hitler care sa-i extermine pe toti tampitii si indolentii din lumea asta.


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Cum imparti o punga de sange intre doi pacienti?

Raspunsul aici http://www.mediafax.ro/social/un-barbat-a-murit-din-cauza-lipsei-de-sange-din-spital.html?1688;3889674



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Cum imparti o punga de sange intre doi pacienti?

Raspunsul aici http://www.mediafax.ro/social/un-barbat-a-murit-din-cauza-lipsei-de-sange-din-spital.html?1688;3889674



Andries




Andries , barbatul cu tumora nu era o urgenta.
Din cauza lipsei de personal s-a amanat operatia lui pt. ca a sosit o urgenta , si anume cel cu anevrismul.
Normal ca operezi anevrismul si primeste acela sinura punga de sange care era , operatia barbatului cu tumora putand astepta si necesitand sa astepte.
Ce nu a fost normal insa a fost ca :
-nu s-a cerut sange de la banca de sange a spitalului
-nu s-a cerut apartinatorilor sa doneze sange in cazul in care acesta nu exista
-nu trebuia sa se amane operatia cu 3 zile.

Tumorile cerebrale sunt mortale. La acest pacient tumora deja era avansata, de aceea a intrat in coma , ca facea compresiune , hipertensiune intracraniana.
Mai exista posibilitatea ca acel pacient sa nu aiba sanse. In general in cazul acestui tip de operatii se anunta apartinatorii ca sansa de deces este mare sau ca tumora ar putea fi inoperabila.
Oricum , doctorii au procedat corect ca au dat sangele pacientului cu anevrism , dar in rest au procedat gresit.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zmotocel spune:

ce-mi place cand isi dau toti cu parerea despre ce era bine sa faca cutare doctor in cazul x.....
mai ales xio imi e tare simpatica cum le stie ea pe toate de prin carti si ne spune de fiecare data ce trebuia facut. una e in carti (cel mai des citite si citate eventual cele americane) si alta e realitate romaneasca din spitale. ok, esti studenta si mergi prin spitale si ai impresia ca le-ai vazut pe toate si ca le si intelegi..... am fost si eu cand eram studenta prin spitale si la fel credeam si ma intrebam uneori cum pot fi doctorii astia asa de tampiti de nu fac totul ca la carte cand scrie clar negru pe alb. apoi am fost in acelas spital ca medic .... si e cu totul alta poveste..... parca nu sunt totusi asa tampiti..... se descurca cu ce au ( e adevarat unii mai bine, altii mai prost). incepi sa vezi lucrurile cu alti ochi, greu de intels din afara, chiar si de catre un student.

legat de cazul asta am si eu o dilema... nu se intreaba nimeni (eu n-am auzit nici un mare jurnalist expert in medicina sa puna intrebare asta) de ce pacientul respectiv a venit cu tumora pe un sfert de creier la spital ca doar nu a crescut in cateva ore.... o avea de cel putin 1-2 ani.... pana in stadiul neoperabil nu s-a gandit ca parca il doare capul....
nu vreau sa insuniez ca in cazul asta e vina pacientului, dar sincer eu una m-am saturat sa tot vad pacienti care ajung la spital in stadii terminale din neglijenta si apoi se mai si supara pe medici ca nu sunt dumnezeu si nu-i salveaza... ei bine nu suntem. nu putem salva pe toti oricat de mult am vrea. si ep noi ne afecteaza asta, si noi suntem oameni si chiar ne pasa. de obicei mai mult decat altora....
daca pacientului nu-i pasa destul de el ca sa mearga la un control periodic sau cand ceva anormal se intampla cu el macar, sa tina regimul si sa-si ia tratamentul prescris oricat de bun medic ai fi nu prea mai poti face mare lucru

ps: la un moment dat pe tvr spuneau ca batranica care a murit la satu mare si pt care s-a facut iar scandal, defapt stia foarte bine ce are doar ca nu venea la control si nu-si lua tratamentul.... pai boala cardiaca tratata doar la urgenta din an in paste nu prea da sanse mari de supravietuire

pps: scuze daca cineva se simte ofensat de ce am scris dar uneori si eu simt ca ma inec in sistemul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel
legat de cazul asta am si eu o dilema... nu se intreaba nimeni (eu n-am auzit nici un mare jurnalist expert in medicina sa puna intrebare asta) de ce pacientul respectiv a venit cu tumora pe un sfert de creier la spital ca doar nu a crescut in cateva ore.... o avea de cel putin 1-2 ani.... pana in stadiul neoperabil nu s-a gandit ca parca il doare capul....



daca il controlezi pe vraciul de familie al pacientului probabil ca o sa vezi ca pacientul a fost in vizita la el de 5 ori anul trecut si de 4 ori acu 2 ani...si probabil ca pacientul a spus ca-l doare capul....dar vraciul a crezut ca este de la palinca...asa ca a considerat ca nu-i da trimitere.
e un scenariu posibil sau nu?
te apuci sa-ti pui intrebari de genul asta atita timp cit stii ca cei din bransa isi fac treaba bine...dar cind aia sint juma hahalere puse sa arda gazu si banii nu prea vad sensul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui zmotocel
legat de cazul asta am si eu o dilema... nu se intreaba nimeni (eu n-am auzit nici un mare jurnalist expert in medicina sa puna intrebare asta) de ce pacientul respectiv a venit cu tumora pe un sfert de creier la spital ca doar nu a crescut in cateva ore.... o avea de cel putin 1-2 ani.... pana in stadiul neoperabil nu s-a gandit ca parca il doare capul....



daca il controlezi pe vraciul de familie al pacientului probabil ca o sa vezi ca pacientul a fost in vizita la el de 5 ori anul trecut si de 4 ori acu 2 ani...si probabil ca pacientul a spus ca-l doare capul....dar vraciul a crezut ca este de la palinca...asa ca a considerat ca nu-i da trimitere.
e un scenariu posibil sau nu?
te apuci sa-ti pui intrebari de genul asta atita timp cit stii ca cei din bransa isi fac treaba bine...dar cind aia sint juma hahalere puse sa arda gazu si banii nu prea vad sensul



gresit guestus! sa arda gazul si sa IA banii!




*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Zmotocel,este vina doctorilor ca nu au vorbit cu familia si cu banca de sange.
Despre asta este vorba aici.
Ca doctorii aceia au sustinut lipsa sangelui cand ei de fapt nici macar nu au sunat la banca de sange.
OK , murea omul oricum si nu avea sanse la stadiul in care era , dar anunti familia si spui ca mai are de trait 3 zile sau moare in timpul operatiei, dar u spui ca nu era sange si de-aia l-ai lasat 3 zile.
Dupa anevrism normal era sa-l opereze pe om daca familia a fost de acord cu riscurile.
Ei isi faceau meseria.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput