Scrisoare Deschisa Ministrului Sanatatii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Vezi xio...a venit unul mai mare ca tine din "bransa " si te contrazice..sau spune ca habar nu ai ce vorbesti..hai sa te vad ce strategie aplici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu cred ca tu nu intelegi ce spune Zmotocel

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

zmotocel, ca si medic stii ca nu toate tumorile cerebrale dau dureri de cap, stare de voma,etc. Oricum facem presupuneri bazate pe nimic (parca sintem jurnalisti) caci nu stim daca respectivul s-a dus la doctor din timp, daca s-a plins sau nu de dureri de cap, daca i s-a facut sau nu un elementar fund de ochi si nu in ultimul rind daca i s-a facut CT scan sau MRI (ceea ce din articol se presupune ca i s-a facut cu o saptamina inainte cind i s-a dat si diagnosticul).

Eu nu inteleg, au lasat pacientul cu tensiune craniana timp de 3 zile pt ca ei cautau singe? Si in cele din urma unde l-au gasit?
Cam citi neurochirurgi exista acum pe un spital ca pe aici nu sint mai mult de doi, trei si opereaza doi intotdeauna. Deci si daca era singe, numai un pacient putea fii operat in acelasi timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ideea e ca puteau sa anunte rudele si cel tarziu a doua zi sa fie in operatie respectivul pacient.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower-power spune:

Zmotocel ,te cred ca te-ai saturat de generalizari si mai ales de a incerca s-o scoti la capat cu ce ai. Problema nu cred ca se rezolva pasand pisica de la pacient la doctor si invers .
Si daca mamaia aia despre care a spus cineva (respectiv medicul ei de fam ,pt a se disculpa )ca nu se ducea la dr de cate ori era nevoie ,desi la cat de stoic a asteptat sa fie pasata de colo colo ,ma cam indoiesc cc ca nu ar fi respectat indicatiile medicului ,a fost tratata asa cum am vazut cu ochii mei intr-unul din cabinetele policlinicii spitalului judetean ? De parca s-ar duce acolo saracii pacienti la pomana .Comentariile doctoritei (care avea si cab.privat )erau vis-a vis de asistenta dar cu voce destul de tare s-o auda si cele doua paciente introduse simultan pt consultatie ."Ia uite ,draga ,nu-si permit 35 lei ,sa vina la privat ,prefera sa stea aici cu orele "...Bleah...Ma intreb numai ,daca tot e ea atat de grozava si-si permite (pacientii sa traiasca ),de ce vine la amarata aia de policlinica unde lumea sta cu orele la coada ,sa respire acelasi aer cu amaratii care o inoportuneaza ...Intrebarea este una retorica .Pt ca nu este in stare sa renunte la acel amarat de salariu si mai ales ca de-aici isi recruteaza si directioneaza clientela pt private .Cand sunt tratati la modul asta pacientii si nu vreau sa generalizez ,desi as inclina sa spun ca sunt mai multi cei care se comporta asa decat cei care n-o fac ,sa ne mai intrebam de ce intre pacient si medic nu exista o relatie fireasca ?

La fel de adevarat este ca am intalnit in tara si profesionisti adevarati (e adevarat a trebuit sa parcurg ceva drum ca sa-i gasesc ).Care n-au uitat in ciuda tuturor titlurilor si frustrarilor adunate in timp sa fie oameni in primul rand .



The most beautiful thing in life is LIFE itself

Mara mami de Tibi-Mares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

zmotocel, cu tot respectul, dar nu e chiar asa...intotdeauna. fratele meu a avut tumoare cerebrala, pe care i-au diagnosticat-o dupa 1 an abia...initial starea lui de lesin si durerea de cap s-au pus pe seama "lipsei de calciu", apoi starile de rau repetat, inclusiv crizele au fost diagnosticate ca fiind "epileptice"...doar asa, din ochi, fara control de specialitate...i s-a dat tratament si pt asta, care mai mult i-a facut rau. in fine, dupa 1 an, a ajuns la urgente, mai mult mort decat viu si i s-a zis ca are o tumoare in "mijlocul" creierului si ca nu poate fi operat clasic. i s-au dat sanse de supravieturie 10% si i s-a zis clar ca va fi leguma...cu toate astea, i s-au cerut bani, enorm de multi, pt acest procent de 10% . norocul lui ca i-a aparut in cale alt medic si o alta metoda si tumoarea i-a fost "lichefiata", am dat amanunte cu alta ocazie, nu ma mai repet.
asa ca, de multe ori poate pacientul ala nu se prezinta in stadiu final....
eu a trebuit sa investighez 2 ani o presupusa lipsa de calciu, ca sa aflu in final ca aveam probleme cu hipofiza si-mi deregla tiroida...am tinut alti 2 ani tratament clasic si mai rau am facut. noroc ca am intalnit un medic homeopat care in doar 1 luna m-a vindecat....

cat despre scrisoare....e extrem de lunga!!! nu cred ca va sta cineva sa o citeasca, sa o bage in seama si sa mai ia si masuri...si cum zicea andrada...nu e bine construita, e buna de blog si de autocompatimire, in niciun caz nu e buna de unealta ca sa obtina ceva...si sincer nici nu cred ca e dispus cineva "sus pus" sa miste ceva... totul e show de presa
sincera sa fiu, nu cred ca se va schimba ceva prea curand si nici nu cred ca aceasta schimbare va veni de "sus"...poate doar o revolta generala a cadrelor medicale si a pacientilor, dar nu cred ca se va intampla asta curand, atata timp cat e jocul asta de-a soarecele si pisica....

uffff, mi-am promis ca stau deoparte de subiectele "medicale" , dar nu m-am abtinut.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
Who cares what the question is? Chocolate is the answer!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Pentru o "scrisoare deschisa" este poate prea patimasa si personala ...Este insa teribil de reala si dureroasa. Probabil ca fiecare dintre noi, ajuns la capatul puterii si rabdarii ar "produce" ceva asemanator, indiferent de sfera de activitate.
Ca simplu medic esti prins intr-un sistem aberant...nu poti schimba nimic. Daca Guestus ar fi citit scrisoarea, ar fi aflat ca omul respectiv a incercat sa comunice disfunctionalitatile sefilor sai...dar fara rezultat. Ba mai mult, era luat de nebun, artagos etc.
Mie mi se pare interesanta aceasta furie a unor jurnalisti indreptata impotriva medicilor...Mai rau ca oricand, desi ...nu s-a schimbat nimic. Se moare cam tot asa...partial din vina medicilor, partial din vina Domnului (ca pacientul nu poate fi vinovat, desigur, nici boala sa incurabila...). Ce se intampla? e recesiune, nu se mai vand ziarele? Sau este ordin de sus in scopul deturnarii atentiei de la alte probleme...Ministerul nu are bani pt finantarea sistemului de sanatate, insa nu e vina lui, nu...este vina acarului Paun. Pai pune nene ordine in sistem si apoi intreaba-ma de ce nu fac ce trebuie!
Ca sa fac meseria trebuie sa am cu ce... uitati-va la medicii romani din alte tari ce bine lucreaza, intr-un sistem corect... nu sunt nici spagari, nici aroganti, nici inconstienti (NU-I ASA BIRD, CA LUCREZI CU SPOR SI CU PLACERE?). Nu frica si presiunea, tensiunea psihica la care suntem supusi ne va face sa lucram mai bine ci NORMALITATEA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu

Pentru o "scrisoare deschisa" este poate prea patimasa si personala ...Este insa teribil de reala si dureroasa. Probabil ca fiecare dintre noi, ajuns la capatul puterii si rabdarii ar "produce" ceva asemanator, indiferent de sfera de activitate.
Ca simplu medic esti prins intr-un sistem aberant...nu poti schimba nimic. Daca Guestus ar fi citit scrisoarea, ar fi aflat ca omul respectiv a incercat sa comunice disfunctionalitatile sefilor sai...dar fara rezultat. Ba mai mult, era luat de nebun, artagos etc.
Mie mi se pare interesanta aceasta furie a unor jurnalisti indreptata impotriva medicilor...Mai rau ca oricand, desi ...nu s-a schimbat nimic. Se moare cam tot asa...partial din vina medicilor, partial din vina Domnului (ca pacientul nu poate fi vinovat, desigur, nici boala sa incurabila...). Ce se intampla? e recesiune, nu se mai vand ziarele? Sau este ordin de sus in scopul deturnarii atentiei de la alte probleme...Ministerul nu are bani pt finantarea sistemului de sanatate, insa nu e vina lui, nu...este vina acarului Paun. Pai pune nene ordine in sistem si apoi intreaba-ma de ce nu fac ce trebuie!
Ca sa fac meseria trebuie sa am cu ce... uitati-va la medicii romani din alte tari ce bine lucreaza, intr-un sistem corect... nu sunt nici spagari, nici aroganti, nici inconstienti (NU-I ASA BIRD, CA LUCREZI CU SPOR SI CU PLACERE?). Nu frica si presiunea, tensiunea psihica la care suntem supusi ne va face sa lucram mai bine ci NORMALITATEA.



...exact ce cred si eu...presa face tam tam ca sa-si vanda mizeria de emisiune/articol, oamenii sunt atatati si ajung sa se certe pe tema asta, medicii si pacientii se vaneaza, iar maharii sistemului continua sa faca porcarii...in timp ce oamenii se agita, cei de sus isi vad de ale lor nestingheriti...cam ca in "master of puppets"...
repet, pacat ca oameni valorosi, din toate domeniile, sunt calcati in picioare....iar "maharii" cu spate bine intarit sunt ridicati si sustinuti...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" Nu sunt ce par a fi - Nu sunt Nimic din ce-a#351; fi vrut s#259; fiu!... Dar fiindc#259; m-am n#259;scut f#259;r#259; s#259; #351;tiu, Sau prea curānd, Sau poate prea tārziu... M-am resemnat, ca orice bun cre#351;tin, #350;i n-am r#259;mas decāt... Cel care sunt!..." (I. Minulescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Deci medicii primesc spaga pentru ca sint depresati, sint artagosi cu pacientul pentru ca nu poate sa-l ajute mai bine si opereaza la intimplare ca ii pasa prea mult de pacient.
Si-n general daca se moare la fel, se greseste la fel, poate nu e progress, dar cel putin nu e nici genocid. Chiar, ce i-o fi apucat pe ziaristi?




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Deci medicii primesc spaga pentru ca sint depresati, sint artagosi cu pacientul pentru ca nu poate sa-l ajute mai bine si opereaza la intimplare ca ii pasa prea mult de pacient.
Si-n general daca se moare la fel, se greseste la fel, poate nu e progress, dar cel putin nu e nici genocid. Chiar, ce i-o fi apucat pe ziaristi?




www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput