Va pasa de necunoscutul de langa noi?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Avantaje
Recunoasterea actului don#259;rii de sange este realizata prin acordarea unor avantaje precum:

Donatorii de sange ce doneaza periodic au dreptul sa efectueze un examen radiologic si unul biologic gratuit, in fiecare an. In unele cazuri, un examen cardiologic este necesar pentru depistarea unor posibile afectiuni care ar putea duce la interzicerea unor viitoare donari de sange.

Donatorii au dreptul s#259; primeasca rezultatele testelor înscrise în buletinul de analiza a sangelui.

Donatorii de sange ce doneaza periodic primesc un tratament substitutiv cu fier, gratuit, daca se depisteaza un deficit de fier sau vreun sindrom anemic datorat donarilor repetate. Acest lucru este recomandat de catre medicul de colectare.

In ceea ce priveste sanatatea celui care doneaza. sangele este improspatat, imunitatea organismului creste, riscul de paralizie si accident vascular se reduc cu 30%. Un plus? In urma donarii de sange, rezistenta organismului la socuri creste, astfel ca, daca vei suferi un accident, reactia organismului ii va ajuta pe medici, acesta fiind deja obisnuit cu pierderea de sange si inlocuirea lui.

Pe langa toate acestea, donatorii de sange au dreptul sa primeasca, la cerere, pentru fiecare donare si alte beneficii, precum:
• 7 tichete de masa
• zi liber#259; de la locul de munca sau o zi scutire de frecvent#259; pentru elevi, studenti si militari, in ziua donarii
• Decontarea cheltuielilor de transport pentru cei care au domiciliul sau resedinta in alt#259; localitate decat cea in care isi are sediul institutia la care se face donarea de sange
• Reducere de 50% la abonamentul pentru transportul în comun, daca donarea se face la institutia de profil din localitatea de domiciliu sau din cea în care donatorul este angajat.

(aceeasi sursa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Va multumesc fetelor!Sper cat mai multa lume sa vada utilitatea acestui act si sa doneze!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu am avut hepatita. Cea "a mainilor murdare".Acum multi ani.
Am inteles (si ma duc si o sa si verific) ca, mai nou, as putea si eu sa donez. Adica nu am antigen.
Oricum, o proba de sange este analizata in toate cazurile.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Ce prostie cu limita de kg... Eu nu sunt foarte inalta si normal ca am sub 58 kg, altfel as fi supraponderala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

vale Claudelu
saptamana asta am sa merg si eu.
multa sanatate tuturor.



un copil creste in inima mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc Kid de lamurire . Asta e, astept pana dupa alaptare...

Mami de fetita si de baietel 37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Soata zice ca pe el nu l-a cantarit nimeni Si nu e prea gras... dar are peste 60 kg. Ii iau tensiunea... si cred ca atat Si, normal, ii fac analize din sangele donat...



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Ramonika are dreptate, asta e sistemul de lucru in Iasi. Dar asta nu inseamna ca nu ma mai duc sa donez. Acum cativa ani mama mea a suferit o interventie chirurgicala destul de complexa si , bine-nteles, medicii au cerut 3 sau 4 donatori. Si chiar nu aveam la cine apela. Eu alaptam, sotul a avut hepatita iar tata avea peste 65 de ani. Totusi doamnele de la institutul de hamatologie au fost dragute si au trecut acolo pe hartie numele a 3 persoane care donasera pentru avantajele materiale - tiganii cu pricina. Nu le-am dat macar o ciocolata. Mi-am promis in schimb sa donez cand voi termina de alaptat. Din pacate am facut-o doar o data dar voi repeta aventura - ca pentru mine cam asa a fost, cu peripetii , ca n-am stat cuminte sa ma linistesc si m-au adunat dupa aia de pe jos.

Motivul pentru care doamnele de la institut ii iau "tare" pe "tigani si nespalati" e ca acestia vin sa doneze la interval de o luna , cand ele au voie sa ii primeasca la 4 luni. Si da-i cearta cu ei, ca aia vor cu tot dinadinsul, ca n-au ce manca, iar ele... Nu trebuie sa va mai explic.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

frumoasa mamei
sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Eu am donat in iunie 2008...Probabil nu as fi facut-o daca o prietena nu ar fi avut nevoie urgent. Mi-am propus atunci sa donez o data pe an.

Dureros sau complicat nu a fost deloc, ceea ce m-a enervat pe mine a fost timpul pierdut acolo: plimbarile dintr-un cabinet in altul, de la un etaj la altul, precum si asteptarea dinaintea colectarii.

Editez...Am fost acolo la 8.30 si am plecat la 12.30!!!

Nicoleta si Alexia (21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Donati sange!Ai fost vreodata sa donati sange?Stiti cate operatii sunt amanate din lipsa de sange?Stiti cati oameni au nevoie vitala de sange si nu au de unde sa-l procure?
Vreti sa facem ceva?Hai sa donam macar odata pe an sange!
Trebuie sa recunosc ca eu nu pot sa donez,hepatita bat-o vina,insa l-am convins pe sotul meu si deja se duce luna viitoare pentru a 2-a oara sa doneze,la fel si cumnata mea!
Daca voi din diverse motive nu aveti cum,macar unul din cei apropiati poate pot sa o faca!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


ce mult imi place semnatura ta

si acum on topic....in urma mesajului tau m-am hotarat sa donez

am cautat crucea rosie in zona unde locuiesc, am gasit filiale, aproape mi-am facut programare online cand am dat pe site-ul lor pe pagina cu eligibilitate

cu mare stupoare am constatat ca nu pot dona deoarece am locuit mai mult de 4 ani in perioada de dupa 1980 intr-o tare a europei, romania

va dau mai jos www.redcross.org/portal/site/en/menuitem.d8aaecf214c576bf971e4cfe43181aa0/?vgnextoid=e081912c9973b110VgnVCM10000089f0870aRCRD&vgnextfmt=default" target="_blank">adresa sa vedeti lista comppleta cu restricitii si redau doar partea cu tarile europene

You are not eligible to donate if:
You spent (visited or lived) a cumulative time of 5 years or more from January 1, 1980, to present, in any combination of country(ies) in Europe, including
* Albania
* Austria
* Belgium
* Bosnia/Herzegovina
* Bulgaria
* Croatia
* Czech Republic
* Denmark
* Finland
* France
* Germany
* Greece
* Hungary
* Ireland (Republic of)
* Italy
* Kosovo (Federal Republic of Yugoslavia)
* Liechtenstein
* Luxembourg
* Macedonia
* Montenegro (Federal Republic of Yugoslavia)
* Netherlands (Holland)
* Norway
* Poland
* Portugal
* Romania
* Serbia (Federal Republic of Yugoslavia)
* Slovak Republic (Slovakia)
* Slovenia
* Spain
* Sweden
* Switzerland
* Turkey
* Yugoslavia (Federal Republic includes Kosovo, Montenegro, and Serbia)



pt ca totusi nu puteam crede le-am scris un email in care am rugat sa mi se explice...iata raspunsul primit:

"Dear Raluca:

Thank you for your interest in donating blood. The restriction you mentioned is related to concerns about the human form of mad cow disease (vCJD).

In some parts of the world, cattle can get an infectious, fatal brain disease called Mad Cow Disease. In these same locations, humans have started to get a new disease called variant Creutzfeld-Jacob Disease (vCJD) which is also a fatal brain disease. Scientists believe that vCJD is Mad Cow Disease that has somehow transferred to humans, possibly through the food chain.

There is now evidence from a small number of case reports involving patients and laboratory animal studies that vCJD can be transmitted through transfusion. There is no test for vCJD in humans that could be used to screen blood donors and to protect the blood supply. This means that blood programs must take special precautions to keep vCJD out of the blood supply by avoiding collections from those who have been where this disease is found."

Cu alte cuvinte, cat voi mai sta in US sunt considerata o potentiala purtatoare de boala vacii nebune

Extraordinar

Dar multumesc valentinei pt ca a miscat ceva in mine





De 8 Martie sa fim MAME cu "M" mare

www.fertilityfriend.com/ticker/uta79/ttc.png" target="_blank">asteptam, asteptam

The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput