Va pasa de necunoscutul de langa noi?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Uta,eu iti multumesc ca te-ai gandit la chestiunea astaAi putea sa fi totusi un posibil donator,cand vi in Romania,daca ai timp si chef,cred ca ti se accepta sangele!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Eu sunt AII Rh pozitiv si nu sunt refuzata, dar mi se zice, a plictis, mai veniti peste ... un an.
Am renuntat, ca aveam senzatia ca ma fac de ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Uta Ciun...ce ai spus tu este corect, DAR...acolo spune ca federal regulations "MAY" restrict, blah, blah...merita intrebat din nou.

Eu sint donatoare cu acte-n regula (am si card la purtator)...am intrebat (NY Blood Center) si am fost acceptata. De atunci cam la 4 luni donez singe.
Mi se face analiza la fier pe loc (trebuie sa am peste 12,8), mi se ia tensiunea si temperatura si imi ia singe.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka1 spune:

Stie cineva daca s-a schimbat regula de acceptare pt donare sange pentru cei care au avut hepatita virala A?

Stiu ca anul trecut erai respins daca ai avut asa ceva, s-a schimbat ceva intre timp?

Multumesc,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Nu lucrez intr-o policlinica sau spital ci intr-o universitate,deci nu cred ca merge...o sa propun asta totusi sefilor mei!



La noi la univ (KU Leuven) se organizeaza o data la 3 luni recoltarea de sange de la studenti si angajati. In sala de sport, in cantina universitatii sau in corturi puse pe una dintre pajistile din campus. VIn cadre medicale tot din cadru universitatii cu aparatura necesara...si fac tot ce trebuie.

Am sa extind insa intrebarea...poate e usor morbid...dar v-ati gandit sa va faceti card de donor de organe? Si astea pot salva vieti si listele sunt lungi...

Si da, donez sange (acum fac o mica pauza fiindca inca mai alaptez) si da sunt si eventual donor de organe.

o zi frumoasa si sanatate maxima,

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta123 spune:

poate dona oricine! Chiar si cei care au hepatita! Important este sa anunti!
Il vor folosi , prelucrat adica plasma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_M spune:

Buna seara!
As vrea sa cred ca toti cei care au postat ca sunt donatori inregistrati chiar sa fie.
Si am sa va spun de ce-mi pun intrebarea aceasta:initial, cand am inceput sa citesc acest topic si cand am vazut cata lume este donatoare de sange...mi s-a facut rusine. Si intentia mea a fost sa zic ca si eu sunt. Apoi mi-am dat seama ca nu fac decat sa ma mint. Este adevarat ca am donat doar o singura data sange pentru o ruda foarte apropiata, doar atat! As dori sa devin donatoare, as dori sa ajung acolo unde trebuie (stiti unde?) sa semnez si ca sunt de acord sa fiu donator de organe in cazul unui accident in urma caruia sa am o activitate cerebrala=0. Dar nu am facut-o!
Lipsa de timp? Categoric! Indiferenta-de multe ori? Posibil! Dar exista o lipsa de informare crunta. De ce nu sunt mediatizate campaniile de recoltare a sangelui? De ce nu incep campanii desfasurate pe sectoare, pe cartiere, pe blocuri? Sa vina ambulantele acasa la om si sa recolteze? In fiecare bloc s-ar gasi 6-8 persoane care ar dona sange pentru o cauza nobila.
Asta este!
Imi pare rau ca am scris atat.
O seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greta123 spune:

De ce? pentru ca o asemenea logistica costa foarte mult! Mult mai mult decat costa cei 6 donatori care ar putea aparea.
Lipsa de timp ...exista! sunt de acord ...dar cel mai mult exista indiferenta, deoarece daca vrei cu adevarat nu exista sa nu-ti gasesti timp sa faci un asemenea gest! fie si la nivel ocazional.
Eu cred intr-o mai mare implicare! implicare care apare mai ales in urma motivarii!
La mine motivarea a aparut atunci cand am avut nevoie si am vazut ce greu faci rost!

Mergi la inceput