Va pasa de necunoscutul de langa noi?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nu lucrez intr-o policlinica sau spital ci intr-o universitate,deci nu cred ca merge...o sa propun asta totusi sefilor mei!
Daca n-am sa pot,ma apuc iarasi de batut la cap prietenii si neamurile!
Va multumesc tuturor!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

avand in vedere ca 99% din cei ce se prezentasera la recoltat sange erau tigani sau oameni amarati, personalului din spital li se parea normal sa se comporte urat cu ei, ca doar donatorii luau bonuri de masa pe sange, nu?



Of, ce urat ...

Aici am vazut in campusurile universitatilor niste autobuze speciale, dotate cu tot ce trebuie si multi studenti se inghesuiau sa doneze. Intr-adevar, n-ar strica sa le propui celor de la universitate sa organizeze asa ceva si la voi, daca e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

barbatu-meu a fost ieri sa doneze. pentru tatal unei colege, care urmeaza sa se opereze...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Vale
Eu n-am fost sa donez nicodata.M-am gandit de multe ori la asta dar n-am facut-o....inca.


Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Eu am constientizat importanta donarii dupa ce am auzit spotul de la radio.
Asa ca voi merge si eu.

Chiar nu stiam ca o singura donare poate sa salveze 3 vieti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Sotul meu are o grupa f.f. rara, AB negativ... si merge sa doneze sange cand poate ... cam de 2 ori pe an ... nu a reusit mai des... nu mai retin care e limita intre doua donari... sa-l bat la cap, sa mai mearga... parca 72 de zile...

Eu lesin si cand imi ia sange pt. analize... si merg f.f rar si pt. asta... cred ca lesin mai mult de frica ... n-am curaj sa merg sa donez...


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202008&page=10" target="_blank">Clipe de viata 2008 (ely)



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Am avut ocazia sa invat de la viata ca ajutorul vine de foarte multe ori tocmai de unde nu te astepti... Am 01 negativ si donez cam o data pe trimestru. Mi-as dori ca mai multa lume sa isi dea seama de importanta donatiilor de singe, putem ajuta atit de mult, facind atit de putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

stiu sigur ca atunci cand esti gravi nu poti dona.....dar dupa ce ma pun pe picioare dupa nastere, pot dona chiar daca voi alapta oare???

Mami de fetita si de baietel 37 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ghidul donatorului
Poti sa donezi? Pentru a putea deveni donator de sange, trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii:

-varsta cuprinsa în intervalul 18-60 ani
-greutate 58-100kg femeile si 60-110kg barbatii
-tensiune arteriala sistolica între 11 si 18mmH
-sa nu fi suferit în ultimele luni interventii chirurgicale
-femeile sa; nu fie: insarcinate, in perioada de lauzie, în perioada menstruala
-sa nu fi consumat grasimi sau bauturi alcoolice cu cel putin 24 de ore înaintea donarii
-sa nu ai/sa; nu fi avut urmatoarele boli:

hepatita (de orice tip)
TBC
sifilis
malarie
epilepsie
bruceloza
ulcer
diabet zaharat
boli de inima
boli de piele
miopie peste (-) 6 dioptrii


Înainte de a dona:
Dimineata inainte de recoltare poti consuma o cana cu ceai sau cafea, un mic dejun putin consistent, legume, fructe
Fara proteine, grasimi (lapte, unt, carne, etc)
Nu fuma înainte si dupa donare cu o ora

Avantajele donarii:

Urmatoarele analize sunt gratuite:
RH; Grupa sangvina; Hepatita B, C; HIV(SIDA); HTLV (leucemie); VDRL (siffilis); ALT (probe hepatice).
La cerere, ai posibilitatea efectuarii ulterioare si a altor analize gratuite (calcemie, glicemie, transaminaze, colesterol, EKG, radiografie pulmonara)
Adeverinta pentru obtinerea unei reduceri de 50% pentru transportul în comun pentru 30 de zile
1 zi libera (în cazul angajatilor cu carte de munca)
Primesti 7 bonuri de masa în valoare de aproximativ 50 RON

Cat se doneaza:

La o donare se recolteaza 450 ml de sânge, cantitate ce se reface: ca volum in câteva ore, celular în 2 saptamani.

Siguranta:
Trusa utilizata pentru fiecare donare este sterila si de unica folosinta.
Nu exista riscul contaminarii cu HIV, sau alte virusuri.
Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intalnita.
Poti dona doar daca starea de sanatate iti permite si te simti bine.
Inaintea donarii ti se vor pune cateva intrebari legate de starea de sanatate si ti se va face un mic examen medical - hemoglobina, puls, tensiune.
Rezultatele testelor sunt confidentiale.

sursa:http://www.pentruviata.com/

Eseea
Gravida nu poate dona sange, intrucit organismul sau trebuie sa acopere si nevoile viitorului copil, iar interdictia se prelungeste 18 luni dupa nastere pentru ca organismul mamei sa-si refaca pierderile.

sursa:http://www.doneazasange.ro/cine_poate_dona.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

stiu sigur ca atunci cand esti gravi nu poti dona.....dar dupa ce ma pun pe picioare dupa nastere, pot dona chiar daca voi alapta oare???

Mami de fetita si de baietel 37 +




Nu poti dona cat timp alaptezi.

"Gravida nu poate dona sange, intrucit organismul sau trebuie sa acopere si nevoile viitorului copil, iar interdictia se prelungeste 18 luni dupa nastere pentru ca organismul mamei sa-si refaca pierderile."

www.doneazasange.ro/cine_poate_dona.html" target="_blank">sursa


Eu am vrut de mai multe ori sa donez, dar nu ma accepta pentru ca sunt sub limta impusa de kg.




Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)




Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Clipe de viata 2008" target="_blank">Clipe de viata 2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput