Va pasa de necunoscutul de langa noi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

si eu am 0 negativ

am donat de vreo 3 ori, de 2 ori la Inst. din Dr. Felix sange integral si o data pt un copil din Fundeni am donat masa eritrocitara, adica mi s-au extras din sange doar eritrocite printr-un procedeu destul de complicat (asta aveau nevoie pt cazul respectiv) - la Spit Militar (doar acolo aveau aparatura necesara pt asta)

conditiile in spitale nu-s dintre cele mai bune, dar nici nu m-am simtit nashpa cum spune Ramonika, ba chiar in Inst de Hematologie mi s-a parut ca personalul medical trateaza cu respect donatorii, cred ca ei inteleg mai bine ce inseamna lipsa de sange in sistemul medical;
in orice caz, eu m-am simtit f mandra de ceea ce am facut si m-as gindi in primul rand la cei care sunt ajutati astfel si abia dup-aia la felul cum ma trateaza personalul medical (daca atita-i duce capu' - asta este, atita pot)

nu stiu daca mai pot dona, acum e o problema de greutate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

avand in vedere ca 99% din cei ce se prezentasera la recoltat sange erau tigani sau oameni amarati, personalului din spital li se parea normal sa se comporte urat cu ei, ca doar donatorii luau bonuri de masa pe sange, nu?


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

anul trecut, prin noiembrie m-am mobilizat si am fost sa donez. sunt hotarata sa merg de 2-3 ori pe an.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ramonika,foarte urat din partea personalului de la voi,ce daca erau tigani sau amarati,daca au sange de donat,ar trebuii sa aiba respectul nostru,al tuturor!Ca sangele nu are culoare,alb sau negru!
La noi s-au purtat foarte frumos cu ai mei!
Ma gandeam,as putea organiza la servici la mine asa ceva,sa rog dr sa vina cu ce le trebuie si sa colecteze sange?Permite legislatia asa ceva,aveti idee?
pentru toti donatorii!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Valentina,
sincer, nu cred ca se poate; trebuie facute fise, analize medicale pt fiecare donator (se repeta la o noua donare, nu-s valabile cele vechi), se masoara greutatea etc.;
eu am fost o data cu sotul si nu ne-au primit pe amindoi odata la interviu - cind ti se face fisa esti chestionat asupra antecedentelor medicale si de tot felul ; adica ccc chestia este destul de confidentiala la un moment dat, nu cred ca se poate face asa, improvizat, la sediul unei firme;
plus ca singele recoltat trebuie pastrat in anumite conditii, etichetat etc.etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

sincer nu cred ca se poate la serviciul tau, decat daca e in vreun spital, policlinica etc...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Cred ca o asemenea initiativa cu donatul sangelui la locul de munca trebuie sa vina din partea guvernului, care sa puna la dispozitie mijloacele necesare, sa faciliteze acest lucru. Nici eu nu o vad ca pe o initiativa particulara, oricat de bine intentionati ar fi toti cei implicati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Si eu as vrea sa donez si am fost la spital, dar nu m-au lasat sa donez pentru ca am avut hepatita.

Felicitari celor care pot si care doneaza sange!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Eu n-am inteles de ce au pus limita de kg. Adica daca ai 1.60 si 50 de kg si esti sanatos de ce nu ai putea sa donezi?

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">Capsunele minunate de mai-iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Ma gandeam,as putea organiza la servici la mine asa ceva,sa rog dr sa vina cu ce le trebuie si sa colecteze sange?Permite legislatia asa ceva,aveti idee?
pentru toti donatorii!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea



vorbeste cu cei de la institutul de hematologie. pe mine m-a mobilizat faptul ca au aratat la tv. ca din lipsa de sange, au organizat un centru ambulant de donare in holul facultatii de medicina. stiu ca s-au mai organizat astfel de centre ambulante. poate ca daca sunt multi angajati vor veni. bafta!

cine are miopie, iar nu prea are voie sa doneze.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput