Va pasa de necunoscutul de langa noi?

Va pasa de necunoscutul de langa noi? | Autor: valentinag

Link direct la acest mesaj

Donati sange!Ai fost vreodata sa donati sange?Stiti cate operatii sunt amanate din lipsa de sange?Stiti cati oameni au nevoie vitala de sange si nu au de unde sa-l procure?
Vreti sa facem ceva?Hai sa donam macar odata pe an sange!
Trebuie sa recunosc ca eu nu pot sa donez,hepatita bat-o vina,insa l-am convins pe sotul meu si deja se duce luna viitoare pentru a 2-a oara sa doneze,la fel si cumnata mea!
Daca voi din diverse motive nu aveti cum,macar unul din cei apropiati poate pot sa o faca!


"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Din pacate nici eu nu pot sa donez, dar m-am bucurat foarte tare cand, inainte de Craciun, un grup intreg de prieteni a fost sa doneze .
Din pacate, uneori situatia e atat de disperata incat cei din spital negociaza pentru sangele care il dau unui pacient, in sensul ca insista asupra rudelor sa vina si sa doneze sange pentru a nu ramane descoperiti .



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Draga mea,eu as dona cu toata placerea dar nu am voie!Am incercat si nu o data ci de 3 ori si de fiecare data am fost refuzata pentru ca am tensiunea extrem de mica.

.............................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avmaria spune:

Bravo Valentina pt acest mesaj !

Parerea mea e ca multi nu o fac nu pt ca sant indiferenti sau ca nu le pasa, ci pt ca sant prinsi intr-un cotidian stresant, a te duce la spital iti cere timp, care multora le lipseste. Noi avem un mare avantaj, recoltarea sangelui e foarte organizata : se deplaseaza la noi la servici macar o data pe an, daca nu mai des - o echipa care ia sangele donatorilor la locul de munca, in timpul programului bineinteles (si care ofera un sandwich recompensa :-) ). Sant nu stiu cate paturi pe care se ia sange simultan, planingul e facut dinainte in functie de cei inscrisi, nu stai la coada, etc. Nu zic, ca si asa (se trimite un mesaj de multumire in care se specifica numarul donatorilor) nu pot sa zic ca se inghesuie lumea foarte tare, dar totusi fac treaba buna avand in vedere numarul de angajati. De asemenea, si primaria organizeaza regulat actiuni, vin camioanele de "recoltare" - intr-o anumita zi - dupa multa publicitate prealabila, sa stie tot cartierul.

In Romania presupun ca nu exista asemenea actiuni (sper sa ma insel). De aceea, nefiind facilitat, demersul de a dona sange devine cu atat mai important. Urmati sfatul Valentinei, toti cei care sunteti apti sa o faceti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

mie mi s-a recomandat sa donez sange pt ca vorba doctorului care mi-a spus asta "am prea mult sange"
eu la o banala taietura la deget imi curge sange la greu.
insa ca ajung la vreo analiza...ia vena de unde nu-i.
stau tare prost cu venele. se ascund de frica. se chinuie bietele asisitente pt o eprubeta mica de sange..
mai de mult, vreo 2 ani in urma, am vazut un reportaj cu grupuri de rromi mergeau sa doneze sange pt putinii banuti care ii primeau, dar de cand cu traficul de organe, prefera sa-si vanda cate un rinichi pt bani seriosi pr ei.
pacat.

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, frumos!

MERGETI SI DONATI!

Si eu si sotul meu avem carnete de donatori.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Am donat si eu inainte de a ramane insarcinata. Dar acum cat alaptez nu o sa mai donez.

Avmaria, daca ar fi si la noi astfel de actiuni sigur ar fi mai multe persoane care doneaza.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Sa-l ajutam pe Gabriel urgent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

cand a fost mama in spital, s-au facut presiuni sa trimita donatori. am cautat si am gasit niste donatori (pe mine nu m-au primit, sunt prea palida).
pot sa spun ca, pe langa faptul ca pierzi aproape o zi intreaga pe holurile cabinetelor, mai esti si tratat ca si cum te-ai duce tu cu vreun interes acolo si ei iti fac nush ce favoare...
eu am fost cu baietii care au venit sa doneze ca sa iau fishele lor sa le duc la mama la spital. era o baba de doctorita acolo care ii lua pe toti la intrebari, iar cand a ajuns la mine si i-am spus pentru ce stau, a zis ca daca nu donez sa ies afara era iarna... acolo erau ditamai holurile cu multe scaune unde puteam astepta si ea ma trimitea afara sa astept fishele, asta in cazul in care am avut oricum de asteptat vreo 3 ore pana le-a venit randul la toti sa doneze...
asa ca... Doamne fereste sa mai am nevoie vreodata, sper sa nu mai calc vreodata pe acolo.


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Prima data cand am donat a fost atunci cand mama prietenei mele a fost operata si doctorul i-a pus in vedere ca 'n-are sange'. Sotul meu - care are 60 de kile la 1,90 - a mituit o asistenta sa-i ia si lui sange.

Tatal meu - odihneasca-se in pace - mergea cu ai sai colegi de doua ori pe an la donat. Asa ca acum, gandindu-ma la el si la experienta prietenei mele, m-am hotarat sa donez cat se poate de des.

Bun subiect, Valentina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

eu de vreo 4 ani donez sange cam o data la 3-4 luni. Ultima oara am donat in septembrie sau octombrie (chiar trebuie sa ma uit in fisa c anu mai stiu). Nu stiu daca ma crede cineva, dar dupa ce donez am o stare de multumire, de ...nici nu stiu cum sa descriu...ma simt bine!
Ar trebui sa ne gandim cat mai multi si la necunoscutul de langa noi, pentru ca niciodata nu ai de unde sa sti ce-ti rezerva viitorul si la randu-ti sa ai nevoie de sange.




Claudia si Raul-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Atat eu cat si sotul meu avem o grupa de sange rara (01 Rh negativ) si suntem si donatori universali. Cand am fost de Sarbatori in concediu in tara am vazut la tv reclama pentru donatii de sange, dar nu dadeau niciun amanunt, doar un site de internet. Chiar am fi vrut sa donam, dar cum nu avem net la socrii, unde stam cand venim in tara, habar nu am avut unde puteam merge. Sper sa ajungem la vara si sa donam si noi.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare

Mergi la inceput