Campania continua/Rezultate comentate (3)

Campania continua/Rezultate comentate (3) | Autor: DidiAlex

Link direct la acest mesaj

Partea 2: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130534&whichpage=20

-------------


Postez aici ce am mai scris prin 2007 . O mare parte s-a adeverit (Boc - prim ministru, Udrea in guvern)! Restul se va adeveri la anul!

Sa traiti bine!


Romania Curata si Incorupta...

Anul 2009


Presedintele Romaniei: Traian Basescu
Prim Ministru: Emil Boc
Ministru de Interne - Vasile Blaga
Ministru de Externe - Traian Ungureanu
Ministrul Economiei Comertului si Finantelor - Theodor Stolojan
Ministrul Agriculturii - Gheorghe Flutur
Ministrul Transporturilor - Radu Berceanu
Ministrul Justitiei - Monica Macovei
Ministrul Lucrarilor publice - Elena Udrea
Comisar European
Procuror Onorific Anticoruptie - Daniel Morar, dar fara portofoliu (doar ca Pisica aratata)
Procuror General - Laura Codrutza (jumatate de norma pentru furturi usoare si amenzi de circulatie)
Ministrul Sporturilor , al Apararii , al Culturii si Cultelor: Gigi Becali, avandu-l ca secretar de stat pentru cultura pe Gabriel Liiceanu.

Presedintele TVR - Grigore Cartianu

Dan Voiculescu, Dinu Patriciu, Viorel Hrebenciuc sunt condamnati definitiv la 20 de ani inchisoare iar averea lor reimpartita poporului de la care a fost furata.

Ion Iliescu, Mircea Geoana sunt presedinti de fundatii de stanga

Presedinte PSD - Ioan Rus
PSD - partid de opozitie usoara care semnaleaza inadvertente in textele de legi
PNL-ul - partid retrograd, scos de pe scena politica impreuna cu PNT-ul, cu care atinge 2% din po****tia imbatranita a Romaniei.

Niciun membru al parlamentului unicameral nu este om de afaceri.
Niciun om de afaceri nu face afaceri cu statul fara apostila de la Cotroceni.
Licitatiile sunt perfect transparente, fiecare cetatean primind prin posta pachetele de informatii.

Energia este distribuita numai de catre stat.

Legile in parlament trebuie sa treaca de o comisie, care sa stabileasca daca favorizeaza sau nu anumite grupuri de interese.

Liniile telefonice se deschid numai dupa ce ai primit avizul de la SRI, care imparte acelasi sediu cu Romtelecom-ul pt eficientizarea cheltuielilor de infrastructura in comunicatii.

Orice contract comercial se depune in copie la parchet...

De la 1 ianuarie 2009 nu s-a mai semnalat niciun caz de coruptie, atat la nivel inalt cat si la nivel administrativ local. Ultimele cazuri din 2008 au fost un portar de spital care a acceptat 2 lei de la o persoana, care voia sa viziteze un pacient, o asistenta care a acceptat o cutie de bomboane de la un pacient si un paznic care a acceptat o sticla de saniuta pentru ca a musamalizat un caz de calcare in picioare a spatiului verde din Bucuresti.

Evaziunea fiscala a fost de asemenea eradicata, ultimul caz fiind un taran din Odobesti, care a fost prins ca vindea sticle de vin consatenilor fara sa fie inscris in registrul comertului.

Bugetul invatamantului a primit in acest an 15%, al sanatatii 15, cultura 15, al apararii 10, al SRI 25%.
Locuinte si lucrari publice aproape ca nu mai sunt necesare...

Toti Romanii din Spania si Italia s-au intors si nu fac fatza treburilor ...

Orice problema care apare in politica este dezbatuta saptamanal in Piata universitatii si este intrebat poporul. Daca nu se ajunge la un acord se organizeaza un referendum...Din trei in trei luni, presedintele cheama tot poporul in piata si-l intreaba daca a mai gresit in ultima vreme...Cum raspunsul este NU, procesul guvernarii eficiente se continua...fara indepartarea clasei politice de popor si de realitatile acestuia.

Intre timp, cainii din Bucuresti au murit de batranete, pui nu mai erau dupa prigoana din mandatul 2000-2004, chioscurile s-au inchis singure ca “nerentabile economic” si ca “forme de comert necivilizat”, iar oamenii si-au redeschis balcoanele, intelegand ca estetica orasului e mai importanta decat spatiul utilitar.

Tiganii au devenit mai putzin agasanti si care au mai ramas, au inceput sa se spele, asa incat nu mai exista tiganci imputite nici macar in presa......

Politia are doar sectia circulatie si “crime involuntare” iar politistii de la circulatie ofera flori soferilor de pasat. Domnul Daniel Morar participa doar la seminarii despre “istoria recenta” si la traininguri pt copii pentru conduita preventiva. Magistratii s-au saturat de atata independenta si s-au apucat de vicii pentru a avea macar o dependenta. Procurorii ancheteaza doar cazuri din scoli: furtul penarului, uitatul caietului acasa, copiatul de la colegi si fumatul in wc.

Desi suntem o tara balcanica si mai injuram sau ne mai stuchim, totusi NU MAI AVEM CORUPTIE!


Alina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu aveam dreptate in 2007

Mie mi-e ciuda rau ca este PSD la guvernare. Si ma tot intreb, cum au putut aia din PD-L (de "dreapta", plin de "anticorupti") sa insele atita lume sa ii voteze cu 33% ? Nu pot sa inteleg

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

www.adevarul.ro/articole/stabii-de-la-interne-isi-risca-viata-la-birou.html" target="_blank">Stabii de la Interne isi risca viata la birou

Ce adevarat e articolul asta! Baietii iau mii de euro sporuri pentru ca lucreaza la calculator sau in conditii de stres...

Ce parere am eu: tot ce a facut noul guvern pina acuma e o mare prostie, scopul principal fiind de imagine.

1. Ca au plafonat salariile de baza ale directorilor de agentii. Asta inseamna ca ei vor primi cu citeva mii de lei mai putin pe luna. Sporurile, indemnizatiile etc ramin acolo, asa ca e apa de ploaie, ei vor lua in continuare o gramada de bani de la stat. De ce nici un director nu "comenteaza" si nu demisioneaza? Ei stau bine la caldurica.

Acuma "jurnalistii" vor sa scada si salariile celor de sub sefi, ca aparent asta i-ar face pe ei sa cistige audienta - ca altfel nu imi explic de ce.

2. Ca au dat afara directorii de la Ministerul transporturilor. Unii merita din plin, altii nu. Dar vor da cu totii in judecata statul si vor cistiga procesele, pentru ca sint protejati de codul muncii. Nu poti sa dai pe cineva afara pe motiv ca are salariu prea mare, dupa ce salariul nu a fost stabilit de el personal.

3. Legea mamelor. Bat cimpii cu femeile care cistiga 100 de mii de euro pe an, cica s-ar fi dus o asemenea femeie sa intrebe si aparent a ingrozit femeile de la ghiseu care au raportat imediat ca uite ce venit are si cit ar lua de la buget. Nu pot sa cred cum o asemenea stire pare atit de credibila, mie mi se pare exagerata de departe.

Cite femei au salarii mari, si cite salarii sint foarte mari? Nu spune nimeni. In momentul asta 150 de mii de femei primesc indemnizatii, sint unii care spun ca 50 de mii au venituri mari - dar cit de mari? Marea majoritate cistiga sub 1500 de euro. Si atunci efectul la buget e comparabil cu al masinilor pe care si le cumpara ministerele nou infiintate. In plus ca femeile cu venituri mari in general nu stau 2 ani acasa, au nevoie sa faca alti bani.

Astea sint niste masuri ale PSD pentru imaginea lor de politruci fara nici un fel de viziune.

Am auzit o statistica despre salariile bugetarilor, ca reprezinta 1-2% din PIB in timp ce investitiile sint 15-16% din PIB.

In loc sa se gindeasca cum pot atrage investitii straine, cum reduc cheltuielile lor din ministere (cu siguranta nu inventind ministere noi si aberante), ei o bat pe salariile mari, sa se bucure majoritatea romanilor cu venituri mici ca uite dom'le bine le face la aia care cistiga mult. Ce penibili, ei si altii care se bucura de situatia asta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Roberta Anastase a reprezentat Romania la Miss Univers. Am citit si eu acuma

www.catavencu.ro/video/miss_roberta_anastase_from_romania-3684.html" target="_blank">Miss Roberta Anastase from Romania

Mult succes in noua ei pozitie.

Un articol sceptic despre noii parlamentari: www.ziare.com/Simbolul_competentei_absolute-563868.html" target="_blank">Simbolul competentei absolute


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Sa revenim .....

Aflam ca www.hotnews.ro/stiri-esential-5306314-presedintele-basescu-premierul-bulgariei-sunat-putin-pentru-exprima-ingrijorarea-fata-oprirea-gazelor.htm" target="_blank">Basescu l-a sunat pe Putin, ingrijorat fiind de oprirea gazelor .

2 observatii:

1) ieri, marele nostru prim ministru, ne anunta ca sa stam linistiti, nu vom avea de suferit de pe urma gazelor...iar azi aflam ca Base suna la Putin, de ingrijorat ce-i....

2) la Putin (care e PREMIER) suna din partea Bulgariei PREMIERUL, iar din partea Romaniei PRESEDINTELE....ups ....De ce oare??? Ce? Noi nu avem premier?


Alina

Mergi la inceput
Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
2) la Putin (care e PREMIER) suna din partea Bulgariei PREMIERUL, iar din partea Romaniei PRESEDINTELE....ups ....De ce oare???

Ce ups? Mai degraba Bulgaria nu s-a prins inca ca Putin este tot PRESEDINTE, si v-a mai fi inca 3 + 2x6 ani de-acum inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
2) la Putin (care e PREMIER) suna din partea Bulgariei PREMIERUL, iar din partea Romaniei PRESEDINTELE....ups ....De ce oare???

Ce ups? Mai degraba Bulgaria nu s-a prins inca ca Putin este tot PRESEDINTE, si v-a mai fi inca 3 + 2x6 ani de-acum inainte!


aaaa...deci suntem mai tari ca bulgarii si la capitolul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

De ce spune Tariceanu ca inca nu s-au apucat de lucru?

Au dat citeva ordonante de urgenta pina acuma.

De exemplu sa nu se mai cumuleze pensia cu salariu de la buget. Si asta fara sa intrebe pe nimeni PE CINE afecteaza legea respectiva. Acuma s-au trezit cu actori, profesori, doctori care ii contesta.

Alta lege - se blocheaza posturile. Adica nu numai ca pensionarii nu mai au voie sa lucreze, dar nici nu au voie sa angajeze pe altii.

Alta lege - plafonarea salariilor directorilor de agentii. Dar ei iau o gramada de indemnizatii, unele mai mari ca salariile, ii afecteaza prea putin sau deloc. Subordonatii au in continuare salarii serioase.

Si cica acuma lucreaza la buget. Am auzit un zvon (sper sa fie zvon) ca vor sa mareasca CAS platit de angajator. Toate regulile spun ca nu trebuie sa mareasca taxele pentru ca vor scadea, ei tot le maresc.

Sa stam linistiti, euro va creste in continuare, BNR nu se baga (si bine face), criza inca nu a venit (desi toti o inventeaza) dar va veni cu siguranta in ritmul asta.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ce a declarat www.cotidianul.ro/ilie_sarbu_eu_si_basescu_am_crezut_si_am_lucrat_doi_ani_pentru_alianta_psd_pdl-69373.html" target="_blank">azi Ilie Sarbu:


"Eu si Basescu am crezut si am lucrat doi ani pentru alianta PSD-PDL"



Si eu cand va spuneam acu' vreo 2 ani ca PSD+PDL= nu ma credeati .....ce vremuri


Alina

Mergi la inceput