Bebelusi desfigurati

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Intr-adevar, pana la urma cel mai important lucru e ca ei se vor vindeca dar asta nu inseamna ca finalul nu putea fi altul, mult mai dramatic. Pentru ca in acel flacon confundat se putea afla ORICE si uite ca si la Tv, si in ziare si pe forumuri se racesc gurile de pomana fara a se face de fapt lumina: CE continea acel flacon, DE CE se afla acolo la depozit neetichetat si CUM E POSIBIL sa torni o substanta necunoscuta in recipiente etichetate cu alcool sanitar?...
Imi pare rau ca am pierdut dezbaterea de pe Realitatea, eu sper ca pana la urma se va face lumina in acest caz.
Cam asta era de dezbatut pe aceasta tema dar vad ca oriunde ma intorc si ma rasucesc pe forumul asta daca s-a pronuntat cumva cuvantul sanatate/medicina/medici, TOTUL e pus la zid si improscat cu noroi, TOTUL, nediferentiat, oricat se scuza unii ca "nu toti sunt la fel, dar majoritatea este".
Uff...greu...greu cand stai acasa cu un bebe mic fara a avea nici un ajutor din familie in perspectiva iar ca medic e fooooaarte dificil sa stai 2 ani; cand stii ca la intoarcerea la serviciu te asteapta nu numai garzi grele, zeci de pacienti de consultat, cazuri dramatice, morti...dar si riscul de a gresi (si nu e voie, nu!), amenintarile si nervii tuturor...si te intrebi cum vei mai face fata...si mai citesti si pe forumuri cum e vazuta profesia ta in tara ta de atat de multi oameni, multi cu pretentii intelectuale si spirituale...DESCURAJANT....

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

am vazut aseara emisiunea de pe Realitatea Tv in legatura cu bebelusii.Doamne,cate scuze mai avea d-na asistenta sefa,cat evita sa spuna ce solutie a folosit!
De apreciat bunul simt al doamnei care era vara-din cate am inteles- cu mama unuia dintre bebelusi. Nu stiu daca as fi putut avea finetea ei,zau!

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Am ceva nelamuriri cu privire la felul cum se iau obiectele din depozit: Pe ochi frumosi? Nu mergi cu hartie pe care scrie clar ce se doreste a se scoate din depozit? Acolo nu se intocmeste bon de consum (parca) pe care se scrie data, ora, denumirea, cantitatea, cine a venit, cine l-a luat, semnat, stampilat si indosariat sau introdus in baza de date? La final de luna raspunzi pentru lipsuri, pentru plusuri etc. Stiu e birocratie dar e necesara. Nimeni nu trage de maneca responsabilul de la depozit?Dar pe seful lui? Si el trebuie sanctionat. Bidonul nu avea eticheta? Cate mai sunt fara eticheta? Am asa o senzatie de "las' ca merge si asa".
Acum poate ca nu am inteles eu bine ce inseamna depozit intr-un spital sau despre ce depozit este vorba.

Subscriu la ceea ce a spus "lia popescu" cu privire la organizare.
Consider ca spitalul prin managerii lui este cel vinovat. Degeaba ceri unui angajat sa isi faca treaba bine daca seful lui nu este in stare sa organizeze activitatea. (Aici nu ma refer numai la spitale ci in general, in orice companie).

Acum s-a intamplat (ma gandesc ca si copilului meu i s-ar fi putut intampla asta), sanctiunile sunt jenante, dar ce masuri se vor lua pentru a fi prevenite astfel de intamplari? Tare as vrea sa stiu si asta, imi pare foarte important acest aspect. Au dezbatut si aceasta problema la Realitatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu
Aprops de verificari, mi-a venit in minte o imagine sugestiva, care poate va revolta persoanele obtuze care-si imagineaza ca personalul medical nu are voie sa greseasca (dupa cum vedeti greseste si in alte parti, nu numai la noi), sau ca aceste greseli sunt datorate lipsei de grija fata de pacienti etc.
Sa ne imaginam ca una din acele persoane face un stop cardiac in camera de garda. Incepem manevrele de resuscitare, pregatim defibrilatorul gelul , etc. Desigur, pentru a nu gresi, verific daca tubul de gel pt defibrilare contine gel si nu crema de ghete sau...mai rau, apoi verific defibrilatorul daca nu cumva are un scurt, ca daca apar arsuri si persoana supravietuieste, ma da in judecata pt prejudicii aduse frumusetii. Apoi verific fiola de adrenalina si celelalte fiole- daca sunt cu adrenalina, daca au concentratia care trebuie, daca nu au expirat etc. Pana atunci pacienta moare, dar eu nu gresesc, sunt foarte corecta, nu? Pai dupa logica voastra asta este treaba asistentei si medicului de garda? Nu a unui coordonator? Nu ajunge ca echipa respectiva se streseaza cum sa salveze mai repede viata pacientei, mai trebuie sa si verifice ce este prin sticlute?

Uite cum se procedeaza aici. Avem in fiecare sectie un fel de carucior pe roti care are tot ce trebuie pe el pentru interventii de urgenta inclusiv defibrilatorul. Exista un protocol foarte bine pus la punct cum decurge o urgenta, fiecare persoana stie EXACT ce anume face cand se striga un cod. Caruciorul asta este verificat ZILNIC de catre o asistenta, si anume solutiile, data de exiprare, locul in care sunt puse, etc. Si vorbesc la modul cel mai serios, cineva sta si deschide fiecare sertar si numara si verifica fiecare obiect care este acolo. In caz de urgenta nu mai e nevoie sa stai sa citesti data de expirare de pe fiola, stii exact unde este, pui mana pe ea, TE UITI sa verifici daca este ceea ce doresti si apoi o administrezi.

Diferenta dintre sistemul de aici si cel din Romania este ca aici cand se intampla o nenorocire sau o greseala, lumea se opreste si cauta o solutie, cea mai buna solutie ca aceasta greseala sa nu se mai repete. De multe ori aceste solutii nu au de-a face cu banii ci cu organizarea si felul in care lucrurile sunt facute. In Romania se ridica din umeri, se cauta scuze (viteza, oboseala, bani putini) si se merge mai departe.


la noi in Romania nu-i asa.Nimeni nu verifica nimic , daca se termina spirtul in sticla il umple un pacient sau cineva care e in zona , iar cand vine un stop stam se ne uitam unu' la altu pe ecusoane sa vedem cine e doctoru' si in capul cui pica toata "bucuria".
Bineinteles ca nu avem gel , defibrilator sau altceva , iar de protocoale n-a auzit nimeni.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui lia popescu
Pai dupa logica voastra asta este treaba asistentei si medicului de garda? Nu a unui coordonator? Nu ajunge ca echipa respectiva se streseaza cum sa salveze mai repede viata pacientei, mai trebuie sa si verifice ce este prin sticlute?



si vrei sa vina guestus pacientu" sa se ocupe de administrarea spitalului si a angajatilor...nu este fix treaba voastra sa faceti asta?
ca este satula lumea sa auda scuze si la sfirsit este de vina spitalu" ..de fapt cladirea .....ori eventual ministerul sau mostenirea grea.
asa cum am mai spus...verificari la cite zile libere sint in Germania si UK nu este nici o problema...pleaca 5 paraziti sa controleze prin EU ...dar la responsabilitati trebuie sa caute altineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Nu, nu e fix treaba mea ca medic sa ma ocup de administrare. Chiar, cu mopu pe jos nu vrei sa dau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Stanescu

Nu, nu e fix treaba mea ca medic sa ma ocup de administrare. Chiar, cu mopu pe jos nu vrei sa dau?

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.


adica vrei sa vin yo sa verific ce substante ai pe masa...sa vad ca ai O2 in tub si nu He...sa verific daca iti merge stetoscopul...daca asistenta are ochelarii de apropiere pe nas si nu aia de departare.... .da treaba ta atunci care e? esti platita sa faci ce?
culmea este ca nu va faceti cafea cu H2SO4 in loc de apa...acolo nu se dau rateuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

am si eu o intrebare ..idioata poate..dar eu nu inteleg..De ce sa stearga cu spirt fatza bebelushului??? ( nu am citit tot subiectu scz..)

Mami de Alexandru din 13.07.07

Pov. nasterii

www.flickr.com/photos/25237392@N04/" target="_blank">poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui Stanescu

Nu, nu e fix treaba mea ca medic sa ma ocup de administrare. Chiar, cu mopu pe jos nu vrei sa dau?




adica vrei sa vin yo sa verific ce substante ai pe masa...sa vad ca ai O2 in tub si nu He...sa verific daca iti merge stetoscopul...daca asistenta are ochelarii de apropiere pe nas si nu aia de departare.... .da treaba ta atunci care e? esti platita sa faci ce?
culmea este ca nu va faceti cafea cu H2SO4 in loc de apa...acolo nu se dau rateuri.


Pai ia sa vedem...sunt platita sa fac foi de observatie, sa consult pacientele, sa operez, sa asist nasteri, sa supraveghez travalii - mi-e lene sa iau curicula si sa ma uit exact. Da' in principiu cam asta ar fi. Nici macar injectii sa fac nu intra in job description-ul meu.
Mie daca imi sangereaza lauza, eu ii zic asistentei sa-i faca ergomet si tre' sa fiu convinsa ca aia ii face, nu o pun sa imi arate fiola si sa verific data de expirare, ca in clipa aia nu am timp.
Principalul vinovat, daca vrei sa zici asa, este administrarea defectuoasa - din pacate asta e o boala de care sufera cam toate spitalele din sistem. Atata vreme cat personalul medical tre sa faca si munca administrativa, greseli din astea se pot repeta oricand. Dar la noi in compartimentele administrative de obicei sunt angajate rudele, amantele...etc, na, sa manance si gura lor o paine. Le pasa alora de ce se intampla ca mie de vremea din Antarctica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamii

am si eu o intrebare ..idioata poate..dar eu nu inteleg..De ce sa stearga cu spirt fatza bebelushului??? ( nu am citit tot subiectu scz..)

Mami de Alexandru din 13.07.07


Bebelusilor era necesar sa li se recolteze analize. La copiii f mici un loc de abord venos destul de facil sunt venele de pe capsor si acolo s-a dat cu "dezinfectatnt"; de fapt, pe frunte, nu pe fata dar reactia lezionala a fost mai extinsa.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput