Campanie nationala:Sprijinul reproducerii asistate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Fetelor am citit aceasta stire
http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/819637/Femeile-infertile-si-obezii-tratati-pe-banii-CNAS/

- ce parere aveti?



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Mirela, multumim de articol, eu una nu-l vazusem.

am sa punctez pe masura ce parcurg articolul:

- CNAS 'ar putea' suporta cheltuielile cu tratamentul...
evident ca ar putea! si pana acum ar fi putut s-o faca! important ar fi sa se si intample sa nu fie un mare fas electoral ca si cele 6 FIV-uri facut in urma cu cativa ani cica in cadrul programului national care acolo s-a si incheiat.

- CNAS a inceput o campanie de informare...
fetele care urmati in acest moment tratamente pentru probleme avute, bombardati medicii cu intrebari! cel mai normal ar fi ca CNAS sa informeze medicii mai intai asa ca lansati intrebari legate de decizia asta, sigur trebuie sa stie careva ceva concret!
daca nu si nu, putem trimite la CNAS mail-uri legandu-ne de informatia aceasta, de articol.

- in cazul femeilor infertile din cauze hormonale...
nu se specifica nimic despre cazurile de sterilitate masculina care sunt poate jumatate daca nu mai mult din procentul de persoane diagnosticate cu sterilitate.

Ar fi fost si mai bine daca se specifica numarul ordinului CNAS dar asta putem afla si noi cumva, sa vedem exact ce scrie alb pe negru.

Trebuie sa exploatam momentul la maxim! Sa nu scape ocazia asta de a le forta mana. Si obezi si cupluri sterile sunt tot mai multi/multe si, si pe voturile astea conteaza cei de sus!

DC






pentru Emma

sustine si tu lupta asta! semneaza si tu www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">petitia!


Lyme
blog DC,Impreuna Timisoara



"mai bine mori in picioare decat sa traiesti in genunchi" Che Guevara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Eu cred ca e cam "apa de ploaie"... "Īn cazul femeilor infertile din cauze hormonale, investiga#355;iile trebuie s#259; arate c#259; acestea nu au afec#355;iuni organice, de exemplu trompe īnfundate, dar nici malforma#355;ii. Pacienta trebuie s#259; aib#259; īntre 18 #351;i 45 de ani iar tratamentul de stimulare hormonal#259; decontat de Cas#259; ar dura trei luni."
Din cate inteleg eu, in cazul inferilitatii se deconteaza doar tratamentul de stimulate hormonala, si acela doar pt cele care nu au probleme cu tromple, deci vor sa faca inseminare... Or, pt inseminare se da de obicei stimulare cu ovamit sau clomifen, care sunt destul de ieftine, comparativ cu puregonul de ex...
Nimic legat de inferilitatea masculina sau alte cauze...
Poate gasim ordinul, ca sa stim exact despre ce e vorba.



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Multumim
Am citit si eu articolul si cred ca pe noi cele care am ajuns la FIV, nu ne ajuta cu nimic.
Am trimis si eu mai departe adresa si Doamne ajuta in continuare!

Semneaza si tu, e foarte important pentru noi toate:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Parerea mea este ca trebuie continuata lupta. Ma gandesc sa trimitem un Memoriu Oficial la CNAS. Daca sunteti de acord - il putem trimite oficial de la Desprecopii.com - desigur e nevoie de o petitie semnata - poate faceti una pe forumul Aspirantelor DC. Trebuie sa fie pe acest site pentru a putea sa ne argumentam cazul.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Desprecopii multumim mult pentru idee!
Chiar zilele astea fetele lucreaza la un memoriu catre CNAS si cand va fi gata te contactam sa-l trimitem prin intermediul DC.

Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Parerea mea este ca trebuie continuata lupta. Ma gandesc sa trimitem un Memoriu Oficial la CNAS. Daca sunteti de acord - il putem trimite oficial de la Desprecopii.com - desigur e nevoie de o petitie semnata - poate faceti una pe forumul Aspirantelor DC. Trebuie sa fie pe acest site pentru a putea sa ne argumentam cazul.

memoriul este gata, este pe forumul aspirantelor AICI
Desprecopii v-am trimis si un pm, insa scriu si aici link-ul pentru ca nu stiu daca ati primit pm-ul.
Multe multumiri pentru ajutor si idee din partea aspirantelor!


Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Elenada a postat la un alt capitol o stire foarte importanta


DUMINICA 26.10.2008 la ora 18.00 la postul de televiziune PRO TV va fi difuzat reportajul privind problema noastra in cadrul emisiunii Romania Te Iubesc

Incet, incet lucrurile incep sa se miste! Sa speram ca si altii ne vor baga in seama!



http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Maine la ora 18 pe Pro Tv la emisiunea "Romania te iubesc" este reportajul referitor la problema infertilitatii in tara noastra, reportaj creat ca urmare a campaniei noastre:
http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-infertilitatea-un-secret-bine-pastrat.html

Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_p76

Va informam ca am initiat petitia on line Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.
Fac un apel la voi sa ne ajutati, semnand petitia si inaintand link-ul catre ea mai departe in lista voastra de mess, pe mail, etc.
Acesta este link-ul: http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!





Monica mami de printisor si printese

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput