Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Dianarus, Donia
mamele de doi copii gandesc altfel. stiu ele de ce. au doua inimi.
va iubesc mult si am invatat mult de la voi

Multumesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

...e cam prima data cand citesc la ora asta...am intrat pt. ceva si-am ajuns aici, normal...si nu-mi pare rau.
DONIAAAA, te superi dk am ras de m-am cracanat, si sper sa nu raman asa...hai ma Donia mai vreau sa povesteti asa...Cum ma sa bage termometrul in fund...nu mai zic ce-am ras la faza cu "jos trafaletul", ca acus-acus sare si dianocica c-un trafalet!!!

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

...e cam prima data cand citesc la ora asta...am intrat pt. ceva si-am ajuns aici, normal...si nu-mi pare rau.
DONIAAAA, te superi dk am ras de m-am cracanat, si sper sa nu raman asa...hai ma Donia mai vreau sa povesteti asa...Cum ma sa bage termometrul in fund...nu mai zic ce-am ras la faza cu "jos trafaletul", ca acus-acus sare si dianocica c-un trafalet!!!

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Ruxandra, Dia, multumesc din suflet pentru raspunsuri...Am incercat deja ce mi-ati sugerat voi, dar nu merge...cred ca incerc extrema cealalta: ii dau ignore (cand incearca sa ma loveasca pe mine).
Donia, am crezut ca mor de ras...il pregateam pe Denis de culcare, eram la faza cu luatul temperaturii si...ghici ce?...Denis a luat termometrul si incerca si el sa si-l bage in fund instant m-am gandit la Cristinel si i-am povestit si lui Cristi, printre hohote de ras!...pe de alta parte, fa ceva cu scarile alea!!!! Puneti chestii dintr-alea antiderapante pe marginea exterioara a treptei...Doamne fereste, sa nu se intample mai rau ca vad ca esti predispusa...Pupam familionul!...sper sa fie bine Cristinelu' si sa nu-l apuce diareea

Noapte buna...



Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

ok, tu una ai ales un oras mai mic, din considerente proprii (ceea ce, probabil, voi face si eu cat de curand) si stiai ca facand aceasta alegere scade simtitor numarul oportunitatilor pt un job. la fel si madaluta. cand alegi sa iti traiesti viata alaturi de un militar de cariera stii ca asta e unul din riscuri. e normal sa nu iti convina unele lucruri, dar e la latitudinea ta sa alegi ce sa faci. e viata ta, nu a altora, deciziile tale. cel putin asa ar trebui sa fie.



hmmm... ce sa inteleg de aici? ca m-am maritat cu cine nu trebuie? ca am facut alegerea fara sa ma gandesc la riscurile vietii alaturi de un ofiter?
ca trebuia sa-l aleg dupa disponibilitatea materiala si fizica si nu din dragoste? no pai sa fii sigura ca as face la fel si a 2-a oara! tocmai pt ca iubirea e cea care ne aduna si ne ajuta sa trecem impreuna prin toate, din iubire facem totul si pt asta lupt pana in panzele albe. din acest punct de vedere, pt mine nu exista consecinte negative. exista doar compromisuri normale in viata de cuplu.

uite, imi vin in minte mai multe mamici care ocazional se plang ca sunt singure cu copiii, ca sotii lucreaza departe sau mult timp sau ca sunt in delegatie. pai cand s-au maritat, au stiut ele ca va fi asa? a fost asta criteriul dupa care au spus 'da'?
cu siguranta nu. sunt si ele nevoite sa caute calea de mijloc, sa fie totul ok in familie, in cuplu. pt toti, nu numai pt copil.
iar calea de mijloc inseamna tot compromis, constrangere, 'trebuie'

iaca am mutat total discutarea lui 'trebuie' din sfera copiilor in cea a adultilor. poate nu e tocmai ce doreati sa cititi. am simtit insa nevoia sa (ma) lamuresc.


Marc 1+ si Ianis 3+

Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by asiza

Ruxandra, super pozele...si aia cu dedicatie pt diaspora...Super Matei! Super Grigore!

aici tocmai a venit iarna...a nins ieri cu niste fulgi cat oul de bibilica...acuma inteleg eu de unde a venit zapada!!!


Era sa zic "jos mainile de pe mancarea mea" dar mi-am amintit la timp ca si tu esti diaspora asa ca impartim.
Pa bine domnule, la voi era primavara inca din ianuarie... ce, n-am vazut eu iarba aia verde? Las' ca a venit si randul nostru, ca doar n-o fi Canada codasa lumii. N-ai vazut cu cata rabdare si cuviinta am asteptat?
Adevarul e ca exact asa am alunecat, cu piciorul pe marginea treptei... dar e mocheta cu bucle mari, nu stiu cum as putea sa pun ceva.
Lasa ca ne mutam intr-o luna (mai putin, 3 saptamani!!!! vai de mineeee!!!!) si dincolo poate cautam solutii.

Ruxandra, saru'mana pentru masa... bine ca voi mancati si eu ma ingras! Pe chestia asta fac o tochitura pe post de cina.
Le-am vazut pe gagicile lui Grigore si mi-a placut Matei, cu gashca de schiori...
Da' de-acum gata, ca sunteti chiar ca ursuletul Martinica, cu plapumioara in spate, cautand coltul de zapada...
Mai, am facut in asa fel incat sa il protejez pe Cristi, el de abia a atins ultima treapta cu piciorele. Ma cam doare dosul acum in vreo 3 parti si deasupra salelor, cred ca ma asteapta o vanataie de zile mari.

roana, si eu mai am de invatat... asa ca nu te sfii, mai impartaseste...

kikineata, uite ca se ia! Deja Denis e corupt, ai grija de gargarita, ochii pe termometru si pe copila

Noi am fost si in parc pret de vreo ora si jumatate si vad ca a fost bine Cristi. Acum doarme... nu e chiar totul in regula cu el, dar ne tinem deasupra apei.
Cine mai stie ceva de aelita? Dar de flore? a_deju ne ignora, nu-i mai place de noi, dianocica ne traduce cu trafaletul...




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

revenit pe baricade ! nu suntem chiar refacuti dar ....... ne vom reface si vom lupta :))

trebuie trebuie trebuie .... cum zicea danutz .....la 18 ani imi venea sa plec cu bocceluta ! de ce nu am plecat ? pentru ca erau vremuri f urate cu lumina stinsa seara , cu cartele ....eu cu o problema majora de sanatate .... si dupa cum spunea cineva : "am ales sa stau aici " . uite ca si acum stau tot aici si au trecut chiar inca 18 ani de la varsta aia ... Nu poate pleca toata lumea in canada, asta e clar , da ? mai tre sa ramana cineva si sa stinga lumina ! ei uite, noi in 95 cand am primit aprobarea de canada ......am ales sa stingem lumina in romania :) . imi trecuse deja gandul de a fi departe de casa. nu imi pare rau nici o clipa si cand ii vad pe toti cei 4 bunici cum se bucura de fiecare pozna a lui P ....ma felicit ptr alegerea facuta .

donia : P cu ajutorul virozei s-a facut un rasfatat . azi am scos cu aspiratorul de dupa patul nostru cam asa : 4 suzi, 2 caciuli de-ale mele si una de-a lui, o crema, o pompa de nas, semne de circulatie, o sticla de ceai si au mai ramas o gramada de chestii care probabil cand ne facem bagajul ptr america le vom scoate de acolo ptr ca patul a fost montat locco . mai nou isi ia o jucarie care "trebuie" spalata si incepe : dudu dudu ( dusul) hau ...... Azi a spart pusculita :)) si a inceput sa numere banii din ea , era asa haios : una , doi, tei , papu, ciii ..... ( urmatoarele nu ii mai plac de vreo sapt incoace ) nooo , deceeeeeeeee .

pupici
D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

asizocu, si eu i-am dat ignore cand ma lovea pe mine...cu mutra suparata si plangacioasa nu a mers, cu explicatii gen au ma doare si prins de manutza a mers doar pe moment, povestea s-a repetat..caci dorea sa imi vada reactia si murea de placere cand i-o ofeream..ma facea pezevenghiul..asa ca daca ma loveste nu reactionez in nici un fel, ma indepartez de el si ii strig: uite mami mingeaa..hai sa jucam fotbal...sau ma faceam ca fug de el sa ma caute...si gata...acum sunt mai rare loviturile...

daca o face de distractie, eu zic sa nu-ti bati capul, va pricepe repede ca nu mai e FUN..daca o face din rautate, ceea ce e cam improbabil la aceasta varsta..atunci da, exista frustrari...asa ca nu da prea multa importanta...deocamdata...si mai ales sa observe si el ca nu dai prea multa importanta aspectului....

cu lovitul pe alti copii, daca nu merge tot cu explicatii si "uite, l-ai lovit, il doare, da-i un pupic sa-i treaca sau fai mai-mai ca s-a suparat pe tine"..cum mai facem noi cu jucariile cand le arunca pe jos ( avem o problema serioasa cu aruncatul lucrurilor si trantitul..inca e FUN)...ia-l pur si simplu de acolo de langa copii si faceti o alta activitate...e tot un fel de ignore da ramai langa el....



te-am lamurit o gramada ..dar momentan alte solutii nu vad, si nici nu cred ca sunt...


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Donia

Dar trebuie sa respecti alti oameni, trebuie sa nu faci rau, etc. Deci chestiile astea din urma sunt obligatorii, nu se negociaza, nu se lasa la voia liberului arbitru...
na ca te-am prins. exact asta cautam. deci eu cred ca tocmai asta e situatia in care e cel mai putin nevoie de trebuie. ca daca toate celelalte sunt ok, astea sunt niste notiuni atat de elementare incat nu e nevoie nici pe departe de un 'trebuie' ferm.

dianarus exact la asta ma gandeam, ca am lasat povestea neterminata si se poate intelege altceva tocmai pt ca nu am scris concluziile. stii ce am invatat eu din experienta povestita de madaluta? ca rolul meu de mama nu se termina niciodata. si ca atunci cand copilul meu va lua niste decizii privitoare la viata lui (de ex ca se marita cu un marinar (natalia :) ) eu i le voi respecta mereu si ii voi fi alaturi. (chit ca asta inseamna sa-mi iau concediu fara plata 6-12 luni, sa ma mut la ea, sa fac curat la unu' si altu-n casa o data-de doua ori pe saptamana cat sa fac un ban, sa caut solutii, sa gasesc solutii, sa fiu alaturi de ea si de cei 2bb...nu stiu...sa fac ceva...)

e adevarat, eu am un model extraordinar in mama (mea) dar si unul negativ in tata. ea e genul care niciodata nu ar spune stii mama, nu pot..., el e genul care spune ma duc sa ma intind ca sunt obosit orice ar fi. si ma gandeam acum la cat de mult ajutor mi-a oferit mama, dar mai ales disponibilitatea ei. sa stiu ca oricand am nevoie, vine. si asa bine e...asta vreau sa ii ofer si eu lui d.

ruxandra dar nu am spus deloc ca folositul lui trebuie e automat un lucru rau. dupa parerea mea, toate lucrurile facute cu/din placere sunt mai bune decat cele la care exista o conditionare. si normal ca poti modela lucrurile astfel incat orice sa fie placut, plus ca lasand la initiativa lui , placerea e mai mare, deci rezultatele mai bune. cine zise ca minunatele nu-s minunate?


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by dianocica

dupa parerea mea, toate lucrurile facute cu/din placere sunt mai bune decat cele la care exista o conditionare. si normal ca poti modela lucrurile astfel incat orice sa fie placut, plus ca lasand la initiativa lui , placerea e mai mare, deci rezultatele mai bune. cine zise ca minunatele nu-s minunate?


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.




aideeee mai..adica d va fi genul de copil caruia ii va placea cam tot pe lumea asta...daca se duce la scoala (daca!) pentru ca vrea sa invete si constata ca de fapt lui ii place mate dar romana e CAH...sau geografia, istoria...asta inseamna ca o sa invete numai mate? sau ii vei insufla placere pentru fiecare obiect in parte? da-ne si noua reteta sa o punem la catastif pentru mai tarziu ( nu glumesc!)

daca va veni acasa de la scoala in clasa 1 si, ca orice copil normal, va vrea si el sa iasa un pic la copii afara, cum ii explici ca "trebuie" mai intai sa se spele pe mani, sa pape si apoi sa-si faca lectiile...dupa care se poate juca pe afara? sau el va alege automat varianta asta..adica va prefera sa isi faca temele in loc sa se joace cu copii sau sa se uite un pic la televizor sau sa faca un puzzle...e copil, copiilor inca le va placea jocul chiar si in clasa 1...

daca va alege o meserie si se va duce la facultate unde va da si peste profesori tampiti si materii cretine, cum sunt in orice facultate, care nu il vor atrage...dar va "trebui" sa le treaca...ca sa devina avocat, sau arhitect ...necunoscand anumite "trebuinte" harmless..inca de mititel..cum se va motiva sa faca ceea ce "trebuie"?

este extraordinar ca poti si ai disponibilitatea sa faci din lucrurile cotidiene lucruri placute (asta fac si eu deocamdata, caci il consider inca mic pentru limitari de orice fel)..dar adevaratele constrangeri ale vietii inca nu au ajuns la el..si vor sta departe de el inca mult timp de acum incolo...dar cand va da piept cu societatea si regulile ei nescrise "trebuie" sa il pregatesti si cu cate un "trebuie" pe ici pe colo...in punctele enumerate de fetele care au raspuns, care fara "trebuie" nu prea pot fi pricepute cat sunt copii( cum naiba sa i se para FUN traversatul strazii tinut de manutza cand el vrea sa zburde in toate directiile pe propriile picioare?)




Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput