Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna de dimineata! Buna cafeaua, cine mi-a facut-o? Ca tare aveam nevoie, am cazut iar pe scari , de data asta cu Cristi in brate, dar ne-a ajutat ingerasul si am preluat toata forta impactului pe fundul meu generos... sa ma mai plang ca am fundul mare...! Vedeti, e exact cum ziceam, nimic nu e intamplator.
Oricum, dupa aterizare am ramas pe jos in dureri mari, Cristi se cam speriase, ii cam venea sa planga, Roxana saracuta ma mangaia si ma pupa... imi zicea ca stie ca e rau, ca la fel cade si ea... am tremurat vreo ora.
Si numai bine, dupa ce mi-am revenit, a mai cazut si Cristi de pe canapea, sub ochii mei. Avem o zi... si nici la jumate n-am ajuns.

Dia, multumim de intrebare, copiii sunt in general bine (ziua de azi n-o pun la socoteala). Citeam de Oana cu bijuteriile ei ... ce sa mai spun eu ca si Cristi e amator de bratari? Cam orice se pune poate pune pe mana isi pune... sper sa fie doar o faza.
Roxanica e toata ziua plina de treaba, daca n-are de lucru isi face, isi inventeaza tot felul de jocuri, ca mi se umezesc ochii cand o vad... Isi face bagaje si le desface, umbla prin casa cu un rucsac in spate si o sacosa in mana, plina cu "copii" de-ai ei si zestrea lor... si Cristi o imita, ia si el cate o poseta de-a ei, sau cate o sacosa, zici ca-i cu valiza, pleaca atat de hotarat!
Cristi se chinuia azi sa-si bage termometrul in fund , ca daca isi baga singur flaconasul de ser fiziologic in nas, de ce nu s-ar descurca singur si cu termometrul?
Ne distram... de cele mai multe ori.

Revin la trebuie.

daphna, la mine a fost tocmai invers... cu foarte putin sau mai deloc "trebuie". Dar cred eu ca ideala ar fi calea de mijloc. Impreuna la "trebuie" si impreuna la distractii, la jocuri, la stat de vorba, la lenevit...

Spunea cineva, sunt multe nuante.

dianocica, spuneai ca oricine si oricum va intelege ca "trebuie" sa ajute atunci cand e nevoie de ajutorul sau. Nu sunt de acord... fara a fi format in sensul asta fie de parinti, fie de societate, ci fiind format in celalalt, adica "eu si fericirea mea sunt preocuparea mea de baza", nu garantez ca orice individ se va mobiliza atunci cand cei din jur vor avea nevoie de el.
Da, nu trebuie sa mergi in parc, nu trebuie sa mergi la gradi, la scoala, la facultate, etc... Dar trebuie sa respecti alti oameni, trebuie sa nu faci rau, etc. Deci chestiile astea din urma sunt obligatorii, nu se negociaza, nu se lasa la voia liberului arbitru...

dianarus, ma urmaream zilele astea si am observat ca nu folosesc deloc cuvantul "trebuie" cu Cristi, dar il folosesc destul de mult cu Roxana, tocmai pentru ca exista Cristi, si de multe ori exact in circumstantele de care spuneai si tu.
Dar chiar daca nu folosesc cuvantul, in schimb simte si el obligativitatea, pentru ca dimineata trebuie sa o pregatesc pe Roxana pentru scoala si atunci el trebuie sa stea in patut, sau il car ca pe un sac de cartofi de ici, colo, pentru ca e ora la care nu nevoile lui sunt prioritare, ci ale Roxanei. Ma astept ca pe masura ce creste sa poata sa inteleaga tot mai multe, insa deocamdata nu avem solutie. Totusi, chiar azi dimineata a fost totul mai usor, nu a fost urma de revolta din partea lui. Trag sperante...

dianocica, jos trafaletul!
Alegerile pe care le facem depind de foarte multi factori, daca intram in discutia asta nu mai iesim. De multe ori nu alegem pentru noi, ci pentru ca ne simtim responsabili pentru cei din jurul nostru. In alte ocazii alege viata pentru noi. Stii cum zicea Forrest Gump? Niciodata n-am simtit cuvintele alea asa cum le simt acum... Life is like a box of chocolate, you never know what you're gonna get. Mereu speram ca alegerile noastre sunt hotaratoare, ca noi ne cladim destinul, dar daca suntem de fapt ca fulgul ala in bataia vantului?





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

porumbita, poate oamenii te intreaba asa si pentru ca vad ca Mario e foarte inalt, probabil se asteapta sa aiba peste 2 ani... cine stie? Insa sunt tare neplacute intrebarile astea, imi dau seama.

asiza, cred ca o sa treaca cu timp si cu rabdare. Daca nu gasesti motivul pentru care se poarta asa, e destul de greu sa stii cum sa reactionezi. Oare ce zice pe net de subiectul asta? O sa caut, n-am studiat problema.

Dia, la intrebari raspund asa:
- microunde da, nu cred in teoriile alea
- telefon cordless - decat... numai asa avem in casa, asa ca n-are de ales... adica are, vreo 4 modele de jucarie , care sunt folosite zilele astea mai mult decat originalul. Iar pe mobil inca n-a pus mana. Desi am inteles ca nu atat aparatul in sine poate sa dauneze (sau nu numai), ci reteaua care oricum ne acopera si ne traverseaza pe fiecare din noi, fie ca folosim sau nu mobilul.

eri_ka, deci esti prin zona... tu numai trasa de limba mai vorbesti? Considera ca tocmai te-am tras de limba, te rog Ingrid ce mai zice?

Ma duc sa ma uit la poze.

A, numai una si ma duc... a venit primavara!!! E cald, e soare, pasarelele ciripesc... cred ca in vreo 2 saptamani vine vara.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare
aproape ca ne-am refacut ......aproape ptr ca io azi dimi aveam 38.6 temperatura . acu sunt spre bine .....

dianarus: stii tu de ce !
donia ne-ai vazut in piata ? ti-am facut semn cu mana !!!

D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ia uite ca nu bantui singura, mai e si danita!
Nu m-am uitat ieri am fost cu musafirul inca, dar de obicei eu ajung mai tarziu la calculator!
Pup Paulica bolnavior in refacere... ce minuni mai face el?

Mi-am amintit, citind despre o semnatura pe care o comenta dianocica, de o semnatura la care ma gandeam eu mult ieri: in viata ta si acelor dragi, tu trebuie sa fii solutia, nu problema.
E cu "trebuie" , da nu de aia am pus-o, ci pentru ca mi se pare mie cam importanta. Daca toti oamenii ar gandi asa, va imaginati cat de usoara ar fi viata noastra, a tuturor? Cata dragoste, cat rasfat din toate partile...




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri_ka spune:

si daca tot ma trageti de limba, sa va spui. Stiti ca va spuneam ca e Ingridutza bolnavioara. Ei bine, a 2 zi am ajunsla spital, la babes si ne-au internat. Am stat doar 3 zile si apoi au rugat sa ne externeze si sa continuam tratamentul si regimul acasa. In spital era ok, conditii bune, curat, personalul era f dragut si amabil, rabdator si cu grijuliu. M-au impresionat in mod placut. Diagnosticul a fost de gastroenterocolita acuta, tratamentul l-am terminat dar inca nu prea mananca.
Ptr ca s-a legat si cu summitul am stat saptamana trecuta acasa, nu c-as fi bugetar dar lucrez intr-o zona unde nu aveam acces si atunci s-a hotarat sa stam acasa s-am stat. Recunosc ca joi am intentionat sa-mi deschid laptopul dar sincer va spun ca mi-am uitat atat parola cat si usernameul, asa ca am abandont operatiounea si l-am pus bine in dulap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by Donia

Alegerile pe care le facem depind de foarte multi factori, daca intram in discutia asta nu mai iesim. De multe ori nu alegem pentru noi, ci pentru ca ne simtim responsabili pentru cei din jurul nostru. In alte ocazii alege viata pentru noi. Stii cum zicea Forrest Gump? Niciodata n-am simtit cuvintele alea asa cum le simt acum... Life is like a box of chocolate, you never know what you're gonna get. Mereu speram ca alegerile noastre sunt hotaratoare, ca noi ne cladim destinul, dar daca suntem de fapt ca fulgul ala in bataia vantului?





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.





quote:
A, numai una si ma duc... a venit primavara!!! E cald, e soare, pasarelele ciripesc... cred ca in vreo 2 saptamani vine vara.


...aici tocmai a venit iarna...a nins ieri cu niste fulgi cat oul de bibilica...acuma inteleg eu de unde a venit zapada!!!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

gata, am reaparut si noi.
va pup si va multumesc tare mult tuturor pt urari si pt felicitari (scrise sau cantate)si ma bucur mult ca v-ati gandit la noi.

azi a fost iar zi plina, a fost prima zi acasa a cumnatei cu bebe andrei. au existat si probleme tehnice, asa ca m-am repezit pana la ei cu sterilizatorul nostru. e incredibil ce diferenta intre aventul meu luat in sept/nov 2006 si al lor luat acum 2 saptamani. acum stie singur cat timp sa sterilizeze in functie de incarcatura, nu mai e cu programare manuala prin apasare pe buton. voi ati sterilizat pompita de nas? ca pe a lor asa scrie, iar eu nu imi amintesc sa fi facut asa ceva, deci pe a mea nu zicea nimic.

am si gatit, am facut si curat, am asteptat si instalatorul, care se anuntase azi sau maine, asa ca maine ii dau un telefon sa nu dispara in ceatza cu totul, ca ma bate baba (novaca).

referitor la trebuie , ideea e ca trebuie sa existe si niste trebuie. si mai bine invata de la noi treaba asta, decat sa o afle de una singura, si poate intr-o maniera mai putin placuta. da, trebuie sa ii respectam pe cei de langa noi, nu mai stiu cine spunea lucrul asta - aici e un trebuie bland.insa exista si trebuie sa te tin de mana cand traversezi strada, pt ca altfel isi pune viata in pericol, si nu este genul de situatie in care eu umblu cu finetzuri. ii place sau nu, o iau de mana si fac ca mine. ii explic de ce, dar nu stau cu lugu-lugu, trebuie sa inteleaga ca este o regula de la care nu exista abateri. ca mananca sau nu fructele,sa zicem, este un trebuie foarte lejer, exista derogari, amanari, etc, nu e batut in cuie, mai incolo acceptam si negocieri, cand mai creste. in schimb, trebuie sa luam medicamentele. pun in balanta supararea ei manifestata prin planset demonstrativ, fara lacrimi, ca o tin de manuta pe trecerea de pietoni, sau strambaturile si eventualul plans descris mai sus, cand nu are chef de principiu sa ia un medicament, fara sa ii fi simtit barem gustul, cu efectul benefic al siropului respectiv sau, mai important, cu viata ei nepusa in pericol la traversatul strazii, si nu am nici cea mai mica remuscare ca i-am impus ceva. rolul meu de parinte este sa ii arat lumea in care traim si sa o feresc de rele atat cat pot eu, chiar daca uneori copilul se uita chioras pt ca nu fac asa cum ar vrea ea. alexandra tot nu vrea sa o tii de mana, si o inteleg, a descoperit mersul, a descoperit cate ii stau acum in putere sa faca si cat de departe poate ajunge singurica, iar eu o limitez tinand-o de mana cand traversam. dar am preferat sa fie suparata pe mine. si va fi in continuare inca mult timp, de fiecare data cand suntem in situatia asta, chiar daca eu ii explic cat de periculoase sunt masinile.

hai ca m-am lungit. mai spun doar ca pe mine m-a costat la medsana 3.900.000. au facut si tulpinile cu risc crescut, si pe cele cu risc scazut, si ceva hibridizare adn, desi pe trimiterea mea erau trecute doar cele cu risc crescut.

inca una si ma duc. la baie, sa o spal pe pisi. folosesc cu incredere microundele si mobilul, inca de la inceput.

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

eri_ka, sanatate multa multa la pitica...Ce frumos suna vacanta ta!!!! N-ai si niste poze sa ne incanti privirile?
Ruxandra, super pozele...si aia cu dedicatie pt diaspora...Super Matei! Super Grigore!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Donia, uff ce sperietura ati tras. Si eu ma gandeam ce nasol ar fi sa cad cu Grigore in brate.. sa nu pic peste el, sa nu.. Sunt convinsa ca, cumva, ai facut in asa fel sa cazi/sa te lovesti tu.. si nici nu l-ai scapat pe Cristinelu.. l-ai tinut strans, strans protejandu-l. Mami curajoasa. Si spatele tau?

Eri_ka, inc-o intrebare: in ce statiuni ati mai fost? Poti sa le dai niste note.. adic care ti-a placut cel mai mult? Si pensiunile/hotelurile le cautai pur si simplu pe net, sau ti le recomanda cineva? Faina treaba ca nu tb avans. Multa sanatate lui Ingrid.. si stai linistita, va revenii si pofta de mancare. Ma bucur c-a fost o.k. la spital.

Asiza, eu l-as opri pe Denis imediat cand loveste; respectiv i-as prinde mana si cu un ton serios, calm si mai ales horatat, privindu-l in ochi, i-as spune NU este voie. Ca nu lovim pe mama sau pe fetita X, c-o doare si ca asa ceva nu se face. Da tre sa te simta ca esti serioasa si hotarata.

Dandusa, eu as pune-o pe Crinuta la oala pt inceput max 3-5 minute dupa ce se trezeste, dupa masa, eventual inainte de nani. Laudat daca face, dar nu facut prea mare caz. Si conu mai zice "caca" dupa ce face.. da mi-e inca mult prea lene sa-ncepem.


Ca mama a doua bucati puradel, ca femeie a unui barbat, ca membra a unei familii; in sfarsit ca o fiinta in carne si oase, de sine statatoare, cu vise si dorinte ce nu au neaparat legatura cu boierii.. nu pot decat sa aprob cele povestite mai sus de Dianarus si Donia.

Mai ales cel cu cel purtat de vant.. eu crez ca mai toti ne straduim sa facem o partida onorabila.. da cartile ti le mai ofera si viata.


Cum s-ar zice, sunt convinsa ca absolut toate mamicile cele minunate se straduiesc sa faca numai alegeri bune pt ele si familiile lor (atentie, am scris familie). Si ca daca nu fac/nu gandesc intocmai precum X sau Y; asta nu inseamna ca sunt mai prejos sau mai putin bune.

Deci deschideti ochii, ciuliti urechile si ascultati/observati cu atentie. Dar in final treceti toata teoria cea minunata prin prisma personala si actionati in consecinta.. chiar daca asta inseamna sa mai strecurati un "trebuie" pe ici, pe colo. Parol ca nu abuzati/chinuiti/ingraditi/nefericiti copchilu.. eu as zice, din contra.


Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

eri_ka, spital? Of, bine macar ca nu a fost o experienta urata. Sa speram ca revine si pofta de mancare. Ea papa bine inainte?

dandusa, ghici ce faceam eu mai devreme, de mi-am amintit de Crinuta si de shhhhh?
Ma gandeam ca poti sa o pui pe olita intr-un moment al zilei in care aveti timp si nu e obosita. Eu o puneam pe Roxana dimineata dupa ce se trezea, pana ii pregateam papa, doar asa, ca sa se obisnuiasca.

chinico, felicitari pentru primul dintisor! Uraaaa! Gata, acum m-am relaxat, toata lumea e dintoasa pe la noi, nu?
Tu, relaxata, dupa pauza asta?


Si de bine ce spuneam ca ziua inca nu s-a terminat, raportam o varsatura, o gramada de mar pe care l-a mancat dimineata. S-a speriat, a plans, a fost palid... acum e veselut din nou, dar mult timp a stat in brate si a supt... azi nu ii dau papa decat daca cere. Ooooof! Da si parturi puturoase, oare urmeaza si o diaree? Nu vreau!




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput