Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (120)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Sim, pai ce, eu am invitat-o? si ziceai ca mare tigaia aia noua a ta?

ma, eu nu cred ca Ghe are 71 de cm. Pai imi par mai mult de 5 cm intre el si Stefan


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Melania eu ti-am mai scris, tu cred ca ai inceput diversificarea prea devreme, vad ca Tudor nu are nici acum 6 luni, deci lui cred ca ii place mancarica si de aia nu mai vrea asa mult lapte. Bine totusi ca mananca.Sim eu am luat unt la dorna si cred ca are putina sare dupa gust. Vad ca baietii se iau la intrecere care e mai mare si mai voinic. Bravo lui Stefan!Sabina nici eu nu suport sa o smotoceasca de parca e o jucarie eu sper ca nu o sa mai vrea ea la altii in brate pana mai creste.Si mai vroiam sa te intreb tu la ce ora sau masa ii dai lui Gheo sucul? A mea are niste mese tare haotice, oricum la noi nu prea a mers cu fructele dimineata ca tot vrea sa suga din ora in ora cate putin.Si am asa o retinere sa merg la pediatra ca ea se asteapta sa avem 3 mese diversificate si noi suntem doar pe tzatziMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Sabina, 28 cm diametru te multumeste?

Myral, eu am luat Dorna bio si nu mi s-a parut ca are sare, la fel si Milli. Acu' daca astia de la President sunt mai smecheri si scriu ca e fara sare inseamna ca alealalte au toate

Melania, oare daca incerci sa ii pui lapte praf in mancare merge? Adica are acelasi aport?

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Apropo de smotoceala...de cate ori ne vedem cu socrii stau in sufletul bietului copil si il maimutaresc. Si se mai mira cand plange Stefan, oare ce are...

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Myral da dar Tudor nu a supt san decat pana la 3 luni si de aceea am inceput diversificarea dupa 5 luni...stiu ca bebelusii alaptati incep dupa 6 luni, noi am facut asa cum a zis pediatra dar cred ca nici ea nu s-a gandit ca el sa treaca asa repede de la o masa diversificata la alta...a acceptat din prima ce i-am dat si nu a avut pb cu digestia si eu masa de legume ii dadeam o data la 2 zile...o zi lapte o zi legume dar acum ii dau numai lapte si daca nu mai vrea cu niciun chip completez cu legume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Sa va mai zic de micuta mea ca prefera jucariile noi e innebunita dupa ele cand le primeste apoi se plictiseste de ele. Daca am tot timpul ceva nou sa descopere e bine adica mai sta si singurica putin.. Si am incercat sa nu i le dau pe unele cateva zile am zis ca le uita da de unde In schimb de telecomanda si mobil nu se plictisesteMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Sim eu ii pun lapte praf in piureul de legume si chiar si un fructe cateodata ..dar nu cat ar papa un bibe...adica o masura jumate in legume...bine acum ii dau lapte intai si dupa ce nu mai vrea...in general dupa 100-120 ml bag legume in care avem lapte praf...tot dupa Capraru+2 pediatrii m-am luat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by myral

? A mea are niste mese tare haotice, oricum la noi nu prea a mers cu fructele dimineata ca tot vrea sa suga din ora in ora cate putin.
Si am asa o retinere sa merg la pediatra ca ea se asteapta sa avem 3 mese diversificate si noi suntem doar pe tzatzi

Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)




si la noi tot haotice sunt si ma aflu aproape in aceeasi situatia ca a ta. Tzitzi la greu...mananca supica pasata si iaurt dar nu o masa intreaga. Si ii dau cand sunt eu pregatita cu papica, nu mereu sunt pe faza. Ba e prea rece, ba prea calda si atunci bag laptic de la mine. Tot asa mi-a spus si mie dr. 3 mese pe zi complete. ....hehehehe, cred ca mai curge multa apa pe Dunare cand o fi asa la noi.

Sim - felicitari pt bb. Mai dar mari sunteti...de asta ziceam eu ca noi cam stam pe loc desi pana in luna a 4-a eram chiar foarte bine. Nu ca acum ar fi rau...Tudor are in jur de 8300 gr si 71 cm.

Sabina - nu indraznesc sa le spun socrilor. Pana la urma nu e chiar rau, putina zeama de portocala si molfait un pic de paine. Are 6 luni copilul..la tara mananca de toate de la varste fragede si nu au nimic. Mai mult nu imi place ca se intervine cu altceva decat vreau eu sa ii dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by myral

Sa va mai zic de micuta mea ca prefera jucariile noi e innebunita dupa ele cand le primeste apoi se plictiseste de ele. Daca am tot timpul ceva nou sa descopere e bine adica mai sta si singurica putin.. Si am incercat sa nu i le dau pe unele cateva zile am zis ca le uita da de unde In schimb de telecomanda si mobil nu se plictiseste

Myral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)




Si tudor se bucura de o jucarie noua, dar nici pe cele vechi nu le ignora. Cel mai mult ii plac carticelele (din carton sau fosnaitoare), ziarele, pungile, telecomanda si mobilul.

Mai am o intrebare, as stii raspunsul dar totusi ma bag: cum puteti sa ii faceti mancare copilului cu lapte, adica fructe cu lapte, legume cu lapte? Mie mi se pare super scarbos. Eu i-am dat doar piure cu lapte, adica cartof pasat si cu lapte de tatica. Bine, na, acum daca ii dau piure de legume si apoi lapte ca imi cere, tot aia e...dar asa ca idee, e tare scarbos.

Si pt mamicile care alapteaza, hai sa ne batem in jeturi. Cand aveti mult lapte in cate jeturi va curge? Eu ma bag la 9-11 jeturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Eu nu am gasit unt bio cred ca daca nu scrie fara sare sigur are.Am tot vrut sa va intreb cum va masoara pediatrul bebelusii???? Ca pe a mea de la 5 luni a pus-o la tocul usii eu o tineam de subtiori si ea de picioare, mama dar ce a mai urlat asa ca la 6 luni ii zic sa o masoare culcata ea cica nu se poate ca-s diferente Acum la 7 luni ii zic ca nu mai vreau sa o masoare.Asa si sotul ma enerveaza cica de ce sa mai mergem la pediatra daca copilul e sanatos ca o face sa planga el are oroare de doctori injectii si alte investigatii. Dar si daca ii zic atunci ca ma duc eu, nu ca vrea sa fie si el prezentMyral, mami de Elisa(30.08.2007) si Isabela(9.08.1997)

Mergi la inceput