Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (120)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Myral da mananca altceva in afara de lapte.Uite de ex de aseara de la 12 noaptea cand a papat 150 ml abia la 9.30 l-am convins cu greu sa manance 100 ml lapte...s-a trezit la 7.30, s-a jucat, i-ar a adormit (eu intre timp am mai incercat sa-i dau lapte si da din cap si strange buzele)si abia abia la 9.30 a mancat si dupa lapte se maraia de foame.Am pregatit un castronel cu un borcanel si un sfert de para cu piersica cu 2 lingurite cereale si o masura lapte si inca putin lapte lichid sa se mai subtieze si in 10 minute l-a halit.Dar tb sa manance lapte asa mi-a zis pediatra si stiu si eu ca-i trebuie.Nu ma las batuta...incerc si cu Milumil ca am auzit pe aici ca e mai vanilat poate ii place.Cereale ar manca continuu dar nu pot depasi doza zilnica recomandata...sa vezi cum deschide gurita la fructe, legume si cereale.Deja am depasit putin cantitatea de cereale pt ca are o masa completa de cereale plus ce mai pun prin fructe.Clar ereditatea dicteaza la el...tasu de cand e cu mine mai bea asa putin lapte si ala cu musli in rest...chiar si el la capitolul fructe e mostenire vrea numai para (tasu mananca pere la greu si suc de pere bea yacc!!)si il mai pacalesc cu putina piersica sau mar in para.Asta e ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Va multumesc frumos pentru gandurile voastre...intr-adevar sarcina asta e o minune, dupa 8 ani de chin, dupa 1 FIV nereusit, dupa o extrauterina, dupa un FIV reusit, si o minunatie de baiat...acum Dzeu ne-a dat alta bucurie, acesta sarcina naturala, e chiar o minune, cand am zis dnri dr. a zis ca e imposibil ca mie nu-mi dadea nimeni sanse pe cale naturala, si uite totusi ca se poate. Acum o sa vedem cum evolueaza, deocamdata nu vreau sa-mi fac mari sperante, ca stiti bine ca pana in 3 luni de sarcina se poate intampla orice.

Aseara l-am lasat pe bb la mama....a fost asa bine, ca am dormit toata nopatea. Eu nu sunt de acord sa-l las la mama, vreau sa-l simt langa mine tot timpul, dar efectiv nu mai puteam, ca deam din picioare. acum mi-am revenit complet, si sunt ok.

In ceea ce priveste mancarica bb-ului, eu i-am sa guste cam orice, cu exceptii normal. Am inceput diversificarea la 6 luni, si a fost foarte bine, a acceptat imediat mancarica si nu face nazuri la nimic, am noroc. Pana acum nu a fost bolnav deloc, dar un pic nasul i-a mai curs, dar in cateva zile i-a trecut.

Eu de la 7 luni l-am pus cate putin in premergator, stiu ca mute lume nu e de acord, dar noi toti asa am crescut si nu ni s-a intamplat nimic, oricum nu exagerez caate 15 min pe zi.

Stie cineva cum ar trebui sa procedez cu concediu de lauzie pentru al doilea copil, ca sa primesc cat mai multi bani, sa ma reintorc la servici pentru operioada???

Andrei (09.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Urmy, pai nu e ok deloc ceea ce fac ei, ar trebui sa faci observatie, pt ca e copilul tau.
eu tocmai sunt capsata rau de tot. azi vine una in vizita care e calare pe copilul meu si nu pot sa sufar asta. in plus, o critica pe Sofia si il lauda pe Gh, ceea ce iar ma scoate din minti.
deci cred ca azi o sa-mi arat si eu coltii, ooof.
si mai e chestie, cica sa plecam maine la Busteni, pt ca luni e nasol cu repetiile si restrictiile de circulatie, or eu n-am rufe spalate si din cauza de vaccin la bb n-am putut sa-mi rezolv nimica din treburile mele prin Bucuresti. Azi sunt singura cu amandoi pana la vizita aia . Si nu pot sa plec atunci(am de trimis chestii prin posta si cumparaturi), pt ca tipa il smotoceste pe Gheorghe.
Am o stare aiurea de-mi vine sa musc din pereti


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

teodoran - nu7stiu sigur dar am cunoscut un caz ca al tau si parca i-a zis sa revina la munca macar 6 luni...si asa a facut a stat iar cu burtica la serviciu...ce frumos...o sa fie bine pt copilasi sa fie diferenta de varsta asa mica.Dar medicul ti-a spus ca poti duce sarcina chiar daca ai facut cezariana...parca?Nu e prea devreme?Intreb pt ca si eu as vrea mai devreme inca un bb si mi s-a spus sa astept 2 ani.In rest iti doresc sarcina usoara ,sa te bucuri de bbei!!!Doamne ajuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Hai Sabina linisteste-te ca-ti gasesti forta necesara sa faci fata la provocarile de azi!! Nu cedezi tu usor...hai incet incet!!
Multe multe pt o mamica putin agitata....si daca vrei iti fac si galerie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Am facut cezariana, dar medicul mi-a zis ca e ok, pentru ca andrei are deja 7 luni si intre 2 sarcini trebuie sa treaca minim 6 luni...mai multi medici mi-au zis ca nu e nici o problema cu sarcina 2.

Andrei (09.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Betty, sanatate lui Mario .

Cecilia, sper ca e mai bine Cristi, nici nu am mai apucat sa iti scriu.

Bebeka, si eu alaptez unde e nevoie. De ex, am prestat si ieri la banca .

Teodoran, pt concediul postnatal se iau in calcul ultimele 6 luni, deci ar trebui sa lucrezi cele 6 luni de inainte de a naste daca vrei mai multi bani.


Sabina, pai de ce nu i-ai zis ca nu esti acasa?

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Am revenit si noi de la pediatra. Are 76 cm si 9680 g. Se pare ca bubitele sunt de la caldura, deci o sa il imbrac si mai subtire . Auzisem si niste muci prin nas, dar a zis ca nu e nimic, l-a ascultat si totul e OK. Bagam ser fiziologic si atat.

Acum am o intrebare: am unt de la Milli si nu scrie nimic de sare pe el. La fel si pe cel de la Dorna. Voi ce unt ati luat si avea sare?

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Fetelor multumesc pt reteta la branzica calcica...dar ce lapte folosesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Sim si eu am folosit unt de la Milli pe acelasi considerent...poate ca in general au putina sare nu stiu ce sa zic...Acum o sa i-au si eu President

Mergi la inceput