Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Fetelor va multumesc asa de mult , numai cand va citesc si va stiu aproape ma ajuta tare mult, e trist, ce sa zic dar o sa trecem noi si peste asta cu ajutorul lui dumnezeu.
Mi se rupe inima mai ales cand ea este in situatia asta si cel mai mult o intereseza sa protejeze pe alti, nu vrea sa le zicem alor mei din ro sa nu cumva sa ii faca sa sufere sigur tata v-a fi devastat si mama la fel cu toate ca noi o consideram mai tare ca persoana.
Deja numai pot sa plang ,nici eu nici ea am vrea amindoua sa adormim iar totul sa fi fost numai un vis urat.
Dar alta e realitatea .Of cat e de tare o admir asa de mult.
Totul a aparut de la un nodul la san era foarte dureros si pt ca am citit ca daca este dureros nu e posibil sa fie cancer nu ne-am panicat prea tare .Ne gandeam noi na intra la menopauza 43 de ani poate astea sunt simtomele, doctorul la fel nu a aratat ca ar fi ceva complicat i-a spus numai sa opreasca patilele ac si sa repete mamograma,iar astazi cand a fost i-a spus ca nu-i place cea ce vede si ca trebuie operat de urgentza.O sa dureze inca o luna mai are sa astepte raspunsul de la biopsie cam 10 zile apoi are de facut un MIR. A spus ca o sa-i ii se faca lumpsectomy .
Sunt sigura ca o sa fie bine pt ca este o femeie tare si puternica >
va multumesc si va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ophelya spune:

eu zic sa nu se alarmeze degeaba, sa nu pune raul inainte.
o biopsie e o procedura de bun simt inainte de a i se pune diagnosticul.
rezultatul biopsiei trebuie asteptat.
ce fel de biopsie ii face?
cit de mare e nodulul? e lichid sau solid?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lumpectomy inseamna ca ii va scoate doar tumora , ceea ce inseamna ca e in stadiu incipient si ca probabil este bine delimitata.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lemoni suntem alaturi de tine, sper ca sora ta sa treaca cu bine peste aceasta incercare. am sa folosesc subiectul tau ca capitol 2 pentru subiectul Cancer la san - niciodata nu e prea devreme daca este ok si pentru tine, bineinteles.(si asa celalalt ajunsese la 35 de pagini).
multa sanatate!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Buna fetelor!M-ati dat disparuta?Nu era cazul,sunt foarte bine!Am par cret si destul de mare,si mult mai des decat inainte.Reconstructia inca n-am facut-o dar urmeaza!
Lemoni,nu te speria inca.Ai tot timpul sa te sperii dupa ce aflati diagnosticul.De fapt,nu sa te sperii,ci sa te mobilizezi cu toate fortele pentru a o ajuta pe surioara ta.Pentru ca,indiferent ce ar iesi la biopsie,va mai avea de tras putin.Nu vreau sa te inspaimant,doar sa te pregatesc un pic pentru ce va urma.E foarte bine ca se va opera,indiferent de ce e acolo,e mai bine sa tai raul din radacina decat sa stai cu sufletul indoit toata viata.Va fi bine!Trebuie sa crezi asta,si sa-i insufli si ei curaj.Totul merge mai usor daca este pudrat bine cu umor,cu veselie si un tonus bun,crede-ma ca stiu ce spun.E o boala care sperie mai mult pe cei din jur decat pe cei care o infrunta direct,si asta iti vor confirma toate fetele care au trecut pe drumul asta.
Ralu pisi!Wellcome back!Ma bucur mult ca esti bine,chiar foarte bine as spune(ti-am zis eu!)Pupa trupa de acasa!
Despre Adriana pot as va spun eu ca si ea e bine,vorbim destul de des.A terminat si radioterapia si e bine.Are multe pe cap cu copilul scolarel de clasa I si cu micutul de gradi,de aceea intra mai rar pe forum.Dar e bine!
Dupa cum vezi,Lemoni,veteranele sunt OK.
Celorlalte fete,sa aveti curaj sa zambiti,chiar daca vi se pare ca viata e nedreapta,veti face fata mai usor!
Va imbratisez pe toate(ca iar m-am intins cat o zi de post)!


idoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

idoina, ma bucur ca esti bine, felicitari pt parul cret.

Ada 20+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

idoina, ma bucur de vestile bune

Lemoni, multa putere surorii tale, sa dea Dumnezeu sa fie totul bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

Lemoni fii curajoasa pentru sora ta! Probabil ca (dupa cum a spus si XIO) tipul de cancer pe care-l are sora ta nu este farte grav. Oricum, din ce mi-a priceput mie mintea mea asta creata (ca d-aia nu am par cret ca Doina) este ca daca fac operatia inainte de tratament este o forma destul de usoara. Asta insemnand ca tumora este suficient de mica si bine delimitata ca sa nu necesite tratament inainte de operatie. Ce tratament se mai face dupa este ca un fel de polita de asigurare; in caz ca a mai ramas ceva nedepistat sa fie siguri ca distrug (cu chemo si/sau radioterapie). Dar iarasi, asta este parerea mea de ne-profesionist. Oricum vor sti mai multe dupa biopsie si operatie. Ai incredere in doctorii care o trateaza pe sora ta si in DD.

Ada nu stiu decat ca mi-au facut mastectomie totala (?) deci probabil ca daca nu as fi facut reconstructie as fi ramas doar "pele si oase". Usor nu a fost, dar ai vazu tu dreq mort? Fiica-mea (alias Mitzi)nu cred ca priceput mare lucru din ce s-a intamplat, e suficient de mica. Nu prea i-a convenit ei cand mami disparea din cand in cand pentru un sejur de 7 zile si 7 nopti la spitalul local, dar ... nu cred ca a ramas cu sechele. Intr-adevar sotul meu a fost langa mine la rau si la ... mai rau . Permiteti-mi sa ma folosesc de aceasta ocazie sa exprim cele mai calde multumiri, etc sus numitului sot (Sotuuuu, citesti?).

Doina, long time no see. Si recunosc asta din vina mea! Ce-ti mai face baietelul? Mi-ar place sa ne vedem din nou, in creturi sa ne masuram: tu cu parul eu cu creierul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna fetelor,

ma bucur ca sunteti bine, va doresc multa sanatate in continuare.... si la surioare multa liniste.


Doina ma bucur ca esti bine, imi cer scuze ca nu am mai vorbit. Sper ca vom mai vorbi, sunt prinsa rau de tot pe la munca.

Din pacate eu nu m-am hotarat ce sa fac, incerc sa aman si sa-mi vad de treaba... Nu-mi dau seama inca ce si cum...

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

Fetelor, cand aveti un moment liber, intrati aici va rog si lasati un gand bun pentru Olguta

http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=118039

Mergi la inceput