Cancer la san - capitolul 2

Cancer la san - capitolul 2 | Autor: Lemoni

Link direct la acest mesaj

"O data pe an, programeaza-ti un control medical al sanilor. Nu e mare lucru, e aceeasi procedura de palpare, dar efectuata de personal medical. Medicul tau de familie, un ginecolog, un obstetrician, sau chiar o asistenta medical sunt cu totii perfect calificati. Incearca sa faci controlul la aceeasi persoana de fiecare data. Prin comparatie, au mai multe sanse de a observa orice modificare aparuta de la examinarea anterioara. "


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Lemoni, sunt foarte multe cazuri de succes in lupta cu cancerul la san.

Totusi trebuie sa asteptati biopsia ca sa vedeti despre ce este vorba, nu?

Off Doamne,imi imaginez cat poate fi de greu pana aflati rezultatul...

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Scumpa mea imi pare rau pt sora ta, uite aici un subiect lung pe acesta tema http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99352, aici o sa gasesti persoane care acum trec prin clipe grele.

Ada 20+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

ce sa zic... e o boala grea, cu multe fetze... ai incredere in Dumnezeu o sa fie bine! Nu as putea sa te amagesc ca se va face bine, desi au fost cazuri, dar poti sa fii sigura ca exista tratamente, care amelioreaza, care incetinesc dezvoltarea bolii... care redreseaza organsimul... insa, sa fim sinceri: e o boala grava, poate cea mai grava... trebuie sa fii puternica! nu vreau sa te sperii, sa te deziluzionez, sa te dezamagesc in vreun fel sau altul... dar, am si eu un caz in familie, si stiu ce inseamna drumurile la spital toata ziua, medicamente peste medicamente, tratamente, chimioterapie, orice grad in minus in camera poate sa provoace raceala... corpul e sensibil, vulnerabil la orice...
iti zic incaodata, sa fii tare, sa fii putenica in primul rand pentru ea, si sa nu-ti pierzi credinta in Dumnezeu niciodata... noi toti suntem alaturi de tine, si ne rugam pentru sora ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hai sa-ti zic 2 cazuri din familia mea.

Mama, operata de nodul la san acum vreo 15 ani. biopsia - malign. A mai trimis biopsia in 3 centre universitare: doua au confirmat bening, al 3-lea malign. Deci sanse 2/2.
S-au tot invartit in jurul cozii ce sa faca...au insemnat-o pentru raze...au renuntat apoi sa-i mai faca (nu mai stiu de ce); i-au dat tratament niste pastilute care saraca a tot continuat sa le ia multi ani la rand (dr oncolog i-a zis sa le ia toata viata,acum vreo 7 ani s-a oprit din medicatie).
Merge regulat la controale, evident, nu are nimic.

Matusa mea. I-au descoperit niste noduli,ganglioni? nici eu nu stiu prea bine, subaxilari. Maligni. Ea s-a speriat atat de tare, incat a zis ca nu vrea nici un tratament. Avea copii mici. Inconstienta, zicea toata lumea, dar pur si simplu nu a stat la discutii cu nimeni, a refuzat orice control si tratament. Sa-ti zic ca si acum traieste, dupa 20 de ani, bine mersi? Nici nu s-a mai cautat de atunci. O fi fost o eroare de diagnostic? Tot ce-i posibil, oricum, a avut mare noroc.

Ai rabdare sa vezi ce e, si cum se vindeca. De multe ori ne imaginam tot ce-i mai rau, dar nu intotdeauna se si intampla raul absolut.



Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Multumesc mult de tot , incerc sa culeg cat mai multa informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Imi pare tare rau!Nu pot decit sa sper ca va fi benign.O cunostinta de-a mea s-a operat la Iasi ,de vreo 2 ori din cauza unor noduli in zona inghinala si ulterior la Bucuresti, dupa nu stiu cite investigatii i s-a spus ca n-a avut cancer. Ar fi bine sa consulte mai multe opinii.
Bunica mea a avut cancer la sin si a murit la 91 de ani fara 3 luni.In momentul in care i s-a descoperit tumora ,cu tratament si in ciuda unui organism destul de obosit, a mai trait 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Se poate face bine, mama s-a facut bine si era in stadiu avansat. Depinde de multe, de echipa de medici, de psihicul ei, de stadiul in care este depistata boala, varsta pacientei, etc. Sansele de reusita sunt mari si trebuie sa te gandesti ca nu este la un organ vital, asa ca daca nu exista metastaza are sanse foarte mari de vindecare.


Ada 20+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

chiar zilele trecute am vazut-o la tv pe Mioara Roman (fosta sotie a lui Petre Roman) care povestea cum in '84 a fost operata si a reusit sa invinga boala asta cumplita.

va doresc mult curaj, multa speranta si multa multa sanatate!

Emma are nevoie de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Leomoni , cancerul de san este una dintre cele mai usoare forme de cancer , are procentaj destul de bun dpdv al vindecarilor.
Presupun ca a fost diagnosticata intr-un stadiu incipient,incearca sa ii ridici moralul , sa aiba o dieta sanatoasa cu multe vitamine , fructe . POate parea ciudat , dar conteaza mult si aspectele acestea.
Sa ne spui ce operatie s-a facut , daca i s-au extirpat si ganglionii.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Lemoni, nici nu imi imagina ce e in sufletul tau. Iti doresc si tie si familiei curaj sa puteti trece prin ce va urma. Sper ca sora ta se va vindeca.

If all else fails, look cute.

Mergi la inceput