Cancer la san - niciodata nu e prea devreme

Cancer la san - niciodata nu e prea devreme | Autor: ralu pisi

Link direct la acest mesaj

Am o prietena de 47 de ani care urmeaza sa aiba o histerectomie. In timpul perioadei de diagnosticare bineinteles ca s-a pus problema unui posibil cancer. Imi amintesc ca vorbeam cu ea la telefon si ii spuneam sa nu fie ingrijorata, o sa fie totul bine, nu se poate sa fie ceva in neregula cu ea: este mult prea tanara, si in plus, lucrurilea astea se intampla mereu altora, nu noua. Cat de mult m-am inselat am aflat numai peste cateva saptamani cand am fost diagnosticata cu cancer la san. Am 29 de ani, un sot minunat, o fetita de 11 luni... o viata pe care si-o doresc multi. Si mai am si cancer...
Nu am deschis acest nou subiect din nevoia de atentie, de a cauta compasiune ci pentru ca mi-as dori ca experienta mea sa sa fie un mic semnal de alarma pentru altii. Cred ca in Romania nu se da suficienta atentie depistarii la timp a cancerului la san. Este foarte important sa-ti faci controale regulate chiar daca esti tanara, si nu ai cazuri de cancer in familie.
Cancerul la san este mai comun la femeile peste 50 de ani. In unele cazuri (destul de rar) se intampla sa apara si mai devreme. Este rar, DAR SE INTAMPLA. La femeile mai tinere este mai greu de depistat din cauza faptului ca tesutul este mai dens. Insa din nefericire in acelasi timp este si mai agresiv. De aceea este foarte important sa fie depistat la timp. Poti sa-ti faci singura controale regulate (prin palparea sanului); nu te costa nimic si iti poate salva viata!!!
Daca ai sau ai avut experiente asemanatoare te rog impartasestele! Ajuta!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

ralu sunt fara cuvinte De fapt, iti doresc mult curaj, in definitiv e o boala ce poate fi invinsa Este adevarat ce spui, nici eu nu cunosc amanunte... Ce control ai facut ptr depistarea acstei boli? Am citit si eu brosurile privind controlul mamar, dar tot nu am priceput

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

ralu pisi, iti doresc multa sanatate. Nu vrei sa ne spui mai multe? Eu ca sa zic asa nu prea inteleg ce se intampla, ce vei face acum? Ce trebuie sa faci ca sa te faci bine?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca l-ai descoperit in stare incipienta e ok , se scoate tumora , se face chimio sau radio, depinde(se face si inainte).
Daca tumora infiltreaza pt. siguranta se face mastectomie totala , adica se scoate sanul. REcuperarea e fara probleme, cateva zile stai cu un tub de dren, dupa vreo 7 zile poti pleca acasa. Controalele ulterioare sunt obligatorii cel putin 5 ani dupa operatie.
Daca au fost cuprinsi si ganglionii axilari e putin mai trista situatia dar , la fel , mastectomie totala cu scoarerea ganglionilor axilari.

Trebuie sa va palpati sanii singure in mod regulat



http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

ralu pisi sanatate si putere sa infrunti aceasta boala. Cum ai deswcoperit ca ai cancer la san?

www.articoledepetrecere.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

Buna fetelor,

Pentru inceput multumesc pentru interesul pe care l-ati aratat in subiectul deschis de mine. Sper sa fie un semnal de alarma pentru unii dintre noi.
Eu am descoperit tumora absolut intamplator; mai bine zis sotul meu a descoperit-o. Am fost la medicul de familie si mi s-a spus ca am un chist (probabil) de aprox 2 cm. Din fericire am fost trimisa la spital relativ repede (aprox 2 saptamani). Insa deja “chistul” meu crescuse cam de 4 cm. Mi-au facut un test in care se introduce un ac in san si se incearca sa se scoata fie lichid sau celule de solid. Insa la mine au gasit materie solida (tumora). Apoi am facut o biopsie si o mamograma prin care s-a confirmat ca tumora este maligna (canceroasa).
Dupa cum spunea si XIO acum urmeaza operatia si apoi chemoterapie, radioterapie si posibil tratament cu hormone care poate dura de la cateva luni pana la cativa ani.

In cazul unei tumori mici exista posibilitatea sa scoata doar tumora. Este o operatie simpla (in UK esti acasa in aceeasi zi). Daca tumora este mai mare in unele cazuri (in special cand sanul este mai mic) se recomanda mastectomie. Din fericire in UK (si probabil si in Rom) se poate face si o recosnstructie a sanului. Reconstructia este , cred eu (si multi altii) o alegere personala. Unele femei prefera sa astepte sa termine tratamentul (aprox 1-2 ani), iar altele pot opta sa aiba reconstructia in acelasi timp cu mastectomia. Eu am ales sa am reconstructia facuta acum. Operatia este mult mai complicata, dar pentu mine impactul psihologic ar fi mult prea mare daca ar trebui sa-mi pierd si sanul pe langa toate cele. Voi ramane cu ceva cicatrici, dar…sufera baba la frumusete!

MCM SI Felicia ma intebau cum se poate depista. Dupa 35-40 de ani se pot face mamografii . Inainte de 35 de ani din cauza ca tesutul este mult mai dens se recomanda ecografia (ca atunci cand esti gravida). Insa metoda cea mai ieftina si care este tot timpul sub controlul tau este sa te controlezi singura. Ridici bratul deasupra capului si palpezi sanul cu miscari usoare, circulare. Acelasi lucru ar trebui facut si sub brat unde sunt nozii limfatici (sau ganglioni axiliari). Asta o puteti face singure, nu aveti nevoie de nici un medic si nu costa nimic. Insa SE MERITA!!!
Eu nu am facut-o niciodata pt intotdeauna am considerat ca sunt prea tanara, nu am avut cazuri de cancer in familie si… lucrurile astea se intampla intotdeauna altora…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


ralu pisi ,iti doresc si eu mult curaj in infruntarea bolii si sunt foarte bucuroasa ca ai adus suferinta ta in discutie,deoarece in vartejul vietii cotidiene uitam de sanatatea noastra si credem ca bolile vin numai la altii.
Din pacate boala si suferinta nu aleg si oricare dintre noi putem fi azi,maine,poimaine in situatia ta.



Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ralupisi, imi pare rau ca treci prin asta. Iti doresc multa putere si sa invingi boala!

Am o curiozitate: spui ca ai o fetita de 11 luni. Ai alaptat-o?
Te intreb pt ca recent a mai postat cineva un caz de cancer uterin, descoperit tot asa la 1 an de la nastere. Si eu sunt cam socata fiindca stiam ca nasterea si alaptatul te protejeaza impotriva cancerului de col, respectiv san.


Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Iti doresc foarte, foarte multa sanatate, sa treci cu bine peste operatii si tratament !



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

quote:
Originally posted by coraly

Ralupisi, imi pare rau ca treci prin asta. Iti doresc multa putere si sa invingi boala!

Am o curiozitate: spui ca ai o fetita de 11 luni. Ai alaptat-o?
Te intreb pt ca recent a mai postat cineva un caz de cancer uterin, descoperit tot asa la 1 an de la nastere. Si eu sunt cam socata fiindca stiam ca nasterea si alaptatul te protejeaza impotriva cancerului de col, respectiv san.


Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze



Da Coraly, am alaptat-o pe Emma pana la 4 luni. Dar dupa ce mi-a spus doctorul care ma trateaza acum este posibil ca sa fi inceput sa apara in timpul sarcinii. Deci chestia cu alaptatul a cam fost frectie la piciorul de lemn.
Insa ce e curios este ca Emma s-a intarcat singura. Am inceput sa-i introduc lapte praf pe la 3 luni, iar pe la 4 luni intr-o zi pur si simplu nu a mai vrut sa suga de la mine. Am citit prin niste carti ca atunci cand in sanul mamei se dezvolta ceva "ne-natural" copilul poate refuza sa mai suga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Posibil, desi cred ca in cazul tau s-a intarcat din cauza biberonului, din care ii venea laptele mult mai usor.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput