Cancer la san - niciodata nu e prea devreme

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

quote:
Originally posted by coraly

Posibil, desi cred ca in cazul tau s-a intarcat din cauza biberonului, din care ii venea laptele mult mai usor.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze



Posibil, si eu am crezut la fel. Dar acum mintea mea se duce in tot felul de locuri de care inainte nici nu s-ar fi apropiat. Probabil ca doar incerc sa gasesc o explicatie pt ce se intampla, sau sa imi amintesc lucruri care ar fi putut sa fie un semnl de alarma si pe care nu le-am vazut. Nu stiu la ce ma mai ajuta acum dar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

RALU, multa sanatate si multa putere in continuare.

Si eu am tot 29 de ani, si la fel ca tine, de multe ori imi zic ca nu mi se poate intimpla chiar mie.
Ma bucur ca ai adus in discutie acest subiect.
Eu am asa o obsesie in privinta cancerului de sin, mai ales ca o ruda in familie a avut asa ceva.
Eu im palpez sinii, insa ,sincer, nu stiu la ce sa ma astept.
Chistul canceros ar trebui sa fie ceva tare la pipait???Ceva ce nu se poate misca-deplasa la pipait???

Oare noi cele cu probleme hormonale(eu am asa ceva de cind ma stiu) ar trebui sa fim mai atente , sa facem teste mai des ?????




Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

quote:
Originally posted by ile77

RALU, multa sanatate si multa putere in continuare.

Si eu am tot 29 de ani, si la fel ca tine, de multe ori imi zic ca nu mi se poate intimpla chiar mie.
Ma bucur ca ai adus in discutie acest subiect.
Eu am asa o obsesie in privinta cancerului de sin, mai ales ca o ruda in familie a avut asa ceva.
Eu im palpez sinii, insa ,sincer, nu stiu la ce sa ma astept.
Chistul canceros ar trebui sa fie ceva tare la pipait???Ceva ce nu se poate misca-deplasa la pipait???

Oare noi cele cu probleme hormonale(eu am asa ceva de cind ma stiu) ar trebui sa fim mai atente , sa facem teste mai des ?????




Ile si Vivian (07.03.2006)



Ile, din cate am inteles eu chistul nu poate fi canceros. Este o "formatiune" sau "masa" lichida care se poate extrage cu un ac si gata. Nu poate fi canceros. O tumora (masa/formatiune solida) poate fi benign (ne-canceros) sau malign (canceros). O tumora benigne nu este periculoasa, se opereaza. Probail ca daca ai avut asaceva va trebui sa fii mult mai atenta in viitor. O tumora maligna este insa ceea ce se numeste cancer. Poate avea diferite stadii si diferite grade de "agresiune".
Un chist nu stiu cum se simte, dar o tumora este ca o "bila" in interiorul sanului tau (sau sub brat). Pt ca a mea este destul de mare se simtedestul de bine si de usor.
Ceea ce nu am spus pana acum este ca nu intotdeauna poti simti ceva cand te palpezi (daca tumora este mai mica). Insa sunt alte simptome care pot fi atasate cancerului: sfarc dureros, o scurgere din sfarc, schimbarea formei sanului (mai mare sau mai umflat)iar in unele cazuri mai rare pielea pe san se poate inrosi (arata ca o eczema sau iritatie).

In ceea ce priveste problemele hormonale:
Mie medicul mi-a spus ca din cercetarile care s-au facut sunt cateva posibile cauze pt aparitia cancerului. Poate fi "mostenire de familie". In cazul in care au mai fost cazuri de cancer in fam riscul ca tu s faci cancer este crescut. Nu inseamna in schimb ca o se intample in mod sigur. Poate fi o gena "defecta" , fara sa fie mostenit. De asemenea celulele canceroase pot fi receptive la anumite tipuri de hormoni. Ceea ce eu inteleg ca inseamna ca anumiti hormoni sunt papica pt celulele canceroase. Acum nu stiu mai multe despre asta. Dar daca dupa operatie se va dovedi ca tipul meu de cancer este receptiv la hormoni cu siguranta voi putea sa-ti spun mai multe.

Daca am palavragit din nou prea mult si am scris unele lucruri pe care tu deja le stiai, imi pare rau. As vrea insa sa dau cat mai multe informatii; niciodata nu stii cui i-ar putea fi de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Tumorile pot fi benigne sau maligne. Si cele benigne pot maligniza.

Tumorile benigne sunt tari , dure , au o forma precisa , au limite , sunt mobile fata de planurile intre care stau (le poti plimba) , sunt dureroase de obicei dar pot fi si ne , incapsulate , adica le simti ca o masa omogena , ca o bila de exemplu.
Cele maligne sunt moi, pot supura, se pot necroza , infiltreaza tesuturile din jur , nu au o delimitare precisa , pot retracta sanul(o doamna nu mai avea areola si sfarc , erau pur si implu trase in interiorul sanului) , sunt nedureroase , apare adeneopatie(inflamarea ganglionilor) axilara , supraclaviculara , in lateralul gatului , apare o scadere in greutate , astenie, samd.

Din pacate nu este nimic exact, daca nu te doare nu inseamna 100% ca nu e cancer asa ca trebuiesc investigatii.
la noi la spital vine o tanti azi cu ceva suspect la san , a doua zi o opereaza. Se fac reconstructii de san fara nici o problema(se fac reconstructii de fatza , dar mai de san ).
Trebuie sa va palpati sanii regulat si daca descoeriti ceva fuga la doctor.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu pisi spune:

quote:
Originally posted by XIO

Tumorile pot fi benigne sau maligne. Si cele benigne pot maligniza.

Tumorile benigne sunt tari , dure , au o forma precisa , au limite , sunt mobile fata de planurile intre care stau (le poti plimba) , sunt dureroase de obicei dar pot fi si ne , incapsulate , adica le simti ca o masa omogena , ca o bila de exemplu.
Cele maligne sunt moi, pot supura, se pot necroza , infiltreaza tesuturile din jur , nu au o delimitare precisa , pot retracta sanul(o doamna nu mai avea areola si sfarc , erau pur si implu trase in interiorul sanului) , sunt nedureroase , apare adeneopatie(inflamarea ganglionilor) axilara , supraclaviculara , in lateralul gatului , apare o scadere in greutate , astenie, samd.

Din pacate nu este nimic exact, daca nu te doare nu inseamna 100% ca nu e cancer asa ca trebuiesc investigatii.
la noi la spital vine o tanti azi cu ceva suspect la san , a doua zi o opereaza. Se fac reconstructii de san fara nici o problema(se fac reconstructii de fatza , dar mai de san ).
Trebuie sa va palpati sanii regulat si daca descoeriti ceva fuga la doctor.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos



XIO pot sa te inteb de unde stii tu atat de multe despre cancerul la san? Pare ca chiar stii despre ce vorbesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Ralu,iti multumesc pt informatii.
Doamne fereste, cum sa palavragesti prea mult, ba din contra iti multumesc pt ca iti faci timp sa scrii atit.
Nu pot spune ca stiu prea mult despre cancerul de sin, pt ca ,sincer, de multe ori mi-e frica sa citesc despre asa ceva

Mie dintr-un sin ,cel drept, din care fie-mea nu a vrut sa suga niciodata , cind string de sfirc imi iasa un lichid galbui.Eu ma tot gindesc ca sint ceva resturi de lapte.Nu stiu.

Eu acum o sapt am fost la dr si mi-a luat probe de singe pt testele hormonale.Må intreb daca in urma acestor teste poate reisi si daca ceva ar fi in neregula cu sinul meu???

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

RALU,XIO e studenta la medicina.

Multa sanatate iti doresc! Si multa putere si o familie care sa iti fie alaturi pe parcursul acestei lupte pe care sigur o vei castiga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

Ralu, multa sanatate si putere de lupta!
pe mine chiar m-ati speriat, nu de alta dar acum o luna sau doua mi-au iesit niste noduli in zona axiala, extrem de durerosi...altfel nu m-as fi prins...exact cum spuneti voi, erau ca niste bilute, cu forma f clara, parca se miscau pe plan orizontal si care au disparut de la sine in cateva zile...eu m-am gandir ca s-au inflamat ganglionii, ca stiu ca-s multi in zona axiala
sa fie de la tratamentul hormonal pe carel fac...dostinex si duphaston?
si imi mai aduc aminte ca am patit asa in adolescenta...dar dispareau singuri in cateva zile
ce teste trebuie sa-i cer doctorei sa fac? este vreo legatura intre aparitia cancerului la san si ovarele polichistice? sau mai bine zis tipul asta de cancer are legatura cu dereglarile hormonale?
sper ca nu v-am zapacit cu intrebarile...

anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sunt studenta , dar un doctor va spune mai exact si mai detaliat, in mare cam asa e .

Cancerul la san poate apare si din cauza anticonceptionalelor , mai als din cauza celor injectabile ssi a celor cu un continut crescut de hormoni pt. ca exista niste receptori pt. estrigen care cauzeaza acest tip de cancer.
Nu orice inflamare a ganglionilor inseamna cancer , acestia se pot inflama din mai multe cauze , dar daca patiti asa ceva(ce ati povestit pe aici , care nu cred ca sunt ganglioni) sa mergeti la doctor pt. ca poate fi o inflamatie a glandelor sudoripare care avansata se numeste hidrosadenita , este extrem de dureroasa si necesita un tratament laborios , neplacut , dureros ,cu drenaj zilnic.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

XIO, nu vreau sa deviez subiectul, as dori insa parerea cuiva care este in domeniu. Incepand de 2-3 luni am tot avut dureri de san sau axilare, de moment, treceau, insa asta m-a ingrijorat. Acum aprox 2 sapt a inceput sa am o durere axilara, desi nu am simtit nimic, pielea arata normal, am avut senzatia totusi ca simt ceva fff mic si rotund, dur, cum ar fi un cos, am mers la medic si diagnosticul a fost adenopatie axilara, mi-a spus ca nu crede este tumoare, luat antibiotice o saptamana, trecut insa unori parca simt ceva ( o fi doar psihologic...). Din ce-am citit eu pe net, despre adenopatie, am ramas cu o frica ca ar putea degenera in cancer de san. Spune-mi te rog parerea ta.
Cineva imi spunea ca sanii mai dor inainte de menstruatie, insa mie durerea aia mi se parea anormala.
Daca cineva a facut mamografie, cum este? Se face la ambii sani odata sau fiecare cu radiografia lui?
ralu pisi, insanatosire rapida si felicitari ptr subiect.



Noi

Mergi la inceput