Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AndreB spune:

Buna!

salutari la toate fetele si bebelacilor!

cCreem am vazut ca esti din Cosntanta. Ma intereseaza daca esti multumit de pediatru la care mergi si ceva info despre el: daca vine la domiciliu, unde lucreaza (clinica, cabinet sau spital), cat de dedicat este.
Peste 2 luni ma intorc acasa de la parinti cu copilul (acum sunt in Bucuresti) si nu stiu de unde s-o apuc in aceasta directie.

Dany26 bebicul tau mananca cam mult, dupa opinia mea. Al meu este cu o saptamana mai mare( 2 luni si o sapt.- 5.nov 2007) decat al tau si hranit la san tot s-a dezvoltat extrem de mare: 6 kg si 62 cm, in conditiile in care mananca 6-7 mese de 100-120 ml lapte la san. Acum e de vazut cat de des ii dai: pentru ca daca ii dai mai rar (5 mese) este normal sa inghita o cantitate mai mare. Ai grija la greutate pentru ca un ecces acum va da probleme si de rahitism (creste rapida si brusca in scurt timp) pe la 4 luni, nu numai de obezitate. Pe noi pediatra deja ne-a pus in garda ( nu este inca gras, dar daca continua asa poate deveni)

Si al meu face greu cachita chiar daca nu mananca lapte praf. (un scaun la 24 ore). Il ajut cu 15-20 ml de Baby drink (ceai).
Grija la supozitoare: dau dependenta si nu va mai putea sa faca a fara ele.


Andreea si Bebe Matei -2 luni si 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

VASARI ..multumesc frumos!!pupici
..si eu am incercat cu baby drynk si nimik...dar eu cred ca nu e constipat..e linistit, nu-l doare burtica, face parturi multe..

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Kara la doua luni si o saptamana are 5900 gr si 63 cm.
Ieri, la vaccin, am fost cu prietena mea cea mai buna, care are o fetita mai mica decat Kara cu 6 zile si care are 4800 gr (centimetri nu-i mai stiu).
Ni s-a spus ca cea mai mare greseala pe care putem sa o facem e sa comparam copilele, pentru ca fiecare bb are ritmul propriu de crestere, si daca noi comparam tot timpul greutatile, activitatile, etc, nu facem decat sa ne stresam.
Asa ca Dany te rog eu nu lua decat cu titlu informativ greutatile si inaltimile altor bb-i.

AndreB in legatura cu tendinta de obezitate eu cred ca este foarte prematur sa spui chestia asta despre un copil de 2-3 luni.
Si eu, cand am vazut ritmul de crestere al Karei, am inceput sa-mi pun o mie de intrebari...si sa le pun si mai multor pediatri. Mi s-a spus de catre toti doctorii intrebati ca abia mai incolo se poate pune o astfel de problema, si in functie de greutatea copilului la momentul inceperii diversificarii, se va hotari cu ce sa se inceapa diversificarea.

Eu sunt de parere ca un copil nu mananca mai mult decat are nevoie. A mea cand nu mai are chef sa manance si ii bag biberonul sau tzatza in gura, se stramba de zici ca-i dau rahat si ii vine sa vomite...


cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

www.flickr.com/photos/22116220@N08/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

roxana eu citisem mai de mult ca la un copil alaptat exclusiv la san nu exista constipatie sau diaree.
Daca George face kk la trei zile fara ajutor, inseamna ca asa s-a reglat el pentru o perioada.
Si Kara, de unde pana la o luna facea kk de fiecare data cand manca, acum scoate doar o data pe zi ceva consistent, in rest doar pateaza scutecul.

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

www.flickr.com/photos/22116220@N08/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanduta spune:

dany26 da papa la fel. Despre pediatra la mine e una dintre cele mai bune din oras.

AndreBmai pus pe ganduri. Al meu are 5 mese a cate 170 - 180 ml. Pediatra mea a spus ca e bine dezvoltat, adica uniform si ca nu e gras.

Noi nu am putut adormi adanc doar acum cand am deschis gheamul.:(

Sanda si voinicul ei, Cezar Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

DARLEENA cred ca ai dreptate iubita.
..ati aflat de micutza MAYA?..Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sa le dea putere multa parintilor ei...nu-mi vine sa cred ce cruda e viata asta..nu pot sa-mi mai las ursuletul din brate..nu ma mai intereseaza daca se invata rasfatat.

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Rox unde citesc de Maya?

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/shared?p=4b8052e7751d7af3c4b841&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..la sept-octombrie..pe la inceputul capitolului.

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

papanasi adica..scuze Anca eu am ramas tot la odisee

------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"Doamne ajuta-ne!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

AndreB noi suntem inscrisi la dr. Blacioti mai de mult ca medic de familie si fiind si pediatru am ramas si cu fetita tot acolo. Are cabinet pe bd. lapusneanu pe la trocadero. Vine acasa, contra const, 50 ron. E de treaba, doar ca vorbeste mult si repede. Mie imi place de ea. Mai ales ca nu se repede cu antibiotice, mai degraba merge pe remedii homeopate.
Azi am facut vaccinul si mi-a zis sa ii dau niste bulinute homeopate preventiv si doar daca face cumva febra sa ii dau paracetamol.

Am mai auzit de dr. pediatri buni, dar nu au cabinete ca medici de familie si trebuie sa mergi la ei contra cost mereu (dr. Dumbrava, Dr. Fasie, Dr. Voinescu).

Pupici si poate ne vedem prin parc la plimbare cand o fi vremeea frumoasa!

fericita de MARIA SOFIA - 7 noiembrie,cezariana 3200 gr, 50 cm, nota 9

Mergi la inceput