Nasterea la Medlife - 2

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

'Neata.
Nu se mai da nimic la Medlife, in afara de ce se plateste oficial... dealtfel cred ca nici nu ar primi cineva ceva!

Luny,mama,pai tu te vaieti de acum?Ca sa te incurajez, iti zic ca dupa sapt 30-32 o sa ti se para ca acum dansezi

Clau , mi-era dor de tine!

Pupici la toate fetele!

Valentina 36+ Andreea Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

AMR 15 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Buna fetelor, si eu la condica, ce sa va zic am avut o saptamana grea multa munca, astea de la serviciu stiind ca lucrez in corel, un program care poate face grafica si multe altele m-au rugat sa le fac o brosura pentru o expozitie de tablouri l amuzeul satului si am muncit de ma-m capiat.
In fine sa revenim la oile noastre ma bucur ca sunteti bine, Vali mai e putin si vine bebica sa fiti sanatosi. Eu am fost azi la doctora, programare cezariana pe 08/01/2008, daca are bubulina rabdare sa stea si speram sa aibe in rest bine, a monitorizato e ok, si ma mai duc la 34 de saptamani cu eco trim 3, sa facem chestia acea cu pregatirea pentru anestezie sau ceva de genul asta.
Va pupic si mai vorbim noi

Louiza 31s + Yasmin
mai avem putin

AMR 09 SAPTAMANI

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Luiza, bun-venit la condica, asteptam sa vad daca intri sau te cert iar!
Felicitari pt. programare, sa dea DD sa stea papusica ta la caldurica pana atunci, ca vine iarna, e frig afara!
Asa e, noi mai avem putin, sper sa trecd cu bine si de week-end-ul asta, ca pe fi-mea o apuca zbengul taman la sf. de saptamana!

Si cum unele dintre voi nu pot intra de acasa, va doresc tuturor un week-wnd placut si linistit!

Valentina 36+ Andreea Stefania
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">pozici cu burtici,pisici si pestici

AMR 15 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Vali, pai nu m-as vaita dak as stii ca e ok si doar face parte din sarcina...dar...mi se pare ciudat. Oricum, daca iti suna familiar ce simt, inseamna ca nu e problema decat in capul meu, si pe bune ca ma calmez si o iau ca atare!!Orice pt pui!! Pupici!

Luny, in 24+ cu Matei Valentin (sper sa nu ma razgandesc iar:))

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Vali, zici ca o sa fie mai rau de atat? Ca si eu deja ma simt foarte mare , parca nu mai am loc in pielea mea, ma strange si deja noaptea ma frichin ingrozitor. Si totusi am doar 25 de saptamani! Tu cum te simti exact acum? Sau mai exact la ce sa ne asteptam noi , cele cu burtici mai mici?
Pup si mie mi-a fost dor de tine!



CLAU 25 + cu Rebecca

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:


Am revenit si eu dupa ce acum 2 saptamani am adus-o pe lume pe mica mea printesa: aricioaica Kara.
Pentru ca stiu ca multe dintre voi sunteti interesate de tratamentul de la Medlife o sa va povestesc nasterea din motive mai tehnice...adik in ce fel am fost tratata acolo:

In noaptea de 5-6 noiembrie (dpn-ul meu fiind 7 noiembrie) m-am trezit cu contractii- eu care nu avusesem nicio contractie pana atunci, ca si doctorul meu radea de mine.
Ma asez linistita in pat, cu telefonul langa mine si incep sa cronometrez. Hmmmm...cam la 5 minute, si cu dureri, dar destul de slabe.
Pana la 8 dimineata am cronometrat si ma rugam la DD sa nu imi treaca contractiile, ca sa nasc si eu natural. La 8 pun mana pe telefon si il sun pe doctor.
Cand aude de contractii imi zice sa ma imbrac sa ma duc la Medlife si acolo sa cer sa ma vada doctorul de garda.
Zis si facut...ajung la Medlife, le explic celor de la receptie despre ce e vorba si ma trimit la medicul de garda.
In 5 minute apare o doctorita care culmea - era si ea insarcinata :D- si incepe sa ma consulte. Imi pune si aparatul de monitorizat si intre timp il suna pe dr. meu sa-i spuna ca am contractii dar in niciun caz nu sunt in travaliu evident. Ajung amandoi la concluzia ca e mai bine sa ma interneze pentru supraveghere, avand in vedere ca oricum a doua zi eram programata pentru cezariana (pitica avea un retard de crestere de 2 saptamani si circulara de cordon asa ca doctorul decisese ca e mai bine sa mi-o scoata la fix 40 de sapt decat sa asteptam sa-mi inceapa mie travaliul).
Si asa am ajuns sus, la etajul 1 unde sunt rezervele. Am stat singura in camera. Super dotare: televizor, caldura la discretie, daca aveai nevoie de ceva aveai deasupra patului un buton pe care apasai si imediat venea o infirmiera. Ce sa zic...ca la hotel.
Sotul meu a intrebat daca exista retea wireless si mi=au spus ca au. Ramasese sa imi aduca sotul laptopul dupa-masa cand venea sa ma viziteze, dar nu a mai fost nevoie pentru ca mi-au adus ei un laptop pe care sa il folosesc
M-am echipat in camasa de noapte si m-am asezat in pat, asteptand si rugandu-ma sa ma ia contractiile mai tare. Dar n-a fost sa fie. Pe la ora 2, de la atata stat in pat, imi trecusera de tot contractiile.
Pe la 4 mi-au adus de mancare - m-au tinut nemancata pana atunci ca poate poate mi se declanseaza travaliul si sa fiu nemancata; dar cand au vazut ca nu am de gand sa ma misc mai cu talent, mi-au adus de mancare: pui cu piure si salata...yummi mai ales ca aveam o foame de lup.
Pe dupa-masa a venit medicul de garda sa ma vada. M-a dus in camera de consultatii si a decretatat: col lung si inchis .
Il suna pe doctorul meu sa-i spuna care e situatia. Dr. decide sa mi se faca o injectie cu scobutil. Poate ma apuca contractiile mai tare.
De la scobutil, in loc sa ma apuce, s-au dus si urmele cele mai fine de contractii pe care le aveam si atunci toata lumea se pune de acord sa ma lase in pace pana a doua zi. Liniste totala in noaptea aia.

A doua zi de dimineata, la 7 30 vine doctorul meu sa-mi spuna ca ma taie in jur de 9.30 - fericire mare pe capul meu Deja ma impacasem cu ideea.
Intre timp vine o asistenta sa ma rada, pentru ca eu ma epilasem cu 2 saptamani in urma si cam incepuse sa creasca firul ierbii, asa ca mi-au aplicat o coafura braziliana de la care m-am cam iritat.
Si dai si asteapta. Pe la 9 intra doctorul si imi zice ca are doua vesti pentru mine: una buna si una rea. Aia buna era ca ma taie in ziua aceea si aia rea ca mai am de asteptat pentru ca au intervenit niste urgente: o extrauterina si nu mai stiu ce si salile nu erau libere.
Am asteptat pana pe la 12 jumate, timp in care simteam ca nu mai am rabdare.
La 12 jumatate vine asistenta care ma coafase si imi spune ca trebuie sa ma ia jos, la sala de nastere.
Zis si facut, imi iau inima in dinti si cobor cu asistenta. De acolo ma preia alta asistenta si imi explica ce va urma.
Intai imi vor "planta" branula si cateterul care imi vor fi folositoare atat in operatie cat si dupa.
Dupa aceasta procedura intru in sala de operatie unde anestezista si cele doua "ajutoare" ale ei imi explica ce vor face. Ma pun sa stau pe marginea mesei si sa ma aplec in fata. Simt o piscatura in coloana si tresar. E gata? Asistentele imi spun ca asta a fost doar xilina si ca abia acum incepe anestezia, dar ca ma roaga sa nu mai tresar.
Ok...o sa ma straduiesc. Vad ca merge si nu prea mai simt nimic..cred ca de la xilina.
Intre timp sala se umple de oameni: dr. meu si cu alta doctorita ies din sala unde se pregatisera de operatie. Erau echipati si spalati, gata sa-si inceapa treaba. stateau amandoi rezemati undeva in partea stanga a salii, cu mainile ridicate si siroinde de apa, cuminti sa termine anestezistii treaba si sa intre ei in scena.
In dreapta asteptau neonatoloaga si alte doua asistente, la fel de rabdatoare. Intrarea lor era si mai indepartata.
Intre timp anestezista si ajutoarele ei ma tot pregateau. Aveam la fire pe mine de nu ma mai recunosteam. Cred ca toate degetele mele aveau cate un carlig care se prelungea catre un aparat de monitorizat.
Imi amortesc picioarele si asistentele incep sa ma intinda pe masa.
Doctorul se apropie, secondat indeaproape de cealalta doctorita. Mi se pune paravanul.
In acel moment realizez ca in foarte scurt timp imi voi vedea puiul si imi provoc involuntar o tahicardie de toata frumusetea, de se auzea aparatul de monitorizat din spatele meu ca mai are un pic si explodeaza. Anestezista ia masuri si in 5 secunde ma redreseaza. Imi facuse presiune pe sinusuri (asa zicea ea-ca eu habar n-aveam ce a facut) si m-a restabilit imediat.
Sa inceapa operatia!!!
Eram amortita si totusi simteam cum mi se umbla prin burta.Trec cam 10 minute si aud: felicitari, ai o fetita!
Dar eu nu vad si nu aud nimic. De ce nu plange?
O sa planga mi se spune. Hmmm....dar cand? Nimeni in afara de mine nu parea impacientat ca nu plange copilul meu. Cred ca au trecut vreo 10-15 secunde pana sa se auda ceva. In acele secunde cred ca a stat tot universul in loc pentru mine. Am murit si am inviat de 10 ori.
Si de undeva din drepta se aude sunetul magic: oracaitul de bebelus mult asteptat. In acel moment am simtit o emotie extrem de puternica si m-a apucat un plans venit parca din strafundul sufletului.
Neonatoloaga vine si mi-o arata: o bucata de carne vanata care urla din toti rarunchii si se uita cu niste ochi mari si nervosi la mine. Mi-o da sa o pup pe ambii obraji dupa care o pune intr-un fel de incubator portabil si pleaca, urmata de cele doua asistente. Treaba ei in sala de operatii se terminase. Se retragea.
Ramasesem cu doctorul care acum cosea de zor si cu anestezista si cele doua asistente ale ei, care roiau pe la capul meu.
Deja ma enerva faptul ca nu pot sa-mi misc picioarele si la un moment dat mi se face rau: imi vine sa vomit. Mi se aduce o tavita in care sa vomit, insa a fost alarma falsa.
Atipesc pentru cateva secunde...sau minute...nu mai stiu exact. Cert e ca ma trezesc suparata ca se vorbeste prea tare in jurul meu
Gata...sunt inchisa la loc si se incepe mutarea mea pe targa pentru a fi mutata la terapie intensiva.
Ce senzatie ciudata: eu imi simteam picioarele pe masa de operatii dar ochii le vedeau flexate si transportate pe targa....brrrr ce senzatie! Nu o mai vreau!
Ajung la TI si mi se instaleaza perfuzii. Sunt invelita si incep sa se perinde asistentele prin jurul meu. Vine si anestezista sa ma viziteze si sa ma intrebe daca ma simt bine. Vine si doctorul.
Sunt bine.
Anestezista vine cu barbate-miu de mana. Ma apuca plansul de emotie. Panicos din fire, sotul ma intreaba de ce plang. Pai de emotie desteptule...... . Se calmeaza.
Mi se aduc telefoanele si incep sa sun lumea sa spun ca am nascut.
La un moment dat incepe sa ma doara uterul, se contracta. Pai acum? Cand trebuia n-ai facut treaba buna. Acum nu mai vreau contractii ca ma doare.
Incep sa tremur. Asistenta vine imediat si imi administreaza calmant prin cateter. Si imi spune ca de cate ori ma doare sa ii spun.
Asa am tinut-o toata noaptea din 2 in 2 ore.
A doua zi mi s-a facut toaleta si m-au ajutat sa ma ridic. Cand s-au convins ei ca sunt apta pentru a merge in rezerva, m-au pus in scaunul cu rotile si m-au transportat pana sus.
Am stat 3 zile in spital dupa ce am nascut, timp in care am fost atent monitorizata de asistente si doctori.
Mi-au facut antibiotice si calmante, mi-au administrat Clexane timp de 3 zile, pentru ca mi s-a explicat ca operatia cezariana da riscul aparitie de trombo.... (nu stiu ce) la picioare.
Copilul il vedeam de cate ori voiam, il puteam tine la mine in camera cat doream si puteam sa-l duc la loc cand pofteam.
In ultima seara mi s-a aratat cum i se face baie. Mi-au explicat in amanunt cam ce ar trebui sa-i fac si ce nu.
Toata lumea imi raspundea frumos la orice intrebare aveam. Si am avut multe.
De curatenie in camera nu vorbesc. Veneau de cel putin 5-6 ori pe zi sa ia gunoiul, sa schimbe prosoapele, etc. Bineinteles ca nu aveam de unde sa produc atata gunoi

Ca sa nu ma mai lungesc ca si asa am facut o poveste fara sfarsit, concluzionez: serviciile ireprosabile, tratementul (medicamentos) la cele mai inalte standarde, copilul ingrijit 24/24, toata lumea cu zambetul pe buze si amabila, dispusa sa iti raspunda la orice intrebare sau sa te ajute la orice ora.
Eu le dau nota 20 pentru servicii si clar ma voi duce sa nasc tot acolo in viitor

Aaaaa si sa nu uit: la incheierea sejurului sotul s-a usurat de 4060 RON din care aproape 2800 cezariana (la naturala este acelasi pret, deci nu se face diferenta in functie de modul de nastere); 320 RON x4 zile de cazare (daca stateam in camera cu 2 paturi era 160 ron/zi) si 60 ron pentru cercei.

Si asa veni pe lume Kara ....

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

hmmm..Nu nu se da nimik pe lanfa la Medlife.. Nici la consultatie nici la nastere..
Si chiar va rog pe cele care cumva va ganditzi sa nu datzi..
Oricum eu cred ca nu primesc. Am inteles ca au o politica clara in acest sens..
Sistemul privat sa ramana privat..Se plateste pe chitanta si atat..
Apropos de asta..o amica de-a mea a nascut la Centrul Medical Unirea acum 1 an si ceva cu Badiu..I-a dat bani si i-a primit imediat..Nu trebuia sa dea nici ea.. dar si Badiu trebuia sa nu ii ia..Ca doara lua comision din nastere..Dar se pare ca unii..
Sanatate la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Intr-adevar nu se da nimic pe langa. Si nici nu se asteapta nimeni sa primeasca.

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

darleena, felicitari, sa-ti traiasca fetita! Ma bucur ca ai avut o experienta frumoasa, fara probleme de niciun fel!
Cu ce dr ai nascut, am vazut ca nu ai dat niciun nume. Care doctorita o fi gravidutza p-acolo??
Tu cum te simti acum, te refaci bine? Kara ce scor Apgar a avut?
Pupici si sanatate multa!

Luny, in 24+ cu Matei Valentin (sper sa nu ma razgandesc iar:))

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Multumesc Luny.
Doctorul cu care am nascut se numeste Alexandru Epure. Eu ma duc la el de mult timp si am avut noroc ca a inceput sa colaboreze cu Medlife-ul de prin primavara, asa ca a fost perfect ca am putut naste cu el acolo.
Kara a avut apgar 9.

cu baby KARA (7.11.2007) SI CEL MAI MINUNAT SOT SI TATIC

Povestea nasterii

Mergi la inceput