Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (51)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fornaie in continuare si nu iese nimic la aspirator. In fine...

Magda, ai avut curaj sa lasi micuta, eu ma stresz si daca il las cateva ore. Nu e vorba de neincredere dar am mare nevoie de control. I-ai dat cam multe preventiv. Si Nurofen, si Pananol? Si mai ales Novocalmin? Pfii, pai nici nu a mai avut cum sa faca febra.

Betty, si Andrei persevereaza la atacul picioarelor, ieri ii mai lipseau vreo 2-3 cm si le papa, dar inca nu reuseste.

Sim, daca nu merge cu frumosul, spune-le ca tie iti place sa il chinui ca nu e al tau. Iti garantez ca vor fi asa de socate ca nu vor mai comenta nimicutza.

Gabi, nu e o regula cu dintii. Ma rog, in general, ies pe la 6 luni incisivii centrali de jos. Insa pot iesi mai devreme (mie mi-au iesit la 5 luni). Fetita unei prietene nu a avut decat 2 dinti la un an, si aia iesiti tot cam asa pe la 11 luni. Lui Alex i-au iesit la 6 luni jumate.

Diwana, Andrei nu tuseste deloc. Nici muci vizibili nu are de fapt, nu iese nimic la aspirat, si nu mai iese nici cu metoda Sabina. Insa ii are, e infundat si ii fornaie pe acolo. Ca dovada ca la doctor i-au scos destui cu furtunele alea, deci nu e o impresie.

Gema, eu o inteleg, devenisem obsedata de mancarea Alexandrei, plangeam inainte de masa, plangeam de nervi cu castronul in mana. Ce sa mai...ma lua cu rau inainte de masa, ii ziceam mamei ca eu or iau calmante or beau o tarie inainte. Insa nervozitatea nu ajuta, ba dimpotriva. Eu zic sa incerce sa ii dea altcineva, eventual afara. Sa o lase si la TV daca asa merge, la reclame la ceva.






Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Gema, pai Novocalmin e un fel de algocalmin, asta a e substanta activa. Nu e asa tare, nu e vorba ca ai facut ceva rau, oricum e ptr copii si oricum Alexandrei chiar i-am pus la 39.6. Ba inca imi lasasera si diazepam de frica sa nu dea in convulsii la asa febra, insa nu a fost cazul sa ii dau. Numai ca e pacat sa nu il pastrezi asa de solutie speciala. Panadol e suficient.

Andries, multam si eu, raspunzi cand poti, nu te stresa. Daca i-ai luat tu schiuri m-ar interesa de unde si cat au fost. Ca parca pentru ea nu as inchiria.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Am uitat exact vaicarelile, ca sa nu va dezobisnuiesc de ele. Nu mai zic ca iar am o fisura, zic doar ca sunt racitaaaaa. Cred ca am luat de la Andrei, sunt exact cum era la el la inceput, imi curge usor nasul, se infunda o nara din cand in cand si stranut continuu.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Roxana, i-am dat atitea ca asa a zis pediatra. si eu sunt medic , dar nu pediatru si cind vine vorba de ai mei copii gindesc rational dar parca nu am curajul sa aplic ce gindesc...Imi zic..daca nu e bine, ce eu sunt pediatru,etc..n-am curaj sa fac ca mine de teama sa nu iasa rau..stiu ca sunt ciudata..dar nu ma pot abtine

Dupa anul nou a racit Ana-Maria(o viroza luata de la mine) si 3 zile am facut ca mine dar dupa aia am cedat si am sunat pediatra...stiam ca am frici irationale dar am facut ca ea ...un pomelnic de doctorii..sotul se uita chioras la mine..daca ar fi dupa el n-ar lua nimeni nimic..ca toate trec. zyrtec, sinupret, ophtamesone, nurofen..si batista beblusului.eu o tratsem doar cu nurofen alternativ cu panadol, si ser in nas. I-a fost bine pina la urma, nici eu nu mai stiu de la ce...sinupretul ala mi s-a parut bun pentru secrtii si mucisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Magda, eu te inteleg, si eu as face ce trebuie pentru copil. Dar 2 siropuri si supozitoare pentru un vaccin mi se pare enorm. Sunt bebelusi din gasca carora nu li s-a dat nimic. Ma rog, la viroza macar e de inteles. Si eu am insistat la dr sa ii dea un secretolitic sa il ajutam pe Andrei insa dr o tine cu Colargol care usuca. Mie mi se pare ca ii face mai rau, asa ca am decis doar sa il curat si sa il aspir si nu ii mai pun nimic. Zyrtec ne-a dat si noua pentru atopica aia si nu i l-am dat. Voua pentru ce?


Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

zyrtec reduce hipersecretia nazala produsa de mai multe cauze, deoarece calea finala e aceeasi. insa e mai eficient in rinite alergice decit in cele produse de virusuri sau bacterii. bineinteles ca fiind antihistaminic e indicat in pruritul din alergii, atopii...

i-am pus doar 1/2 supoz cu novocalmin imediat dupa vaccin si apoi la 6 ore 2,5 ml nurofen si la 12h 2 ml panadol si la 18h iar nurofen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Rox, . La asta nu ma gandisem sa le spun. Ma deranjeaza amestecul asta. Fiecare face cum crede ca e mai bine. Si daca eu asa consider, nu inteleg de ce se baga unde nu le fierbe oala. Cand eram mica, mama imi mai dadea fularul cand ieseam afara. Tin minte si acum in ce hal se uda de la gura mea, ingheta de la saliva si imi era rece de la el, ba chiar ma usturau si buzele. Asa ca, never, ever, nu o sa ii pun fular la gurita lui Stefan. De fapt, nici macar nu am in casa vreun fular pt el.

Sunt singura cu bebe, sotul a plecat in delegatie de dimineata. Cred ca imi bag un film la laptop si ma bag in pat. Am tras niste filme, sa vad care e misto: Bee Movie, Bridge to Terabithia, Lady in the Water si Little Miss Sunshine.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Povestioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Sabina, eu mananc si acum usturoi de rup, Stefan nu face nici o figura, rade tot ce prinde in tzitzi. Totusi, pe la ce varsta pot sa incerc? Sa spunem ca l-as fierbe cu legumele pt piure. Cand fac piure pt noi, de ex, pun la fiert 2 catei de usturoi pe care ii si zdrobesc impreuna cu cartofii, iese yami, yami.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Povestioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

quote:
Originally posted by gema
Este intr-adevar mare sarbatoare cand papa ceva, a inceput cu cereale cu lingurita pentru ca bibele ii repugna, o sperie efectiv.
Trist este ca a nascut-o de 3800 g si are doar 6000......este o chestie totusi. Cum sa nu fii suparat mai ales cand vezi ca nu baga in gurita mai nimic.
Offffffff ce de probleme. Multumesc inca o data tuturor.



Mai ... eu sunt tot un exemplu de-asta negativ: ai mei imi povestesc cum aproape ma bateau sa mananc ceva cand eram mica. A ramas memorabila faza cand mi-au adus la tara la bunica banane. Eu iau una, o decojesc si-i dau pisicii sa deguste. Bine--nteles ca n-a mancat pisisca asa ceva. Nici eu n-am vrut sa mai pun gura pe banana, ca vezi Doamne, NU E BUNA! De-aia n-o mananca pisica ...
Mi-aduc aminte ca in clasa 1 si 2 murdaream inadins craticioara si farfuria cu mancare si le puneam in chiuveta sa le vada mama cand vine de la servici. ( ups, sper sa nu citeasca mama asta...)
Cu toate asteea, in clasa a 11-a de liceu eram bulimica - ajunsesem la 78 de kg (unde in sarcina de-abia am ajuns la 74!)
Sunt sigura ca timpul le va rezolva pe toate, important e sa nu se streseze mamica prea tare, ca o sa se dezvolte copilul pana la urma.



Eliza (06.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

BRIANA-MARIA de annitha_cl
DARIA-ANAMARIA de dony74
PAULA-MARIA de navicula
ANDREI de teodoran
ROBERT de crishtina
ROBERT-STEFAN de alehiam
BRADUTULUI de tomasa




Ebonee (02/10/2007)
pozici

Mergi la inceput