Strumfi de iulie-august 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Nu ii dau mult suc,cereale putine in lapte doar seara si mar ras cu 1 lingurita cereale.Supita chiar azi am incercat si nu ii place.Cred ca o mai las.Marul il mananca cu o pofta mai mare decat cea cu care bea laptele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fetelor zdruncinata mea care nu ii place joaca decat zdruncinata mi-a dovedit mai devreme ce ras cristalin poate avea ea. Am murdarit un rand de haine din cap pana in picioare ca ne-am zdruncinat insa numai la mancare sa ne fie gandul? Mai ne si jucam. Asa ca nu ne-a mai pasat de v omitat (spatiul intre v si omitat e pus de ea asa ca nu il sterg) si ne-am facut avionul, ne-am aruncat ne-am zdruncinat si am ras ca niciodata. Uffff ce bine e, sa va mai zic ca dupa ce am ras cu lacrimi am plans de emotie?

Groxy de diversificat nu ma bag, si eu am auzit pareri cu 4 luni la alimentatie artificiala, si 6 luni. Personal astept iar pana luni sa vad medicul sa investigam si alte cauze si vedem atunci. Urmeaza sa vad un pediatru luni deci ce imi va spune va fi lege in urma consultului caci am incredere ca respecta normele de sanatate. Sunt fericita ca va fi tratata individual nu la gramada ca pana acum. Despre dezvoltare iti zic ca fie-mea nu prindea nicio jucarie in mana singura, i le puneam eu pana acum 20 min cand am pus-o in bouncer si cu foarte mare precizie a intins mana si a luat o jucarie. Si nu o data ci de vreo 3 ori. Asa ca sincer eu zic ca fiecare are propriul ritm de dezvoltare, atat timp cat nu mi se pare mie ceva in neregula si ea nu e leguma consider ca e sanatoasa si nu fac comparatii. Te pup

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Groxy marul il dai copt sau crud? Intreb pentru ca aici se zice ca trebuie gatit insa spre rusinea mea nu stiu de ce.
dcm, sxxvaegex,dsds - mesaj sp cial din p[artea Adelisei care vrea si ea sa faca ce face mami.rn

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by groxy

Anya,multumesc mult.A avut fix 3000g,insa a scazut pana la 2700g.Acum la 4 luni si 5 zile are 5700g.



pai are o greutate buna. ea ar trebui teoretic sa-si dubleze greutatea de la nastere intre 4 si 6 luni. ceea ce cu siguranta se va intampla. eu i-as da in continuare numai lapte, chiar fara cereale, macar pana la 5 luni. vei vedea ca daca asta este ritmul ei, poti sa-i dai sa manance orice si va lua la fel de prost in greutate. basca...poate avea si alte probleme.

iti voi da exemplu arinei: a avut 3300 si abia acum, la aproape 6 luni are, sper eu , 6600g. la 4 luni avea 5900...

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

avem un dintisooor!!! incisivul stang, de jos. urmeaza si al doilea. l-am descoperit azi in parc, in timp ce ne plimbam cu andraZ si cu mara, care au fost martore la eveniment.

fac o precizare: andra arata excelent, se vede ca e fericita si implinita. iar mara e dulce si bucalata...si are niste ochisori migdalati...frumosi rau. ma bucur ca suntem "vecine" de cartier si "frecventam" acelasi parc

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Alina/anya
apropo de diversificare. Eu tin cont de ce zici tu si nici nu mi-a trecut prin cap sa diversific bb pana acum si nici nu am de gand pana la 6 luni, mai ales ca ii dau sa pape san exclusiv, dar stii ce mi-au spus in decurs de 2 zile si asistenta si dr de familie? Si de dr de familie chiar imi pare rau, pt ca e prietena mea, am fost colege de clasa in liceu si o iubesc tare mult. Ca ar trebui sa dau la bb suc de morcov macar si apoi de mar, de la 4 luni, pt ca in jur de 3 luni li se termina rezervele de fier si de altele (am uitat) si ca lui bb i-a si iesit hemoglobina 10,4, ceea ce e clar indicatie de suc. Ce zici de asta? Eu vreau sa ma tin tare, dar mi se mai clatina din tarie cand aud de-astea stiintifice :((
Ca sa stii, bb face 4 luni pe 15 decembrie si are 6,400. S-a nascut cu 3,620.
Pupicei nenumaratzi!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by violetan

Alina/anya
apropo de diversificare. Eu tin cont de ce zici tu si nici nu mi-a trecut prin cap sa diversific bb pana acum si nici nu am de gand pana la 6 luni, mai ales ca ii dau sa pape san exclusiv, dar stii ce mi-au spus in decurs de 2 zile si asistenta si dr de familie? Si de dr de familie chiar imi pare rau, pt ca e prietena mea, am fost colege de clasa in liceu si o iubesc tare mult. Ca ar trebui sa dau la bb suc de morcov macar si apoi de mar, de la 4 luni, pt ca in jur de 3 luni li se termina rezervele de fier si de altele (am uitat) si ca lui bb i-a si iesit hemoglobina 10,4, ceea ce e clar indicatie de suc. Ce zici de asta? Eu vreau sa ma tin tare, dar mi se mai clatina din tarie cand aud de-astea stiintifice :((
Ca sa stii, bb face 4 luni pe 15 decembrie si are 6,400. S-a nascut cu 3,620.
Pupicei nenumaratzi!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com




hai ca mor de ras...intreab-o pe doamna dr cat fier contine sucul de morcov...sau cat suc de morcov ar trebui sa bea ca sa-i acoperi necesarul de fier...sau unde scrie ca in cazul anemiei (fiziologice dealtfel la sugarii de 3-4 luni), este indicata administrarea de...suc de morcov???? hai ca asta mi-a placut. de unde le-or scoate?!

spune-i ca te-ai informat si te-ai decis sa-l alimentezi exclusiv natural pana la 6 luni, cand, odata cu diversificarea, ii vei da si un supliment de fier, in doza profilactica, pana la 1 an, tocmai pentru a corecta aceasta anemie. daca are hemoglobina 10,4, poti sa-i dai fier inca de pe acum: fier hausnman, solutie, in doza-tratament, care este f bine tolerat, corecteaza eficient anemia, fara a avea neajunsurile unei diversificari precoce. bb are o greutate buna pt 4 luni.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Luna marul i-l dau crud .Mananca cam 1/2 mar ,dar sa fie dulce.Ea ar manca 2 mere dar eu nu ma pun la mintea ei

Uite un mes ptr.Adelise:tyrfdn mmfhg.
Este dulce rau in cojocelulu roz si nu numai.

Anya, la mai multi dinti.Ne vine si noua randul ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Intr-adevar,parerile sunt impartite in ceea ce priveste diversificarea.OFF,numai dureri de cap!

Parintii nostri nu cred ca isi faceau atatea probleme cu noi si uite ca suntem sanatosi.Nu stiu ce sa ma zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Alina, felicitari pt dintzisorul Arinei si pt cel care sta sa iasa! Trebuie sa sa va spun ca Mara mea a fost exemplar de cuminte in parc, ceea ce nu s-a mai intamplat de ceva vreme pt ca ei nu ii place decat la "sosea", la poluare si zgomot, nu in parc la aer curat si liniste. Se pare ca "esenta" de copil vesel si cuminte s-a transmis de la Arina, asa ca multumim fetelor pt placuta plimbarica pe care am avut-o azi si ma declar incantata ca am facut cunostina cu micutza minune Arina, care m-a topit cu zambetele ei. Va pupam si abia astept sa repetam experienta!


In rest, despre diversificare pot sa spun doar atat: desi am alaptat doar pana la 3 luni ( motivele sunt oarecum de natura medicala), iar Mara de 2 luni papa formula, eu voi diversifica puiul abia aproape de 6 luni. Si spun aproape pt ca nu voi astepta fix ziua in care va implini 6 luni. Voi incepe cu ceva zile mai devreme, ca sa avem timp sa ne acomodam cu lingurita, cu babetica, cu bolul cu papa si cu mancarea in sine. Vom inlocui treptat mesele, ca nu ne alearga nimeni si voi incepe cu fructe sau piure de legume. Pot sa va spun ca medicul Marei, ca si Alina/Anyade atatea ori, ne-a recomandat ca pana la minimum 5.5 luni sa nu ne auda cu altceva decat lapte....cat despre diversificare, sa incep cu fructe coapte ( mar, para) sau piure de legume ( ca supa nu are cine stie ce calorii) si apoi sa vad ce mai accepta copilul, ca are incredere in mine ca sunt mama informata si nu fac prostii. cat despre banane, biscuiti cu gluten, ficatei de pui si alte minuni, cat mai tarziu posibil caci nu sunt recomandate in primii pasi ai diversificarii. deci probabil ca Mara va pupa asa ceva cam pe la 1 an, ca sa fiu eu sigura ca nu-mi face cine stie ce alergie, mai ales la gluten. deci, eu ce-am avut de spus am spus. fiecare face ce vrea, dar eu cred ca suplimente de Fe, Ca, Mg si alte minunatii se dau numai dupa o evaluare medicala atenta( analize de sange sau alte investigatii) si diversificari timpurii se dau/fac numai in cazuri speciale. gata. mi-am spus si eu parerea, ca mi se parea ca daca nu o spun, imi sta in gat.



Andra de Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei

Mergi la inceput