Strumfi de iulie-august 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

AndraZmie mi-a zis sa ii dau marul crud!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Buna tuturor .
Desi nu prea scriu eu sa stiti ca va citesc aproape zilnic.Nico al meu are 4luni si jumatate acum, 8 Kg si 66 cm.Ii dau numai piept fara ceai, apa, etc.Fara program bineinteles .de cate ori vrea papa.Asa am facut si cu cel mare si a mers bine.

Problema e ca am pb.cu rinichii si pentru a amana o interventie (pentru cand va mai creste putin bebe)mi-au recomantdat Voltarensupozitoare care intradevar ma linistesc insa imi fac mari pb.in legatura cu alaptatul.Spuneti-mi si mie o parere va rog.Ii poate face rau bebelusului??Poate insist sa -mi scrie altceva daca sunt contraindicate.

mamica lui Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Alina, sarumana mult de raspuns! Am scris eu aiurea, nu mi-au recomandat morcov pt fier (ca asta mi-ar fi sunat si mie anapoda, mai ales ca am terminat chimie-biologie si m-am pregatit sa dau la medicina,hihi, dar am ajuns la ASE ). Mi-au zis ca li se termina rezervele de fier, dar ca se impune diversificarea cu suc de mar sau morcov pentru ca o data cu fierul li se mai termina si alte rezerve (am scris eu mai sus ca am uitat ce au spus exact)...eu oricum am mintit-o pe asistenta ca am inceput diverisificarea dar m-am speriat ca a facut kk moale si am sistat, altfel n-aveam trai cu ea:) Si nu mi-as face nici o problema sa-i zic ce cred de la obraz, dar e recomandata de nasa mea si mi-e jena...Ufff, gata, clar! Ii dau fier (asta mi-a zis si dr de familie) si las diversificarea pentru februarie, asa cum am promis de la inceput! Pana atunci- tzatzi bun!
Felicitari pt dintzishor!!!!!!!!!! Ce dulce! Abia astept sa vad si eu dintzishor dragalash in guritza la bb!
Auzi, dar arina nu arata de 6 kile??!!!! Dupa umila mea parere arata grozav de echilibrat! Bebele meu mi se pare putin mai slabutz, dar sunt multumita daca zici ca e in grafic...
Te pup si multumesc mult mult mult de tot!

Pupici la toate fetele si la bebicii lor!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Hola!
La voi e frumos ca aici a fost o vreme azi de toata jena..
Multumim pentru laude!
Luna imi mai aduc aminte cand aveai tu dureri si eu plecam la maternitate...Ce a trecut timpul..nu_mi vine sa cred ca au trecut 4 luni!! Apropo de Jane Austen (care evident si mie imi place, ai vazur Becoming Jane?) citesc acum o carte care sigur ti_ar place: Through a Glass Darkly de Karleen Koen!
Apropo de carti voi a-ti citit Douglas Kennedy? Eu il ador cred ca am citit tot ce a publicat in afara de ultimul roman, mi se pare genial!!
Ioana ne vedem pe partie la Busteni! Eu o sa fiu aia care sa de cu punca pt ca nu stie sa schieze!!
Carla cred ca dupa Craciun o sa am timp sa ne vedem, oricum am net asa ca o sa vorbim! Si poate mai sunt doritoare de intalneala..

Pentru subiectele zilei o alintam somaleza lu' mama (avea 2.800 la un moment dat), piticloanta, maimutica, piticuta..astea sunt alea rautacioase..Si daca nu e Printesa lui mama, Iubirea mea, Ingerasul meu, Scumpicica, Emimi, Mai avem si variatiuni internationale de la taica_su mon choux, mon tresor, piciurita..
Felicitarile imi plac, colectii am mai inceput eu dar ma plictisesc repede...Cel mai frumos cadou..ala care nu l_am primit inca!


MADA mamica de Emily 07/08/07

www.flickr.com/photos/9364421@N06/?saved=1" target="_blank">Printesa mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Va multmumesc din suflet pentru raspunsurile voastre.
Diana2007 sa stii ca Victor e un dulce.
burtika m-am uitat la poze cu Iris si ii o dulce, are deja 8kg draguta de ea, cam asa e si Ingrid la greutate.
Nonna sa stii ca si fetita mea si-a schimbat programul de somn ca si Andrei. Inainte dormea de la 6pm pana la 6am cu cateva treziri noapte sa manance.Dulci foc Vlad si Andrei.
Amethyst raspunsurile mele sunt:
1)Eu ii spun la Ingrid "papusa cu suflet", "dragostea lui mama", "sufletelul meu" etc.
2)Imi place sa primesc si sa trimit felicitari de Craciun.
3)Nu mai colectez nimic, ocupa prea mult spatiu...
4)cel mai frumos cadu este Ingrid si minunatul meu sot.
Luna1 imi este si mie dor si mie de zilele cand statea Ingrid statea lipita de mine si doream impreuna cate 6-7 ore... Acum sar de la un subiect la alta, imi pare foarte rau ca micuta ta are probleme cu reflexul. Paul avea probelma cu asta si era pus pe medicamente, stiu ca ii greu. Pupici la fetita ta.
alina.a iti multumesc mult ca te-ai gandit la noi. Pupici la printesa ta frumoasa.
anya20 nu stiam ca te deranjeaza ca te deranjeaza daca nu le spunem copiilor tai pe nume. Scuze, de acum asa vom face.
graxy din punctul meu de vedere 5.7kg la 4 luni e foarte bine. Nu mi se pare putin de loc. Stiu ca vorbeai de Fe, sa stii ca sunt si aici doctori care vorbesc ca e necesar ca bebe sa aiba Fe, alti spun ca Fe constipa si nu e chiar asa de necesar etc, fiecare cu parerea, dar APA nu spune nimic de asta, ei spun ca au nevoie de vitamina D sau asa ceva.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

fetelor, pt cine doreste sa vada poze noi cu Mara, va invitam sa le vizionati la semnatura.

plecam la dentist acum, iar....in grup mare, cu tot familionul.

week-end placut!

PS: groxy acum am vz mesajul: eu am inteles ca e mai ok sa ii dai intai fructe coapte si apoi crude. eu asa voi face.

Andra de Mara Teodora

Povestea Marei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
avem un dintisooor!!! incisivul stang, de jos. urmeaza si al doilea.


Felicitari, Alina. Am inceput sa plang ca proasta cand am citit. de bucurie, cred. dar si gandindu-ma ca avem copii mari de acum. trebuie sa facem album nou cu " Primul dintisor"

Oana



(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Buna dimineata !

Raspundem la subiectul zilei:
1. Apelative (stam cam prost la capitolul asta) in afara de Victor mai folosim Victoras si bebelush. Dar daca as mai avea o fata cred ca i-as gasi mai multe !
2. DA imi place sa primesc felicitari cu orice ocazie dar parca si mai mult imi place sa trimit si sa fac surprize si apoi sa ma sune si sa-mi multumeasca sau eventual cu ocazia urmatoare sa-mi trimita o felicitare.
3. Colectii: da, diferite reviste (Burda, Practic, GoodFood), materiale pentru croitorie, asta pentru ca nu am timp destul sa lucrez si cred ca o sa-mi deschid un muzeu cu cate am adunat si mai colectionez carti de bucate, mai ales vechi, din anticariate.
4. Nu pot sa spun ca am avut un anume cadou care mi-a placut cel mai mult, in primul rand pentru ca nu apreciez foarte mult valoarea materiala a unui cadou, pentru mine ea rezida din: cat de mult mi-am dorit acel lucru, cat de putin ma asteptam sa-l primesc si modul, atmosfera in care mi-a fost oferit.
As mai putea adauga si cel mai frumos cadou pe care l-am facut cuiva vreodata (neintentionat) a fost nasterea lui Victor de ziua mamei mele !

Si pentru Lorinaoo1, care intreba despre gym, sa stii ca nu fac mare lucru pentru ca nu imi permite timpul, doar 30 de minute de alergat pe banda cam de trei ori pe saptamana iar in weekend sunt fericita daca ajung la o ora de step sau tonifiere musculara iar acasa "bag" in fiecare seara 100 de abdomene (ridicare de trunchi la 45 grade) si 35 ridicari de picioare. Am invatat ca pentru a avea rezultate pe termen lung este preferabil sa faci putina miscare (minim 30 de minute) cu o frecventa mai mare (cel putin 3 ori pe saptamana) decat sa te duci o data sau de doua ori si sa-ti dai duhul in sala. Este adevarat ca e greu sa te mobilizezi, la inceput eu trebuia sa merg cu cineva, o prietena, dar de cand sunt in Canada sotul meu este "motorul" care ma impinge. Stie ca am nevoie de miscare ca sa "functionez" in continuare fizic si psihic si de aceea il .

Pe curand,

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Si ptr ca eram la subiectul diversificarii,uitati o incercare de a manca mar cu cereale:

http://www.flickr.com/photos/arminyamini/2093732904/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

quote:
Originally posted by cristina26

anya20 nu stiam ca te deranjeaza ca te deranjeaza daca nu le spunem copiilor tai pe nume. Scuze, de acum asa vom face.

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul





aaa, cristina, sigur ca nu ma deranjeaza daca ma intreaba cineva, de pilda:"ce fac fetele sau papuselele sau...cumva dragut si simpatic", pentru ca acum sunt micute si chiar li se potriveste. dar, cu siguranta, ma scoate din minti cand primesc intrebarea:"ce fac piticele sau piticutele" (am auzit-o si pe asta). iar cand le striga pe ele direct, prefer li se adreseze pe nume. nu cred ca am mari pretentii, nu?
si ca sa exemplific si mai sugestiv...am auzit cunoscuti de-ai nostri care ma intrebau despre anya..."ce mai face anisoara?" ...brrr...pai daca i-am spus anya, inseamna ca asa vreau sa o strigam.

pacat ca nu e valen "la datorie" , ca ar avea si ea de povestit despre sarah si apelativele.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput