Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

Fetelor !!!
Ma bucur sa fiu o umila particica a acestui !!!

isabeluta de
Vlad Matei (22 septembrie 2007)
fecioru` mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Eu nu m-am edificat inca . Singurul neuron care mai ramasese, ala gravid, se pare ca m-a parasit.
Pentru bebelusii hraniti si la san si cu formula, dupa cate luni e indicat sa se inceapa diversificarea? Nu de alta dar mie nu imi sta gandul la asta acum si nici nu vreau sa ma leg la cap daca nu ma doare. Nu imi mai trebuie mai stiu eu ce indigestii si alte complicatii, in plus fata de ce probleme am.
So, ma lumineaza si pe mine cineva?
SI pe mail sunt 2 diversificari, a Tomasei si a Roxanei. Pentru ce fel de copii este, alaptati la san sau mixt? Are vreo importanta sau difera diversificarea in functie de cum e hranit copilul?

Nana, Andrei Stefan - 26 septembrie 2007
Ingerasul care ne-a schimbat viata!
Andrei la 1 luna
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Nana, eu stiu ca la 5 luni se poate incepe in cazul alimentatiei mixte. Schema trimisa de Roxana e pt formula. Tomasa a trimis 2 versiuni: una pt alaptat exclusiv si una pt alimentatie mixta. Sa ma corecteze fetele daca am gresit.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Povestioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

bebelusilor sarbatoriti azi

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Povestioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nana, io zic ca dupa 5 luni e ok.
da dece nu renunti la formula? sa stii ca la varsta asta a bebeului, nu se ingrasa mai tare cu lapte praf...
pune-l la san si cand ti se pare ca ai sanii moi, pt ca tot se gaseste lapte acolo!! dupa 3, 4 zile de pus la san de cate ori cere, ti se mareste imediat productia! Si eventual intreaba si tu de remediile alea homeo de la piciulika. Sigur le gasesti si p-acolo!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Acestea fiind zise, ma duc sa pregatesc niste fasole cu costita ca mi se intoarce diseara flamandul din delegatie si dupa 3 zile de mancat pe la restaurant abia asteapta haleu facut de mine .

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Povestioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Iaca ca nu am apuca sa-l hranesc sau sa-l imbrac pe Tudor pentru plimbare ca a plans nitel, pana a adormit singur mai intai pe masa de schimbat si apoi pe canapea. Bine macar ca am apucat sa-i schimb scutecul. Azi a plans rau, cum nu l-am mai vazut plangand, de durere de burtica, pana a produs un mega kk in 2 reprize. Apoi s-a linistit puiutul. Saracutul de el, mi se rupe inima cand se screme si nu iese!

Nana, diversificarea se poate face cand bebe si-a dublat greutatea de la nastere si e destul de complicat, ca parerile sunt impartite despre alimentele cu care sa incepi. Oricum, eu zic ca pana la 5-6 luni nu trebuie sa te preocupe subiectul.
Fug ca s-a trezit!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Hai ca acum imi merge si mie netul si dau bice pana se scoala flacaul. Oricum dimineata fuseram la analize, recoltat urocultura, si apoi am platit rezervarea pentru tati si am stabilit ce sa gasesc in camera, dar mai trec eu si vineri sa fiu sigura ca e totul ok.

Annisia, deja faci bradut? Super. Cred ca e greu sa il faci singura, nici eu nu il pot pune pe cel mare in suport, ca are 3m si e tare greu. Cu cel mic ma descurc.

Gema, stiu despre ce vorbesti, Alex a facut asa la un an, aia da era alergie si am facut dexametozana injectabil la greu, plus Prednison. Asa ca Elidel e mic copil. Nu am nimic cu el, sa nu intelegi nimic, dar nu cred ca e cazul. Aseara i-am dat cu Exomega ala si azi deja nu mai vedeam roseata.


Andreeaiosif, nu cred ca isi schimba baiatul programul, ai rabdare sa il vezi stabilizat. Eu ii dau numai formula, probabil HA inca o luna, apoi cred ca revin la Nan 1 ca sunt sigura ca nu de la acela a fost. Andrei nu are pe fata uscatimea, brobonele din alea a avut si el. La el sunt numai pe genunchi niste zone aspre si uneori ca niste pete rosii si zgrunturoase. Legat de diversificare, pe la 4 luni jumate cred, sa vedem ce si cum cu dermatita asta. Te anunt eu cand demarez ceva.

Miaunici, uneori am observat si la Andrei o usoara iritare in barba, dar nu totdeauna. Pentru ca e rosu cand se trezeste (el doarme exclusiv pe burta) m-am gandit ca e de la cearsaf. Oricum petele pe care le-a vazut ieri dr erau cam cum zici tu, dar nu a avut asa pana acum. Probabil de la detergent, ca eu nu folosesc la baie decat Mustela si sunt aceleasi produse de la nastere pana acum.

Alina, nu cred ca e dermatita. Aspru e Andrei demult si pediatra nu a zis nimic. Doar l-a vazut si acum 2 saptamani. Petele alea rosii cica ar fi dermatita. Hai ca incerc sa il pozez ca sa vedeti, insa deja au cam disparut, abia se mai vede putin.

Pinacolada, pai sigur ca vreau reteta.

Carpatina, pai ce detalii vrei? Vreau sa ii fac niste ghicitori, niste indicii, sa mearga din unul in altul, insa nu le-am conceput. Noaptea asta ca tot sunt singura. Vreau sa gaseasca in portbagaj si bagajelul cu haine de weekend, cu tot cu geaca cadou impachetata - aici e pb, am vb sa fac rost de celalalt rand de chei de la firma de leasing ca el a plecat cu cheile. La birou va trece putin si ii las agenda de piele cu pozele copiilor legate inauntru si cateva indicii - aici ma ajuta secretare. Si o sa il chem la Hilton sub alt pretext, dar banuiesc ca se asteapta macar la cina ca am tot insistat sa se intoarca cu avionul de 5 si nu cu cel de miezul noptii. Desi ma gandeam sa rog pe un client de al lui sa il invite la Hilton la masa si acolo sa aranjez sa ii duca cineva invitatia in camera sau sa il conduca in camera unde il astept cu sampanie si sa vaz cum mai decorez. Cam asta...Initial voiam cina la room service, apoi m-am gandit ca vom decide atunci daca vom cobora la restaurant. Sper sa nu citeasca forumul sa vada ce mai fac.









Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Isabelutza, ce te-a apucat fata draga? Hai ca noi azi pana nu tragem un bocet un cor nu ne lasam... Bhey, vine Mosu, la dracu cu toate belele din lume! Vin sarbatorile, petreceri, haleala, prieteni, familie... Primele sarbatori ale puiutilor nostri!!!! Nu e minunat???? Daca e sa plangem de ceva, cred ca trebuie sa o facem numai de fericire si in semn de recunostinta... Traim, iubim si suntem iubite, suntem tinere si avem toata viata inaite... La ce dracu ne trebe mai mult??? Sus paharul si sa ne veselim gagici!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Da Roxule, eu am bradut in casa toata iarna... Il fac de Mos Nicolae si il tin pana in februarie, inainte de 1 martie, cand astept ghioceii...
Anii trecuti aveam mai multi, dar acum nu am mai luat decat unul, restul i-am lasat la curte... Specific faptul ca nu folosesc decat brai artificiali si in fiecare an au cate o tema anume... Anul asta e IUBIREA... Am sa va arat cum vad eu asta in globuri si beteala...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput