Urmatorul pas in vederea obtinerii sarcinii - 4

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Fetelor, dragutelor, orice vitamina trebuie luata cu masura ca nici in exces nu -i bun nimic!Anis zice bine ce zice!
Iubitoiule, din temp ta rezulta ca in faza luteala ai un deficit de progesteron si corpul galben este insuficient dezvoltat, deci chiar daca s-ar prinde o sarcina nu s-ar putea mentine.De regula medicii fac o stimulare completa, adica si pt prima faza pt. ca atunci se formeaza corpul galben.Ai incredere in medic!

Când apa-ți ajunge la gură.....CAPUL SUS! Matia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Ajutor!!!Ieri mi-am scos analizele din ziua a 20-a a ciclului si la rezultat una calda si una rece:
Prolactina a iesit un limite normale dar LH (hormonul luteinizant) a iesit 17,03mUI/ml iar limitele sunt:
Faza foliculara :2.4-12.6
Faza ovulatorie :14-95.6
Faza luteala :1-11.4
Voi ce credeti?A mai patit cineva asa ceva?
Ciclul meu obisnuit e de 30-33 de zile , iar luna asta ovulatia a avut loc prin ziua 25-26.Azi ma voi duce si la doctor sa vad ce zice dar nu mai am rabdare.

ASI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Asi,

daca spui ca ai facut analizele in ziua 20, pentru LH te uiti la faza luteala, adica esti peste limita superioara ... bafta la . Eu am avut probleme cu FSH-ul...

te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Draga Tia multumesc de raspuns dar eu am avut ovulatie dupa ziua 20 deci nu sunt lamurita eram in faza foliculara sau faza ovulatorie.Nu stiu cat timp dureaza faza ovulatorie.Faza luteala este dupa ovulatie.
Oricum sa speram ca rezultatul va fi cu ochisori
Pupici
ASI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Bafta! Sa auzim de ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Asi...sa auzim ....de un

Tia..tu ce mai faci?
Eu ..sunt incordata.azi isi repeta sotul spermograma...sunt curioasa cum v-a iesi....in rest....am inceput iar sa i-au Ova-Mit..si pana plec eu in vacanta...am sa fac numai monitorizari..din 2 in 2 zile..mai mult ca sigur ovulatie se va intampla pana plec.

Luni ma duc iar la dr, pt un HSG..in principiu..dar nici acum nu am gasit unde sa fac testul de iod....OFFFF

Stiti ce mi-a zis dr, ca daca plec la mare (acolo plec la mare, ori in Turcia ,orin in Spania)..sa stau cu capul in soare....ca sa se 'excite" hipotalamusul...


AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Buna Anis,

acum nu fac nimic.... stau cuminte si astept ecografia de marti... si consultatia de joi! am facut santz la clinica...

Despre ce test spui? Postcoital?

Bafta sotului... unde face spermograma?

te pup si o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Tia,

Pana la urma l-am trimis la Medsana..desi nu se poate intra la Ancar pana in septembrie (in septembrie ne ducem la el)....am gasit un alt dr..Iliescu....habar n-am ....e urolog , oricum.A auzit cineva de el>?
Eu luni am programata o HSG, dar trebuia sa imi fac testul de iod(sunt suspecta ca sunt alergica) si n-am gasit unde sa-l fac..sa vad ce v-a iesi. Si tot luni..am sa-i zic de testul postcoital....vreau sa-l fac.Am inteles oricum, ca in luna in care faci testul.nu prea ai cum sa ramai si insarcinata, fiindca faci pauza.si in ziua in care e ovulatia...tak-pak..dupa 8 ore fuga la dr. O sa vad...intreb mai bine luni.

Eu am terminat..cred cu toate analizele...am facut tot..ieri m-am mai usurat iar de vreo 2 milioane....dar le-am facut ca sa stau linistita.

Tia, sotul unde si-a facut spermograma? La ce dr ziceai tu ca mergi? Eu tot incerc sa vb cu un dr..ca sa-mi faca HSG, tinand cont ca exista chestia aia cu iod..am inteles ca se poate face..dar trebuiesc niste masuri speciale..eu vreau sa gasesc persoana, dr care vrea sa-si asume asta!



AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Anis,

am auzit ca testul postcoital nu se face la Medsana, dar sper sa nu fie asa adevarat, ca mi-a intrat in cap sa fac si asta!

sotul meu a facut spermograma la Filantropia la dr. Clisleag, a fost dr. nostru curant. am abandonat aceasta "cursa" ca era foarte aglomerata si n-o prindeam decat la cabinet si de fiecare data trebuia sa iau povestea de la capat...iar cand nu era la cabinet primeam consultatii la telefon ... in fine! acum in iulie m-am programat la Ancar... imi pun toate sperantele in el! hai ca am deviat de la subiect ... spermograma a fost ok, chiar daca recoltarea am facut-o acasa, si a costat 100.000 lei (februarie). Cred ca poti merge cu recipientul direct la laborator, asistenta ni l-a luat si nici n-a auzit din partea cui venim.... lasi borcanul (pe care il iei de la ei), platesti, a doua zi e gata rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Hai ca nu terminasem de scris si nu stiu ce am facut ca am trimis raspunsul fara sa vreau.

Anis, cum se face testul de iod? Te pup

Mergi la inceput