*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (171)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

'seara!

Cum bine spune si noki, maine nu voi merge la vot
cum si noi avem "alegerile noastre"- votez pentru bona nr 2 draga leea.
exact ca in descrierea andei o vad pe bona nr 1, regina cenzurii..aia nu, ailalta nu...nu face asta, nu.....desi e baiata si ii trebuie mana de fier, conteaza cum stii sa le impui respectul si sa fie ferma cu el.Eventual o mai poti invita odata, tot ca un interviu..ai uitat ceva, si mai observi una alta.eu iti doresc succes si alegerea sa fie in favoarea lui T

noki esti de belea soro..te distrezi non stop
carevasazica ma ignori..bineeeeeee!
lexi ii da un pusi sarahei, ne vedem curand.

ina, exact asa a spus si mihai cand a vazut filmuletul cu micuta lili, ca nu este vorba de geniu.cum a fost party?
asa frumos ai descris ceea ce simti

cristina, succes pentru luni. A mea bazaie non stop sa se ia de mana cu elise cea zgomotoasa

anda si eu vreau sa stiu cum se numesc cartile.Eu zic ca totusi este o perioada scurta, cea monoparentala, sigur trebuie sa iti refaci viata de cuplu.

mada, ce mai face miru? nazdravana mica il mai are pe porcusor? te-ai pregatit sufleteste pentru noul memebru ?
despre pretul expus de tine, prefer sa ma fac ca nu am vazut...mintea mea refuza sa creada ca exista asa ceva.

tania, alexia plangea frecvent dupa baie..traziu mi-am dat seama ca de fapt ii era cald, baia era prea calda pentru ea, din cauza asta nu vroia sa manance si urla non stop.
este micuta si nu isi poate regla temperatura corpului, nu cred ca manutele reci arata ca ii este frig, verifica la ceafa si burtica ele arata cum se simte micuta.
nu ai un wrap sa o porti langa tine, sigur s-ar simti foarte bine? alexia cand era asa micuta se speria sa nu cada de pe mine, ziceai ca este maimuta nu imi dadea drumul deloc
Cum mai este bona?

delia, iti este mai bine?

meems..sper sa fiti bine, este a treia oara cand intreb de voi. pentru riana

madutza si la carrefour este aceeasi campanie, te referi la cea cu donati jucarii, nu?
felicitari pentru vointa!

ioana, ati fost la dcotor? sa nu fie hernie. DF! micutei maria.

alexandrina, felicitari! Sa fie sanatoasa minunea ta cea mica si fericiti toti 4.





Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

miri..dar daca ti-ar spune cum imi spune mie cand ma vede :" peaca peaca lasa-ma" " nu veau du-te"
eeee, cum crezi ca ma simt eu?
este suparata pe mine si incerc sa ii explic ca mama o iubeste chiar daca pleca la serviciu si o lasa cu buni.Alexia nu ma pupa, nu vrea sa mearga cu mine, mereu imi spune sa plec....vezi, bine ca nu vb mai mult fii-tu!

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Roxana, stii cat ma macina astea. pana acum ziceam ca sta cu mine toata ziua si de-aia se bucura cand vine bunica-sa si tac-su.si fi-miu nu sufera ca plec-vin. e indiferent.
lui tac-su i-a venit acu sa mergem la nemti de revelion.problema e ca nu am lua copilul, si lipsim din 26dec-2ian. mi se pare mult.nu stiu dc rezist atat fara el.
era vba cred de campania de la antena 1 sa donezi bani ptr Budimex. am bagat si eu sms.plus ca am plans ca de obicei.
Leea poate n-am citit, sper ca nu a suferit prietena ta chiar de ziua ei.of doamne ce chin.


Mirela si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Am baut pe dupa masa un capuccino la McD asa ca la ora asta-s plina de energie. Mai am si niste probleme de inventat ce-i drept si-mi tot iau avant.

negaracristina eu am aragaz Zanussi de aproape 6 ani si-s f multumita de el (vorba catutzei, fiecare cu gusturile lui), masina de spalat Whirlpool de 9 ani si n-am avut nicio pb cu ea, frigider Gorenje de 2 ani - e f OK, mult mai misto decat Arctic-ul din 98, de cand m-am maritat , aspirator Philips - f bun (am avut si 2 LG, primul a fost OK, al doilea naspa ca era din cel fara sac); microunde n-am, nu simt nevoia.

televizor Nati nu e prea interesata, Silvia in schimb cat o lasi atata se uita la desene, iscusinta e sa o tin departe de el. Si eu cred ca televizorul aduce beneficii mici dar are dezavantaje multe. Pe de alta parte la varsta Silviei trebuie sa aiba un pic de contact ca sa nu se simta exclusa la discutiile din grupul de copii.

protejat urechile la baita pe cap nu le protejez nicicum dar nici nu bag apa intentionat in ele, incerc sa nu intre.

Bona leei incep cu o paranteza: mai ales daca T are ceva sange maghiar in vine mi se pare important sa cunoasca limba. Eu tin mult la pastrarea identitatii culturale a omului, asa ca principiu.
M-a placut mult comentaruil andei. Risc la bona nr 1 - sa devina prea autoritara; la bona nr 2 sa fie mai lasa-ma sa te las decat se anunta acum sau la un moment dat sa se plictiseasca de meserie si sa te lase. Dar si eu tot pe nr 2 as fi ales-o, cam asa e si a Nataliei.

Alta paranteza, ce-am citit eu de copiii monoparentali prin cartea lui Fr Dolto (ma scuzati, stiu ca nu e treaba mea sa ma bag, eu doar zic ce-am citit, poate va foloseste): sanatos pt copilul monoparental e sa stie cine e parintele absent, sa aiba o relatie cu el daca se poate, etc. Pe de alta parte e sanatos ca parintele care se ocupa de copil(mama) sa aiba o relatie cu alt barbat; este f important ca mama sa nu se dedice exclusiv relatiei cu copilul, sa nu "se sacrifice" pentru el, asta e nesanatos psihic pentru toata lumea.
Fr Dolto pune mult accentul ca fiecare trebuie sa aibe relatii sociale cu cei de varsta lui (copiii sa creasca printre copii de varsta lor, parintii sa se intalneasca cu prieteni, sa aiba viata intima, batranii sa nu se sprijine psihic doar pe descendenti ci pe o societate de varsta lor, samd)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

mirabilis ma bucur ca ai inceput serviciul, mult succes!
Si Iuliei sa-i mearga bine la gradinita!

Ina cum sa nu tiu minte, mai fata, ca doar aia a fost una din cele mai dragi perioade in grupul nostru de mamici .
Ce surle si tranbite mai vreu, ati avut 2 petreceri!

-------
Eu sunt bucuroasa ca am apucat in sfarsit sa-i iau Nataliei cizme, am gasit la Magazinul Victoria din piele imblanite cu blana naturala, la 99.5 RON, ieftine ca braga as zice.

Saptamana asta am inhatat pe fuga si cate ceva de imbracat pt mine, n-am luat chestii foarte in trend dar am avut noroc sa gasesc cate ceva sa-mi vina ca marime si sa-mi stea cat de cat bine. (De regula am ghinion si probez 100 de chestii din care nu-mi vine nik )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

catutza - multe flori, din inima mea de mama de copil pt ca intrebi de fetele mele.
sunt bine ,il asteapta pe mosu ,mai ales cea mare care face liste ,peste liste sa-i trimita mosului, iar Ady e o dulce, scrie ,coloreaza toata ziua si e pusa pe sotii.
Am luat jucarii pt fete,nepoate,mici atentii pt Craciun,pt ca erau reduceri de 50-70%.E prima data cand merg in oras de "black friday" si initial am vrut sa vad ce si cum ,dar m-am intors fara 300$.
ioana- pupam Stefanelu mic si speram sa nu fie nimic grav
tania-cum mai e Ana? e mai bine.
ati fost foarte sic la botez ,toti 4
leea- votez nr 2 bona. nr 1 e genul" eu stiu cel mai bine ,voi prosti".

miri-da mama tie hug

miha- au ajuns jucariile la destinatar ?cum a fost petrecerea?


Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

pumba, activa in schimbul 2?
Hai ca gatai problemele, le-am si trimis profei :-) Am profitat si eu de liniste.
Ma culc sa fiu maine fresh ca mergem iar la teatrul de papusi, la Mica sirena. Sper sa se comporte bine Nati si de data asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Mai,bona nr 2 sa nu intelegeti ca e zbir,doar ca are, probabil, tendinta sa puna lucrurile la punct.Si asa cum stie ea ca trebuie.A avut de-a face cu 25 de copii deodata si poate ca i-o fi ajuns.Am si intrebat-o daca nu-i satula de prunci.Si a zis ca ar minti de-ar zice nu,insa cu unul e altceva si acum,in pensie fiind se simte inutila si are nevoie de bani.Are un baiat student pe care trebuie sa-l intretina.
L-am intrebat pe ta-su ce crede,iar el a votat bona 2.Ca poezii si cintecle,zice el, o sa invete T la gradi,dupa 3 ani.Si,ma rog ,nu-mi trebe 2 facultati sa-l invat io.
Orisicit balanta se inclina vertiginos spre nr 2.Ufff,de nu s-ar culca pe-o ureche mai incolo.Oricum nu are de arat ori plivit.Nu ii cer imposibilul.Ca doar io n-oi sta in virful patului sa ma uit la ea.In plus,avind ambii copii in spania(in vara va avea acolo un nepot)ma gindesc ca le duce dorul si surplusul de afectitivate o sa-l canalizeze spre Tudor.
Lavi pai chiar ai gasit cizmulite ieftine.
Pumba ia uimeste-ne cu un punct din lista lui fie-ta de mos.
Miri fetita traieste inca.Dar face stopuri peste stopuri.Azi dim a facut unul de 6 minute.Are un suflu de i se aude cu urechea libera.Inima e foarrte marita.Si pulsul f mic.Sint tot in spital.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

salutare!

iacata-ne si pe noi, mai scoatem capul ca magarul din ceata...

cu urarile de LMA sunt in urma rraaauuu, dar sa stiti ca ma gandesc la fiecare si-mi aduc aminte cu placere... ina, daca citesti, inca n-am uitat cum iti faceai tu unghiile in loc sa nasti si te tot rugam sa pleci la spital... .

asa, cum ziceam , vineri am facut a doua doza de vaccin havrix, inutil sa va spun ce urlet a scos. s-a linistit instant... si am plecat.
acasa ne ducem la wc sa facem pipi... si-si vede plasturele pe picior... si se pune pe un jelit..."bubaaaaaa, buuubaaaa auuuuuu", de faceam mai rau ca la intepatura. am jupuit repede plasturele si i-a trecut. dar cand o intrebi - asa face o mutrita trista si-ti arata unde. si ma gandesc c-o sa urmeze vaccinul de 2,5 ani, aoleu, atunci ce fac eu cu ea?! ca asa cornite are crescute, si-i canta in struna si fetele de la cresa care au rasfatat-o, ca e printre cele mai mici din grupa.

cam astea ar fi noutatile la noi, si daca nu rapim prea mult timp, pt cine a iesit peste granita cu masina, 2 intrebari...


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!

In primul rand, Leea, votez pentru bona nr. 2, din acelasi considerente deja expuse!

Cristina H., bine ca ai intrat si tu o fugutza sa ne mai spui despre voi!-am Irisuca draga pe tzep-ul "havrix", sa-i treaca supararea!

Referitor la lista pentru Mos Craciun, sa stiti ca si noi avem ! www.dropshots.com/camelia1979#date/2007-11-22/19:28:46" target="_blank">iat-o! Traducerea mot-a-mot data de Daria "la casca": "daga Mo' Caciun, sa stii ca am fost cuminte si te log sa imi aduci : pian, lole (role), un uls maleeee si masinute! ... Si bomboane si ciocolata!"
Despre noi - raportam ca suntem racita cobzaaaaaaaaa! Muci la greu si abia respiram - NU avem febra, slava Domnului! Azi noapte nu prea am dormit nici noi, nici ea. Am folosit batista bebelusului si azi dimineata ne-au intrebat vecinii de ce am bagat aspiratorul azi-noapte la 2, 3 si 6! Am fost o fuga la spital, s-a uitat dr. in gatul ei si cica e rosu' rau si sa luam Klacid! Mie nu-mi convine deloc antibioticul asta administrat asa "preventiv"! Pe cale de consecinta am mers la laboratorul de analize al spitalului si am cerut un "recoltor" pentru exudat si vreau maine sa ii bag betigasul pe gat si sa-i duc proba la analiza!(sper sa-mi iasa, ca mi-e urat sa o car iar la spital, sa astept iar in aglomeratie ...) Doamne ajuta! Dupa aceea vedem daca e rost de antibiotic au ba!

Hai ca trimit si revin... ma duc sa verific pitik, care doarme ... in sarsit!

Edit:
Delia, cum te simti? Sper ca esti mai bine!




Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput