*Colectia aniversara de toamna-iarna 2005* (171)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Noki, Madau, Leea .
Noki, culmea ca vazusem un aragaz Gorenje si mi-a placut. Eu ziceam ca aleg intre asta sau zanussi (aprindere automata, grill, lumina cuptor), dar vad ca Leea are rezerve. Cred ca pana la urma facem cum zice Stef si anume cumparam plita+cuptor.
Madau, da, ma intereseaza studiul de piata . Trimite-mi materialele la negaracristina77@yahoo.com . Hai ma, chiar 72 mil/m2? Sau e greseala de redactare?
bianca_mo, mi-ar lua o seara intreaga sa scriu ce prostioare face Elise. Nu sta 5 min locului. Vad ca ultimele 2 zile s-a intrecut in obraznicii si ma scoate din sarite ca luni avem cerc pedagogic iar eu trebuie sa prezint un referat si nu ma lasa sa-l fac, nu ma pot concentra de galagie. Pupam baietelul cuminte si recitator de poezii.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Pumba , in primul rand ce fac fetele? apoi vreau poze cu casa decorata de sarbatoare si nu in ultumul rand ce a-ti cumparat la reduceri? ca vad ca a-ti stat destul acolo deci ai ce sa ne povestesti.

Leea, eu votez pt bona nr2, e clar ca nu vine pentru bani si din cate pare il place pe Tudor si el pe ea. Dar tu de ce cauti bona incepi munca? Si parca Tudor era la gradinita aia superba nu il mai duci?

Miri , pai asa scurt? Nu ne mai spui nimic de voi? Cum e la munca? Ce mai face David?

Helep , Meems , Siminaf unde umblati fetelor? Va pregatiti si voi de sarbatoare? Sau sunteti la cumparaturi?

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

CristinaN , eu am aragaz Zanussi si sunt foarte multumita de el, acum fiecare cu gusturile lui. Dar sa nu fac greseala sa iei aragaz artic, am 2 prietene care au si sunt foarte nemultumite de ele.


Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

acum am ajuns acasa de la Polus ...nu mai e asa aglomerat , .Sorana saraca a alergat peacolo de zici ca era scapata din lant ,saracuta de cat a stat in casa,of bine ca suntem bine acuma .am vb azi cu medicul si mi-a zis sa-i sau ceva siropel pt imunitate Septilin(din plante)ati auzit de el??

Leea, eu votez bona 2 e clar mai potrivita decat ne 1 care a inceput cu NU in fata frazelor lucru care pe mine ma enerveaza la culme sa bulversezi copilul cu nu aia nu ailalta .plus ca nu primeaza motivatia financiara si nu risti sa-ti creasca pretul ,daca nu stie poezioare si cantecele daca e deschisa ii cumperi o carte si ii citeste ,plus ca il invata si maghiara (nu se stie cand va avea nevioe ).e curata,cocheta,joviala,deschisa sociabila ,s-a jucat cu Tudor si a acceptat-o .



SOSO (20 dec 2005)
COMOARA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

saptamana trecuta nic a slabit 100g la gradi, in conditiile in care nu s-a mai ingrasat de juma de an niciun gram. ceea ce e naspa. saptamana asta a recuperat cele 100 de grame drept pt care sunt fericita in seara asta, dupa cantar. a recuperat ca aproape m-am asezat in genunchi in fata educatoarei, explicandu-i ca daca nu se tine de el, asta NU MANANCA. pur si simplu nu mananca. nu ia ingreutate, ba chiar slabeste. deci sunt incantata. ma mi rog si luni de ea, cat de frumos pot, sa nu slabeasca saptamana viitoare si p-orma ii fac unn cadou de sarbatori, s-o "tin" motivata. sper sa se potriveasca socoteala de acasa cu aia din targ.
bre, daca ati vedeacum se desfasoara mesele cu nichita, nu mi-ati mai zice asa simplu, ee , copilu' e bine...eu fac supraeforturi sa nu slabeasca, cand o lua in greutate, cred ca ma imbat...

leea, nu o sa votez clar, vreau doar sa dizertez pe seama celor scrise de tine, adik sa mai adaug niste criterii.
bona o alegi si in functie de tine, de cum esti tu cu copilul. in familiile monoparentale este cu mult mai importanta fiecare persoana noua adusa in casa. copii cresc putin diferit decat cei in familii biparentale. eu consider ca sunt normala ca mama, dar cunostiintele imi spun ca sunt putin prea "toata peste copil", ca sa zic asa, nu stiu cum sa explic. asa ca am ales bona dupa cum am simtit ca ar fi mai dragastoasa cu copilul, am impresia ca lui nichita ii lipseste mult afectiunea, el este foarte mamos, afectuos, pupacios,gen fetitza, cel putin in comparatie cu alti copii. nu este violent, e darnic si este chiar prea ascultator. in concluzie n-am vrut bona severa cu el, nu avea nici rost si nici nu-i oferea mai multa afectiune sie clar ca el ar vrea. este adevarat ca cei mai vizibil lipsiti de afectiune, dupa carte, sunt copiii violenti, dar pe un loc pana la 10 se claseaza si cei prea ascultatori, ca nichita.
ce sa mai dezvolt, nu ca n-as mai scrie, dar ma gandesc sa trag si concluzia:)))trebuie sa fii foarte atenta deoarece copilul monoparental are nevoie de mai multa atentie.
Daca tu esti severa cu tudor, alege bona mai calda, adik nr. 2, daca, dimpotriva, consideri ca esti prea permisiva, alege-o pe prima, aia mai severa. But atention: TOATE bonele se obraznicesc dupa 3 luni, intr-o proportie vizibila, cel putin, fata de ziua angajarii. Sa nu cumva-bona 1-sa emita multe pretentii si sa se enerveze daca o corectezi. Teoretic stie destule, ca fosta educatoare, nu are cum sa faca niste greseli monumentale, dar sa nufie prea intepata, atat cu tine cat si cu copilul. Repet, copilul monoparental nu are voie sa fie admonestat mereu. Nu lasat de izbeliste ca dam in nenorociri la varste mai mari, dar zici ca bona asta nu-l lasa pe tudor nici la stanga nici la dreapta, era gen fraulein educatoarea fata batrana si rea. exclus pentru un monoparental! imi pare rau ca pun atata accent pe situatia familiala, dar eu m-am pus pe citit psihologie pentru copii (monoparentali), din dorinta de a fi pregatita pentru a oferi super echilibru lui nichita, cu mama non-stop, tata o data pe saptamana si eventual terti parteneri atat la mine cat si la taica-sau. am citit despre afectiune, pedepse, explicatii, r4ecompense, timp acordat, limbaj, anturaj, educatori etc. pe net, prin cateva carti(putine e drept, doar 2 pana acum)de psihologie infantila, ce-am putut sa asimilez pana acum.
pe de alta parte daca are nevoie de bani s-ar putea sa te surprinda cu mai multa disponibilitate la cerintele angajatorului decat cea care n-are nevoie de bani.
se mai poate ca bona 2 sa se lase pe o tanjeala extraordinara.
nichita a avut bona 1 si apoi bona 2. numai ca ambele aveau relativ egal nevoie de bani sau n-aveau. bona 1, fosta invatatoare la noi, era ingalata, se enerva cand ii faceam observatie si il neglija pe nichita. rau. in afara de masa, la masa se spetea, recunosc, era formatia de pregatitor de copii. cineva care a fost in meseria asta mult timp, nu face chestii impotriva copilului. nu de-alea grave, sa nu-l hraneasca, sa-l lase pe balustrada de la balcon, etc.
bona 2, la nichita, era mai cocheta, curata, zambea mult, zicea ca mine, facea ca ea, nu se supara cand ii faceam observatie, mintea si isi lua libere fara sa anunte. decat dupa 3 zile. la interviuri mi-au facut aceleasi impresii cum ti-au facut tie cele 2 bone ale tale.
amandoua l-au indragit pe nichita, comparand acum, cred ca prima, educatoarea, l-a iubit mai mult. de altfel, a venit si sa-l viziteze pe neasteptate, dupa juma de an (trecea prin bran). tu te hotarasti, depinde si de ce vrei tu sa suplinesti fata de atitudinea ta in casa (vezi inceputul mesajului meu) succes!
bona 1 parca-parca, daca te impui in fata ei si soliciti clementa pentru bietul tudor.
s-ar putea sa fie super gospodara(ina) bona 2 si atunci te-ai scos sau s-ar putea sa fie ca bona mea nr 2 care baga un aspirator pe saptamana si punea lucrurile in ordine, dar se dadea super harnica. daca e prea cocheta iar nu e bine. daca e moderat cocheta e bine. greu e de ales...


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

hai ca doarme fi-miu cu tac-su in seara asta, eu am dormit la pranz.
la job e ok.n-am mai dat test, dar la sf saptamanii o sa fiu anuntata dc raman in continuare .
David e ok, ii cam cure nasul sapt asta. ii dau numai cand doarme cu ... imi scapa acum stie Madau, cel ce se prepara in farmacii. i se opresc scrurgerile , iar o luam de la cap ziua. "bona" ii da si in timpul zilei.singurul lucru negativ la el , la bona e ca nu-l sterge bine la fund dupa kk, si a facut ceva bubite, stiti ca al meu e sensibilos tare la de-stea.dar ii trece de la o zi la alta cu crema de galbenele.
depsre fi-miu muuulte ar fi de spus, nu stie , nu vrea sa arate unde ii e buricul, poate nu i-am repetat suficient de des, dar ma omoara cu scrisul, nu vreau sa-i arat, acum invata literele.ii place la nebunie sa-i scriu litere, cifre si el sa-mi spuna ce sunt.face turn din cuburi, lego... dar am observat ca prinde mai greu cu 2 degete bobitele alea albe din boscheti.
nu mamanca singur, nu s-a imprietenit cu oala, acum nici pe wc nu mai vrea sa stea.vb mai mult, nu bine, dar ne mai prindem ce vrea sa zica, repeta ca papagalul, dar de abia suntem la "nu tati", ad nu e tati aici.
"dasata patata"=dansez ptr tine
capichi=capsuni
manananana=mariana
il cheama "dati". si pe tati?-dati.si pe mami?-dati
ma zapaceste cu BE, ca n-are calculator ziua.mamanca ce eu n-am reusit sa-l fac ad piure, ficatei.bona ii face si de mancare, numaptr el, nu si ptr noi.
i-a cumparat maica-mea o tablita mica pe care scrii cu un pix special, si pe care pui stampile si stergi cu un fel de cursor, am vazut o varianta scumpa la baby expo, era 300 lei, ii place la nebunie, prima noapte a dormit cu e in brate, nu i-a spus decat o dat maica-mea cum sterge ce a scris si a retinut.
sunt tot suparata ca nu ma baga in seama cand vin acasa, am fost chiar putin depresiva pe tema asta, poate o sa mai fiu, acum sunt bine dispusa, oi fi odihnita se de-aia.

de citit ce scriserati-nu prea, cum am spus am fost tare suparata ca imi da ignore copilul.
hai ca am ocupat pagina,pupici colectiei

Mirela si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Buna seara fetelor. Nu am mai dat pe aici pentru ca nu mai am timp. Am inceput serviciul si trebuie sa si invat.
Spitalul mi se pare ok ca atmosfera, oamenii sunt super. Majoritatea bine intentionati si ma fac sa ma simt bine, nu ca o incepatoare..Oricum mi se pare ca sunt un pic in lipsa de personal si abia asteapta sa mai paseze din responsabilitati. Deci e ok din punctul meu devedere...Aspectele negative....Nu le mai discut acum..
Iulia e bine, nu a mai avut nimic pana azi cand a inceput sa tuseasca sec si cred ca are si nasul infundat. O mai aud uneori noaptea ca sforaie, clar e plina de vegetatii. Dela 1 dec, daca totul merge bine o sa inceapa gradi. Again. De data asta direct la program lung. Deci iarasi emotii....

Va pup, sper sa mai intru, macar sa dau buna ziua....

Sanatate multa tuturor micutilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bau dupa suuuper party! Poze...maine!Ne-am adnat si noi de pe drumuri si m-am gandit sa mai bag un ochi acilea, inainte de un film pe DVD.

CristinaNegara - pretul de 72 milpe m2 e corect. La Romstal, in Bucuresti cel putin, gasesti frumuseti de materiale de consstructii de marci ale unor designeri renumiti - Versace, Gautier etc. Asa se explica pretul exoritant.
Cu aragazul Gorenje - si mie mi-a placut la nebunie, mai ales ca io vroiam model lat, de 60 cm, nu ca cele clasice de 50 cm. Iar late sunt doar Bosch si Gorenje. Sau cel putin acum 3 ani doar astea erau. Pe Bosch nu am fost dispusa sa dau 4 mil in plus, deci am ales Gorenje. Gresit! Cuptorul mi s-a sricat la o luna d ela folosire, ochiul maaare de tote nefolosibil - nu tine flacara - si inoxul s-a rugunit!!!!!

Leea- io as alege-o tot pe a doua. Motivul de baza? Ca i-a placut lui T! Nu poti lasa copilul atatea ore c o persona pe care nu o agreaza. pentru ca deja la varsta asta sunt maricei si au pareri bine conturate. Antipatii si simpatii. Plus ca mi se pare super ok s-o invete maghiara si ca face si menaj. Si imi place si ca e harnica si doritoare de munca, pentru ca nu are nevoie de bani. Trec asta la avantaje. Votez bona 2. Noah..ca tot am ales ceva daca maine la vot nu merg!

Feli- sa fie primit! Cardul, zic!Acuma fara gluma..mama mereu mi-a dat bani de ziua mea. Ni s-a part amandurora preferabil asa, decat sa-mi ia ceva de care sa nu ma bucur.E, aevident ca asta merge in familie, ca doar nu si la straini.Cum a fost Ili pana seara? dezastru? A mea a fost in zi de-aialalta...de cumintenie absolut impresionanta!

Mirabilis- bravo pentru inceptutl cu dreptul al serviciului! Unde esti? La ce spital? Daca poti si vrei sa spui, of course..

Andache- daca tu esti mama normala, nseamna ca io-s o denaturata care nu e deloc interesata de propriul copil! Adica de exemplu...habar n-am cate kile are. Stiu doar ca la un moment dat slabise vreo jumate de kil. Asta-i viata. Si-o reveni ea!
Zi-mi si mie ce carti ai citit? E vorba doar de instructiuni pentru monoparentali? Sau sunt sfaturi si pentru restul lumi? Ca tare as citit si io ceva bun!

Gata...ma duc sa vizionez un film. pup colectia! Somnic usor!






Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Fetele multumesc pentru sugestii.Asa,cam doua procente peste 50-ul nehotaritor inclin si io spre bona nr 2.Si tot pe aceleasi considerente punctate de voi: T s-a apropiat de ea,i-a dus jucariile sa se joace impreuna si e zimbitoare tot timpul.
Anda hai ca m-ai convins sa pun si io mina pe carte.Io sint mai severa as zice,nu pre permisiva,nu chiar limbuta si nu ma omor zimbind.Iar tanti nr 2 imi pare a fi chiar opusul.Deci poate ne-am completa.Cel mai bine ar fi fost sa dau anunt pentru "bon".Am fi impacat si capra si pe fii-su.
Miriiti trimit o ca esti asa scumpa in zbaterea ta privind atentia copilului.Pentru el,pentru ei,e mai importanta activitatea pe care o depun sau jucaria pe care o smotocesc tocma in timpul in care apari tu.Si io mi-am facut nenumarate griji ca fii-miu ma ignora.Da m-am introdus io in cimpl lui vizual,l-am luat eu in brate si i-am spus ca mi-e dor de el,ca vreau pupic si...parca s-a mai dat pe brazda.
Televizorul este cutia aia cu prostii pe care NICIDECUM n-o pot scoate din viata lui T.Vrea tot timpul desene.S-ar uita toata ziua.Imi aduce dvd-urile si urla sa i le pun.Nu stiu cum sa-l dezobisnuiesc.
Mira ma bucur ca ti-e bine.Si tie si Iuliei.
Anda si io vreau sa-ti tin isonul cind te-mbeti.M-as bucura sa fie cit de repede sau cit de des.
Cata nu-l mai duc pe T la gradi ca prea-l faca varza.E extrem de sensibil si m-am lecuit de gradi aia dupa ce aproape 2 luni a fost bolnav.Aminam.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Leea chiar ca zbatere.cand vine maica-mea aks, cu vreo juma de ora inaintea mea, fi-miu topaie si ii sare in brate si nu o lasa nici sa se dezbrace. ei bine ieri s-a nimerit sa ne intalnim in fata blocului. si intra mama prima in casa si fi-miu sare din canapea si topaie, cand bag si eu capul pe usa odata se potoleste si se intoarce la ale lui. iti dai seama ce intrebari imi puna cum? unde am gresit, ce fac sa repar?

Mirela si David - 23.12.2005

Mergi la inceput