Cu masina la Paris

Cu masina la Paris | Autor: cristinamh

Link direct la acest mesaj

am nevoie de cateva sfaturi...

plecam de craciun la niste amici la paris. cu masina + copii in dotare. dincolo de aventura la care ne incumetam, si care ma sperie putin, ne-am asumat-o. romania-ungaria-austria-germania-franta. pentru cei care au mai plecat prin europa de curand, si au cateva sfaturi de dat, le astept cu mare nerabdare. iata si punctele "sensibile":

- reguli de circulatie, elemente obligatorii. n-am reusit sa ma dumiresc ce e cu limitele de viteza in ungaria, de ce "pandesc politistii"... exista semnalizare cu maxime admise? sau trb sa cam stii care sunt smecheriile?
pe langa ce e obligatoriu la noi in dotarea masinii, am gasit ceva cu cauciucuri de iarna, lanturi, vesta reflectorizanta, set de becuri de rezerva.

- rovignete - ungaria si austria. pt ungaria se gasesc si inainte de granita, in ro?

- unde sa dormim? noi am vrea sa dormim o singura noapte, suntem 2 soferi si mai facem cu schimbul. sa dormim sau nu la szeged?

si normal, orice alte sfaturi sunt bine primite, pentru ca ies prima data cu copiii peste granita.

multumesc anticipat!!


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Cristina, chiar ca esti curajoasa! Deci cateva chestii am de zic- pe traseul pana in Viena,ca pana acolo am fost cu masina. In Ungaria nu am avut deloc probleme, deci la noi nu s-a verificat niciodata faza cu "imi fac politistii probleme". Este autostrada de pe la 50 de km de granita, pana la iesirea din Ungaria, pe care se merge super.
Rovigneta nu gasesti in Romania, dar gasesti in prima benzinarie de dupa granita cu Ungaria. Se poate plati si in euro - preferabil sa ai marunts la tine.
In Austria iarasi e ok, dar stiu ca au ceva limitari de viteza.
In Gerania, de la Adila stiu ca e super. Nu ai restrctii, dar trebuie sa-ti faci traseul clar de dinainte, sa-l stii brici, ca e o increngatura de autostrazi de numa' si dacate ratacestiai ce ocoli.

Adila de regula doarme in Viena si la mers si la intors. Noi am plecat intr-o dimineata la 5 si la 19 eram in Vinea. Dar fara copii, e drept. Dar daca pu intarziere de cca 4 ore, tot ajungi seara la Viena ca sa poti innopta acolo.

Reguli de circulatie altfel ca la noi? Principiul respectarii benzilor - ma lalaiesc merg pe banda 1, alerg d enuma', merg pe banda ultima..A...si toata lumea e civiizata si n claxoneaza, nu da flashuri si nu injura.

Cam asta imi trece prin minte acuma. Drum bun si fara peripetii!

Poze cu Sarah si mami
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

cristinamh,in primul rand drum bun!nu ai de ce sa iti faci griji,noi am mers pana in spania,pe traseul zis de tine,inclusiv cu doi copii,unul de 10 ani,unul de 4!in fiecare tara prin care treci,gasesti limitele de viteze impuse de,chiar nu ai de ce sa iti faci griji,banuiesc ca nu intrati prin orase,ca veti merge pe autostrazi,iar la ei limita este ca si la noi de 130...rovinetele,atat pt ungaria cat si pt austria le gasesti imediat dupa ce treci granita,in rom,nu...in functie de varstele copiilor,cauta sa le ei la voi,jucarii,carti adecvate normal varstei lor,i indicat si un mini dvd,...le va trece altfel timpul..cat despre dormit nu prea stiu ce sa iti spun,sotul meu s-a ambitionat de am venit paris-nadlac...fara sa oprim nicairei sa dormim...bine cu pauzele de rigoare...si daca mai aveti si o masina buna..totul e ok....noi am mers cu loganel-ul nostru...toate cele bune si sarbatori fericite,parisul este superb...mai ales iarna!
a,si sa nu uit,bineinteles doatrile de rigoare pt masina,e totusi iarna...si sa nu uitati cartea verde si rca-ul masinii,si mai sper ca aveti coii trecuti pe pasaport,caci altfel nu puteti iesi din tara,la unguri si la austrieci se cer pasapoartele la control la vama...dupa nu te mai opreste nimeni in vami,treci dintr-o tara in alta fara sa iti dai seama...noroc cu indicatoarele!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

apropo de ce a zis noki_lara,aveti mare grija,va puteti rataci in acele increngaturi de autostrazi,v-ar fii foarte util un GPS,noi am avut unul,si recunosc ca ne-a fost de mare ajutor,asta in conditiile in care nu cunoasteti traseul....

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cristina, in primul rand drum bun!

Nu stiu pe unde intentionati sa iesiti din tara, dar in Ungaria, la 130 km de granita cu Ro dinspre Satu Mare urcati pe autostrada si se merge super. Daca iesiti prin Bors, parca de la Debrecen e autostrada, nu stiu ca n-am circulat pe acolo dar poti gasi pe net. In Ungaria restrictiile le gasesti la intrare in tara lor, e o tabla cu vitezele maxim admise. Vigneta care se numeste matrica si se citeste matritza o gasesti la prima benzinarie, asa cum au spus fetele. Daca o iei in euro e mai scumpa, iti socotesc aia cursul de la ei si e mai mare ca in Ro. Costa acum cateva luni 1500 de forinti cea valabila 4 zile. Sunt si pe perioade mai lungi dar atunci sunt mai scumpe, probabil ca voi veti avea nevoie de una pe termen mai lung. Matrica asta e taxa de autostrada, la unguri nu se platesc alte drumuri ca in Ro. In Austria la fel...vigneta o gasesti pe autostrada la prima benzinarie, era parca 7 euro pe o saptamana. Din Ungaria pe autostrada treci direct in Austria. Budapesta e o capitala incalcita, greu de trecut, daca esti norocos si nu e aglomeratie, o treci cam in 45min, o ora. Viena e usor de trecut, gasesti indicatoare care te indruma. In Germania nu e nevoie de nici o taxa, drumurile si autostrazile sunt gratuite. Teoretic nu exista limita de viteza pe autostrada, dar sunt zone unde sunt restrictii, trebuie sa tineti cont de ele. Nu stiu daca treceti prin Munchen dar e usor si aici, indicatoare super faine. Depinde de traseul ales de voi...daca zici de Szeged, cred ca iesiti pe la Arad, nu? Nu stiu aici cand ajungeti la autostrada...daca e aproape, atunci e ok, e mult mai usor si mai repede de mers.
In Franta am fost mai demult, parca era ceva taxa dar nu mai retin cat si cum.

Acum in legatura cu opririle...cu copiii musai sa te opresti de 2-3 ori...mancare, pipi, putina miscare si asta cam ia 1 ora, poate 2...depinde de voi. Daca socotesc bine, din Buc sunt vreo 2800 de km pana in Paris. Daca ar fi autostrada n-as spune ca nu puteti face drumul in 2 ture, adica cu o oprire, dar cu rezerve. Noi si singuri fiind, fara copii, a fost mult si 1000 de km din SM pana in Munchen. Ne-a luat 10 ore cu o oprire dar e chestie ca nu mai poti fizic...nu stiu, poate voi fiind 2 soferi si mai tineri, e altceva.
In vara cu copiii am facut intr-o zi 1200 de km, e drept ca mai mult a fost fara autostrada-Bulgaria+Grecia-si ne-a luat 14 ore. A fost crunt, dar trebuia sa ajungem ca aveam hotel rezervat si nu aveam incotro. Eu ti-as propune totusi sa faceti 2 opriri, dar depinde foarte mult de voi, cat puteti conduce. Daca va opriti la Szeged, avand in vedere ca prima zi faceti Ro si e un drum destul de greu, s-ar putea sa puteti face a 2-a zi pana in Paris daca rezistati si noaptea. Nu stiu cati km sunt de la Szeged la Paris...dar cred ca destui de multi...
Sincer, noi ne-am gandit la Paris anul trecut, dar pana la urma am ales Munchen pentru ca la Paris nu ajungeam intr-o zi...si am fost fara copii...dar e drum lung si nu rezista sotul meu atata. Iar ca sa pierdem 4 nopti pe drum pentru noi nu merita. Cred ca nici pentru voi, de asta va ganditi doar la o noapte...

Cristina, cam atat din experienta noastra, stii ca am fost plecati mult si cu si fara copii. Noi ne-am descurcat cu harta, eu sunt copilotul si nu e usor. Daca aveti GPS cred ca e mult mai lejer.
Inca o data drum bun si concediu placut. Sunt sigura ca va veti simti minunat. Iar copiii vor fi incantati...cel putin ale mele abia asteapta sa plecam undeva.



Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Cristina, in primul rand multa bafta in calatoria pe care o aveti de facut.
Aspectele dificile ar fi: anotimpul (daca va fi polei sau zapada va va fi cu siguranta mult mai grea calatoria) si copiii, care sunt doi si sunt destul de mici.
Cu siguranta va trebui sa aveti scaune auto pt copii pentru fiecare din ei, este obligatoriu peste tot si riscati amenzi mari fara aceste scaune. Plus ca sunt utile pentru siguranta copiilor.
Sfatul meu este sa nu faceti rezervari pe traseu, pt ca nu stiti cum e drumul si e mai bine sa nu va fortati limitele pentru a ajunge la o destinatie anume. Noi am trecut prin asta in vara si a fost crunt, zile in sir am mers ca nebunii (7000 km), ziua vizitam si noaptea mergeam spre urmatoarea destinatie (si cu copil de 3 ani cu noi), asa ca nu voi mai face niciodata rezervari pe traseul spre o destinatie. Daca te prinde noaptea si oboseala intri frumos pe o nationala si gasesti pensiuni si moteluri foarte bune in care poti sa dormi.
Pentru cumpararea matritei la unguri, cel mai bine este sa platiti cu cardul (altfel te ciugulesc clar de cativa euro sau forinti). Si aveti grija sa specificati ca vreti matrita pe termenul cel mai scurt, altfel va mai incarca cu 2-3 euro. Daca mergeti cu 130 pe autostrada nu veti avea probleme. Pana la intrarea pe autortrada (pana la Szeged) respectati vitezele legale, pt ca sunt radare si va pot lua.
Din pct meu de vedere, cea mai buna cazare pe traseu este la granita dintre Ungaria si Austria, chiar in vama este Hotelul Paprika Csarda http://www.paprika-csarda-hotel.hu/ , care este si super ca si conditii (verificat de prietenii nostri) si la o distanta care va permite, cel putin teoretic, sa faceti drumul din doua bucati. Noi am mers in vara direct pana in Viena si a fost destul de nasol, pt ca plecaseram nedormiti (pe la 4 dimineata) si eram terminati. Ce n-am fi dat sa nu avem rezervarea facuta in Viena si sa ne oprim la Paprika...
Cand cumparati matrita de la unguri, cereti tot de acolo si vigneta pt Austria, se poate cumpara tot de la Shell-ul ala si scapati de grija. Asta o luati pe durata pe care va este mai avantajos, calculand cand va intoarceti. Aveti grija sa pastrati chitantele de la aceste vignete, pt ca politia va intreaba de chitante. Si sa lipiti vignetele pe parbriz neaparat, pt ca sunt cititoare de vignete pe traseu si va poate opri daca nu le aveti la vedere.
Sfatul meu este sa nu plecati fara GPS, noi nu am avut si am facut destule greseli, pt ca uneori indicatoarele nu sunt foarte clare, iar alteori esti prea obosit si nu mai esti atent, iar daca ratezi o intrare, e destul de greu sa te intorci. Noi in vara am ratat de vreo 3-4 ori drumul si am facut zeci de km in plus, plus timpul pierdut.
Pentru copii e bine sa pregatesti gustari si chestii de rontait, bauturi etc in habitaclu, sa ai la indemana si sa le dai, ca sa nu opriti de cate ori cer cate ceva. Noi am avut lada frigorifica in masina si am scos non-stop de acolo diverse pentru fetita si pt noi, ma durea spatele de cate ori m-am aplecat spre lada aia care era asezata jos in spate. Dar a prins tare bine.
Cum au zis si fetele, niste joculete noi vor fi foarte utile, dar sa le dai abia cand plecati sau cat mai tarziu posibil, cand isi pierd rabdarea. Noi de ex i-am luat carti de joc cu personaje Disney, carte de colorat, iar pe traseu mai cumparam cate ceva care sa o incante, ca se plictisea repede de ele. Oricum a dormit muuult pe drum.
Sa aveti la voi cate o paturica usoara pentru fiecare copil in parte. Nu se stie cand va este necesara.
Scuze ca m-am lungit atata. Sper sa iti fie util ce am scris.
Eu va doresc o vacanta cat mai frumoasa si lipsita de griji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

multumesc in primul rand pt incurajari!

- scaunele de masina, pasaport, sunt rezolvate din vara.

- rezervari n-am facut pt traseu, pe aceeasi idee, ca nu se stie pana unde pot sa ajung... ma bucur in schimb ca nu se plange nimeni de masina vandalizata peste noapte un HU, doar pt ca are numere de RO...

- GPS nu cred c-o sa am, dar am auto route 2007 pe laptop, si sper din tot sufletul sa ma scoata din incurcatura... am urmarit traseul prin doua noduri de autostrada la nemti si m-a luat deja ameteala

- am un card in EUR, la BRD, trb sa mai aflu care sunt comisioanele, si daca merita sa platesc cu el... am si forinti prin casa, poate scap de ei cu ocazia asta.

- copiii sper sa-i vrajesc cu laptopu la desene, mp3-player, ca-s mari fani, carticele si joculete, si sper sa doarma in cea mai mare parte a timpului

- notat observatia cu paturica, buna idee!

acum imi doresc sa nu ma frece prea tare la vama, ca de oprit sigur ma opreste sa verifice copiii .

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Cristina, de la intrarea in UE, verificarile la vama sunt simple, nu te mai "piscale" nimeni in legatura cu copiii, mai ales in cazul vostru cand mergeti amandoi parintii. Probleme sunt-de fapt nu probleme, ci verificari de acte suplimenatare, in cazul in care merg copiii cu unul din parinti sau in cazul copiilor cu parinti divortati. Teoretic nu ar trebui sa aveti nici un fel de probelme. Noi n-am avut nici practic pana acum.

Inca o data calatorie placuta si numai bine!

Mihaela si familia mea

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cristina, verifica neaparat comisioanele la card. Noi avem de ex un card in lei de la ING cu care putem plati in strainatate iar conversia se face la un curs bun, fara comision (am platit cu el la Billa in Bulgaria de ex). Pe de alta parte daca scoatem bani de pe el la bancomat in afara tarii, comisioanele-s mari. In Spania am avut euroi cash la noi si ne-am descurcat f bine cu ei.

Cand am plecat in Croatia (in 2005) ne-au oprit ungurii la vama si ne-au purecat bagaje, tot, au scos inclusiv husele de pe scaunele de masinii, au demontat nu stiu ce pe la masina... Ce-i drept eram cu Logan care era noutate pe vremea aia, si au inceput sa ne intrebe si cum merge, daca suntem multumiti samd.

In Ungaria e obligatorie vesta reflectorizanta si e obligatoriu sa o porti daca opresti masina in drum, iesi din ea si circui pe carosabil. Cel putin asa stim noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

GPS-ul e util si pe drum ,dar e aproape indispensabil in Paris.Daca poti imprumuta unul o sa merite ...daca nu ,va doresc succes si distractie placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

dulcetica, merci mult. problema paris e rezolvata, culegem un gps "human" de pe drum. iar pana acolo, sper sa ne descurcam, ca gps n-am gasit de imprumutat. toata lumea pleaca de sarbatori si are nevoie de el...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput