***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (24)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

quote:
Originally posted by ali24

kidmersi inca o data te rog sa nu te superi ca te intreb dar sigur pe al meu l ai votat?ca al meu e pe pagina 11.sau sa fi avansat asa repede?am descoperit ca poti sa dai la "cauta" rafael si il da direct

www.onetruemedia.com/my_shared?z=212927cdd301b61bf1c7b3&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete rafisipoze rafi
alina mamica lui rafael albert(25.05.2007)



Sigur l-am votat pe Albert al tau. Era o poza cu el dormind in scaun de masina parca, am lasat si comentarii la poza, ca e obligatoriu ca sa poti vota, in plus, am recunoscut poza, ca am vazut-o si in semnatura ta. Nu ma supar deloc!

Graviduta Multumesc si eu pentru capitol.

Nu stiu ce sa spun despre indulcirea ceaiului, juniorul meu l-a baut intotdeauna cu placere, asa cum face si cu vigantolul, calciul sau eferalganul. Cred ca seamana cu mine, ca si mie imi place sa rontai pastile.


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut


Filme Vladut


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
se pare ca mi-ati tinut pumnii, caci operatia lui Matei a decurs f bine.
Sunt usurata sufleteste desi ametita rau de cap. Baietelul meu a fost tare curajos, cooperant si s-a lasat pacalit de "omuletii verzi" din sala de operatii. La blocul vecin locuieste o dr-ta anestezist de la Budimex (si ea e tot de 2x mamica) pe care cunosteam doar din vedere. Dumnezeu mi-a scos-o in cale luni cand am mers cu M la ctrl si ne-a ajutat sa ne vada dr Bratu mai repede, mai ales ca eram si cu B in brate. Am rugat-o sa ii fie ea anestezista lui M si a acceptat cu placere. I-a vorbit tare frumos lui M si asta a contat mult. La intrarea in sala de operatii M s-a dus cu ea sa vada omuletii verzi iar mami si tati s-au dus sa-i cumpere suc. A stat sa i se puna masca cu un gaz care l-a adormit in 2-3 sec. Apoi i s-a facut anestezia generala prin branula de la mana si l-au operat. In 30 de min dr anestezista a aparut la reanimare cu M pe brate care deja era treaz si plangea. M-am speriat putin dar mi-a explicat ca plange nu de durere si pt ca vede dublu si e ametit de la anestezie. In reanimare mi s-a parut tare urat si tare zgomotos (de la et superioare venea si un zgomot puternic de bormasine), dar n-am stat decat 10-15 min. M era agitat, plangea, deschidea ochii pe jumate si ba vroia sa doarma, ba il durea burtica si vroia kk (desi de la 8 seara nu mai mancase/bause). I-am adus olita, insa n-a facut nimic si de aici am dedus ca-l durea operatia insa el era confuz asupra locului dureros. I s-au administrat calmante si l-am dus in rezerva CMU. Cine are posib sa mearga acolo, ii recomand cu caldura. Fata de saloanele din spital acolo a fost LUX. In primul rand era liniste, iar M a putut adormi repede si pe urma curatenie, confort, baie inclusa, TV, frigider, era ca o garsoniera utilata complet. Cand s-a trezit a fost f bine, s-a dat jos, a inceput sa ceara apa si bineinteles s-a jucat cu cateva jucarii dragute din dotarea camerei. Am uitat sa va zic ca incizia nu a fost inghinala ci deasupra org genitale, usor in stanga. Desi la 1,5 ani a fost decalotat cu penseta de dr Bratu, in timpul operatiei tot ea i-a mai facut o decalotare caci fimoza se refacuse partial. Am primit sfatul sa il decalotam la FIECARE BAIE. Aviz mamicilor de baieti. Eu am plecat pe la 12:30 de la spital caci acasa Bogdanel dadea semne de foame. Tati va sta cu M pana maine dim cand dupa vizita dr Bratu va fi externat. Eu am venit acasa, l-am hranit pe B si cum adoarme, m-am grabit sa va scriu si sa va multumesc inca o data pt sustinere si ganduri bune.
V-am povestit cu amanunte caci poate aceste info va vor fi utile.
Pupici.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

Pepsi, te rog, da-mi si mie idei in leg cu cartoful dulce, cum sa il gatesc?
ca nu prea ne intelegem cu legumele...
ce stiti de kidex si de baby expo? care din ele e mai bun?
ca ma bate gindul sa vin in Buc, macar la unul din ele.
SANATATE SONIEI.

IULIA, mami lui FLORIN MARIO/03.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Liviana Ma bucur tare mult ca a decurs bine operatia!
Cred ca o sa incep si eu cu decalotarea la baita...

Am uitat sa urez sarbatoritilor de astazi toate cele bune, sa fie sanatosi si voiosi!



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut


Filme Vladut


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Sunt treaza de la 5...Nu stiu de ce, Ciprian a inceput sa tuseasca azi noapte de vreo doua ori si dupa ce s-a trezit de-a binelea, mult mai des...Culmea e ca tuseste productiv...si haraie.
...Am fost la dr si ne-a dat ospamox, nurofen si sirop de patlagina, sunt in dubii insa cu ospamoxul si nurofenul...
Si ne-am si cantarit si a zis dr ca e cam slabut, ca a luat in ultimele 2 luni doar 400g si ca sa-i dau mai mult fainos. Si sa incep sa-i fac branzica...din lapte din comert, din cel cu 1,5 grasime, NU din lapte de mama(Carstea!)

Ramona, la noi au succes jucariile care fosnesc, zdranganesc, stralucesc, dar mai ales etichetele lor! A, si sa fie din material special de ros, ca balim tot...

Pepsi, multam si eu pte reteta de papanasi, mi-am notat-o si am sa incerc.



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Liviana, ma bucur ca totul e in ordine.

Dar, sunt un pic socata, dar ar trebui sa nu stiu cunoscand spitalele din ro, cum a venit anestezista cu el pe bretze? si la terapie intensiva nu l-a urmarit doctoreasa, nimeni, nu aveau si ei un pat mobil???.
Noua ni s-a spus ca e ff important dupa o anestezie generala sa urineze si sa bea apa. Urmaritzil voi la aspectele astea.

Ma, si ei nu au auzit de supozitor calmant? Mie as mi-l-a drogat pe R de cate ori am fost cu el in spital pt interventii chirurgicale.

Bine ca ati scapat.


Flore, ma intreb daca cumva dr nu au cota parte din vanzarea de ospamox? sincer! I-a facut exudat, face febra? si noi suntem urlatori-tusitori [la nr1], nu il dau la gradi dar nici pediatru nu il vizitez pana joi cand am programare. Am un sirop si ii las corpul sa reactioneza. Oricum fara febra ma intorc de la dr cu un paracetamol, eventual si ala dat asa ca insist.

se pare ca au inceput noptile albe, mai ales cele care avem 2 bebici. Io is la a 2-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Irinusha, eu am facut trecerea de la lapte nr 1 la nr 2 brusc (aceeasi firma). Si nu au fost probleme.

Graviduta, merci pt raspuns! Nu a fost foarte obosit. A avut acelasi program ca in fiecare seara. Un pic de joaca, baita, laptic si somnic. Sper sa nu se mai trezeasca asa, imi era mila de el. Si la dinti nu se vede/simte nimic.

Liviana, ma bucur tare mult ca a decurs bine operatia. De cum m-am trezit m-am gandit la tine. Am vrut sa caut nr tau de tel si sa-ti trimit un sms, dar m-am razgandit. Pupa-l pe Matei!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Florentina, multa sanatate mititelului!
Cat despre etichete... si Andrei la fel. Daca jucaria are eticheta sta si o studiaza cu mare atentie. Si eu ii dau numai jucarii de ros, cele de plus nu vreau sa i le dau. Oricat le-as spala tot aduna praf sau ia din puful lor.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

pentru Matei de Liviana

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

La multe lunisoare pt sarbatoritii de azi!
ckristina, imi pare rau ca nu ne-am intalnit. Eu n-am mai intrat pe forum si n-am vazut ca mi-ai cerut nr de mobil. Sa ne spui cum a fost la Budimex.
Paflo, sub ce forma va administrati echinaceea pt imunizare? Iei pastilute de la Hofigal sau altceva?
andrusca27, multumim de intrebare. Matei (baietelul meu cel mare) a avut chist de cordon.
Of, ce rau imi pare pt Sonia lui Kay! Sa o ajute Doamne Doamne sa-si revina repede!
DidiAlex, of, ce belele si la tine cu piciorul baiatului.
Bafta la dr si sa ne spui concluzia.
Sincera sa fiu nu stiu de ce l-a adus anestezista pe brate pe M, probabil pt ca deja era treaz, misca si plangea. Sincer n-a fost nici timp sa cer explicatii pe aspectul asta, altele ma interesau. Oricum pe ceilalti copii ii aduceau cu patul mobil, insa erau adormiti inca. La reanimare erau asistentele care le dadeau calmante si urmareau evolutia imediat postoperatorie, insa cum incepeau sa miste picii erau chemate mamele sa stea cu ei. Supozitorul calmant cu novocalmin il vom folosi si noi in decursul zilei de azi. Ma bucura faptul ca de la ora 13 are voie sa si rontzaie sticksuri/biscuiti, nu numai sa bea lichide.
Vali5, sarumana pt gandurile bune... Visele alea cu spitalul au avut ceva legatura pana la urma. Pupici.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput