***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (24)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

salutare, salutare...


LA multe lunite!!!!

Msemcu, si Petra & Maia & Mara,

Cioaca, si Eduard Andrei,

Paky, si Matei Stefan

Vas, si Eliza Ioana,

Doxinu, si Stefan Bogdan,


Acum vad ca Paky nu intra pe la noi, am gasit zilele trecute un subiect de-al ei la parinti.

Io is cu amandoi acasa. si imi trag aeru'
Dupa ce am trimis mesajul ieri, ma suna directoarea de la gradi de la nr 1 [Irinel, Robert e botezat nr1]si imi zice ca si-a scrantit picioru. Asa ca val vartej am plecat la gradi, dar in putin de 20 minute nu pot ajuge la el la gradi eventual sa zbor. nu l-am sunat pe sotz, am zis sa vad care-i situatia si apoi il sun, ca sa vina cu masina, ca io nu am. ma rog a sarit, a calcat aiurea si l-am impachetat si am venit acasa. L-am pus pe placa asa ca a stat. A venit sotzul mai tarziu a fost la spital dar singurul ortoped era in operatie, asa ca azi il tin pat si merge diseara. Nu are sens sa merg la pediatru. Mai nou tuseste, dar nu ma mira ca a stat duminica 2 ore sub apa. 33 de grade, nu era mai mult. Si david 1 ora. Dar nu l-am bagat cu totul sub apa. Noroc ca parcarea e la subsol ca ploua si batea un vant, o sa spuna mama mea ca-s nebuna de scald copii pe vremea asta, adevarul ca ar avea dreptate, cu nebunia mea.

Nu, nu eram singura. Ma mai duceam vara cu R cu o prietena, ea cu fata io cu nr 1, dar cu 2 nu. Sotzul in are pe nr 1 in grija dar atunci eram 5 adulti si 3 piticanii si R a sarit.

Cu cainele, mda, o sa va pun o poza la un moment dat. Era cainele socrilor. A murit de Craciun. Faza e ca il mai muscase o data si nu va puteti inchipui ce explicatii: e gelos cainele de asta a facut asa. Va spun ca m-am abtinut cu greu sa nu il omor, eram undeva atunci la marea nordului prin belgia in concediu. Dar las ca a murit. Oricum pana au plecat in ro a fost tinut in masina. Si pe mine ma uimeste starea asta de calm, pt ca ma crizez uneori din prostii, mai nou ma omoara nr 1 cu zile ca io vb cu el si el nu ma asculta, parca vb cu peretii...cunoasteti voi...

asa ca aseara nu am mai ajuns la serbarea aia. Si imi pare rau ca ori il operez ori are ceva scrantit ori mai stiu io ce cand e vreo fest din asta la el in gradi.

Irinusha, io il am pe nr1 la gradi de la 2 ani. Si ce bine era in krippe.

azi am dat si io drumul la caldura ca erau 21 de grade, cred ca pe alocuri 20

am primit de ieri destule mustruluiri ca nu ii dau inca nimik de mancare lu nr2. As ce buna e distanta asta uneori.

Miniuta, sa ne bucuram la dublu ca a venit Irinusha in gasca noastra. Io am inceput deja sa iau notitze.
Irinusha tu ai venit in DE de copil, parca nu?

Liviana Tinem pumnii!!! O sa fie bine!

in legatura cu Andrada io am vrut sa intru pe albumele ei sa ii gasesc adresa postala pe care o avea scrisa pe invitatia de botez dar albumul lu antonio e pe privat iar cel veki de burtica nu mai e acesibil. SMS-uri am trimis si io.
Paflo cand era rezidentiatu? Nu am uitat de sfaturi, detaliez mai tarziu.

Multa sanatate Soniei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Androix, nu intentionez sa il intarc prea curand.Atata timp m-am chinuit sa cresc productia ca acum mi-e ciuda sa nu mulg cand am sanii plini sau sa-l arunc.Cereale nu ii dau ca e destul de grasut.Are 8kg si ceva.
Gabiu multumesc pt raspuns.O sa incerc reteta ta chiar azi la pranz.

POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Androix, nu stiu ce ii dai Georgiei dar scoate morcovul si orezul din meniu sau pe rand. Combinate se amplifica efectul. Sau incearca cateva linguritze de suc, nu de morcov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare!

Gravidutza, rezultate bune!

Androix, mai spun o data: MILCHZUCKER (lactoza). Pune-l in ceai - 1 lingurita la 100 ml ... sau vezi tu, dar sa fie cel putin 1 ling. pe zi. SAu in mancarica, ceva.
Mai stiam ca se lasa peste noapte prune uscate la inmuiat in apa, se da copilului apa aceea ... la noi n-a functionat, dar am auzit ca ar merge.

VA rog, o intrebare
:
Daca se trece la lapte 2 de la lapte 1 se mai trece treptat? Ca la schimbarea de lapte? DAca este alta marca, se trece treptat?
Ati inteles ceva? ;)

Kay, multa sanatate ptr. Sosonica! Sper din suflet sa se faca bine!!! Doamne ajuta!

Plecam la plimbare, numai bine si multa sanatate capsunicilor mucioase - inclusiv mamicilor la fel. Si la mai multe lunisoare sarboatoritilor de azi: Petra, Maia, Mara, Eduard Andrei, Matei Stefan, Eliza Ioana si Stefan Bogdan! Multa sanatate!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

DidiAlex, uite ca uitasem cu gradi. Cris al meu (si te rog din suflet, nu Cristi ... mor cand aud asa ... am si eu piticii mei) e primul an la gradi, la krippe n-a fost ptr. ca n-am vrut sa-l dau. Aveam o prietena aici cu copilul la krippe si numai tampenii imi povestea ... ma bucur in schimb ca a fost bine la voi. Este o gradi de stat, catolica (asta am aflat mai tarziu, dar nu conteaza), care fac ore suplimentate de germana - Sprachförderung. Asa ca-i bine, ca noi doar romaneste l-am invatat ... pur si simplu nu-mi vine sa vorbesc altfel cu el ... dar zic ca-i bine, deja - dupa 2 luni - a inceput sa isi dea drumul si pe germana, de inteles intelege f. bine. Aici sunt grupele amestecate ... adica si copii de 5-6 ani (utlimul an) si incepatori ca al meu ... la inceput am zis ca-i aberant, ca n-or sa se joace cei mari cu cei mici, dar acum sunt incantata. In primul rand cei mari mai au grija de cei mici si stiu regulile, asa ca-i o disciplina acolo, acasa e dezastru in schimb. Si-a gasit al meu un prieten - Simon ... ca m-a tampit cu Simon asta - mai mare si imi povesteste ca-l ajuta la imbracat, etc. Deci e ok!
Robert, frumos nume! Eu pup dulce piciorusul! ... si tie, multa putere ... imi inchipui ce-i la voi! :)
Si da, ca pe urma iar uit, sunt de la 12 ani in G. ... prea mult, prea mult
Si nu m-as bucura prea mult ca-s prin zona ... de obicei sunt o tembela!

Pupici, gata, a facut fi-mea kk in bratele mele, pot merge sa ne pregatim de plimbare! :)

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Irinusha, io, la nr.1, am trecut treptat de la un lapte la altul (si de la o marca la alta, si in cazul aceleiasi marci, de la etapa 1 la etapa 2).

La nr 2 am trecut in mod brutal de la o marca la alta si nu am observat proteste. Si la cereale la fel, in mod brutal eu si fara proteste ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

tuturor capsunelelor, capsunicilor, si mamicilor care se serbeaza azi!!!


Pitica eu i-am mai dat si piersica cat am mai gasit pe la piata. Nu erau ele cine stie ce, dar macar ii mai dadeam si altceva. Acum nu mai am nici piersica. Cum citrice nu vreau sa ii dau deocamdata, ramanem la mar si variatuni pe mar Mai nou ii amestec marul cu o masura de cereale cu mar si parca ii place mai mult, ca e mai dulce, banuiesc. Si eu am inceput sa ii dau putina carnita Anei, dar piept de pui deocamdata.

In legatura cu premergatorul mie mi-a spus doc neuropsihiatru sa nu folosesc, si nu voi folosi. Cand a ridicat-o pe Ana in picioruse a vazut ca are tendinta de a sta in varfuri si premergatorul i-ar accentua aceasta tendinta. In plus, imi povestea mama, ca eu am fost pusa in premergator cand eram mica, si am mers foarte greu, singura, in picioare.

Didialex si eu am incercat sa intru pe albumele Andradei si am vazut ca nu se mai deschid. Asta m-a ingrijorat si mai rau!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

La multe luni-versari pentru
Petra, Maia si Mara de Msecu
Eliza Ioana de Vas
Eduard Andrei de Cioaca
Matei Stefan de Paky
Stefan Bogdan de Doxinu


quote:
Originally posted by Vali5
Nu stiu ce a avut Andrei azi-noapte, s-a trezit de 5 ori plangand in hohote. Dar nu incepea cu scancete, direct urlete. Ii dadeam un pic de ceai, apoi suzeta si adormea. Dar dupa o ora se trezea iar plangand. Si la 5 mi-a dat trezirea, nu a mai vrut sa doarma deloc.



Vali, o fi fost foarte obosit. V-ati jucat cu el mai mult ieri? Si Mara face asta cand o obosim in cursul zilei. Sau poate a visat ceva urat, dar sa se scoale de 5 ori.. nu cred ca e asta.

Doxinu, pt capsunel.

Carstea, ce-as vrea sa am si eu dilema ta . Eu zic sa incerci intr-o lingura cu laptele tau. Pune cateva picaturi de lamaie. Eu zic ca merge, dar nu bag mana in foc, mai ales ca nu am cu ce sa incerc.

Ramona, la mine cel mai mult succes are caruselul, o chinezarie colorata pe care am luat-o de la Lumea Copiilor dupa ce ma chiorasem pe net vreo 2 luni la tot felul de carusele de firma. Apoi are niste cercuri colorate de la Bebe Confort sau Bebe Sounda, nu stiu, ceva cu bebe. Si m-am inspirat de la Kay care ii daduse Sosonicai un ambalaj de la o seringa si ii mai dau si eu un ambalaj fosnaitor de la servetele. Dar numai sub supravegherea mea. In curand o sa o pun pe salteluta muzicala de la Chicco pe care am luat-o second hand de la o mamica de pe net (dar arata super). Eu zic ca acum un centru de activitati este cel mai bun. O sa ma uit sa-i iau si eu unul Marei.

Irinusha, eu parca citisem ca se trece treptat si cand treci pe lapte2. Oricum, nu strica sa faci trecerea treptat.

Madi, se mai gasesc pere. Nu poti sa-i dai? Si, apropo, gutuie de cand putem sa le dam, ca stiu ca e buna pt digestie?

Mi-a iesit bine eco mamara. Ma speriasem, dar cred ca ma dureau de la picioarele pe care mi le da Mara cand o schimb.


Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by Graviduta
Madi, se mai gasesc pere. Nu poti sa-i dai? Si, apropo, gutuie de cand putem sa le dam, ca stiu ca e buna pt digestie?



Graviduta ii mai dau cate doua lingurite de para amestecate in mar, pentru scaun ca ea are tendita spre constipare. I-am dat prima data doar para goala si mi-a umplut vreo 3 pampersi. Asa ca ii dau, dar doar f putina.

F bine ca te-ai linistit cu sanii!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

androix si eu am avut problema cu constipatia la inceputul diversificarii.
L-a tinut vreo 2 saptamani timp in care am folosit supozitorul o data la 2-3 zile. A fost tare nasol dar mititelul nu facea tare, doar ca nu putea sa faca singur. I-am facut o pauza de o zi, timp in care i-am dat doar lapte de la san si apoi am inceput iar cu diversificarea, dar cate putin. I-am eliminat faina de orez de tot ( era de la milupa si avea si lapte) si acum face in fiecare zi si ii dau piure de mar dimineata si piure de legume la pranz. Dar nu mananca mult, max 40 gr din fiecare, asta in zilele bune. El tot la san vrea dar si asa nu suge decat daca e adormit.
Succes

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput