***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Pepsi - gand la gand cu suculetul de mar, chiar aseara i-am zis lu' mama ca eu nu ma mai chinui cu nici un suc si de azi o sa-i dau cateva lingurite de pireu de mar si gata, macar stiu ca a mancat ceva. Nu ma gandeam la zahar... nici eu nu mai stiu ce aveam in cap.
De dimineata a facut kk ca un mielut , intelegeti voi, asa ca nici nu stiu daca sa-i mai dau azi supa de legume, probabil ca de la morcov face asa. Aseara a fost a doua seara la rand cand i-am dat Gripe ater pentru ca are crampe la burtica si gaze. Foloseste cineva DEBRIDAT pentru reglare? O sa sun si pediatra mai tarzior.
Pepsi - Petitul se intorcea destul de incet si rar de pe spate pe burta saptamana trecuta (invers putea mai usor), dar de sambata a prins viteza, asa ca acum sunt cu ochii pe el 100% din timp, deja ieri facea ca titirezul.
Graviduta - iti tin pumnii!

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)
poze sept-oct

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumim mult de urari NINUTZ SI PEPSI!
DOAMNE SUNT ASA DE MANDRA CA BAIATUL MEU A FACUT 5 LUNI........Parca nu ar mai avea nimeni copil si parca as fi singura care are asa o minune.Exact asa ma simt!Mi se pare ca a fost cu noi din totdeauna si totusi viata noastra este minunata de 5 luni....Doamne nu stiu sa va exprim in cuvinte ce simt cand ma uit la el dar sunt sigura ca nu trbuie sa va spun caci si voi simtiti la fel pentru comorile voastre!
pentru ca stiu ca mai sut capsinici care mai fac azi o lunica,va doresc din suflet la multi ani{lunici}SANATATE SA CRESTETI MARI!


www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger

minunea noastra Stefan 13.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:


Petra, Maia si Mara de Msemcu
Eduard Andrei de Cioaca
Matei Stefan de Paky
Eliza Ioana de Vas
Stefan Bogdan de Doxinu


Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Buna dimineata!Pun si eu o intrebare!Se poate face branzica si din laptele de mama?
De cand ne-am diversificat Rares are doar 3 mese de lapte de mama iar eu ma mulg cam 4 biberoane.Sa nu ma mulg decat 3 mi-e teama sa nu pierd laptele sau sa fac doamne mastita.Am toate biberoanele din casa pline si puse la congelator Astept sa pape el cate unu ca sa am ce umple.Sa nu radeti de dilema mea.Nu vreau sa cumpar biberoane ca deja am destule.


POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Lbelciug, tinem pumnii pentru Matei. Mi se pare cel mai groaznic lucru, sa-ti vezi copilul bolnav, in spital, de operat, ce sa mai spun. Insa trebuie sa fii tare, sa treceti cu bine peste asta. La Budimex sunt doctori buni si deja daca stati in rezerva te vei simti mai bine.

Bogalina, eu cand mi-am luat mixer am ales unu vertical (ca sa nu ocupe loc si sa fie usor de spalat) si cu cutit de inox, ca sa pot taia si legumele fierbinti, sa le fac piure. Intr-adevar, cum zicea cineva, e important sa te gandesti la ce-l mai folosesti in afara de mancarea lui bebe, ca sa vezi ce iei. Eu nu l-am mai folosit la altceva, mai intai ca eu cu bucataria nu prea sunt prietena si apoi pentru ca mai aveam unu'.

Pepsi, si aici premergatorul e controversat: daca am inteles eu bine, motivul este ca, o data pus in el, copilul va invata sa mearga pe varfuri, nu-si va folosi toata laba piciorului. De asta, atunci cand va merge, va merge saltat. Si tot de asta e bine sa-l pui cand merge deja (dar atunci, la ce sa-l mai pui?) Eu nu am luat dintr-un motiv foarte egoist: stiam ca o voi lasa acasa cu bona si ma gandeam ca va pune fata in premergator si ea se va uita la TV. Desigur, nu e cazul mamelor care stau cu copiii (si pana la urma nici la mine n-a fost), dar mai bine am suflat si-n iaurt.

Irinusha, parca ai descris o zi la piscina a noastra: tati e undeva in "spatiu", n-aude, nu vede, iar mie imi ies ochii din cap ca la melc cu amandoua. De aceea, voi incepe o campanie de trezire, astfel ca la vara, cand om merge la mare, sa nu alerg eu dupa amandoua. Nu mai fac pe nr 3, a zis tati ca se arunca de la balcon (nasol ca stam doar la et 2), dar s-a oferit doctorul sa ma ajute in acest sens.

Nu mai stiu cine zicea de pulpa de mar, in loc de suc: asa mi-a zis si mie pediatra, ca fiind slabuta, mai bine sa ia si o fibra, ceva, din marul ala. Mai astept sa se obisnuiasca putin si-i bag cereale si in mar, ca asa faceam si la nr. 1 si a mers. Cereale d-alea care aveau si lapte in ele, amestecate cu piureul de mar care era mai lichid, iesea ceva foarte bun, ca cerealele erau dulci, marul acrisor.

Am apucat sa vad si eu aseara sfarsitul emisiunii cu Kay, doar cat s-o vad pe ea. Dar acum imi dau seama ca era inregistrare, daca ea e cu Soso in spital, saracuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Zic si eu la multe luni frumoase pentru sarbatoritii zilei de azi Petra, Maia si Mara de Msemcu; Eduard Andrei de Cioaca; Matei Stefan de Paky; Eliza Ioana de Vas; Stefan Bogdan de Doxinu, dar si pentru cei de toata saptamana care a trecut ca nu am avut timp sa mai intru. Acum recuperez cu cititul.

pentru Sonia de Oana si pentru Matei de Liviana.

pentru Graviduta.

Tot mai sper ca Andrada este bine si ca o sa ne dea un semn de viata curand.

Am vazut aproape toate pozele de capsunei Frumosi, de-ti vine sa-i mananci.

Noi suntem cumintei. Am renuntat la supa pentru o saptamana din cauza ca ne face super plangaciosi si ne doara burtica. Pofta de legume exista, dar... In schimb, avem dimineata o masa doar cu fructe care ne place tare. Ne hlizim tot timpul. Seara de la 10 la 11 avem program de mofturi si necesitam atentie toatala, plimbari prin casa, exclus patut. Ne trebuie jucarii noi ca de alea vechi ne-am plictisit si le aruncam. Daca aveti idei de jucarii pentru 5 luni sa ne spuneti si noua.



Jurnalul lui Razvan

Salvati o inimioara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

fetelor, m-am ramolit eu sau ce se intampla de nu reusesc sa citesc din urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

Msemcu, pentru Petra & Maia & Mara,

Cioaca, pentru Eduard Andrei,

Paky, pentru Matei Stefan

Vas, pentru Eliza Ioana,

Doxinu, pentru Stefan Bogdan,

ramona, eu folosesc cu succes salteluta de joaca si ii mai atarn de pat tot felul de jucarii de dentitie pe care le molfaie ( le las lungi cat sa-i ajunga la gurita si daca ii scapa sa si le poata baga singur la loc)
graviduta bafta multa
kay suntem alaturi de voi

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

carstea, cred ca se poate face branzica din laptele tau insa va trebui sa folosesti cam 1/2 litru pt a obtine cateva lingurite. Il poti face cu zeama de lamaie, 3-4 lingurite la 1/2 litru de lapte sau cu 3-4 pastilute de calciu lactic. Eu nu am incercat pt ca nu am atata lapte si nici nu am auzit pe cineva sa faca,dar banuiesc ca din acelasi motiv.
succes

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by carstea

Buna dimineata!Pun si eu o intrebare!Se poate face branzica si din laptele de mama?
De cand ne-am diversificat Rares are doar 3 mese de lapte de mama iar eu ma mulg cam 4 biberoane.Sa nu ma mulg decat 3 mi-e teama sa nu pierd laptele sau sa fac doamne mastita.Am toate biberoanele din casa pline si puse la congelator Astept sa pape el cate unu ca sa am ce umple.Sa nu radeti de dilema mea.Nu vreau sa cumpar biberoane ca deja am destule.


POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat





Nu pierzi laptele, dar o data cu inceperea diversificarii productia se adapteaza la noile nevoi asa ca produci mai putin. Ce faci tu acolo cu mulsul, stimulezi productia, nu ca ar fi ceva rau Doamne, 4 biberoane, nici in primele luni cand ma lipeam toata de atata lapte nu reuseam sa mulg atat! Dar sfatul meu este sa incepi sa mulgi din ce in ce mai putin, mai intai 3 biberoane cateva zile, apoi doua, pana nu mai mulgi deloc. Sa raspund la intrebarea cu branzica nu stiu daca poti face si din laptele tau, dar stiu sigur ca poti face cereale cu laptele tau.

Am si eu o intrebare, va rog sa ma ajutati: Georgia se constipa de cand am inceput cu diversificarea. La Filip nu am avut probleme de genul asta asa ca nu stiu ce sa fac. I-am facut ieri ceai de musetel dar mi-a baut 20 de ml, si aia jumate i-a dat pe ea. Deci asta toata ziua. Voi cum faceti ceaiul asta puneti zahar in el? Stiu ca nu prea e voie dar nu stiu ce sa fac sa-l bea. Azi o sa incerc sa-i dau ceai solubil humana, avem de pe la cateva luni dar nu prea am folosit, de chimen si anason, poate o sa-i palca asta, dar daca nu-i place ce ma fac?

Andreea

Mergi la inceput