Colectia de toamna-iarna 2005 (165)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:


Tudor de Pitic LA MULTI ANI!
Sa fii sanatos, fericit, sa ai parte numai de bucurii si de iubire in viata!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Maine este ziua TUTUROR SFINTILOR iar 2 nov. este ZIUA MORTILOR.

azi am facut niste poze:
POZE DE AZI



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Roxi pai iti cam spun eu ce trebuie facut...trebuie sa vina ala cu termopanele..care nu a venit azi, trebuie sa vina electricianul sa-i aratam care va fi traseul ptr instaletie...sunt o groaza de chestii de impachetat si de facut iar eu singura nu ma descurc. Plus ca el e in concediu acum..asta ma enerveaza cel mai tare, nici in concediu nu putem sta linistiti. Plus ca nu-mi place sa stau singura peste noapte...plus ca pleaca cu avionul...sunt multe plusuri care ma darama psihic. Abia ce-mi revenisem...cred ca ma apuc iar de fumat, ca tot se discuta mai devreme

Miri felicitari ptr noul job!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Anda,
eu tocmai voiam sa-ti spun ca sint in asentimentul lu fii-mea si revazindu-l pe Nichita in poze ma declar total indragostita
Eu as zice ca nu are nici o rpblema Nichita. Ti-am mai spus ca am prieteni al caror baietel nu a vorbit pina la 3 ani. Ma rog, el e trilingv, deci poate are o explicatie.
Mie una mi s-a parut Nichita extrem de cooperant si destept. Mi s-a parut ca intelege absolut tot ce-i spui.
Dar pentru linistea ta, ma gindesc ca nu ar strica sa te adresezi unui speech therapist - parca logoped(?)- , nu stiu cum se numeste acolo. O mamica din grupul nostru tocmai si-a dus copilul acolo pentru ca nu mai faceau fata crizelor lui datorate frustrarii ca nu se poate exprima. Tu ai cu totul alt motiv, dar poate te-ar linisti citeva sedinte.

Lavi,


Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si [http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109625&whichpage=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

quote:
Originally posted by madau

Roxi pai iti cam spun eu ce trebuie facut...trebuie sa vina ala cu termopanele..care nu a venit azi, trebuie sa vina electricianul sa-i aratam care va fi traseul ptr instaletie...sunt o groaza de chestii de impachetat si de facut iar eu singura nu ma descurc. Plus ca el e in concediu acum..asta ma enerveaza cel mai tare, nici in concediu nu putem sta linistiti. Plus ca nu-mi place sa stau singura peste noapte...plus ca pleaca cu avionul...sunt multe plusuri care ma darama psihic. Abia ce-mi revenisem...cred ca ma apuc iar de fumat, ca tot se discuta mai devreme




eu zic sa nu fumezi, nu rezolva nicicum problema ta.
o sa fie bine nu te mai ingrijora.


bic micuta sma.cand ne mai arati cum danseaza d-ra? si-a imbunatatit stilul ?

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Neata fetele!

Ioana, sa va traiasca micuta minune, sa fie sanatos iar tu sa te refaci rapid si sa ai laptic, si multa putere pt cei doi copiii minunati!
Dordia, ai mare grija de tine si de burtica
Anda, nu te mai stresa, dupa 3 ani se considera probleme daca nu vorbeste copilul. Poetul e cu capul in versuri si stele, lasa-l ca-i vine si lui randul. Valabil si pt. Leea... voi stiti ca in principiu baietii sunt mai puturosi in evolutie. Si nah, asa raman toata viata, vai de kuru lor fara noi.
Lavi, daca nu vrea cu buna, speriati-l si voi putin pe tata, ca nu e dupa el in cazuri dintr-astea, cu cat mai multe investigatii, cu atata mai multa liniste.
Madau, dc chiar vrea, este tren - insa nu te ajuta cu nimic dc ajunge la 3 noaptea de la Cluj, te descurci tu cu strengarita, iar in weekend il lasi pe tati cu ea si-ti scoti parleala.
Marius al meu pleaca la Bacau, asa ca ma asteapta 1 noapte cu 2, deci stau mai rau ca tine de 2 ori :))
Noki, sanatate mamei tale! Mama inainte sa nasc cu 1 sapt a facut cea mai urata viroza din viata ei, apoi cu o zi inainte sa nasc a facut un lumbago de-a ramas pe langa pat 2 sapt in care s-a chinuit saraca sa ne ajute cat a putut. Au si ei o varsta, sunt mai sensibili, trebuie sa ne descurcam si fara ei, in principiu, eu asa gandesc si de aia am invatat sa nu depind de mama chiar dc sta sub noi.
Hilde, in Ardeal 1 nov. e ziua mortilor, in Banat e in 2? La noi azi e balamuc in oras, lumea merge buluc la cimitire, umbla dupa flori, e de necirculat.
Gandacico, folosire avariantei incurajatoare, ma rog pozitive e ideala, insa uneori nu merge pur si simplu. Eu mi-am jurat sa nu "santajez" fata dar tot se mai intampla sa-i conditionez cateodata ca e singura varianta care functioneaza. Din pacate in realitate multe din lucrurile minunante scrise in carti nu au aplicabilitate, depinde de copil. Si Ana este cooperanta, insa cand se pune pe invers, n-ai cu cine pana nu se intoarce la loc la sentimente mai bune. De ex. acuma nu sta la schimbat deloc, nu mai anunta kk si fuge prin toata casa cu scutecul imputit si pana nu o cert bine si n-o tin cu forta n-o pot spala si schimba... Cat despre gradinita, posibil sa ai dreptate, insa eu nu as duce copila peste drum doar sa-mi fie mie mai bine cand am alte oportunitati pt -ai fi ei mai bine.
Bic nu dispera, daca nu aveti acum bani, asta e. Cred ca e fte frustrant, insa nu puteti scoate bani din piatra seaca si decat sa fie tot timpul discutii si sa va stea gradinita scumpa in gat, mai bine o gradinita mai ieftina sau sa mai stai tu cu Sma (ca doar ii merge super cu tine) si rezolvati cand iti gasesti si tu un job. Eu zic ca sunt d.p.d.v. financiar perioade si perioade, din experienta proprie cand ba avem si ii f... pe toti ba nu avem si suntem inghesuiti de rate, chelt. de intretinere etc., insa intotdeauna se gaseste o solutie medie daca gandesti la rece.
Cat despre mine, ma descurc relativ ok, insa nu am timp deloc pt mine, pt noi ca si cuplu, muncim ambii in draci si dintre noi doar eu sunt mai organizata si asta ma mai salveaza. Acuma asa greu nu-mi este ca Ana e cu bona pana la 5, Iris e cuminte si papa/doarme/se uita pe pereti in liniste, asa ca inca e usor cu ea. Si azi-noapte a dormit de la 11 la 6, nu-mi vine sa cred ca la 3 sapt avem deja 3 nopti consecutive dormite. Daca se mai culca si Ana macar la 10 nu la 11 si cu circ, ma declar fericita total. Nici cu biroul nu mai e ce-a fost, notarii din curte renoveaza de 5 luni si e asa dezastru si santier in curte incat nu mai intra decat clientii stabili, ceilalti s-au dus naibii ca nu avem nici reclama pe poarta, sunt munti de moloz, asa ca de lucru am ceva mai putin si mai aleg ce fac, restul la colaboratori.
M-am placintit, vba lui Noki, merg sa beau i cafea fara cofeina.
Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Tot io:
Catutza, nu-ti fa griji cu banii, noi anul trecut de ziua Anei am imprumutat ca sa i-o tinem cu mare tambalau asa cum ne-am dorit, initial mi-a stat in gat, dupa 1 pahar de coniac pe fond de oboseala eram in extaz. Important e sa fiti voi familia si sa faci ceva papica buna, la varsta asta e cel mai important. Si noi facem in familie si cu nasii si fetita lor, deci vor fi 4 copii, cu Iris 5, si 7 adulti. Nu ma simt in stare de umblat dupa inchirieri la centre de party si cred ca va fi mai reusit acasa cu cei dragi si apropiati. Desi cam avem obligatii, anul asta le ignor total.

Cat despre descurcat cu copiii, eu nu am citit sa se planga vreodata Cristina sau Lavi, so... se poate si cu inca cu brio. De aceea imi zic mereu ca si eu pot, desi cand vad ca iar e zi de gatit ma dor creierii, iar rufe spal 2 ture pe zi si tot nu se termina veci. Dar recunosc, e greu acum si va fi si mai greu peste cateva luni cand vor misuna prin casa 2 fete cucuiete, insa important e sa fim sanatosi, stima ce ma asteapta si mai stiu ca inca 2-3 ani va fi dificil pana mai cresc fetele si ne putem intelege cu ele. Pana atunci, ne impartim cu tati fetele, eu mai si gospodaresc, mai vine mama cate o ora, si ne descurcam, zic eu. Da, e clar ca ne-am lins pe bot de iesit cu prietenii la restaurant sau de vizitat, concediu nici atata, timp pt noi sau de pierdut sau odihna - ioc. Insa nu as schimba absolut nimic.
Mandy, ma inscriu in clubul de fane Krisztian, e un baiat mare si frumos-foc, se vede ca e cel mai mare din colectie, arata ca de 3 ani. Esti sigura ca are doar 2? :)) Cat despre torturi, m-am torturat incercand sa ghicesc compozitia, insa e bine dc zici ca mama ta face la comanda, nu-i timpul pierdut. Face si prajituri? Ca nu e asa departe pt a fugi tati dupa o comanda
Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Imi pare rau ca in ultimele zile nu am intrat decat sa va multumesc pentru urarile de ziua mea si atat... Incerc sa recuperez acum un pic si sa va spun ca sunt aproximativ la zi cu cititul si ma gandesc la fiecare din voi.

Noi suntem bine si cel mai mare progres din ultima vreme e faptul ca Rianna a renuntat la suzeta fara prea mare tam-tam. Aveam vreo 3 prin casa si am observat ca a inceput sa le muste, de aproape desprindea siliconul de plasticul suzetei. La prima am crezut c-a fost intamplare, dar apoi a facut aceeasi chestie si la celelalte 2 asa ca le-am aruncat si nu i-am mai cumparat altele, asteptand sa vad daca mai cere suzi. Spre marea mea uimire, n-a mai cerut si doarme la fel de bine si de linistita si fara suzeta

Ioana, te felicit si aici pentru piticot, sa te refaci repede si sa va bucurati de elefantel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

neatza
aseara aveam draci ca al meu sotz a sarbatorit intoarcerea mea in campul muncii cu un prieten, m-am culcat si nu stiu cand a venit. l-am data fara din dormitor dar nu s-a carat.
salariul nu e ULTRA MEGA, AM ACCEPTAT PTR PROGRAM, SI CU METROUL FAC MAI PUTIN DE O ORA PANA ACASA.dc ma descurc primesc mariri. substantiale de salariu.
iar umbla zuzu la taste.
multumesc mult de urari fetele!nu scapati de mine, e maaare dependenta.
pe d l-am lasat la "bon"astea 2 zile, nu vrea sa manance, bine nici cu mine, in rest nu ma baga in seama cand plec si ii spun "pa mami".primele 2 sapt o sa stea soacra-mea cu el, stabilisem fara sa stiu ca o sa ma angajez.


Mirela si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

fi-miu s-a trezit la 6.30 azi, ieri s-a trezit la 7, in rest 6-6.30.
de mancat singur never, ii pun lingura si lui, si nu o baga in gura.asa ca tot eu ii dau. deschide gura mare dar lipeste limba de cerul gurii, scheme sa imping lingurita, scheme sa imping limba ca sa ramana ceva din lingurita in gura. intre mese nexam mancare, dar cere ceai si ii dau.si uite asa lovesc capul cu peretele de 4 ori/zi.
a inceput sa repete dupa noi, dupa tv. maica-mea sa se dea mare cu el la musafiri ca stie sa numere
n:ia numara mamaie. unu
d : unu
n: mai departe!
d: mai depte


Mirela si David - 23.12.2005

Mergi la inceput